[Wydzielony] O Linuxie i Windowsie słów kilka ;)

  • 674 Odpowiedzi
  • 50467 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Qklux

  • ***
  • 254
  • Płeć: Mężczyzna
  • CS 1.6 addict
  • Sprzęt: LOOX_420 HTC_Hermes LG_Swift_L5
Odp: [Wydzielony] O Linuxie słów kilka
« Odpowiedź #60 dnia: Październik 25, 2011, 19:48:45 »
To ja polecam ubuntu 10.10 partycje tworzy sie z latwo poziomu instalatora, ale potrzebna bedzie nieprzydzielona przestrzen / niepotrzebna partycja.
Tu masz polska wersje z kilkoma przydatnymi programami.

http://ubuntu.pl/iso/malinowa-mandarynka-10.10pl-desktop-dvd-i386.iso.torrent

ftp://ftp.vectranet.pl/pub/linux/ubuntu-pl/ubuntu-pl/malinowa-mandarynka-10.10pl-desktop-dvd-i386.iso
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2011, 19:52:28 wysłana przez Qklux »

*

Offline xspojlerx

  • *****
  • 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Od pytań jest forum, nie PW.
  • Sprzęt: Galaxy Note, HD2 Spider Edition.
Odp: [Wydzielony] O Linuxie słów kilka
« Odpowiedź #61 dnia: Październik 25, 2011, 19:52:01 »
Wolnej przestrzeni mam prawie pół dysku, nie mam w zwyczaju gromadzenia czegokolwiek, i w ogóle korzystam tylko z kilku programów, które można policzyć na palcach jednej ręki + przeglądarka + program pocztowy. Jedyna obawa to właśnie o te programy, ale obiło mi się o uszy Wine, więc może dam radę :P

Edit: A czemu 10.10 a nie 11.04? :P
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2011, 19:53:48 wysłana przez xspojlerx »

*

Offline Qklux

  • ***
  • 254
  • Płeć: Mężczyzna
  • CS 1.6 addict
  • Sprzęt: LOOX_420 HTC_Hermes LG_Swift_L5
Odp: [Wydzielony] O Linuxie słów kilka
« Odpowiedź #62 dnia: Październik 25, 2011, 19:54:38 »
Najlepiej najpierw wypal i przetestuj bez instalowania.
Wedlug mnie 11.04  zbyt cukierkowy i zasobozerny, ale moze to przez to, ze mam slabego kompa, za to 10.10 smiga az milo.
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2011, 19:56:19 wysłana przez Qklux »

*

Offline globalbus

  • Ekspert PDA
  • ******
  • 6139
  • Płeć: Mężczyzna
  • Power User // ROM Developer
  • Sprzęt: N900
Odp: [Wydzielony] O Linuxie słów kilka
« Odpowiedź #63 dnia: Październik 25, 2011, 20:12:49 »
xspojlerx, odpal na wirtualnej maszynie, np na virtualboxie. Bez wyłączania windowsa, google pod ręką :P
"Wiedza zdobyta samodzielnie jest więcej warta niż przekazana przez inną osobę"

"ponieważ gotowanie to nie jest copy/paste"
paypal

*

Offline daras28-82

  • *****
  • 2158
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [Wydzielony] O Linuxie słów kilka
« Odpowiedź #64 dnia: Październik 25, 2011, 21:02:13 »
Skróty klawiszowe w windzie działają odkąd pamiętam.
Instalując program zatwierdzasz licencje ktorych linuks najwyraźniej nie ma a po zakończeniu instalacji instalator pyta czy uruchomić program.
Prostsze to niż wklapywanie komend jak w średniowieczu informatycznym kidy wszyscy pracowali na dosie.

Naruszając problem licencji znów się mylisz. Programy dla Linuksa najczęściej publikowane są na licencji GPL, która znajduje się w internecie i którą trzeba zaakceptować instalując linuksa.

Jeśli chodzi o wklepywanie komend, to jeżeli się je pozna i rozumie to stają się niezwykle przydatnym narzędziem. Jeśli nie przyszło Ci w życiu z nich korzystać to nie zrozumiesz ich 'potęgi'. :P

Instalując linuksa ewentualnie akceptujesz licencję na tego konkretnie linuksa a co z licencjami softu firm zewnętrznych?
Czyli idąc tropem genialności komend : po co środowisko graficzne?
Cofnijmy się do dosa!
Jest szybki i tak lekki że na wszystkim będzie śmigał jak rakieta łącznie z pilotem do TV.
Xiaomi Redmi 9T 4/128+200GB, ThinkPad X240 , Romet ZXT125, Author Kinetic + Mystic...

*

Offline globalbus

  • Ekspert PDA
  • ******
  • 6139
  • Płeć: Mężczyzna
  • Power User // ROM Developer
  • Sprzęt: N900
Odp: [Wydzielony] O Linuxie słów kilka
« Odpowiedź #65 dnia: Październik 25, 2011, 21:07:03 »
Cytuj
a co z licencjami softu firm zewnętrznych?
Musisz je akceptować, jest kilka typów, kiedy akceptujesz konkretny to wszystkie programy na tym sofcie automatycznie się zgodzą (zmienna ACCEPT_LICENSES w gentoo). Rozwiązania tego zagadnienia są różne w różnych dystrybucjach.
Cytuj
Czyli idąc tropem genialności komend : po co środowisko graficzne?
Próbowałeś kiedyś np zmienić nazwę hurtowo całej masy plików według określonego wzorca? Np zmienić nazwy fotek według tego co mają napisane w EXIF? Bez konsoli życzę powodzenia lub szukania odpowiedniego softu :P
"Wiedza zdobyta samodzielnie jest więcej warta niż przekazana przez inną osobę"

"ponieważ gotowanie to nie jest copy/paste"
paypal

*

Offline WiateR

  • *****
  • 1526
  • Płeć: Mężczyzna
  • BBM PIN: 2AE2AB13
    • Inaczej o technologii!
  • Sprzęt: BlackBerry Q10 + iPad mini 2 + MSI GE40
Odp: [Wydzielony] O Linuxie słów kilka
« Odpowiedź #66 dnia: Październik 25, 2011, 21:10:43 »
xspojlerx, odpal na wirtualnej maszynie, np na virtualboxie. Bez wyłączania windowsa, google pod ręką :P

Bardzo dobra rada. :P

Ja bym polecał instalację najnowszej wersji (11.10) jak już próbować to najlepiej od razu w najnowszej wersji zamiast później przyzwyczajać się do nowego interfejsu (a od 10.10 do 11.10 zmiany są wręcz rewolucyjne).
Wysłane z mojego Q10 za pomocą Tapatalk 4. :E

*

Offline xspojlerx

  • *****
  • 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Od pytań jest forum, nie PW.
  • Sprzęt: Galaxy Note, HD2 Spider Edition.
Odp: [Wydzielony] O Linuxie słów kilka
« Odpowiedź #67 dnia: Październik 25, 2011, 21:32:09 »
globalbus, dzięki, naprawdę dobra rada, tylko czy to nie zamuli kompa?

Kurcze tak ładnie mi z torrenta zassało 11.04, a  tą 11.10 ze zwykłego FTP dwa razy wolniej :P A powiedzcie mi jak przebiega aktualizacja systemu? Da się tak żeby zachować wszystkie dane?

*

Offline globalbus

  • Ekspert PDA
  • ******
  • 6139
  • Płeć: Mężczyzna
  • Power User // ROM Developer
  • Sprzęt: N900
Odp: [Wydzielony] O Linuxie słów kilka
« Odpowiedź #68 dnia: Październik 25, 2011, 21:36:24 »
Cytuj
globalbus, dzięki, naprawdę dobra rada, tylko czy to nie zamuli kompa?
Zależy ile masz RAMu, jaki procek i jakie distro będziesz testował (wirtualnej maszynie przypisuje się zasoby).
U mnie 3 rdzenie, 8GB RAM, 2 wirtualne maszyny i jedna rzeczywista, żadnego spowolnienia :P
"Wiedza zdobyta samodzielnie jest więcej warta niż przekazana przez inną osobę"

"ponieważ gotowanie to nie jest copy/paste"
paypal

*

dorsz85

Odp: [Wydzielony] O Linuxie słów kilka
« Odpowiedź #69 dnia: Październik 25, 2011, 21:47:04 »
Czyli idąc tropem genialności komend : po co środowisko graficzne?
Cofnijmy się do dosa!
Jest szybki i tak lekki że na wszystkim będzie śmigał jak rakieta łącznie z pilotem do TV.

Nie przesadzaj. Konsola przydaje się gdy masz dużo zrobić, lub zadanie wymaga wielu czynności. Np. instalacja Kadu - są dwa sposoby:
a) menu -> Centrum oprogramowania -> klikasz na pole wyszukiwania -> wpisujesz "kadu" -> klikasz na "Kadu" -> klikasz "Zainstaluj"
b) wchodzisz w konsolę(normalny człowiek ma pod skrótem klawiszowym więc menu można sobie darować) -> piszesz "apt-get install kadu" i klikasz enter.
Co szybciej?

*

Offline WiateR

  • *****
  • 1526
  • Płeć: Mężczyzna
  • BBM PIN: 2AE2AB13
    • Inaczej o technologii!
  • Sprzęt: BlackBerry Q10 + iPad mini 2 + MSI GE40
Odp: [Wydzielony] O Linuxie słów kilka
« Odpowiedź #70 dnia: Październik 25, 2011, 21:49:59 »
globalbus, dzięki, naprawdę dobra rada, tylko czy to nie zamuli kompa?

Kurcze tak ładnie mi z torrenta zassało 11.04, a  tą 11.10 ze zwykłego FTP dwa razy wolniej :P A powiedzcie mi jak przebiega aktualizacja systemu? Da się tak żeby zachować wszystkie dane?

Aktualizacja odbywa się z poziomu managera aktualizacji. Kiedy pojawia się nowa wersja systemu po prostu wyskakuje Ci okienko z opcją aktualizacji. Potwierdzasz, wpisujesz hasło i leci. ;)
Wysłane z mojego Q10 za pomocą Tapatalk 4. :E

*

Offline xspojlerx

  • *****
  • 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Od pytań jest forum, nie PW.
  • Sprzęt: Galaxy Note, HD2 Spider Edition.
Odp: [Wydzielony] O Linuxie słów kilka
« Odpowiedź #71 dnia: Październik 25, 2011, 21:59:24 »
Kurcze to po co ja pobieram 3 raz kolejną wersję? :P Nie lepiej postawić tą co mam i zaktualizować? :P Zastanawiam się jeszcze czy będą mi działać te klawisze z Fn na lapku? Jak myślicie?

*

Offline Konrad Radwan

  • ******
  • 2583
  • Płeć: Mężczyzna
  • LIONEL HUTZ!
  • Sprzęt: Sony Xperia Z3, Sony Smartwatch 3
Odp: [Wydzielony] O Linuxie słów kilka
« Odpowiedź #72 dnia: Październik 25, 2011, 22:08:03 »
Zastanawiam się jeszcze czy będą mi działać te klawisze z Fn na lapku? Jak myślicie?

Dobre pytanie! :D
Te obsługiwane przez BIOS (chociażby podświetlenie), powinny.
Te obsługiwane przez system operacyjny (chociażby multimedialne) niekoniecznie, właściwie to jest bardzo słaba strona linuxa. Szczególnie jeśli masz mało znany sprzęt. Wszystko zależy od tego w jaki sposób przekazywane są do systemu operacyjnego.

Do laptopów często dodawane jest mocno zaawansowane oprogramowanie, które wykonuje funkcje, których system operacyjny nie potrafi. A to jakieś specjalistyczne zarządzanie energią (np. wiatrakami), a to kalibracja baterii, a to przechwytywanie wcześniej wymienionych klawiszy specjalnych, dodatkowe oprogramowanie do czytnika linii papilarnych, no wymieniać można tak długo. Jeśli chcesz w pełni wykorzystać potencjał swojego laptopa pod tym względem akurat pod Linuxem, na którego tego typu oprogramowanie jest dostarczane rzadko - powodzenia!  :)

Czekaj! Dopiero teraz się kapnąłem! Ty instalujesz Linuxa w VM, prawda? W takim razie klawisze z FN będą działać, obstawiam, że przechwytywać je będzie Windows.
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2011, 22:12:29 wysłana przez Konrad Radwan »

*

Offline xspojlerx

  • *****
  • 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Od pytań jest forum, nie PW.
  • Sprzęt: Galaxy Note, HD2 Spider Edition.
Odp: [Wydzielony] O Linuxie słów kilka
« Odpowiedź #73 dnia: Październik 25, 2011, 22:11:30 »
No to za chwilę się przekonamy :P

*

Offline globalbus

  • Ekspert PDA
  • ******
  • 6139
  • Płeć: Mężczyzna
  • Power User // ROM Developer
  • Sprzęt: N900
Odp: [Wydzielony] O Linuxie słów kilka
« Odpowiedź #74 dnia: Październik 25, 2011, 22:16:56 »
Cytuj
Czekaj! Dopiero teraz się kapnąłem! Ty instalujesz Linuxa w VM, prawda? W takim razie klawisze z FN będą działać, obstawiam, że przechwytywać je będzie Windows.
Po kliknięciu "host key" tak.
A co do laptopów i współpracy z linuchem to najgorzej jest z zarządzaniem energią, w większości trzeba samemu trochę poklepać w skryptach :P Np wyjątkowo dziadowski pakiet "pm-utils" zależny od gnome, trzeba go ubijać przy wywołaniu hibernacji i zastępować czymś inteligentniejszym.
"Wiedza zdobyta samodzielnie jest więcej warta niż przekazana przez inną osobę"

"ponieważ gotowanie to nie jest copy/paste"
paypal

*

Offline xspojlerx

  • *****
  • 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Od pytań jest forum, nie PW.
  • Sprzęt: Galaxy Note, HD2 Spider Edition.
Odp: [Wydzielony] O Linuxie słów kilka
« Odpowiedź #75 dnia: Październik 25, 2011, 22:37:51 »
Czekaj! Dopiero teraz się kapnąłem! Ty instalujesz Linuxa w VM, prawda? W takim razie klawisze z FN będą działać, obstawiam, że przechwytywać je będzie Windows.
Na razie tak, ale w zamyśle chciałbym go postawić jako normalny drugi system.

Np wyjątkowo dziadowski pakiet "pm-utils" zależny od gnome, trzeba go ubijać przy wywołaniu hibernacji i zastępować czymś inteligentniejszym.
Tak, tak, mów mi dalej :mrgreen:

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: [Wydzielony] O Linuxie słów kilka
« Odpowiedź #76 dnia: Październik 25, 2011, 23:18:29 »
Instalując program zatwierdzasz licencje ktorych linuks najwyraźniej nie ma a po zakończeniu instalacji instalator pyta czy uruchomić program.
Prostsze to niż wklapywanie komend jak w średniowieczu informatycznym kidy wszyscy pracowali na dosie.

Dystrybucje linuxa są z nielicznymi wyjątkami na licencji GNU GPL. Podobnie jak oprogramowanie znajdujące się w głównych repozytoriach (mówię o distro cywilizowanych, ubuntu dla ułatwienia dużo rzeczy pomieszało). Ot, Debian ma domyślnie tylko repozytorium main, a contrib i non-free są wybierane w trakcie instalacji bądź dodawane później. A to jest dość częstym problemem z sterownikami, bo firmware od producenta nie jest zwykle udostępniony na licencji otwartej = trafia do repozytorium non-free. W większości wypadków wystarczy po magicznym poleceniu dmesg zorientować się jakiego pliku brakuje i go dorzucić bądź doinstalować.

Próbowałeś kiedyś np zmienić nazwę hurtowo całej masy plików według określonego wzorca? Np zmienić nazwy fotek według tego co mają napisane w EXIF? Bez konsoli życzę powodzenia lub szukania odpowiedniego softu :P

Mamie robiłem to przez wtyczkę w MC  :wink: Acz osobiście korzystam z gnutils do takich rzeczy, nawet pod Win na desktopie nieraz korzystam z basha.

b) wchodzisz w konsolę(normalny człowiek ma pod skrótem klawiszowym więc menu można sobie darować) -> piszesz "apt-get install kadu" i klikasz enter.
Co szybciej?
Dziwne, widać normalny nie jestem bo nie przypisywałem skrótów klawiszowych... choć w sumie ctrl+alt+Fx działają bez potrzeby ich przypisywania. No i większość jest normą, większość posiada Windowsa więc ciężko żeby mieli skrót do konsoli  :wink:

Zastanawiam się jeszcze czy będą mi działać te klawisze z Fn na lapku? Jak myślicie?

Dobre pytanie! :D
Te obsługiwane przez BIOS (chociażby podświetlenie), powinny.
Te obsługiwane przez system operacyjny (chociażby multimedialne) niekoniecznie, właściwie to jest bardzo słaba strona linuxa. Szczególnie jeśli masz mało znany sprzęt. Wszystko zależy od tego w jaki sposób przekazywane są do systemu operacyjnego.

Do laptopów często dodawane jest mocno zaawansowane oprogramowanie, które wykonuje funkcje, których system operacyjny nie potrafi. A to jakieś specjalistyczne zarządzanie energią (np. wiatrakami), a to kalibracja baterii, a to przechwytywanie wcześniej wymienionych klawiszy specjalnych, dodatkowe oprogramowanie do czytnika linii papilarnych, no wymieniać można tak długo. Jeśli chcesz w pełni wykorzystać potencjał swojego laptopa pod tym względem akurat pod Linuxem, na którego tego typu oprogramowanie jest dostarczane rzadko - powodzenia!  :)

Wybacz Konrad, muszę Cię sprostować.
Klawisze multimedialne są tak naprawdę obsługiwane przez ACPI i nie spotkałem się, czy to na laptopie, czy na desktopie aby one nie działały. Pod linuxem za ich obsługę odpowiada Xorg (Xf86AudioNext, XF86Calculator itd), tak więc są traktowane na równi z klawiszami innymi, nie problem jest zrobić nawet kombinację takich klawiszy.

Jeśli chodzi o laptopy, wszystkie marki, nawet niektóre "krzaki" (ale teraz nie pytajcie jakie, dawno make menuconfig nie robiłem) mają swoje dedykowane rozszerzenia ACPI. Kontrola wiatraków, tu już wybacz Konrad, ale po całej lini pojechałeś, pakiet fancontrol zarządza PWMem w moim serwerze, czego nawet BIOS nie potrafi, natomiast Powernowd potrafi skalować częstotliwość procesora (200-1600 w krokach po 200mhz) który nie ma speedstepa(!, atom 330). Czytnik lini papilarnych, tu zależy od producenta, generalnie authentec jest wspierany świetnie (ładne gui, integracja z PAM (moduły autoryzacji użytkownika)). Jedyne z czym mogę się zgodzić, ale to tylko z braku wiedzy - kalibracja baterii, nie widziałem/nie używałem nigdy oprogramowania do tego.

@globalbus - ja tam korzystam z s2disk i nigdy problemu nie było z niczym  :mysli:

Dalej, ponieważ nie chce mi się cytować. Jak wspominałem, problemy z urządzeniami pod linuxem w 50% wynikają z braku firmware, w 40% z tego że jest to Radeon, a w 10% z braku sterownika. Przykład? Do mojego tabletu (p1610) sterownik dotyku nie istniał... tak myślałem. Ktoś usiadł i napisał... w pythonie  :wink: Instalacja? Logowanie na roota, rozpakowanie paczki, uruchomienie komendy w autostarcie, już z normalnego użytkownika. No i nie ma takich jaj, że karta dajmy na to WiFi producenta ABCD oparta o układ firmy XYZ model GHJ v.1.0 nie działa na sterowniku od karty producenta DCBA opartego o identyczny układ. Sterownik od Prisma obsługuje wszystkie prismy (fakt, z rozbiciem na podsystemy USB, PCI itd, ale to wciąż jeden sterownik), itd itd. Kamera internetowa do której producent się nie przyznawał, nie dość że ruszyła od ręki, to jeszcze lsusb pokazało jak się zgłasza w systemie - co pozwoliło odszukać sterownik dla Windowsa. A Win pokazuje to co mu sterownik każe, a nie to co wysyła urządzenie (da się z pomocą zewnętrznego softu zrobić).
Tyle w kwestii sterowników.

Oprogramowanie? Co kto jak lubi. A to z prostej przyczyny - większość programów OpenSource doczekało się kompilacji pod Windows, natomiast poprzez Wine da się odpalić większość aplikacji z Windowsa pod Linuxem. I teraz pytanie do wszystkich krzyczących że Wine jest takie i inne: Co jest w tym złego, że AMATORZY* napisali program który pozwala odpalić KOMERCYJNE oprogramowanie z KOMERCYJNEGO systemu na systemie AMATORSKIM*? Ktoś inny zrobił coś takiego, DZIAŁAJĄCEGO, na taką skalę?

*nie linczujcie, na potrzeby porównania słowo zostało wykorzystane.

A tak w ogóle to cat thread > /dev/null. Jak zwykle, WinUser uczepił się Linuxa, a LinUser broni się jak może. Żeby słowa F*****k nie użyć (nie, to angielskie ma mniej liter! :D)

IMO - dopóki nie doczekamy się Waylanda, tudzież innego rozwiązania zastępującego nieszczęsny protokół X11, oraz serwera dźwięku z prawdziwego zdarzenia, tak aby alsy raz na zawsze się pozbyć, to dalej będą takie dyskusje. Osobiście używam linuxa na serwerze i laptopie(tablecie) - Debian Wheezy, natomiast na pececie stoi Win7. I pewnie szybko się to nie zmieni.

Słowem końcowym, nie stoję po żadnej ze stron. Po prostu korzystam z danego systemu tam, gdzie jest mi wygodnie. Do grania, multimedii, tworzenia stron (nie wiem, przywykłem do notepada++) korzysta z Win, natomiast za murzyna robi Linux.
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2011, 23:26:42 wysłana przez Kajetan Krykwiński »

*

Offline xspojlerx

  • *****
  • 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Od pytań jest forum, nie PW.
  • Sprzęt: Galaxy Note, HD2 Spider Edition.
Odp: [Wydzielony] O Linuxie słów kilka
« Odpowiedź #77 dnia: Październik 26, 2011, 08:49:48 »
No i linux stoi :P z tym że przy próbie pobrania chromium wyskakuje mi:
"Nieudane pobranie plików pakietu
Proszę sprawdzić połączenie internetowe"
A internet jest bo lisek chytrusek strony otwiera normalnie. :sad:

*

Offline daras28-82

  • *****
  • 2158
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [Wydzielony] O Linuxie słów kilka
« Odpowiedź #78 dnia: Październik 26, 2011, 09:09:43 »
Cały cud półproduktu.
Ktoś chętny zainstalować mi bardzo egzotycznego creative X-FI na USB?
Xiaomi Redmi 9T 4/128+200GB, ThinkPad X240 , Romet ZXT125, Author Kinetic + Mystic...

*

Offline xspojlerx

  • *****
  • 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Od pytań jest forum, nie PW.
  • Sprzęt: Galaxy Note, HD2 Spider Edition.
Odp: [Wydzielony] O Linuxie słów kilka
« Odpowiedź #79 dnia: Październik 26, 2011, 09:20:52 »
Oj tam daras, a ile razy na Windzie coś nie działa? Chociażby irytujący blue screen? Jak robisz coś ważnego i nie zapiszesz to masz pozamiatane.
« Ostatnia zmiana: Październik 26, 2011, 09:22:30 wysłana przez xspojlerx »

*

userPEST

Odp: [Wydzielony] O Linuxie słów kilka
« Odpowiedź #80 dnia: Październik 26, 2011, 10:10:39 »
czyli linuch nie dla mnie mam taka egzotyczna karte na can pc i na lapku jak Ati5770 i ati5650 :E

*

dorsz85

Odp: [Wydzielony] O Linuxie słów kilka
« Odpowiedź #81 dnia: Październik 26, 2011, 12:14:34 »
Zainstaluj to się przekonasz :ok:

*

Offline WiateR

  • *****
  • 1526
  • Płeć: Mężczyzna
  • BBM PIN: 2AE2AB13
    • Inaczej o technologii!
  • Sprzęt: BlackBerry Q10 + iPad mini 2 + MSI GE40
Odp: [Wydzielony] O Linuxie słów kilka
« Odpowiedź #82 dnia: Październik 26, 2011, 17:32:40 »
Ati ma jeden linuksowy sterownik na wszystkie karty. Podobnie jest z Nvidią.
Wysłane z mojego Q10 za pomocą Tapatalk 4. :E

*

Offline meron11

  • ***
  • 255
  • Sprzęt: nokia 6020
Odp: Odp: Podziel sie swoja radoscia
« Odpowiedź #83 dnia: Październik 26, 2011, 18:03:24 »
Na przyzwyczajenie trzeba czasu,na wnerwiającą konsolę też i na znalezienie wszelkich potrzebnych repozytoriów też trzeba czasu.
A gdzie czas na cieszenie się kompatybilności systemu ze wszystkim do czego go potrzebujemy?

CO ty ,lepiej latać po każdej stronie jak głupi żeby znaleść żądany program niż pobrać go z OFICJALNEGO respozytorium jednym kliknięciem, to samo z aptejdami.

Człowieku, to że lubisz coś co zwalnia po 2 mies uzywania i jest dziurawe jak ser szwajcarski tak zę muszą 3 osoby to zabezpieczać(antywirusy) to twój problem, nie musisz się wytrząsać na uzytkownikach gnu.


Sam używam gentoo i nie zamienił bym na ten "Stabilny i szybki" system okienek.




Cytuj
Cały cud półproduktu.
Ktoś chętny zainstalować mi bardzo egzotycznego creative X-FI na USB?

To w linuxie coś się instaluje?Używałem debiana, obecnie używam gentoo i 99,9% urządzeń po podłączeniu działa z kopa bo sterowniki w kernelu są, zero pierniczenia.Prawdziewe plug&play..
« Ostatnia zmiana: Październik 26, 2011, 20:08:42 wysłana przez xspojlerx »

*

Offline xspojlerx

  • *****
  • 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Od pytań jest forum, nie PW.
  • Sprzęt: Galaxy Note, HD2 Spider Edition.
Odp: [Wydzielony] O Linuxie słów kilka
« Odpowiedź #84 dnia: Październik 26, 2011, 18:12:06 »
Ubuntu śmiga, trochę wolno, chociaż przydzieliłem mu 1,5 GB pamięci, ale na rekonesans wystarczy :P Całkiem, całkiem, mam jeszcze pytanie, da się w jakiś prostszy sposób tworzyć skróty na pulpicie, bo jak na razie to kopiuję z usr>share>applications... I czy da się zmniejszyć te ikony na pulpicie? Bo są ogromne jak dla mnie :P

*

Offline WiateR

  • *****
  • 1526
  • Płeć: Mężczyzna
  • BBM PIN: 2AE2AB13
    • Inaczej o technologii!
  • Sprzęt: BlackBerry Q10 + iPad mini 2 + MSI GE40
Odp: [Wydzielony] O Linuxie słów kilka
« Odpowiedź #85 dnia: Październik 26, 2011, 18:14:14 »
Ikony na pulpicie? Wykorzystujesz sesję Unity na 11.04/11.10?
Wysłane z mojego Q10 za pomocą Tapatalk 4. :E

*

Offline Evendim

  • NerD
  • ****
  • 583
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lewy brzeg warszawa
    • Polish Xbox Community
  • Sprzęt: Lumia 800 ,hx4700, itouch 2g, kindle3, Acer a100
Odp: [Wydzielony] O Linuxie słów kilka
« Odpowiedź #86 dnia: Październik 26, 2011, 19:51:50 »
Na przyzwyczajenie trzeba czasu,na wnerwiającą konsolę też i na znalezienie wszelkich potrzebnych repozytoriów też trzeba czasu.
A gdzie czas na cieszenie się kompatybilności systemu ze wszystkim do czego go potrzebujemy?

CO ty ,lepiej latać po każdej stronie jak głupi żeby znaleść żądany program niż pobrać go z OFICJALNEGO respozytorium jednym kliknięciem, to samo z aptejdami.

Człowieku, to że lubisz coś co zwalnia po 2 mies uzywania i jest dziurawe jak ser szwajcarski tak zę muszą 3 osoby to zabezpieczać(antywirusy) to twój problem, nie musisz się wytrząsać na uzytkownikach gnu.


Sam używam gentoo i nie zamienił bym na ten "Stabilny i szybki" system okienek.




Cytuj
Cały cud półproduktu.
Ktoś chętny zainstalować mi bardzo egzotycznego creative X-FI na USB?

To w linuxie coś się instaluje?Używałem debiana, obecnie używam gentoo i 99,9% urządzeń po podłączeniu działa z kopa bo sterowniki w kernelu są, zero pierniczenia.Prawdziewe plug&play..


« Ostatnia zmiana: Październik 26, 2011, 20:09:48 wysłana przez xspojlerx »
Evendim na prezydenta!

*

Offline xspojlerx

  • *****
  • 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Od pytań jest forum, nie PW.
  • Sprzęt: Galaxy Note, HD2 Spider Edition.
Odp: [Wydzielony] O Linuxie słów kilka
« Odpowiedź #87 dnia: Październik 26, 2011, 20:15:11 »
Ikony na pulpicie? Wykorzystujesz sesję Unity na 11.04/11.10?
Tak. Dokładnie na 11.10

*

Offline dzemik112

  • **
  • 141
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Sony Xperia U
Odp: [Wydzielony] O Linuxie słów kilka
« Odpowiedź #88 dnia: Październik 26, 2011, 20:29:37 »
A nie ma po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na aplikację w menu: dodaj aktywator do pulpitu? (możliwe że nie, jestem zacofany i wole poczciwego gnome 2 :mrgreen: )
Jeśli się o coś pytasz, zawsze czekaj na mądrzejszego ode mnie :)

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: [Wydzielony] O Linuxie słów kilka
« Odpowiedź #89 dnia: Październik 26, 2011, 21:26:14 »
@Evendim, w tym wypadku Twój komentarz jest trolowaniem. Meron11 ma rację co do postawy darasa.

A co do X-Fi na USB to z 2 minut szukania (wróć, potrwierdzania informacji w paru źródłach) karta bez problemu od dwóch lat działa. Do pilota trzeba skonfigurować lirca, ale prze okazji można przypisać mu dowolną funkcję systemową.