G1 - bajtożerca

  • 12 Odpowiedzi
  • 5176 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline bronek

  • **
  • 206
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Era G1
G1 - bajtożerca
« dnia: Kwiecień 20, 2009, 21:57:26 »
Witam,

mam prośbę do posiadaczy G1 w Erze, czy moglibyście zweryfikować opisaną przez Kacpra na stronie

http://www.androidos.pl/bajtozerca-cz1.html

"bajtożerność" waszego urządzenia ? Obecnie posiadam telefonik z WM właśnie w Erze i pomimo zliczania przez tego operatora ruchu sieciowego z dokładnością do 100kB nie zauważyłem jakiegoś znaczącego zużycia, standardowy pakiet 50 MB spokojnie wystarcza mi na pocztę (sprawdzaną w dzień co pół godziny)  i mobile strony kilka/kilkanaście razy dziennie.

Opisane na cytowanej stronie zachowanie G1 stawia pod dużym znakiem zapytania ekonomiczność użycia tego fonika, może jednak jest to związane z operatorem (opisane zachowanie dotyczy Plusa) ? A może jakieś ustawienia w samym aparacie ?

Z góry dzięuję za wszelkie info.

*

Offline fender80s

  • *****
  • 1317
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Blackberry z10, Nec MobilePro 900c, Intermec 6651
Odp: G1 - bajtożerca
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 21, 2009, 09:44:40 »
Owszem G1 jest cały czas połączony z netem, cały czas monitoruje pocztę i często coś tam sobie pobiera, dlatego taki pakiet 60 MB szybko się kończy. Mam już G1 od jakiegoś czasu i zauważyłem, że teraz już jest w miarę ok. A jeżeli komuś przeszkadza to, że jest ciągle podłączony to zawsze może skorzystać z aplikacji APNdroid. Uważam, że korzystanie z niej jest całkiem wygodne. Umieszczamy skrót na pulpicie i wystarczy jedno kliknięcie. Jak chcemy się ponownie połączyć to też wystarczy kliknąć.

*

Offline bronek

  • **
  • 206
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Era G1
Odp: G1 - bajtożerca
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 21, 2009, 11:44:32 »
Owszem G1 jest cały czas połączony z netem...

obawiam się, iż nie o to mi chodzi, nie jest problemem ciągłe podpięcie do sieci (to mi się BARDZO podoba), ale częstość ustanawiania i rozłączanie sesji GPRS. W skrajnym przypadku, np. sprawdzając 20 razy na dobę pocztę moglibyśmy dojść do 4MB ( 20 * ( 2 * 100kB )  dziennie, co miesięcznie daje już 120 MB zupełnie pustego (w przypadku braku nowych wiadomości) zużycia pakietu transferu danych.

Wydaje mi się nieprawdopodobne by G1 mógł tak robić, ale ...

Jak już pisałem, w moim dotychczasowym urządzeniu pakiet 50MB spokojnie starcza na opisaną powyżej częstotliwość sprawdzania poczty i przeglądanie stron mobilnych.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2009, 11:47:18 wysłana przez bronek »

*

Offline fender80s

  • *****
  • 1317
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Blackberry z10, Nec MobilePro 900c, Intermec 6651
Odp: G1 - bajtożerca
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 21, 2009, 14:00:47 »
Owszem G1 jest cały czas połączony z netem...

obawiam się, iż nie o to mi chodzi, nie jest problemem ciągłe podpięcie do sieci (to mi się BARDZO podoba), ale częstość ustanawiania i rozłączanie sesji GPRS. W skrajnym przypadku, np. sprawdzając 20 razy na dobę pocztę moglibyśmy dojść do 4MB ( 20 * ( 2 * 100kB )  dziennie, co miesięcznie daje już 120 MB zupełnie pustego (w przypadku braku nowych wiadomości) zużycia pakietu transferu danych.

Wydaje mi się nieprawdopodobne by G1 mógł tak robić, ale ...

Jak już pisałem, w moim dotychczasowym urządzeniu pakiet 50MB spokojnie starcza na opisaną powyżej częstotliwość sprawdzania poczty i przeglądanie stron mobilnych.




Mam iplusa i 3 GB do wykozystania dlatego nie przywiazuje specjalnie uwagi do tego ile danych polyka moj G1. Z ciekawosci zainstaluje sobie programik monitorujacy siec. Wsadze tez inna karte wykupie pakiet 60 MB i zobacze na ile mi wystarczy.

*

Offline bronek

  • **
  • 206
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Era G1
Odp: G1 - bajtożerca
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 21, 2009, 16:01:56 »
Mam iplusa i 3 GB do wykozystania dlatego nie przywiazuje specjalnie uwagi do tego ile danych polyka moj G1. Z ciekawosci zainstaluje sobie programik monitorujacy siec. Wsadze tez inna karte wykupie pakiet 60 MB i zobacze na ile mi wystarczy.

dzięki za poświęcony czas, ale ...  :ohreally:

program monitorujący to zapewne policzy transmisje według telefonu, a mi bardziej chodzi o policzenie jej od strony operatora GSM, bo obawiam się, że mogą to być dwie zupełnie różne liczby. Bardziej miarodajny byłby test z pakietem 60MB, ale - podejrzewam - iż jest on od innego operatora, a mnie interesuje ERA

Moją intencją było, by ktoś posiadający ten sprzęt w Erze (a takich osób jest chyba najwięcej) po porstu zerknął na swój rachunek szczegółowy i sprawdził jak era podliczyła mu transfer. Czy są to przykładowo dwie, trzy pozycje dziennie po kilka MB - to było ok, czy też np. 20-30 paczek po 200 kb - to by było tragicznie i już - to wszystko.

p.s.
swoją drogą 3GB transferu - fajnie, też bym tak chciał  :O~

*

Offline ajed

  • *****
  • 6004
  • Płeć: Mężczyzna
    • Strona prywatna
  • Sprzęt: iPhone 4s, iPad 2
Odp: G1 - bajtożerca
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 21, 2009, 16:44:15 »
Niestety G1 (podobnie jak iPhone) ma "durny zwyczaj" pobierania dużych ilosci małych paczek danych (nawet poniżej 50 kb).

*

Offline rammiro

  • 46
  • Płeć: Mężczyzna
  • :)
    • Android
  • Sprzęt: G1, P1, X1, HTC Magic, Diamond 2, Touch Pro 2, SE Paris
Odp: G1 - bajtożerca
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 21, 2009, 19:30:11 »
60MB temu całemu kacperowi nie wystarczyło?!  :O Jakieś herezje. Ja mam pakiet 20MB i spokojnie wystarcza.  :ohreally:

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 23, 2009, 08:09:55 wysłana przez OleYek »
Siemens M35i -> Nokia 3310 -> S ME45 -> N 3100 -> M C550 -> C975 -> SE D750i -> K800i -> P1i - HTC TyTN -> HTC Diamond 2 -> Era G1 - X1 - HTC Magic

*

Offline CePeK

  • 19
  • Płeć: Mężczyzna
    • Dni z życia Androida
  • Sprzęt: HTC Diamond, Era G1, HTC Universal
Odp: G1 - bajtożerca
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 21, 2009, 20:23:41 »
@rammiro - polecam przeczytać dokładnie temat na wspomnianej stronie, a później część drugą a nie ludzi wprowadzać w błąd.

Zapewne masz pakiet z plusa 20MB który jest naliczany z dokładnością do 1 bajta - ja również z takowego korzystam i przez miesiąc zużyłem 7MB. Natomiast wcześniej w telefonie siedziała karta 36i6 - po tygodniu nic z pakietu nie zostało, i zaczęło zżerać pieniądze :)

Przyznaję test oparłem tylko przy karcie 36i6 i pakiecie 60MB - założyłem, że każda inna sieć z naliczaniem co 100kb ma taki sam problem, bo to raczej logiczne się wydaje... Dla pewności jutro mogę sprawdzić na Heyah.

Co do samej Ery, korzystając z Tak Tak`a zauważyłem, że dziwnie nalicza pakiety, kiedyś łączyłem się z Internetem z 30 razy w przeciągu miesiąca a policzyło mi jak za 10 połączeń... Nie to, żeby mnie smuciło.

Pozdrawiam,
Kacper


Edit: Dodam, że test był wykonany na Firmware 1.1, może przy nowszym coś się zmieniło.

Edit2: Dopiero zauważyłem, że masz WM ;)


"bajtożerność" waszego urządzenia ? Obecnie posiadam telefonik z WM właśnie w Erze i pomimo zliczania przez tego operatora ruchu sieciowego z dokładnością do 100kB nie zauważyłem jakiegoś znaczącego zużycia, standardowy pakiet 50 MB spokojnie wystarcza mi na pocztę (sprawdzaną w dzień co pół godziny)  i mobile strony kilka/kilkanaście razy dziennie.


Sam korzystam z Diamonda i teraz tam siedzi karta z 36i6 którą zżarł G1 i nie am problemu z pakietem - z tą różnicą , ze na WM jak połączysz się przez 3G to połączenia nie zrywa co chwile :) Jednak ciężko mi powiedzieć czy na 100% w Erze tak pożera, ponieważ sam z niej nie korzystam - na logikę rzecz biorąc przy naliczaniu 100kb, będzie zżerać, z drugiej strony Era lubi dziwnie omijać pakiety, przynajmniej tak miałem na Tak Taku :)


Edit3:
Dokonałem bardziej wnikliwych testów co do bajtożerności naszego urządzenia, i niestety zależy to w dużym stopniu od taryfy i operatora. Z moich testów zjadania kb przez G1:

36i6, pakiet 60MB: ok 4-5MB dziennie,
Plus Rewolucyjna Taryfa, pakiet 60MB: 4-5MB dziennie,
Plus Nowa Taryfa, pakiet 50MB: ok 60 kb dziennie
Heyah: 0,5-1 MB dziennie

Więcej informacji na wspomnianej stronie, wniosek niestety tylko taki, że nie można jednoznacznie powiedzieć gdzie jak będzie zliczało rozpoczęte paczki. W każdym bądź razie mając większy pakiet np. 200MB czy 500MB można spać spokojnie ;)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 25, 2009, 18:09:08 wysłana przez CePeK »

*

Offline jakubd

  • ******
  • 2820
  • Płeć: Mężczyzna
  • To error is human, to forgive is not our policy.
    • jdtech.pl
  • Sprzęt: N900, Milestone, Galaxy Tab
Odp: G1 - bajtożerca
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 28, 2009, 23:55:36 »
Zależy także od sposobu korzystania: podłączenie się do WiFi powoduje często (czy to reguła - nie wiem) rozłączenie sesji transmisji danych z GSM. Generalnie w mBank mobile nie odczuwam tego problemu - korzystam z pakietów transmisji danych, a te są rozliczane jak to Plusie - co do bajta. Era z pakietami po 100kb (i 250kb w roamingu) średnio się do G1 nadaje, choć przy domyślnej paczce 500MB nie powinno być większego problemu.
Uwaga jest taka, że ja używam G1 głównie do aktualizacji programów (testy), opery mini. Poczta to (dla mnie) pomyłka, póki któryś z programów pocztowych nie dorobi się IMAP IDLE.
Sprzęt: 5MX, SimPad, BlueAngel, Hermes, N810, 8510p, k810i, PSP, 2133, MBW150, RedFly, G1, d780, HP HDX Dragon, E75, 5101, Rose, 3GS, N900, Uni, c901, Milestone, N96, Rhodium, Huawei e5, Envy 17, Galaxy Tab, e6500

*

Offline vetch

  • **
  • 191
  • Płeć: Mężczyzna
    • Diamond Jack
  • Sprzęt: Nexus S
Odp: G1 - bajtożerca
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 14, 2009, 11:37:43 »
Opisane na cytowanej stronie zachowanie G1 stawia pod dużym znakiem zapytania ekonomiczność użycia tego fonika, może jednak jest to związane z operatorem (opisane zachowanie dotyczy Plusa) ? A może jakieś ustawienia w samym aparacie ?

Nie rozumiem w czym problem. Przecież możesz sobie wyłączyć auto-synchronizację w ustawieniach:

Data synchronization->Auto-sync->off

Wtedy będziesz się synchronizował po odpaleniu aplikacji. No już prościej chyba się nie da.

*

Offline robbo2k

  • **
  • 112
    • Blog o Telefonii komórkowej
  • Sprzęt: Era G1, KA08, Samsung i600, ipod touch
Odp: G1 - bajtożerca
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 31, 2009, 09:43:20 »
Taka ciekawostka

Transfer rzeczywisty 233MB
Transfer w Erze (wedle ich naliczania co 500KB)   268MB

Na taryfikacji tracimy wiec nieco ponad 10% wielkosci transferu

G1 zestawiona na stałe na transmisja:
- synchronizacja Exchange (TouchDown),
- poczta (co 30 min okolo 30-40mali dziennie)-
- troche internetu wbnudowana przeglądarka
- weatherbug widget  i
- mnostwo Opery Mini dziennie.
- troche Google Maps
REGULAMIN !! masz zgodę ?

*

Offline jakubd

  • ******
  • 2820
  • Płeć: Mężczyzna
  • To error is human, to forgive is not our policy.
    • jdtech.pl
  • Sprzęt: N900, Milestone, Galaxy Tab
Odp: G1 - bajtożerca
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 01, 2009, 12:58:21 »
same zaokrąglenia o północy dają ci miesięcznie średnio 30*500kB (średni zużyjesz 250 tam i 250 nazad z każdej paczki - bo naliczane są chyba osobno, czyż nie?), czyli 15MB - straconej transmisji. Jeżeli doliczysz do tego kilka zerwań sesji dziennie, a za każdym razem tracisz znowu średnio 500kB - to spokojnie te 30MB się znajdzie - proponuję rachunek szczegółowy obejrzeć ze wskazanymi wszystkimi sesjami danych.
Sprzęt: 5MX, SimPad, BlueAngel, Hermes, N810, 8510p, k810i, PSP, 2133, MBW150, RedFly, G1, d780, HP HDX Dragon, E75, 5101, Rose, 3GS, N900, Uni, c901, Milestone, N96, Rhodium, Huawei e5, Envy 17, Galaxy Tab, e6500

*

Offline robbo2k

  • **
  • 112
    • Blog o Telefonii komórkowej
  • Sprzęt: Era G1, KA08, Samsung i600, ipod touch
Odp: G1 - bajtożerca
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 07, 2009, 08:36:45 »
Dlatego mówię poprzez taryfikacje co 500KB trace miesięcznie 10-15% transferu.
Sesji dziennie mam 2-3 nie więcej co daje około 100sesji miesięcznie czyli 2,5MB na sesje.

Wtedy te zaokraglenia nie bolą aż tak bardzo.   Co innego gdyby sesji było więcej np używając kilka razy dziennie wifi rozłącza się sesja GPRS.
Dlatego nawet w domu gdy nie ciągne nic dużego nie używam wifi.
REGULAMIN !! masz zgodę ?