Autor Wątek: [Rose] HTC S740 (Rose) - Recenzja  (Przeczytany 15067 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline beju

 • Android Singularity
 • Clubowicz
 • ******
 • Wiadomości: 7093
  • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
 • VIP Level: 160
[Rose] HTC S740 (Rose) - Recenzja
« : Sierpień 23, 2009, 17:10:16 »
HTC Rose - nazwa kodowa S740. Długo zastanawiałem się, co może zastąpić wysłużonego i600 w roli podstawowego telefonu do dzwonienia, z szybką synchronizacją z PC i genialną funkcją "smartdial". Zastanawiałem się nad kilkoma modelami, lecz wybór padł na S740 - z racji okazyjnej ceny zakupu nie zawahałem się wykorzystać okazji jak się niedawno nadarzyła. Poniżej przedstawię moje wrażenia i opis urządzenia, po kilkudniowym użytkowaniu go, jako telefonu. Należy podkreślić słowo "telefon" gdyż jest ono przy tym urządzeniu słowem-kluczem, testowałem go głównie pod tym kątem - w końcu to "tylko”, choć może i "aż" Windows Mobile Standard...

Recenzję zacznę od opisania zestawu dystrybucyjnego, który trafił do moich rąk. Urządzenie pochodzi z brytyjskiej sieci Orange, więc wszelkie instrukcje oraz informacje na pudełku były w języku angielskim. W skład zestawu wchodzi urządzenie, dedykowany pokrowiec od HTC typu skarpeta, zestaw słuchawkowy, kabel do synchronizacji oraz dwuczęściowa ładowarka podróżna. Zestaw nie za bogaty, porównując do Era G1 brakuje karty pamięci, choć porównując zestaw do kompletu OMNI HD wydaje się imponujący dzięki pokrowcowi. Gdy już otworzymy pudełko, pierwsze, co zazwyczaj robimy to bierzemy urządzenie w rękę.


S740 zaskoczył mnie wymiarami - oglądając przed zakupem zdjęcia w Internecie, spodziewałem się że będzie ono większe i szersze. Pomimo że jest ono dość długie i wąskie, to dzięki odpowiedniej grubości dobrze leży w ręku, chwyta się go pewnie i dzięki wadze (140g) czuć, że trzymamy napakowany funkcjami biznesowymi smartphone.

Po wyjęciu z pudełka przystąpiłem do zdjęcia pokrywki baterii chcąc włożyć kartę sim. Pod klapką, która jest idealnie spasowana ukazały mi się komponenty takie jak obiektyw aparatu, tylny głośnik odpowiedzialny za dzwonki, odtwarzanie muzyki oraz wbudowany zestaw głośno mówiący, mocowanie na smycz (tak, w wielu nowych modelach brakuje tego drobnego elementu, który tutaj został ładnie ukryty pod obudową) i miejsce na baterię.Ku mojemu wielkiemu zdziwieniu pod baterią jest naklejka z numerem seryjnym oraz z IMEI i... tyle. Brak miejsca na kartę sim i kartę pamięci. Po szybkim zapoznaniu się instrukcją obsługi okazuje się, że S740 posiada podobny, co HTC Kaiser patent na wkładanie karty SIM - slot znajduje się na spodniej części urządzenia, pod klawiaturą numeryczną.

Po otwarciu zaślepki odpowiedzialnej za przesłonięcie slotu (zaślepka niestety jest wykonana trochę niedokładnie, jest odrobinę wypukła, co powoduje niestety jej drobne zarysowania od otwierania mechanizmu slider) spotyka nas niemałe zaskoczenie - zapomnijmy o szybkim wyjęciu karty sim oraz karty pamięci z urządzenia. Szokujące jest to - żeby wyjąć kartę pamięci z S740 trzeba nie dość, że rozsunąć urządzenie, to jeszcze wyjąć kartę sim i podważyć mocowanie karty za pomocą plakietki z napisem "pull". Cała operacja trwa dość długo, gdyż klapka posiada dość mocną gumę dociskającą ją do obudowy, za pierwszym razem brakowało mi niestety trzeciej ręki podczas tej czynności.

Bryła telefonu też okazała się zaskoczeniem. Oglądając zdjęcia oferowane na stronie HTC, spodziewałem się czarnego urządzenia z lekkim połyskiem. Urządzenie w życiu realnym okazało się być świecącym lustrem o odcieniu grafitowo szarym. Jest to o tyle mało komfortowe, gdyż widać na ekranie i obudowie z przodu każdy najmniejszy paproszek, odcisk, smużkę brudu. Do szewskiej pasji doprowadza człowieka potrzeba przecierania po każdorazowej rozmowie ekranu z odbijającego się odcisku ucha. Nie ma co się oszukiwać, jest to mało komfortowa sytuacja, człowiek nabiera odruchu wycierania ekranu wraz z klawiaturą numeryczną o spodnie, tak by nadal zachowany był połysk urządzenia.

« Ostatnia zmiana: Październik 03, 2010, 13:26:35 wysłana przez revanmj »
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

PDAclub.pl

[Rose] HTC S740 (Rose) - Recenzja
« : Sierpień 23, 2009, 17:10:16 »
R E K L A M A:


Offline beju

 • Android Singularity
 • Clubowicz
 • ******
 • Wiadomości: 7093
  • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
 • VIP Level: 160
Odp: roboczy - htc rose s740
« Odpowiedź #1 : Sierpień 24, 2009, 18:18:48 »
Samo urządzenie, pomijając fakt, że świeci jak kieliszki do wina po użyciu nabłyszczacza w zmywarce, jest doskonale wykonane. Spasowanie elementów, jakość ich wykonania jest wielce wzorowa. Materiały, z jakich zostało wykonane urządzenie są doskonałej jakości. O samym spasowaniu elementów (głównie mowa o mechanizmie slidera) można powiedzieć tak - kartkę papieru da się wsadzić w szczelinę między częściami urządzenia, ale już karty płatniczej już nie. Po traumatycznych przeżyciach z Xperią gdzie luz "roboczy" był przeogromny, S740 bezapelacyjnie jest mistrzostwem rękodzieła.

Opis wyglądu urządzenia zacznę od przedniego panelu gdyż przykuwa najwięcej uwagi. Jest wypolerowany. Jest błyszczący. Jest świecący. Dokładnie wykonany, guziczki są równo poukładane. HTC rose kontynuuje linię urządzeń smartphone z klawiaturą slide-out, które to posiadają dwa zestawy przycisków. Wierzchnie w układzie klasycznym - numerycznym. Na chwilę skupimy się na nich - niewiele urządzeń ma je tak ładnie wykonane.Czuć wyczuwalny skok przy wciśnięciu pozwala dość komfortowo pisać. Trochę niedogodności sprawia software odpowiedzialny za wpisywanie tekstów za pomocą numerycznej, ale to dokładnie opiszę poniżej. Ponad zespołem 12 standardowych klawiszy znajduje się zespół klawiszy nawigacyjnych i funkcyjnych standardowych dla urządzeń typu smartphone. D-pad ma formę okręgu lekko wystającego ponad wszelkie inne klawisze, po środku niego jest okrągły przycisk zatwierdzenia. Co zaskakujące, ma też on funkcję diody informującej o stanie urządzenia - podobnie jak w Diamondzie lub Touch Pro - jest podświetlany w różnych kombinacjach. Np. nowy SMS/Email jest sygnalizowany podświetlaniem diod naokoło zgodnie z ruchem wskazówek zegara (prawa górna, prawa dolna, lewa dolna, lewa górna) lub góra-dół (dwie dolne diody d-pada oraz dwie górne diody) dla ładowania/podłączenia do PC. Mała rzecz a cieszy. Obok D-pada znajdziemy klawisze "Home", "Back" oraz dwa klawisze odpowiedzialne za ekranowe funkcje, tzw. soft-key'e. Pomiędzy linią górnych soft key oraz dolnych klawiszy "home" i "back" znajdują się niewielkiej wielkości klawisze słuchawek - czerwonej i zielonej. Są one dość małe i obawiałem się, że będą sprawiały problemy z naciskaniem, choć okazało się, że są one również wystające (jak d-pad) i umożliwiają komfortową prace z urządzeniem. Powyżej Soft-keys jest około pół milimetrowa szczelina oddzielająca blok klawiatury od tafli ekranu (który także jest wykończony na "lustro"). Ekranowi poświęcimy osobny akapit poniżej.Plecki urządzenia są wykonane w stylu Diamonda i Touch Pro. Kształt jest niemal identyczny jak w Diamondzie, na szczęście materiał użyty jest identyczny jak z Touch Pro.


Owocuje to tym, że nie pozostają już ślady palców na tylniej części urządzenia. W dolnej części klapki umieszczone jest nadrukowane logo Orange, szpecące trochę samo urządzenie (dobrze, że logo jest tylko na klapce z tyłu). W górnej części, podobnie jak w diamondzie oraz Touch pro umieszczony jest aparat fotograficzny z szarą obwódką.


Rzuca się w oczy brak diody doświetlającej i tak średniej jakości aparat (o tym poniżej). Z prawej strony jest jeszcze siatkowany otwór przesłaniający głośnik.


W górnej krawędzi urządzenia, mającej przekrój trapezu został umieszczony klawisz power, działający także, jako klawisz wywołujący standardowe menu zasilania/profili dla smartphonów z Windows Mobile. Jest on dość chudy (ok 3 mm), ale szeroki (12 mm) a przez to łatwo wyczuwalny palcem. Z prawej części urządzenia na wysokości klawisza "back" umieszczony jest spust migawki aparatu.


Na lewej krawędzi, na wysokości ekranu są umieszczone standardowe klawisze głośności - góra/dół.


Wszystkie klawisze są wykonane dokładnie, nie ma żadnych luzów, każdy z przycisków ma wyczuwalny skok.

W dolnej krawędzi znajdziemy wyjście zaczepu na smycz, otwór mikrofonu oraz złącze USB w standardzie ExtUSB, czyli w standardzie HTC. Złącze jest kompatybilne z mini USB natomiast akcesoria z Rose ze starszymi modelami niestety mogą i często nie są kompatybilne. Złącze ma jeszcze jedną zaletę (dla niektórych może i wadę) - posiada mocno chwytający zatrzask złącza usb, samo wkładanie i wyciąganie wtyczki wymaga nie lada siły fizycznej.


Ekran. Rozmiar ma znaczenie. Osoby używające, na co dzień większych ekranów będą mówiły, że 2,4 cala jest za małe na komfortowe użytkowanie. Mi (na co dzień używam 3.2 cala w G1 i i7500) ekran do zastosowań czysto telefonicznych odpowiada. Odebrać połączenie, napisać sms, sprawdzić pocztę. Owszem, jest to komfortowe. Nawet przeglądanie stron mobilnych jest komfortowe. Po zmianie czcionek na clear type (poniżej) jest naprawdę zadowalający. Kolory są żywe i jaskrawe, w porównaniu do E650 wszystko jest wyświetlane jako "gładsze". Należy oczywiście zaznaczyć, że urządzenie to posiada ekran QVGA, co w rodzinie smartphonów jest standardem i raczej ten standard niestety już nie zostanie zwiększony chociażby do HVGA (jak np. nowe modele Blackberry). Ekran jest chroniony szklaną szybką, dość odporną na zarysowania, w której umieszczono delikatne wycięcie na głośnik do rozmów telefonicznych.

Klawiatura QWERTY. Smartphone S740 Rose, podobnie do S710 VOX i S730 Wings został wyposażony w wysuwaną klawiaturę typu qwerty. Rose rozsuwa się w prawo, ekran i klawiatura numeryczna przesuwa się na bok odsłaniając czterorzędowe qwerty. Sam mechanizm rozsuwający jest skonstruowany podobnie do mechanizmu w Touch Pro - pokonujemy początkowy opór a następnie sprężyna wykonuje rozsunięcie do końca. Podobnie jest ze składaniem klawiatury - wystarczy pokonać opór sprężyny a klawiatura samoistnie wróci do ustawień początkowych a ułożenie ekranu powróci z trybu landscape do trybu portrait.Klawiatura, jak już wspominałem jest czterorzędowa - brak w niej wydzielonego rzędu klawiszy numerycznych, co może powodować zakłopotanie użytkowników przesiadających się właśnie z takich klawiatur (np. mnie przesiadającemu się z klawiatury G1). Dolny rząd klawiatury jest przeznaczony tylko i wyłącznie dla znaków specjalnych oraz klawiszy funkcyjnych, takich jak CTRL, klawisz FN i klawisze skrótów: do skrzynki odbiorczej sms/mms oraz do ogólnego menu "messaging". Prawą część dolnego rzędu zajmują klawisze nawigacyjne, strzałki prawo/lewo/góra/dół. Klawisze na klawiaturze są jednakowych rozmiarów, wyjątkami są klawisz spacji, SHIFT oraz Enter, które to zajmują "dwa pola" zwykłych klawiszy. Przyciski mają wyczuwalny skok, choć trochę odmienny niż pozostałe klawiatury sprzętowe jakich ostatnio używałem (G1, Xperia, i780). Warto jeszcze dopisać o podświetleniu klawiszy - identyczne jak w Touch Pro. Podświetlenie jest w kolorze białym, litery główne są białe, a znaki specjalne uzyskiwane za pomocą FN są w kolorze zielonym. Całości dopełniają dwa klawisze funkcyjne, umieszczone w lewym i prawym górnym rogu klawiatury. Dodatkowo, o włączeniu klawisza FN lub SHIFT/Capslook informują zielone diody znajdujące się obok lewego klawisza funkcyjnego. Trochę brakuje na klawiaturze klawisza "Home".


Użytkując klawiaturę QWERTY napotkałem jednak na dwie trudności i jedną rzecz, która naprawdę woła o pomstę do nieba. Pierwszą z nich jest rozstaw i wielkość klawiszy. Są one duże, z racji długości urządzenia dość szeroko rozstawione i pisanie na nich sprawia mi jednak problem. Może to moje subiektywne odczucia, ale wygodniejsza była by węższa klawiatura, chociażby taka, jaka jest w G1 lub w leciwym już HTC Hermes. Ta jest moim zdaniem za szeroka, palcami trzeba naprawdę przebierać szeroko, co według mnie jest mniej komfortowe niż klawisze mniejsze a bliżej siebie rozmieszczone. Drugim problemem (ciężko to nazwać problemem w sumie) jest asymetryczność urządzenia. Pisząc na klawiaturze QWERTY prawa krawędź ekranu kończy się na wysokości litery "Y" na klawiaturze, więc prawie w połowie urządzenia. Z tego powodu, skupiając się na klawiaturze piszemy dobrze, a nie widzimy, co jest na ekranie. Z drugiej strony, skupiając się na ekranie, mimowolnie wykonywałem błędy literówki używając prawej części klawiatury niemalże "na oślep". Mała rzecz a niższy komfort pracy. Co mnie bardziej złości - projektanci mogli wykorzystać przestrzeń między ekranem a klawiszami soft key i przesunąć ekran o 1 cm bardziej "na środek".

Największą wadą klawiatury QWERTY w s740 jest klawisz "sms/mms" tuż obok klawisza FN. Układ użytkowanego przeze mnie G1 jest już znany mi na pamięć - wiem, że by zrobić znak specjalny wybieram klawisz funkcyjny bezpośrednio pod "Z" i odpowiedni na klawiaturze. Sęk w tym, że w HTC Rose dokładnie pod klawiszem "Z" jest klawisz "SMS/MMS". Wciśnięcie go powoduje automatyczne przejście do skrzynki odbiorczej, a co się z tym wiąże zapisanie do wersji roboczych ostatniego tekstu wpisywanego z klawiatury przed przypadkowym wciśnięciem "sms/mms". Kilkukrotnie się już na tym złapałem, mało przyjemnie jest, gdy pisząc wiadomość sms anulujemy sobie niechcący ją cała wciskając ten klawisz na klawiaturze. Zapewne istnieją wpisy w rejestrze, które umożliwiając usunięcie tej niedogodności, ale na start zwykły użytkownik dostaje klawisz, który tylko przysparza kłopotów.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 27, 2009, 08:02:53 wysłana przez beju »
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

Offline beju

 • Android Singularity
 • Clubowicz
 • ******
 • Wiadomości: 7093
  • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
 • VIP Level: 160
Odp: roboczy - htc rose s740
« Odpowiedź #2 : Sierpień 24, 2009, 19:12:13 »
IE


Różne


« Ostatnia zmiana: Sierpień 24, 2009, 20:30:13 wysłana przez beju »
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

Offline beju

 • Android Singularity
 • Clubowicz
 • ******
 • Wiadomości: 7093
  • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
 • VIP Level: 160
Odp: roboczy - htc rose s740
« Odpowiedź #3 : Sierpień 24, 2009, 19:29:50 »

« Ostatnia zmiana: Sierpień 24, 2009, 20:35:09 wysłana przez beju »
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

Offline beju

 • Android Singularity
 • Clubowicz
 • ******
 • Wiadomości: 7093
  • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
 • VIP Level: 160
Odp: roboczy - htc rose s740
« Odpowiedź #4 : Sierpień 24, 2009, 19:46:09 »
kopiuj wklej + benchmark« Ostatnia zmiana: Sierpień 24, 2009, 20:10:10 wysłana przez beju »
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

Offline beju

 • Android Singularity
 • Clubowicz
 • ******
 • Wiadomości: 7093
  • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
 • VIP Level: 160
Odp: roboczy - htc rose s740
« Odpowiedź #5 : Sierpień 24, 2009, 20:18:38 »
Dialer

« Ostatnia zmiana: Sierpień 24, 2009, 21:54:50 wysłana przez beju »
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

Offline beju

 • Android Singularity
 • Clubowicz
 • ******
 • Wiadomości: 7093
  • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
 • VIP Level: 160
Odp: roboczy - htc rose s740
« Odpowiedź #6 : Sierpień 24, 2009, 20:31:33 »
Gdy już znamy budowę zewnętrzną urządzenia, warto zająć się jego wnętrzem. Całość napędza procesor Qualcomm MSM7225 taktowany częstotliwością 528 MHz. Dodatkowo, przy 256 MB ROM i 256 MB RAM jest to najbardziej rozwinięty smartphone który kiedykolwiek powstał. Dzięki tak dużej ilości pamięci RAM i ROM, na urządzeniu swobodnie pracuje Windows Mobile w wersji Standard 6.1. Był to pierwszy model o firmy HTC (jeden z dwóch na razie - drugim jest HTC Maple) pracujący pod kontrolą tego systemu operacyjnego. Główne zmiany dotknęły ekran główny.

Ekran startowy (tzw. Homescreen) został podzielony na 9 konfigurowalnych części. Pomiędzy polami przechodzimy klawiszem D-Pad, przeważnie pole po podświetleniu ma jeszcze dodatkowe opcje, które włączają się po wciśnięciu prawego klawisz "softekey". Pierwszą częścią jest pole z bieżącą godziną i datą oraz o nazwie sieci macierzystej. Wygodne jest to, że będąc w innym elemencie ekranu startowego, po wciśnięciu klawisza "Home" jesteśmy przenoszeni od razu na to pole. Tak naprawdę dzięki temu rozwiązaniu, mamy wszystko pod ręką i ekran startowy przestaje mieć charakter informacyjny a zaczyna być prawdziwym ekranem startowym...

Drugie pole jest odpowiedzialne za kalendarz i wyświetlanie najbliższych terminów, które mamy doń wpisane. Klikając w prawo uzyskujemy dostęp do opcji "New Appointment”, dzięki której szybko i prosto można dodać wpis do kalendarza. Proste i funkcjonalne.

Trzeci ekran prezentuje połączenia nieodebrane oraz połączenia pozostawione na poczcie głosowej. Po kliknięciu softkeyem przenosimy się od razu do ekranu "Call History" czyli ekranu historii połączeń

Czwarte oraz piąte pole są bardzo do siebie zbliżone - pierwsze odpowiada za wiadomości tekstowe i po kliknięciu w softkey lub w środkowy klawisz D-Pad przenosi nas bezpośrednio do skrzynki odbiorczej, drugie natomiast odpowiada za skonfigurowane wcześniej konto pocztowe, za pomocą softkey'a możemy pobrać nagłówki z poczty etc.

Szósta zakładka to "widget" z pogodą. Ustawiamy miasto (mamy całkiem spory wybór, jest większość polskich miast - z warszawą nie miałem problemów) i pobieramy z dedykowanego dla "Widgetu" serwera pogodę. Jest ona w miarę dokładna, choć nie wiem czy brak trybu dobowego (całą dobę jest słoneczko, w G1 jest np. też księżyc) zaliczyć, jako wadę. Zadanie swoje spełnia, przez tydzień czasu mnie nie zawiodła ani razu pogodynka od HTC Rose.

Kolejną zakładką na ekranie początkowym są zakładki przeglądarki IE. Tu chwilę trochę o przeglądarce więcej napiszę. Leciwy Internet Explorer został poddany liftingowi i zyskał kilka opcji. Głównymi z nich są powiększanie/pomniejszanie obrazu i opcja "copy/paste". Powiększanie obrazu to raczej niedokładny opis funkcji, którą jest "Zoom". Działa ona analogicznie do opcji powiększania/pomniejszania jak w Operze Mini, natomiast do płynności Operowego działania wiele brakuje IE. Sama idea zastosowania pomniejszenia/powiększenia jest bardzo logiczna i przydatna, po załadowaniu większej strony w trybie desktop (ładowana jest wtedy pełna strona, tekst i grafika nie są łamane i są wyświetlane jak na PC) pozwala ta funkcja sprawnie się przemieszczać po rozbudowanych stronach. Niestety, pomimo porządnego procesora strony w trybie pełnym nie są poprawnie wyświetlane, co powoduje delikatne zażenowanie - inne przeglądarki, które są wydawane na urządzenia typu Pocket PC potrafią dużo sprawniej renderować strony niż wbudowany tu IE. Brakuje trochę dodatku w postaci chociażby Opery Mobile. Druga funkcja, której brakowało od zawsze użytkownikom mobilnych okienek w wersji Standard to opcja kopiuj/wklej. Została ona tu dobrze i nienagannie rozwiązana - działa jak powinna, można w końcu skopiować tekst do schowka.

Ósma zakładka ma postać nutki z napisem "Play All Songs" i skrywa Audio Manager. Tu też warto powiedzieć o nim dwa słowa. To drugi, po Windows Media Player program odtwarzający i zarządzający muzyką w oprogramowaniu HTC dla Smartphone. Całkiem przyjemny interface pozwala na chwilę rozstać się z WMP, sam odtwarzacz Audio Manager posiada kilka(naście) opcji, które pozwolą przyjemnie posłuchać muzyki w wolnym czasie. Jest prosto a zarazem ładnie przygotowany graficznie, steruje się nim za pomocą d-pada (prawo - do przodu, lewo - do tyłu, środek - play/pause). W tym małym programie jest nawet możliwość generowania playlisty a także ustawienia wybranego dźwięku, jako dzwonek. Miły dodatek.

Dziewiąta i ostatnia zakładka to panel ustawień. Pięć głównych ustawień, takich jak profil, Comm Manager, dzwonek, ustawienia tła i manager zadań są dostępne bez pośrednio z pozycji zakładki. Pozostałe ustawienia są dostępne pod prawym klawiszem podpisanym "all settings". Trochę najpierw o samym Comm Manager. Jego wygląd został zmieniony doszło kilka nowych opcji, takich jak np. wł/wył połączenia Microsoft Direct Push lub wyłączanie połączenia transmisji danych.

Gdy już jesteśmy przy temacie połączeń z Internetem - HTC Rose obsługuje ich trzy typy - przez GPRS/UMTS, WIFI i przez Active Sync z PC. Połączenia przez GPRS/UMTS są dobrej jakości (internetowe jak i telefoniczne), nie zauważyłem znaczącej różnicy między SGH-i600 a S740. WiFi też stoi na przyzwoitym poziomie, mamy możliwość konfiguracji mocy i ilości energii kierowanej do modułu WiFi co pozwala regulować stopień zużycia baterii.

Będąc przy baterii - w zarządzaniu energią w urządzeniu mamy kilka ciekawych funkcji - miedzy innymi licznik pokazujący ile urządzenie było włączone od ostatniego pełnego ładowania, ile czasu było ze zgaszonym ekranem etc. Wskaźnik baterii, gdy oglądamy go w opcjach jest procentowy, widzimy dokładny poziom i stan baterii. Baterii o pojemności 1000 mAh która to starcza na dwa do trzech dni komfortowej pracy z dużą ilością rozmów i sporadycznym WiFi/UMTS.

HTC w swoim urządzeniu dodało także kilka funkcji mało widocznych aczkolwiek przydatnych. Jedną z nich jest na pewno wibracja przy rozpoczętym połączeniu. Dzwoniąc do kogoś słyszymy normalnie sygnał i dopiero na "Halo?" wiemy, że telefon został odebrany. Natomiast w S740 można włączyć opcję pojedynczej wibracji podczas odebrania przez rozmówcę słuchawki. Funkcja dość przydatna, gdy zamierzamy prowadzić rozmowę w głośnym miejscu a nie chcemy "przegapić" początku rozmowy.

Kolejną małą, ale przydatną funkcją jest zegar i data na ekranie zablokowanego urządzenia. Bez tej funkcji, by zobaczyć datę oraz godzinę trzeba było urządzenie odblokować a następnie zablokować ponownie. Teraz wystarczy podświetlić ekran urządzenia. Albo jeszcze inna funkcja - automatyczne blokowanie klawiatury - dość trywialne można rzec, ale w części urządzeń smartphone nie było domyślnie tej funkcji i trzeba było szukać programów, które tą funkcję udostępnią.

Jedna rzecz jest całkowicie mnie zszokowała i zaskoczyła negatywnie - aparat cyfrowy. Nie doczytałem specyfikacji przed zakupem urządzenia, myśląc, że aparat 3,2 MPX będzie miał "z automatu" Auto-Focus i że będzie robił dobre zdjęcia. W przypadku Rose, aparat raczej jest tylko znikomą namiastką cyfrowego aparatu, urządzenia o takiej samej matrycy robią o niebo lepsze zdjęcia (np. G1 - robione nim były zdjęcia budowy urządzenia - które są akceptowalnej jakości, nieodbiegającej od prostych cyfrówek). Zamieszczam zdjęcia przykładowe z HTC Rose - choć ostrzegam - dawno nie widziałem niestety tak lichych zdjęć zrobionych przez telefon komórkowy... Przykre acz prawdziwe - w S740 aparatu równie dobrze mogłoby nie być - choć wydawać się by mogło, że jest to element niezbędny by np. wykonać szybkie zdjęcie notatek...

poglądowe zdjęcia testowe:
http://img268.imageshack.us/i/image006yef.jpg/

http://img4.imageshack.us/i/image007qaz.jpg/

http://img19.imageshack.us/i/image008krh.jpg/

http://img4.imageshack.us/i/image009auc.jpg/

http://img4.imageshack.us/i/image010san.jpg/

http://img5.imageshack.us/i/image011rej.jpg/

http://img5.imageshack.us/i/image012ttm.jpg/


Trochę jeszcze teraz o wydajności - HTC Rose posiada procesor z serii Qualcomm, które to nie cieszą się zbytnią popularnością wśród użytków palmtopów, gdyż uchodzą za mało wydajne. Wykonałem test przy użyciu pliku "RL_MQB_320x240_512_128" i wynik osiągnął zaskakujący poziom - lekko ponad 240%. Stawia on S740 dość wysoko, jeśli chodzi o wydajność - chociażby wyżej niż nowe HTC Diamond 2 i HTC Touch Pro 2. Screen z wynikiem testu poniżej.

Podsumowanie.

HTC Rose to zaskakująco dobrze i solidnie wykonany smartphone. Jako drugie urządzenie z Windows Mobile będzie idealny. Jako telefon będzie idealny. Gdyby nie kilka niedoróbek (klawisz SMS/MMS obok klawisza FN, nie mogę się z tym pogodzić) byłby to smartphone idealny. Choć nie każdemu podpasuje, z racji tego ze jest wykończony na błyszcząco. Trochę inaczej starałem się do tej recenzji podejść niż do recenzji urządzenia z Windows Mobile, bardziej jak do recenzji telefonu. W takiej roli, czysto telefonicznej z dodatkiem "smart" jest to idealne urządzenie. Może konkurować z innymi biznesowymi telefonami, takimi jak np. Nokia E71. Jedyne, czego można żałować, to to, że nigdy tak naprawdę nie trafił w Polsce do masowej sprzedaży za sprawą jednego z operatorów (tak jak np. Diamond i Touch Pro)

Niestety kilku funkcji nie byłem w stanie przetestować, między innymi GPS (w telefonie umieszczenie odbiornika GPS to według mnie nieporozumienie) lub radio FM (brak stosownej aplikacji w oprogramowaniu domyślnym a na XDA-Developers nie miałem czasu poszukać), pomimo to sądzę, że mogę już wydać opinię o tym urządzeniu.

Poniżej zalety/wady w skrócie:
Zalety:
- zwarta i dobrze wykonana obudowa, brak dziwnych odgłosów (patrz: G1)
- ekran, kolory, nasycenie barw i podświetlenie - wszystko doskonałej jakości
- dwie klawiatury, obydwie komfortowe w użyciu
- dopracowany system operacyjny - Windows Mobile Standard 6.1
- dość ciekawy dodatek do zestawu - pokrowiec
- żywotna bateria - 3 dni to dobry wynik dla urządzenia z Windows Mobile
- pomimo procesora Qualcomm dość wydajne i szybkie działanie
Wady:
- niski współczynnik proporcji cena/funkcje - 1499 za nowe urządzenie typu smartphone to znacząco za drogo
- klawisz FN obok klawisza SMS/MMS (subiektywny minus, może nie zasłużony)
- Asymetryczność - trzeba się do tego przyzwyczaić, że ekran jest dużo bardziej po lewej stronie.
- Slot na kartę pamięci - jej wyjęcie to katorga, wiąże się z wyjęciem karty sim (i wyłączeniem urządzenia)
- na upartego można się przyczepić do tego obudowa jest świecąca z przodu a po położeniu na stole kiwa się na boki z racji wyglądu a'la Diamond
- brak gniazda słuchawkowego Jack 3,5

Moim zdaniem zasłużone 8/10 :)

« Ostatnia zmiana: Sierpień 27, 2009, 08:19:53 wysłana przez beju »
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

Offline jacek73

 • Clubowicz
 • *
 • Wiadomości: 98
 • Sprzęt: Blackberry 9780, iPAQ 316
Odp: recenzja - htc rose s740
« Odpowiedź #7 : Sierpień 27, 2009, 22:39:24 »
Zaskakująco fajna i naprawdę rzeczowa recenzja  :ok:

Na pewno do wad należy dodać zupełnie dziwaczny i niewygodny w użytkowaniu sposób podświetlania klawiatury numerycznej. Do dzisiaj nie jest chyba nikomu znany sposób aby to zmienić. Klawiatura numeryczna podświetla się niezależnie od klawiszy menu na przednim panelu telefonu.

Radio FM w telefonach z oficjalnej dystrybucji w Polsce jest i działa całkiem nieźle.

GPS jest i działa całkiem dobrze. Rose do nawigacji samochodowej specjalnie się nie nadaje, ale GPS można go wykorzystać do kilku innych rzeczy.

Nie rozumiem, niestety, po co marnować miejsce i używać 4337 znaków albo 620 wyrazów, aby w recenzji zamieszczać szczegółowy opis interfejsu ekranowego HTC Home. Przecież wygląd ekranu głównego można sobie zmienić na 1000 sposobów i dostosować pod swoich potrzeb i upodobań. Nie wiem jak w ROM-ach Orange ale standardowo w opcji Home screen layout, już jest kilka kompozycji do wyboru (nie tylko Sliding Panel).

« Ostatnia zmiana: Sierpień 27, 2009, 22:51:11 wysłana przez jacek73 »

Offline beju

 • Android Singularity
 • Clubowicz
 • ******
 • Wiadomości: 7093
  • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
 • VIP Level: 160
Odp: recenzja - htc rose s740
« Odpowiedź #8 : Sierpień 28, 2009, 10:18:14 »
Opisalem HTC home (sliding panels) dlatego ze z tego co wygooglalem jest to pierwszy (i chyba ostatni) smartphone htc z domyslnie wgranym 6.1 :) w ktorym to panele odgrywaja role niejako glownego homescreena :)

iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

Offline roska

 • Jupka
 • Newbie
 • Wiadomości: 21
 • Pani czepliwego ;-)
 • Sprzęt: iPhone 3G 8GB
Odp: HTC S740 (Rose) - Recenzja
« Odpowiedź #9 : Sierpień 28, 2009, 14:38:04 »
widzę że beju użyłeś nowych fontów w rose - w mojej i600 też działają po tym jak je wgrałam  :ok:

plik nazywa się "Dr. Gonzo Clear Fonts.cab"  :) literki są mniejsze, nie takie wyboldowane jak standardowe. duża różnica na plus :)

w załączniku plik cab  :banan:

« Ostatnia zmiana: Sierpień 28, 2009, 14:50:47 wysłana przez roska »

Offline alvaro99

 • Clubowicz
 • **
 • Wiadomości: 223
 • Sprzęt: Desire Z, myPhone Luna
Odp: HTC S740 (Rose) - Recenzja
« Odpowiedź #10 : Sierpień 31, 2009, 15:00:21 »
Świetna recenzja, bardzo rzeczowa.

Proponuję wytłuścić ważniejsze części recencji, a więc: klawiatura, ekran, ... , podsumowanie itp.

Tosia G900, i600, i780, Desire Z

Offline beju

 • Android Singularity
 • Clubowicz
 • ******
 • Wiadomości: 7093
  • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
 • VIP Level: 160
Odp: HTC S740 (Rose) - Recenzja
« Odpowiedź #11 : Sierpień 31, 2009, 15:01:46 »
brak wytłuszczenia zmusza do przeczytania całej  :ohreally: ... niedługo będzie może lepiej "sformatowana" :)

iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

Offline rush111

 • Newbie
 • Wiadomości: 36
 • Sprzęt: Samsung i780 , HTC Wildfire , HTC Desire , i780
Odp: HTC S740 (Rose) - Recenzja
« Odpowiedź #12 : Wrzesień 04, 2009, 13:29:08 »
Witam !
Nareszcie powstał osobny dział dla HTC Rose i cieszę się , że możemy przeczytać w nim tak ciekawą i rzetelną recenzję - dzięki beju ! Po rocznym użytkowaniu dotykowca HTC Trinity planuję właśnie przesiadkę na S740 , ale w związku z tym mam jeszcze pytanie do Ciebie beju oraz ew. innych forumowiczów :
- Rose ma podobno czujnik /światła?/ podświetlenia ekranu - jak to działa ?
- czy aplikacje pisane pod WM Pro będą działały na WM Standard ? Chodzi mi ich obsługę poprzez emulację kursora itp.
Z góry dziękuję za info i pozdrawiam .


Offline beju

 • Android Singularity
 • Clubowicz
 • ******
 • Wiadomości: 7093
  • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
 • VIP Level: 160
Odp: HTC S740 (Rose) - Recenzja
« Odpowiedź #13 : Wrzesień 04, 2009, 13:39:13 »
Witam !
Nareszcie powstał osobny dział dla HTC Rose i cieszę się , że możemy przeczytać w nim tak ciekawą i rzetelną recenzję - dzięki beju ! Po rocznym użytkowaniu dotykowca HTC Trinity planuję właśnie przesiadkę na S740 , ale w związku z tym mam jeszcze pytanie do Ciebie beju oraz ew. innych forumowiczów :
- Rose ma podobno czujnik /światła?/ podświetlenia ekranu - jak to działa ?
- czy aplikacje pisane pod WM Pro będą działały na WM Standard ? Chodzi mi ich obsługę poprzez emulację kursora itp.
Z góry dziękuję za info i pozdrawiam .co do czujnika nie zauważyłem by jakoś rewelacyjnie działał.

a co do aplikacji to np. automapa działa z fake cursor :)

iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

Offline rush111

 • Newbie
 • Wiadomości: 36
 • Sprzęt: Samsung i780 , HTC Wildfire , HTC Desire , i780
Odp: HTC S740 (Rose) - Recenzja
« Odpowiedź #14 : Wrzesień 04, 2009, 15:57:21 »
Dzięki beju !
Tak też myślałem , że szału z tym czujnikiem to nie ma  :( bo inaczej to pojawiłby się w recenzji po stronie plusów  :wink: 
Mam jeszcze jedną prośbę beju - czy mógłbyś sprawdzić aplikację w załączniku czy będzie działać na S740 ?
Mam ją na trince i bardzo mi zależy aby działała na Rose . Tak dla spokojności tu jest link do wątku założonego przez autora tej aplikacji  :ok:
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=3221608

Z góry dziękuję za info i pozdrawiam .


Offline beju

 • Android Singularity
 • Clubowicz
 • ******
 • Wiadomości: 7093
  • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
 • VIP Level: 160
Odp: HTC S740 (Rose) - Recenzja
« Odpowiedź #15 : Wrzesień 04, 2009, 19:15:12 »
Z tym pytaniem musisz sie juz kierowac do innych klubowiczow. Ja juz nie mam rose - przeszla w posiadanie innego klubowicza na kilka dni po napisaniu recenzji :)

Takie zycie, kupilem ja z ciekawosci :) i dla recenzji :)

iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

Offline jakubd

 • Clubowicz
 • ******
 • Wiadomości: 2820
 • To error is human, to forgive is not our policy.
  • jdtech.pl
 • Sprzęt: N900, Milestone, Galaxy Tab
Odp: HTC S740 (Rose) - Recenzja
« Odpowiedź #16 : Wrzesień 04, 2009, 21:33:05 »
Wygląda na to, że aplikacja jest zbyt stara i niezgodna z wersją Standard systemu (ale nie sprawdza tego nawet) i wykłada się na exception Microsoft.AGL.Common.MISC.HandleAr().

Sprzęt: 5MX, SimPad, BlueAngel, Hermes, N810, 8510p, k810i, PSP, 2133, MBW150, RedFly, G1, d780, HP HDX Dragon, E75, 5101, Rose, 3GS, N900, Uni, c901, Milestone, N96, Rhodium, Huawei e5, Envy 17, Galaxy Tab, e6500

Offline rush111

 • Newbie
 • Wiadomości: 36
 • Sprzęt: Samsung i780 , HTC Wildfire , HTC Desire , i780
Odp: HTC S740 (Rose) - Recenzja
« Odpowiedź #17 : Wrzesień 07, 2009, 10:14:36 »
Wygląda na to, że aplikacja jest zbyt stara i niezgodna z wersją Standard systemu (ale nie sprawdza tego nawet) i wykłada się na exception Microsoft.AGL.Common.MISC.HandleAr().


Dzięki jakubd za sprawdzenie choć aplikacja jest z tego roku , ale pisana na dotykowce pod WM Pro . Myślałem , że może tak jak niektóre aplikacje /nie pisane pod Standard/ jakoś pójdzie na Rose  :(
Jeszcze raz dziekuję i pozdrawiam .