[kupno-pomoc w wyborze] Aparat fotograficzny kompaktowy z wizjerem?

  • 16 Odpowiedzi
  • 6912 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Visenna

  • **
  • 117
  • Płeć: Kobieta
  • Sprzęt: Toshiba G900 + SPV c600
Poszperałam w necie ale właściwie nic ciekawego nie widzę. Nie znam się na dziedzinie, także lepiej zapytać, może znajdzie się tu jakiś amator fotografii i mnie wspomoże ;-)

Szukam w miarę dobrego aparatu fotograficznego, cena max 1500, ale jeżeli znajdzie się coś naprawdę dobrego to może być i 2tys zł. Rzeczy, które koniecznie muszą być to:
- wizjer optyczny (+oczywiście cyfrowy, ale to standard)
- kompaktowy, najlepiej jakiś ultra-płaski
- duże możliwości doboru norm ISO, zwłaszcza niskich (małe szumy)
Fajnie by było, gdyby nośnikiem pamięci były karty SD lub SDHC- obojętnie jakie- standard, micro, mini- nie ma różnicy. Złącze micro USB,mini USB, USB.. jakieś standardowe powinno być. Miły byłby porządny tryb macro, ale nie chce mi się wierzyć, że mogę na to liczyć w przypadku względnie taniego, kompaktowego aparatu. Nie interesuje mnie zaś wygląd zewnętrzny, może być zgniłozielony kolor, to nie ma różnicy (za wyjątkiem wielkości oczywiście). Jako że zbyt wielkim fanem fotografii do tej pory nie byłam, nie wiem co jeszcze byłoby istotne przy jego wyborze.

Najgorszy jest ten wizjer optyczny- prawie nigdzie go nie ma (oczywiście nie chcę wielkiej lustrzanki, to będą zwykłe, amatorskie zdjęcia jakby nie patrzeć), zaś bez niego sponsor (tata ;-)) go nie kupi (przy słońcu nie widzi co się wyświetla na ekranie).

Z góry dzięki za wszelką pomoc!

*

Offline cynik

  • ****
  • 578
  • Płeć: Mężczyzna
  • Voerboer
  • Sprzęt: Loox 720, SE K750
Odp: [kupno-pomoc w wyborze] Aparat fotograficzny kompaktowy z wizjerem?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 31, 2009, 22:13:08 »
Cytuj
- wizjer optyczny (+oczywiście cyfrowy, ale to standard)

WTF??
Cytuj
- duże możliwości doboru norm ISO, zwłaszcza niskich (małe szumy)

Powiedz mi ktora norme iso poptrzebujesz:

Cytuj
    * ISO 8859 – standard kodowania znaków
    * ISO 10646 – uniwersalny zestaw znaków UCS (zaimplementowany jako Unicode)
    * ISO 3166-1 – standard kodowania państw i terytoriów
    * ISO 3166-2 – standard kodowania jednostek administracyjnych państw
    * ISO 639 – standard kodowania języków
    * ISO 4217 – standard kodowania walut i metali szlachetnych
    * ISO 9660 – standard zapisu plików na nośnikach CD i DVD
    * ISO 9000 – rodzina standardów zarządzania jakością
    * ISO 14001 – standard zarządzania środowiskowego
    * ISO 216 – standard rozmiarów arkusza papieru
    * ISO 8601 – standard zapisu daty i czasu
    * ISO 26300 – standard OpenDocument Format
    * ISO 27001 - standard dotyczący bezpieczeństwa informacji
    * ISO 18000 - Bezpieczeństwo i Higiena Pracy
    * ISO 22000 - HACCP
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2009, 22:17:01 wysłana przez cynik »

*

Offline grb

  • Ekspert UMPC
  • ***
  • 347
  • Płeć: Mężczyzna
    • My tunes
  • Sprzęt: Samsung i600, MSI Wind, Wibrain B1
Odp: [kupno-pomoc w wyborze] Aparat fotograficzny kompaktowy z wizjerem?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 31, 2009, 22:21:15 »
Polecam aparaty Fuji gdyż charakteryzują się niskimi szumami przy wysokich ISO. Polecam też strony z recenzjami:
http://www.steves-digicams.com/
http://www.dpreview.com/
Bardzo obszerne recenzje z próbkami zdjęć przy różnych ustawieniach i warunkach, sam w ten sposób wybrałem aparat dla siebie.

*

Offline Konrad Radwan

  • ******
  • 2583
  • Płeć: Mężczyzna
  • LIONEL HUTZ!
  • Sprzęt: Sony Xperia Z3, Sony Smartwatch 3
Odp: [kupno-pomoc w wyborze] Aparat fotograficzny kompaktowy z wizjerem?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 31, 2009, 22:23:22 »
Cynik, uważaj, to kobieta, do tego okropnie agresywna.

*

Offline woof

  • ****
  • 761
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: różnie
Odp: [kupno-pomoc w wyborze] Aparat fotograficzny kompaktowy z wizjerem?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 31, 2009, 22:31:55 »
za 1500 to kup lustro. a za 2 to juz mozna zaszalec i nawet cos z dobra optyka kupic. i wcale nie musi by duza. np nikon d40(najnizsza polka ale napewno zdjecie zrobi lepsze niz taki kompakt)

btw: nie znoszę kompaktów ...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2009, 22:40:55 wysłana przez woof »

*

Offline Visenna

  • **
  • 117
  • Płeć: Kobieta
  • Sprzęt: Toshiba G900 + SPV c600
Odp: [kupno-pomoc w wyborze] Aparat fotograficzny kompaktowy z wizjerem?
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 31, 2009, 22:41:26 »
Cynik użyj googli na następny raz- http://www.zoom.idg.pl/artykuly/45303/O.co.chodzi.w.ISO.html
Choć napisałam, że na aparatach się nie znam, kolejny raz chciałeś się pochwalić jak bardzo wysublimowane masz poczucie wyższości. Bądź więc tak miły i zamiast norm iso we wszystkich przypadkach zajmij się tematem- aparatami fotograficznymi. Jeżeli nie umiesz czytać, to w linku jest napisane, że ustawienie w aparacie co wyższego iso (możesz wybrać przed zrobieniem zdjęcia) zwiększa reakcję na światło.
Wizjer optyczny to z tego co się przed chwilą doczytałam wizjer lunetkowy..? Takie coś, do czego przykładasz oko, jak w starych aparatach..?

grb i [woof] Dzięki za jedyne konkretne wypowiedzi... pomyśleć, że zawsze zakładałam, że to forum obfituje w ludzi, znających się na technice, a jest ich tak niewiele... Zaraz przejrzę te stronki. Nikon odpada- tata definitywnie chciał mały (zresztą mamy lustrzankę i nikt jej nigdzie nie bierze- za duża). To nie mają być bardzo profesjonalne zdjęcia, żaden z nas się tym nie interesuje, za to ma to być aparat do 'kieszeni'.

Konrad Radwan Cóż mam Ci powiedzieć? Twoja wola, Twoja opinia. Choć zgodzę się że potulną owieczką nie jestem. Ale ta agresja mnie rozbawiła :D Muszę o tym pogadać z moim okresem, na pewno na następny raz spowoduje, że będę jeszcze bardziej agresywna.

Wróćmy z tego offtopa- prosiłam o pomoc a nie obelgi pod moim adresem.

*

Offline woof

  • ****
  • 761
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: różnie
Odp: [kupno-pomoc w wyborze] Aparat fotograficzny kompaktowy z wizjerem?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 31, 2009, 22:48:28 »
jak już koniecznie kompakt to coś takiego.

http://allegro.pl/item536968446_nikon_p6000_maga_pakiet_polskie_menu_f_vat_pl.html

dla mnie to minimum minimum  :E
a co do wielkości lustrzanki to noszę ze sobą plecak który warzy 8 kg bez statywu (statyw dodatkowo 1,5 kg) i nie narzekam tyle że to jakaś forma pasji jest.

*

Offline Visenna

  • **
  • 117
  • Płeć: Kobieta
  • Sprzęt: Toshiba G900 + SPV c600
Odp: [kupno-pomoc w wyborze] Aparat fotograficzny kompaktowy z wizjerem?
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 31, 2009, 23:00:55 »
No właśnie, jak nosisz 8kg w torbie to musi to być pasja ;-)
Nikon p6000 - z wbudowanym odbiornikiem gps? a do czego to ma się przydać :D? Przecież nawigacji tam nie zainstaluję(nawet gdybym mogła to i tak nie chcę- mam pda), to ma być może do oznaczania gdzie było zrobione zdjęcie (coś a'la współrzędne?).

Możesz mi poradzić na co patrzeć przy szukaniu aparatu? Mam na myśli na co patrzeć przy specyfikacji (część rzeczy zawsze jest wyssana z palca). Czytałam różne poradniki, ale w większości opisywały sprawy podstawowe, albo zaawansowane i w sumie poza tymi iso nie za dużo nowego się dowiedziałam.

Zapomniałam dodać, ze warto, by dłużej trzymał na baterii/aku.

-edit-
Nikon P6000- Wymiary (szer. x wys. x głęb.):Około 107 x 65,5 x 42 mm; Masa:Około 240 g bez akumulatora
Tata stwierdził, że za duże i nie chce. A mi się wydaje że 1/4 ceny to ten zbędny GPS..
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2009, 23:09:47 wysłana przez Visenna »

*

Offline woof

  • ****
  • 761
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: różnie
Odp: [kupno-pomoc w wyborze] Aparat fotograficzny kompaktowy z wizjerem?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 31, 2009, 23:11:07 »
jak baterie to kup taie co mozesz akumulatorki wlozyc - wtedy wiadomo czym lepszy akumulator tym lepiej trzyma;) - proste ale logiczne.

co do szumow - pewnie chcecie mniej zdjec z lampa robic? w kompaktach nawet iso 400 czesto szumi - wynika to z konstrukcji matrycy ktora jest bardzo malutka, i producenci nie do konca sobie jeszcze z nia radza.

GPS - tak do wspolrzednych. wierz mi ze jak sie jezdzi po lasach i szuka sie bunkrow czy innych to czasem taki gps jest pomocny.

co dalej: stopka na lampe jest - moze sie przydac kiedys;)
gumowana obudowa, spory zakres iso. tylko trzeba by poszukac jak sie zachowuje na 800. i pelny tryb manualny.

*

Offline BigBadBlackDog

  • **
  • 151
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja mała mieścinka :)
  • Sprzęt: i780, Motorola Pro+
Odp: [kupno-pomoc w wyborze] Aparat fotograficzny kompaktowy z wizjerem?
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 31, 2009, 23:37:52 »
w tych pieniążkach można wyrwać lusterko Sony Alfa 300 lub 350, podobno to dobre opinie zbiera jako aparat dla początkującego
Nie puszczone bąki unoszą się do mózgu, stąd biorą się posrane pomysły

*

Offline Visenna

  • **
  • 117
  • Płeć: Kobieta
  • Sprzęt: Toshiba G900 + SPV c600
Odp: [kupno-pomoc w wyborze] Aparat fotograficzny kompaktowy z wizjerem?
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 31, 2009, 23:39:17 »
W moim przypadku- manualny. Ale wątpię by rodzice się w to zgłębiali, więc auto też będzie używane.
GPS nie jest mi potrzebny w aparacie fotograficznym, bo mam własny odbiornik+pda, które wszędzie ze sobą biorę (btw. do lasów to chyba najlepiej używa się programu a'la kompas?). Jeżeli ten gps jest zawsze włączony wraz z aparatem, bądź automatycznie się z aparatem włącza i nie da się tego wyłączyć, to zżera baterię dodatkowo.

Hmm... Wysokie iso= większa jasność= mniejszy czas naświetlania= bardziej dynamiczne zdjęcie. Nie wiem jak jest w praktyce, ale na logikę tak powinno to wyglądać. iso 400 to niezbyt wysokie, jak mówisz, że przy tym już szumi, to jakaś katastrofa :/

O wymiennych aku też myślałam, tylko nieraz ich ceny są nieco kosmiczne. W dodatku wielkość aku też ogranicza jego pojemność, czyli jeżeli na dedykowanym trzyma krótko to i na dokupionym wiele lepiej nie będzie. A zestawu 4aku ze sobą nosić nie chcę ;-)

A tak z innej beczki to jesteś dziennikarzem czy to czysta pasja? Bunkry, lasy i fotografia... I dzięki za pomoc, poszukam jeszcze czegoś małego(ten nikon wciąż jest zbyt duży) i odpowiedniego do moich wymagań, ale jakaś podstawa zawsze jest :)

-edit-
BigBadBlackDog no właśnie, lusterko, ja chcę kompakta.. W dodatku to lusterko jest większe od tego Nikona, którego przed chwilą właśnie przez wielkość odrzuciłam.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2009, 23:42:19 wysłana przez Visenna »

*

Offline grb

  • Ekspert UMPC
  • ***
  • 347
  • Płeć: Mężczyzna
    • My tunes
  • Sprzęt: Samsung i600, MSI Wind, Wibrain B1
Odp: [kupno-pomoc w wyborze] Aparat fotograficzny kompaktowy z wizjerem?
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 01, 2009, 00:30:34 »
Co do baterii to kup aparacik na standardowe "paluszki". Do tego akumulatorki i po sprawie. A zawsze awaryjnie możesz wrzucić zwykłe baterie. Z szumami przy wysokich iso niestety już tak jest, dlatego podałem Ci te linki, gdzie znajdziesz przykładowe zdjęcia i sama ocenisz czy coś takiego akceptujesz. Z ustawieniami manualnym w kompaktach jest niestety biednie, tu chyba na największą swobodę pozwala Canon.

*

Offline Visenna

  • **
  • 117
  • Płeć: Kobieta
  • Sprzęt: Toshiba G900 + SPV c600
Odp: [kupno-pomoc w wyborze] Aparat fotograficzny kompaktowy z wizjerem?
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 01, 2009, 01:14:20 »
No tak, ale z drugiej strony paluszki(nawet do ładowania) to Ni-Mh,a akumulatorki Li-ion... chyba ta druga opcja jest bardziej trwała.. No ale z drugiej strony faktycznie, paluszki łatwiej dostać niż dedykowany akumulatorek.
Te linki przez cały czas oglądam, sporo informacji tutaj, dzięki za podesłanie :)

*

Offline daras28-82

  • *****
  • 2158
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [kupno-pomoc w wyborze] Aparat fotograficzny kompaktowy z wizjerem?
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 01, 2009, 03:02:49 »
takie pieniadze chcesz wydac na zwyklego utrwalacza usmiechow???
ja mam nikona s210,jak robi zdjecia mozna zobaczyc w trojmiejskim watku-sa zdjecia ze spotkania...
dalem za nigo 380 zlociszy i jestem zadowolony...
ale fakt,jak juz ktos wczesniej wspomnial fuji wychodzi najlepiej w kompaktach...
Xiaomi Redmi 9T 4/128+200GB, ThinkPad X240 , Romet ZXT125, Author Kinetic + Mystic...

*

Offline woof

  • ****
  • 761
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: różnie
Odp: [kupno-pomoc w wyborze] Aparat fotograficzny kompaktowy z wizjerem?
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 01, 2009, 09:23:17 »
W moim przypadku- manualny. Ale wątpię by rodzice się w to zgłębiali, więc auto też będzie używane.
GPS nie jest mi potrzebny w aparacie fotograficznym, bo mam własny odbiornik+pda, które wszędzie ze sobą biorę (btw. do lasów to chyba najlepiej używa się programu a'la kompas?). Jeżeli ten gps jest zawsze włączony wraz z aparatem, bądź automatycznie się z aparatem włącza i nie da się tego wyłączyć, to zżera baterię dodatkowo.

Hmm... Wysokie iso= większa jasność= mniejszy czas naświetlania= bardziej dynamiczne zdjęcie. Nie wiem jak jest w praktyce, ale na logikę tak powinno to wyglądać. iso 400 to niezbyt wysokie, jak mówisz, że przy tym już szumi, to jakaś katastrofa :/

O wymiennych aku też myślałam, tylko nieraz ich ceny są nieco kosmiczne. W dodatku wielkość aku też ogranicza jego pojemność, czyli jeżeli na dedykowanym trzyma krótko to i na dokupionym wiele lepiej nie będzie. A zestawu 4aku ze sobą nosić nie chcę ;-)

A tak z innej beczki to jesteś dziennikarzem czy to czysta pasja? Bunkry, lasy i fotografia... I dzięki za pomoc, poszukam jeszcze czegoś małego(ten nikon wciąż jest zbyt duży) i odpowiedniego do moich wymagań, ale jakaś podstawa zawsze jest :)

-edit-
BigBadBlackDog no właśnie, lusterko, ja chcę kompakta.. W dodatku to lusterko jest większe od tego Nikona, którego przed chwilą właśnie przez wielkość odrzuciłam.

ale uparta jesteś  :E gps w aparacie nie służy do prowadzenia cie po lesie tylko oznaczania gdzie zostało wykoane zdjęcie;) tyle. i można wyłączyć.

czym wyższe iso tym mniej dynamiczny obraz, uciekają szczegóły itp.:> zwłaszcza na malutkich kompaktowych matrycach. a co do fotografii - to tak zarabiam na niej.

*

Offline Visenna

  • **
  • 117
  • Płeć: Kobieta
  • Sprzęt: Toshiba G900 + SPV c600
Odp: [kupno-pomoc w wyborze] Aparat fotograficzny kompaktowy z wizjerem?
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 01, 2009, 12:52:01 »
Czyli dodaje na zdjęciu współrzędne. To faktycznie dla Ciebie mogłoby się przydać, mi już tak pi razy oko.

Z mojego punktu widzenia, skoro już kupuję aparat, to ma być jak najlepszy z danej klasy (patrząc moimi priorytetami) dlatego pytam. W sumie, to myślałam, że poniżej 800zł to raczej nie znajdę nic, z czego mogłabym być zadowolona, potem zaczynają się ciekawsze rzeczy czyli tak do 1500 sobie wyznaczyłam. Mówisz, że za dużo? Jak się względnie rozeznam w temacie i będę już patrzeć na konkretne modele, to z pewnością wybiorę ten najtańszy ;-)
Ale faktycznie, to ma być coś na kształt zwykłego utrwalacza uśmiechów.

No dobra, czyli szukam aparatów z możliwie najszerszą gamą iso, niskie do dynamicznych zdjęć.
W ogóle patrzę na te specyfikacje z przymrużeniem oka, praktycznie więcej wiadomo np. z tej stronki od grb. Dzięki wszystkim za pomoc, myślę, że teraz już sama poszukam :)

*

Offline DawiX

  • *****
  • 1528
  • Płeć: Mężczyzna
  • yyyyy DawiX jestem XD
  • Sprzęt: Dell Streak 5 16gb
Odp: [kupno-pomoc w wyborze] Aparat fotograficzny kompaktowy z wizjerem?
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 01, 2009, 13:10:36 »
@Visenna
Masz kobieto wymagania...
Pełen podziwu jestem.
Czytasz tak wiele o aparatach to pewnie sama wiesz czego chcesz ;)
To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.
Są dwie kategorie ludzi - pracujący i ci, którzy korzystają z kredytu; lepiej należeć do tej pierwszej, jest w niej mniejsza konkurencja.