[HTC Dream - Era G1] Recenzja + FAQ

  • 24 Odpowiedzi
  • 42759 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline beju

  • Android Singularity
  • ******
  • 7093
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
[HTC Dream - Era G1] Recenzja + FAQ
« dnia: Czerwiec 20, 2009, 08:54:13 »
HTC DREAM - ERA G1

FAQ - by Evendimpost #2
Zbiór przydatnych linkówpost #3
Lista Niezbędnych Aplikacji - by Evendimpost #4 - w budowie
Rootowanie G1 - by James_Lerkpost #5 - w budowie


wymiary:
55.7 x 117.7 x 17.1 millimetrów
waga:
158 gramów z baterią
domyślny system:
Google Android 1.5
taktowanie procesora:
528 MHz
model procesora:
Qualcomm MSM7201A
pamięć ROM:
256 MB
pamięć RAM:
192 MB
typ ekranu:
TFT, 65k kolorów
przekątna ekranu:
3.2"
rozdzielczość ekranu:
320x480 pikseli, HVGA (half-vga)
częstotliwości pracy:
GSM850, GSM900, GSM1800,
GSM1900, UMTS1700, UMTS2100
protokoły pracy:
CSD, GPRS, EDGE,
UMTS, HSDPA, HSUPA
klawiatura:
qwerty w układzie slide out
(elementem odjeżdżającym jest ekran)
urządzenia pozycjonujące:
trackball i rezystatywny
ekran dotykowy
gniazdo rozrzeżeń:
microSD
połączenie z komputerem:
USB 2.0, 480Mbit/s
Bluetooth:
Bluetooth 2.0 + EDR
sieć bezprzewodowa:
802.11b, 802.11g
moduł GPS:
wbudowany, z funkcją XTRA
kamera główna:
3.2 mpx
kamera do wideo rozmów:
brak
Domyślna bateria:
1150 mAh


Wstęp

"Telefon stworzony do internetu"... o tym czy tak jest przeczytamy poniżej. Zaciekawiony nowym systemem (po długim użytkowaniu WM w różnych postaciach, ostatnio i780 i Xperia x1) postanowiłem sprawdzić co i jak on naprawdę umie. Poniżej zamieszczam amatorską (nie jestem polonistą ani znawcą) recenzję, pisaną przez człowieka który jest całkowicie świeży w użytkowaniu systemu Android.


Otwieranie pudełka

Pudełko jest zbudowane a'la sześcian, o rozmiarach około 25x25x25 cm. na zewnątrz jest gustownny napis "Era G1 z Googletm", opis zawartości etc. Po wysunięciu z zewnętrznego opakowania ukazuje się już "właściwe opakowanie". Od góry widzimy napis G1, na tekturowym wieczku. Pudełko ma kolor czarny, wykonane jest z z grubej tektury. Na pudełku są dyskretnie umieszczone na naklejce dane modelu, nr imei. Gdy otwieramy pudełko (zamknięte na mały magnesik!) ukazuje się nam sam telefon,


 ułożony na tekturowej wytłoczce. W celu wyjęcia aparatu, pociągamy za przygotowany do tego "języczek". po wyjęciu urządzenia oraz wytłoczki przedostajemy się do części przeznaczonej na akcesoria. Lista akesoriów jest dość pokaźna - poczynając od ładowarki, kabla usb, płytki cd z driverami, instrukcji a kończąc na znacząco atrakcyjnych dodatkach takich jak karta pamięci 2 GB, czyścik do ekranu dedykowany pokrowiec i coś na kształt naklejek personalizujących urządzenie. Pokrowczyk jest wykonany z czarnej miękkiej pianki, w środku wyścielany miękkim mateirałem w kolorze szarym. Co do naklejek - nie wiem do tej pory jak ich użyć, to nie są klasyczne naklejki, tylko coś na kształt naklejek na modele, nanoszonych za pomocą wody. Ładowarka ma złącze klasyczne mini-usb (nie w wersji HTC, co jest zaletą). kabel usb niestety zostął poddany "uajfonieniu", nabrał ostrych końcówek wtyczek, stylizowanych właśnie na kabel usb iPhon'a. Ściereczka z microfibry, jak zwykła ściereczka do okularów. Kartę pamięci każdy kiedyś widział, więc nie ma co opisywać. Samo wykonanie akcesoriów i pudełka jest nienaganne, wręcz wykonane z pietyzmem, choć do pudełka znanego z HTC Diamond trochę mu brakuje.


Budowa i bryła telefonu

Pierwsze spojrzenie - "wydawał się większy na obrazkach". Poniżej zdjęcie porównujące G1 do zapalniczki - której wymiary są porównawcze, gdyż większość osób kojarzy rozmiar zapalniczki.


 Drugie spojrzenie pozwala dojrzeć duży ekran (3.2 cale) pozbawiony krawędzi. Po dokładnych oględzinach ekranu, okazuje się iż jest założona na nim folia transportowa, która o dziwo jest dobrej jakości i w moim przypadku jest dobrze założona. Patrząc pod światło przy zgaszonym ekranie widać kolejną innowację - wzór obwodów reagujących na dotyk palca. Ekran jest wykonany w nowej technologi, jest on typu pojemnościowego, do jego używania nie jest potrzebny rysik, co więcej: nie będzie dzialał na przykładanie innych materiałów niż palec. Nad ekranem znajduje się małe, białe logo Ery. Czarny plastik otaczający ekran jest matowy, co według mnie jest znaczącym plusem. Po przeżyciach z X1 i jej fortepianową czernią, śladami palców na obudowie, niezmiernie się ucieszyłem widząc tą matowość. Biorąc do ręki aparat okazuje się, że środek ciężkości jest w 1/3 wysokości telefonu, co pozwala na komfortowe trzymanie w dłoni. Leży on w niej pewnie, pozwalając kciukowi operować klawiszami sprzętowymi. Przekręcając telefon bokiem można zobaczyć że cała bryła telefonu jest podzielona na dwie części przez czarny pasek, wykończony na fortepianową czerń. Odziela on przedni panel od klapki bateri która stanowi całe "plecki" telefonu. Na klapce jest gustowny napis "with GOOGLEtm". Częśc z klawiszami sprzętowymi (tak owych jest 6 funkcyjnych i trzy dodatkowe, niżej o tym) jest delikatnie podgięta ku górze, mniej więcej o 10 stopni.


Spoglądając od dołu na telefon dostrzegamy czarny, błyszczący element, który na pierwszy rzut oka wydaje się portem Irda, a po bliższej interakcji okazuje się pięknie wykonaną zaślepką od gniazda ładowania i synchornizacji. I tu pierwszy zarzut na niekorzyść G1 - zaślepka w moim modelu lekko odstaje, możliwe że spowodowane jest to tym że nie jestem pierwszym jego właścicielem. Co nie zmienia faktu że jest to pierwsza rzecz na która zwróciłem uwagę jako "niedokładnie" wykonaną. Telefon według specyfikacji posiada klawiaturę Qwerty typu slide-out.


Rozsuwaniu klawiatury towarzyszyła mi za pierwszym razem "zdziwiona mina" (choć widziałem i bawiłem się wcześniej androidem, teraz gdy już mam własnego - mogę dokładniej i bliżej się przyjrzeć działaniu slidera). Po pierwsze, nie rozsuwa się on na klasycznych szynach, prawo-lewo, a przy rozsuwaniu przesuwa się lewo - góra - prawo, porusza się po torze o trajektori (tak, wiem głupio to brzmi) pół okręgu. Mechanizm przez pierwszą połowę otwierania stawia opór, a potem działa sprężyna która powoduje wysunięcie do końca klawiatury. Analogicznie jest przy zamykaniu klawiatury, pierwsza faza zamykania stawia opór przy zamykaniu, po przekroczeniu połowy zamykania, działa mechanizm sprężynujący i klawiatura jest automatycznie domykana do końca. I tu kolejna wada - przy rozsunięciu, część z ekranem nie jest dokładnie równoległa tak, jak po zamknięciu. I skrzypi. Niestety ponoć każdy model tak ma. Dziwne jest to że nowo zaprojektowane urządzenie skrzypi. Po rozsunięciu dowiadujemy się również że "błyszcząca obwódka" to także element na którym jest umiejscowiona klawiatura qwerty (o niej trochę niżej). Na uwagę jeszcze zasługuje informacja dotycząca gniazda na kartę microSD. Po pobieżnym obejrzeniu urządzenia, można odnieść wrażenie iż nie jest widoczne gniazdo.



Okazuje się, że jest ono dość sprytnie ukryte po lewej stronie urządzenia, ukryte w taki sposób że możliwa jest instalacja karty pamięci dopiero po rozsunięciu obudowy. Sam materiał z którego jest wykonana obudowa wydaje się dość praktyczny, nie zostają na nim odcisku palców. Czas na krótkie omówienie klawiszy sprzętowych. Na głównym panelu "kontrolnym" jest dostępnych 6 klawiszy - standardowa zielona i czerwona słuchawka, klawisz "Home" znany także z urządzeń z systemem Windows Mobile (choć w większości nowych, odchodzi się od klawisza "home"). Jest tu też klawisz "strzałka-cofnij" oraz trackball. Dodatkowo są trzy klawisze, klawisz migawki aparatu oraz głośności +/-. Całości dopełnia klawisz "menu" pod ekranem. Klawisze są poprawnie wykonane, mają 5 mm średnicy, są zrównane z obudową. Jedynym wystającym elementem jest TrackBall.


O klawiszach i ich funkcjach napiszę w następnym akapicie. Generalnie na uwagę zasługuje jeszcze dioda led umieszczona przy prawej krawędzi głośnika telefonu. działa ona trój-kolorowo, na kolor zielony, niebieski i czerwony.


Pierwsze uruchomienie i Pierwsze wrażenia

Sceptycznie podszedłem do pierwszego uruchomienia aparatu. Dostałem informację że będzie on tuż po hard resecie, przywróceniu ustawień fabrycznych. Pierwszy raz uruchomiłem Androida siedząc w fotelu, bedąc przygotowanym na szok po zmianie platformy systemowej z WM 6.1 na Androida 1.5. Pierwsze włączenie i... Przywitała mnie autokonfiguracja. Wrażenie - ekran reaguje nawet na delikatne muśnięcia palcem. Zupełne zaskoczenie, pozytywne bardzo po doświadczeniach z wm. Podanie godziny, daty etc, całkiem ciekawy samouczek. I pierwsza cecha internetowa Era G1 - przy prekonfiguracji logowanie do konta Gmail. Zadziwiem się trochę tym pośpiechem do połączenia z internetem ale cóż - karta internetowa pozwala na szaleństwa z internetem.

Po zalogowaniu ukazuje się po raz pierwszy nowy ekran pulpitu (nie nazwę tego today bo wygląda i działa jak pulpit), wraz z gromadką preinstalowanych ikon (ikona telefonu, wiadomości sms i inne) i widgetem "szukaj w google". Android (dla niektórych będzie to nowa informacja) oparty jest w dużym stopniu na linuksie (do uzupełnienia). Czerpie z niego garściami ale o tym później. Pierwsze co rzuca się w oczy w interface Androida do trzy konfigurowalne pulpity. Przesuwając prawo-lewo (środkowy jest wyjściowym) uzyskujemy dostęp do kolejnych pulpitów, na ktorych możemy generować skróty do aplikacji, dodawać widgety etc. Jest to o tyle wygodne że aplikacje często używane są zawsze pod ręką, na pierwszym pulpicie, a używane rzadziej na pulpitach bocznych. Lub też podział dowolnie inny, np: aplikacje internetowe na lewym pulpicie, na prawym gry etc. Zaskoczony jestem konfiguracjami jakie można osiągnąć za pomocą tych pulpitów. Jednak zagadką pozostaje dla mnie rozmiar obrazu który jest wykożystywany jako tapeta. Zasadniczo przełączanie pulpiptów chodzi bardzo płynnie, jest to wygodna funkcja. Można przechodzić i za pomocą touchscreena i trackball'a. Jeszcze jedno spostrzeżenie: działa niesamowicie szybko, nie wiesza się. Zadziwiony jestem szybkością interface który wydaje się taki iPhonowy...

Klawiatura Qwerty, jako jeden z czynników który zdecydował że w moim przypadku urządzeniem z Androidem będzie HTC Dream a nie HTC Magic, nie powaliła mnie na kolana. Po używaniu klawiatury typu BB (w stylu BlackBerry - klawisze pod ekranem) musiałem zdecydowanie potrenować by móc na niej zacząć komfortowo pisać. Obawy co do użytkowania które przychodziły mi na myśl, były związane z wystającą częścią urządzenia, zawierającą klawisze sprzętowe. HTC Dream, w przeciwieństwie do większości palmtopów z Windows Mobile (choćby i te co miałem w ostatnim czasie, SE Xperia, Toshiba G900 i HTC Hermes) posiada odsuwany ekran, a nie klawiaturę typu slide-out. Teoretycznie działają tak samo, ale jest jedna zasadnicza różnica: urządzenia typu slide-out (vide G900 lub X1) mają wysuwaną z pod spodu klawiaturę, która jest "osobną" częścią urządzenia, wszystkie klawisze są na na panelu z ekranem. Tu natomiast, bliżej G1 budową do I-Mate 9502 (którego recenzja też jest na portalu pdaclub.pl) w którym to ekran jest częścią która jest "ruchoma". W G1 klawiatura się nie wysuwa, można rzec że odsuwa się ekran przykrywający klawiaturę. Rozkład klawiszy jest podobny do urządzeń z 5 rzędowymi klawiaturami. pierwszy rząd to klawisze numeryczne z funkcjami analogicznymi do komputerowych (1, po wciśnieciu alt ! itp), poniżej trzy rzędy klawiszy w układzie qwerty a na samym dole rząd klawiszy funkcyjnych oraz spacja. Układ taki wymaga przyzwyczajenia o ile korzystaliśmy wcześniej z układu 4-ro rzędowego (G900 i Xperia).

Trackball. Zasada jego działania polega na "odwróconej myszy", zamiast jeździć kulką po stole, jeździmy po kulce palcem. W jaki sposób to działa w HTC Dream? Analogicznie do urządzeń Blackberry. Przyznam się bez bicia, że żadnego BlackBerry (jeszcze!) nie miałem, więc ciężko mi porównywać. Mogę przyrównać go natomiast do innego rozwiązania stosowanego w palmtopach - touchpada znanego z Samsungów i780 i i900. Działanie "miało być" miało być podobne - kulka jak i touchpad mają za zadanie działać jako urządzenie wskazujące, z angielskiego "Positioning Device - point and click". Wskazać i kliknąć. O ile w menu ikony są duże, przewijanie list to bajka z trackballem to do używania go z przeglądarką trzeba się przyzwyczaić. Niestety, pierwsze wrażenia są negatywne, jest on zbyt czuły, potrafił spłatać figla i np po napisaniu postu długiego na kilkaset znaków, po nakierowaniu trackballem na przycisk "wyślij" i wciśnięciu go, dzięki temu że jest taki czuły, potrafił najpierw przemieścić "zaznaczoną" opcję a dopiero zareagować jako wciśnięcie. Kilka razy sprawiło mi to problem i kląłem na trackball, ale po kilku dniach używa się go już całkiem sprawnie.


Android i z czym to się je?

Android jako system operacyjny, po ochłonięciu z szoku po przesiadce z Xperii X1 i WM wydaje się bardzo intuicyjny, bardzo przyjazny użytkownikowi. Pomijając tak prozaiczne rzeczy jak widgety z pulpitu, samo menu start jest intuicyjne. Porównując funkcjonalność i budowę menu będę posiłkował się analogią (stety bądź niestety) do funkcjonalności Windows Mobile. Menu "start" wywołuje się w androidzie poprzez wysunięcie na ekranie schowanej "zakładki" (umieszczona jest ona nad klawiszem sprzętowym >menu<). Zawiera ona wszystkie zainstalowane programy na naszym urządzeniu, niestety w kolejności alfabetycznej (nie znalazłem sposobu by móc pozmieniać na dowolną kolejność, możliwe że po zrootowaniu uzyskam dostęp do takiej funkcji). Po wysunięciu tej "zakładki" ukazuje się nam paleta (4 x 4 ikony) programów które są pierwsze na liście wszystkich programów. By uzyskać dostęp do pozostałych należy zastosować metodę "chwyć i przesuń". Rozwiązanie dość komfortowe, dlatego iż wszystko, w przeciwieństwie do systemu Windows M. 6.1, jest wykonana do obslugi palcem. Przewijanie w menu jest bardzo płynne, zaskoczeniem jest to że nawet przy dużej ilości ikon (około 40) przewijanie jest nadal płynne i bez żadnych przycięć (pamiętajmy - by urządzenie o takich samych parametrach - diamond, oparty na wm często zawodzi).

W Androidzie nie ma jako tako zakładki "System" jak w urządzeniach z WM. Funkcję tę przejęła ikona w menu rozwijanym - "Ustawienia". Ale nim przejdziemy do ustawień i związanych z tym kwestii - jeśli menu otwiera się klawiszem na ekranie - wysuwanym panelem, to co otwiera klawisz sprzętowy menu? Otóż odpowiedź jest zaskakująca i olśniewająca - zależnie od programu/gry/etc otwiera się na ekranie menu kontekstowe! Coś na kształt menu z prawego soft key z WM. Przykład? Na pulpicie dostępne są opcje - Dodaj (widget/skrót), Tapeta, Szukaj (włącz szukanie google), Powiadomienia (szczegółowo o nich poźniej) i ustawienia (włącza panel ustawień, tak jak ikona "ustawienia" w menu). W innym menu? Podczas pisania SMS - dodaj element (konwertuje sms w mms), Załącz (pozwala załączyć plik multimedialny), Wstaw Emotikon (tłumaczyć nie muszę), Odrzuć i Wszystkie wątki. Generalnie jest to doskonały pomysł, sprawdza się idealnie, zależnie od tego co robimy są klawisze które będą nam przydatne. Klawisz "Menu" odpowiedzialny za tę funkcje dostępny jest też po rozsunięciu klawiatury qwerty. Ale to nie wszystko niespodzianek które przygotował android w ułatwieniu i przyspieszeniu obsługi.

W WM jest tak zwany pasek tray, z powiadomieniami etc statusem baterii. Oczywiście analogicznie do WM, w Androidzie też jest pasek z powiadomieniami. Jak na system od początku projektowany "dobrze", pasek powiadomień jest przygotowany wręcz wzorowo. Otóż. Pasek powiadomień podczas normalnego funkcjonowania jest klasycznych wymiarów, tj. pokazana bateria, zegarek, widać kopertkę jak przyjdzie sms/mail, instalowanie nowych aplikacji, pewne uruchomione aplikacje także są wyświetlone na pasku w postaci małych ikon (palringo, i inne komunikatory). Gdy jednak chcemy dokładnie zobaczeć co "w telefonie piszczy" dotykamy pasku i... rozwijamy go na dół, analogicznie do "menu ekranowego". Zajmuje on wtedy cały ekran, ukazując dokładne informacje o wykonywanych czynnościach i aplikacjach. Przyjdzie mail, będziesz mógł odczytać nagłówek w pasku powiadomień. Ktoś odezwie się na palringo? Nawet bez rozwijania paska, przeglądając internet zobaczysz kto naspisał oraz pierwsze zdanie wiadomości. Instalujesz aplikacje? pokaże się pasek postępu w powiadomieniach oraz bieżący status instalacji. Rozwiązanie fenomenalne, bije na głowę rozwiązanie z Windows Mobile Professional.

Kilka słów o preinstalowanych aplikacjach. Po za standardowymi aplikacjami obsługującymi sms/telefon/aparat etc jest kilka aplikacji które znacząco umilą korzystanie z aparatu. Pierwszą z nich (a jakże, przecierz to G1 with Google) jest Gmail. Aplikacja służąca do synchronizacji poczty z kontem gmail, posiada ona pełne wsparcie w funkcjach dostępnych przez desktopową wersję. Katalogowanie poczty, dodawanie gwiazdek, śledzenie rozmów. Wszystkie funkcje są dostępne na bierząco. W aplikacji istnieje możliwośc ustawienia czy poczta ma być automatycznie aktualizowana na bierząco (działa prawie jak push!) co przypadło mi do gustu z racji tego że mail staje się coraz bardziej popularnym środkiem komunikacji między ludzkiej. Jak jest Gmail to i nie może zabraknąć komunikatora google talk. Przyznam bez bicia że nie korzystam z tego programu dostarczonego przez google, więc nie mogę wypowiedzieć się czy jest podobny do komputerowej wersji.

Kolejną aplikacją, jest klient poczty, obsługujący pozostałe konta, nie będące na domenie Gmail.com. Według Androida "konfiguracja najpopularniejszych kont e-mail składa się z tylko 2 etapów". Podanie loginu i hasła, oraz serwerów SMTP i POP. Generalnie niewiele się różni od Outlock z WM ale jest oczywiście bardziej przyjazny użytkownikowi. Otatnią, "niestandardową" aplikacją jest YouTube. Generalnie chodzi bez zastrzerzeń, następuje wyszukiawanie filmów jak przy pomocy YouTube player z Xperii z WM. Zauważyłem że filmy poddawane są kompresji w celu zmniejszenia ich wagi. Jakoś jest znacznie gorsza (niestety) niż przez przeglądarkę skyfire na wm. Jeśli odczuwamy potrzebę posiadania różnych i śmiesznych aplikacji, to tak owe dodatkowe aplikacje można pobrać z Google Android Market (o którym poniżej). Meni ustawień - jest dość przejrzyste nawet dla osoby która nie miała nigdy styczności z urządzeniem z systemem operacyjnym.

Całość ustawień jest podzielona na 10 kategorii i ich podkategorie. W opcjach bezprzewodowych ustawić można Wi-Fi, widoczność i tryb bluetooth a także "tryb samolot". W zakładce "Sieci komórkowe" ustawia się dostęp do internetu - kwintesencję i cel korzystania z G1. Samo ustawienie jest banalnie proste, wystarczy znać tylko punkt dostępowy sieci z jakiej korzystamy, użytkownika i hasło. I wszystko. Dodatkową funkcją jest blokowanie przesyłu danych, gdy urządzenie wykryje roaming. Dalsze menu są raczej bardziej telefoniczne niż bardziej PDA, wszystko jest tak ułożone że nawet największy laik poradzi sobie z obsługą. Intuicyjna obsługa ustawień zapewnia wiele pozytywnych wrażeń z użytkowania. Na koniec akapitu o aplikacjach i systemie warto napomnieć o jego stabilności: ani razu do tej pory mi się nie zawiesił, nie resetowałem go. Chodzi tak jak ma chodzić - włączam i zapominam że to jest zaawansowany system który (w przypadku WM często) potrafił się crashować. Chodzi szybko, bez żadnych zacięć. Jedyne co zauważyłem to mniej więcej 3 sekundy oczekiwania na odswieżenie listy zainstalowanych aplikacji, pozostałe czynności są wykonywane niemal w locie.

Drugą stroną medalu jest to że jest to system nowy, jeszcze nie rozpracowany. Póki co, porównując do WM, wsparcie xda-developers jest praktycznie zerowe, android w polsce dopiero raczkuje. Na koniec opisywania oprogramowania zostawiłem sobie przeglądarkę. Preinstalowana przeglądarka radzi sobie z internetem w stopniu lepszym niż dobry, chodź na teście ACID3 uzyskała tylko 93/100 punktów. Zbudowana jest ona na jądrze [potrzebne info], które to pozwala jej na całkiem szybkie działanie. Jako ekran startowy ustawiony jest "google.com" (nie ma się co dziwić przecież to telefon "with Googletm). Wielokartowość, obsługa zaawansowanych stron jest w standardzie. Ponadto łamanie tekstu do szerokości wyświetlacza, zarówno przy trybie portrait (pionowym) jak i przy trybie landscape (poziomym). Przejście między portrait/landscape odbywa się za pomocą rozsunięcia klawiatury lub przez przekręcenie urządzenia (przy włączonym akcelerometrze). Operowanie na zakładkach, ulubionych itp odbywa się po wciśnięciu klawisza "menu". Trochę mylącym może być brak pasku adresu strony, dostęp do niego dostajemy po rozsunięciu klawiatury i rozpoczęciu wpisywania, bądź też po wciśnięciu menu. W domyślnej przeglądarce razi trochę brak obsługi flash na stronach, "Androidowcy" oczekują na aktualizację i wyeliminowanie tego problemu.


Google Android Market

Czytając przed otrzymaniem G1 informacje o google market nie mogłem uwierzyć - użytkownicy dla użytkowników, liczone dziesiątkach tysięcy freeware, tysiące aplikacji płatnych. Wszystko na wyciągnięcie ręki po wejściu w Android Market. Jak się to sprawdza w rzeczywistości? Klikamy na pulpicie w ikonę i niemal natychmiast (tak, zero czekania) ładuje się strona główna aplikacji Market. Pierwsze co widzimy to polecane aplikacje. Poniżej cztery pozycje: Aplikacje, Gry, Szukaj i Pobrane elementy. wybierając kategorię mamy do wyboru sortowanie po dacie dodania do "sklepu" lub po ilościach ocen. W opcji szukaj mamy posiadamy pełną dowolność w szukaniu. Jak to działa w praktyce? Standardowo, nie ma widgeta pokazującego bezpośrednio na pulpicie status bateri co do 1%. A wskaźnik na pasku powiadomień jest dość mało dokładny (6 stopni zużycia bateri). No to włączam aplikację market. Wpisałem "battery widget". Wyświetliło się około 15 różnych widgetów monitorujących pracę bateri. Poczytałem komentarze (market prawdopodobnie pokazuje w pierwszej kolejności komentarze po polsku), ściągnąłem najlepiej komentowany i jestem mega-zadowolony ze ściągniętego widgeta. Zachciało mi się zegarka a'la manilla? Bez problemu.

Do tej pory raczej bawię się Marketem, ściągnąłem do tej pory kompas, wirtualną zapalniczkę zippo (na koncety), poziomice i kilka gier używających żyroskopu. Wszystko bezpośrednio na G1, bez żadnego komputera, kabla. Wszystko, można powiedzieć tylko "plug&play". Niestety nie mam porównania do sklepu AppStore z iPhone, ale muszę powiedzieć że "Market" jest dużym, jak nie ogromnym plusem dla tej platformy. Zaznaczę, że niektóre aplikacje, te darmowe przeważnie są wersjami Alpha-Bete, Pre-Gamma etc i lubią się niestety przywiesić. Wyskakuje okienko (prawie analogiczne jak w Windows) "Przepraszamy! Aplikacja [xxx] została niespodziewanie zatrzymana. Spróbuj ponownie" i przycisk "Wymuś zamknięcie". Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że zwis aplikacji nie spowoduje zwisu całego urządzenia.
Nawigacja. Oczywiście Android posiada wbudowany odbiornik, ale aplikacje używające go można policzyć na palcach wszystkich kończyn, a nawigacji na dzień dzisiejszy możemy zapomnieć. Pozostaje google maps do obserwowania okolicy.


Podsumowanie

Najsłabszym ogniwem takiego urządzenia jest zawsze bateria. Umieszczona tutaj domyślnie, o pojemności 1150 mAh. Starcza ona na 3 godziny nieustannego siedzenia na internecie. Jej działanie jest o tyle dobre, że "naładowanie" spada liniowo, bateria zachowuje się przewidywalnie. Co nie zmienia faktu że jest słaba. Cały aparat jest na tyle kompaktowy, że zastanawiam się nad zakupem powiększonej bateri z powiększonymi pleckami. Wrażenia z użytkowania są zupełnie inne niż użytkując Windows Mobile. Nie da się porównać urządzeń o tych dwóch systemach.

Sam G1 w mojej opini, jest urządzeniem innowacyjnym, pełnym świerzości, choć nie pozbawiony wad (rachityczny mechanizm wysuwania ekranu, zaślepka trochę nie spasowana, miękki plastik obudowy, brak wideo rozmów, brak mini-jack) lecz pomimo tych wad posiada setki niezaprzeczalnych zalet (szybkość, szybkość i jeszcze raz szybkość) które póki co sprawią że pozostanę z tą platformą na dłużej. Jest to odmiana, której od pewnego czasu bardzo potrzebowałem. Jedyne nad czym ubolewam, to to że Android jest tak mało popularny. Szkoda, bo naprawdę warto. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć że jest to telefon stworzony do internetu.






zastrzegam iż nie zezwalam na kopiowanie całości ani części tekstu mojego autorstwa.
jest on wynikiem tylko i wyłącznie mojej pracy intelektualnej więc stanowi moją własność.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 07, 2009, 18:36:00 wysłana przez beju69 »
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline Evendim

  • NerD
  • ****
  • 583
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lewy brzeg warszawa
    • Polish Xbox Community
  • Sprzęt: Lumia 800 ,hx4700, itouch 2g, kindle3, Acer a100
Odp: [HTC Dream - Era G1] Recenzja + FAQ
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 20, 2009, 09:49:07 »
FAQ - nie pełne niestety czasem w pracy trzeba pracować dokończę FAQ ok godziny 15. Wszelkie sugestie bądź poprawki mile widziane.

Pytanie:
Na innych urządzeniach htc można zainstalować porty androida. Czy na G1 można zainstalować Windows mobile?
Odpowiedź:
Nie, nie pozwala na to wiele czynników, między innymi brak sterowników dla Windows mobile do sprzętu zainstalowanego w g1.

Pytanie:
Czasem muszę przejżeć lub zedytować pliki office czy jest taka możliwość na G1?
Odpowiedź:
Tak i nie pliki, worda oraz Excela można oglądać i edytować dzięki płatnej aplikacji documents to go,  niestety pliki powerpointa nie doczekały się obsługi.

Pytanie:
Jak to jest z tym bluetooth-em? Znalazłem informacje że działa jak w iphone czyli tylko ze słuchawkami czy to prawda?
Odpowiedź:
na dzień dzisiejszy na oryginalnym oprogramowaniu możemy prócz streamingowania muzyki za pośrednictwem BT również wysyłać pliki (niestety nie odbierać)

Pytanie:
Lubię czasem pooglądać filmy w drodze do pracy jakie formaty obsługuje G1?
Odpowiedź:
Z tym jest pewien problem mianowicie na dzień dzisiejszy G1 (oraz android wogóle) obsługuje tylko swoje podstawowe formaty plików multimedialnych, więc niestety o avi można zapomnieć

Pytanie:
Ekran G1 jest zrobiony w tej samej technologi co ekran Iphona, czy więc G1 obsługuje multi-touch?
Odpowiedź:
W standardzie nie, Problem rozwiązuje się po zrootowaniu urządzenia

Pytanie:
Ustawiłem autorotacje, wszędzie działa prócz ekranu głównego czemu?
Odpowiedź:
niestety standardowy ekran główny nie działa z autorotacją, można go zastąpić programami typu aHome które to autorotacje głównego ekranu obsługują.

Pytanie:
G1 ciągle łączy się z internetem czy istnieje możliwość wyłączenia połączeń internetowych?
Odpowiedź:
Android to system "always online" , niestety standardowo nie mamy możliwości wyłączenia połączeń danych. Z pomocą przychodzą nam różnorakie aplikacje np APNdroid czy też toggledata (obydwie dostępne w android market)

Pytanie:
Czym jest OTA?
Odpowiedź:
OTA – Over The Air to bardzo fajnie przemyślany system upgradów systemu operacyjnego dla urządzeń z androidem, niestety po zrootowaniu z oczywistych względów tracimy do niego dostęp.

Pytanie:
Co to root?
Odpowiedź:
root – z systemów unixowych główny użytkownik komputera swego rodzaju administrator. Cała operacja rootowania polega poprostu na odblokowaniu praw roota dzięki to ktorym otwiera się wachlarz nowych możliwości.

Pytanie:
Co da mi root?
Odpowiedź:
Możliwość zmiany romów, multitouch, dostęp do aplikacji które go wymagają (jest ich trochę w markecie), możliwość działania g1 jako routera wifi i wiele wiele innych.

Pytanie:
Czy po zrootowaniu tracę gwarancje?
Odpowiedź:
Nie jeżeli przed odesłaniem urządzenia do serwisu uda wgrać Ci się oryginalny Rom. I tu niestety pojawiają się schody, mianowicie na dzień dzisiejszy nie jest dostępny oryginalny Rom ery.

Pytanie:
G1 posiada GPS czy mogę na niego wgrać np Automapę ?
Odpowiedź:
Nie! To zupełnie inny system na dzień dzisiejszy z sensowniejszych "nawigatorów" dla androida można wymienić standardowe Google mapa oraz  (beta dostępna za darmo w android market)

Pytanie:
Znalazłem w internecie informacje na temat tego że G1 posiada wbudowany kompas czy to prawda? I jakie jest realne zastosowanie tego dodatku?
Odpowiedź:
Tak to prawda g1 jako jedyne urządzenie posiada wbudowany kompas cyfrowy. Zastosowań można znaleźć wiele , od używania go jako zwykłego prowizorycznego kompasu przez ustalanie pozycji np w programie Google skymap, po ustalanie pozycji w celu wykorzystania go w ramach rzeczywistości rozszerzonej.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 20, 2009, 21:21:30 wysłana przez Evendim »
Evendim na prezydenta!

*

Offline beju

  • Android Singularity
  • ******
  • 7093
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: [HTC Dream - Era G1] Recenzja + FAQ
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 20, 2009, 10:10:16 »
:arrow: Instrukcja robienia tapet dla Androida w rozdzielczości HVGA
http://pdaclub.pl/forum/index.php?topic=138072.0

krótka instrukcja dotycząca tworzenia tapet dla urządzeń z systemem Android


:arrow: Wykonywanie Print Screen z Androida
http://pdaclub.pl/forum/index.php?topic=137951.0
http://simblog.pl/zrzuty-ekranu-na-androidzie/

instrukcja dotycząca wykonania Print Screen z Androida.


:arrow: RAiT dla androida - dyskusja
http://pdaclub.pl/forum/index.php?topic=126924.0

Dyskusja dotycząca programu RAiT (rozkład Autobusów i Tramwajów) na platformę Android.


:arrow: Mini FAQ - udostępnienie internetu z G1 do PC poprzez kabel USB
http://pdaclub.pl/forum/index.php?topic=139120.0

Zwięzła instrukcja jak udostępnić internet z G1 do PC za pomocą kabla USB.


:arrow: Mini FAQ - Synchronizacja kontaktów z Outlook
http://pdaclub.pl/forum/index.php?topic=141049.msg1052277#msg1052277

Dokładna instrukcja synchronizacji kontaktów z Google do Outlook i odwrotnie.


:arrow: Konfiguracja internetu/mms oraz jak odblokowac G1 za pomoca kodu operatora
http://pdaclub.pl/forum/index.php?topic=154779.msg1205756#msg1205756
Dzieki koledze crowgsm :ok:
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2010, 13:16:34 wysłana przez beju »
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline Evendim

  • NerD
  • ****
  • 583
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lewy brzeg warszawa
    • Polish Xbox Community
  • Sprzęt: Lumia 800 ,hx4700, itouch 2g, kindle3, Acer a100
Odp: [HTC Dream - Era G1] Recenzja + FAQ
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 20, 2009, 20:39:06 »
Porady i Tricki dla androida

1. Skróty klawiaturowe:

-Długie przyciśnięcie przycisku home powoduje wyświetlenie 6 ostatnio otwartych programów - screen

-Długie przyciśniecie przycisku zielonej słuchawki włącza wybieranie głosowe -  screen

-naciśnięcie przycisku Menu otwiera menu -  screen

-ponowne naciśnięcie i przytrzymanie pokazuje skróty klawiszowe menu -  screen

-podwójny klik trackball włącza szkło powiekszajace w przeglądarce -  screen


Skróty dotyczące edycji tekstu:

-aby wyciść tekst należy wcisnąć kombinację klawiszy "Menu+x"
-aby skopiować tekst należy wcisnąć kombinację klawiszy "Menu+c"
-aby wkleic tekst nelży wcisnąc kombinację klawiszy "Menu+v"
-aby skasować całe słowo zamiast pojedynczych liter należy nacisnąć kombinację klawiszy "Menu+delete"
-jednoczesne naciśiecie Zielonej słuchawki+Menu+Czerwonej słuchawki ,powoduje soft-reset
-naciśnięcie alt podczas uzywania trackball przyśpiesza przeglądanie tekstu



2. Przenoszenie Cache na kartę sd

Całość wyłącznie dla zrootowanych g1

Wchodzimy do terminala i przestukujemy poniższe komendy

Cache przeglądarki:

cd /data/data/com.android.browser/cache
rm -R webviewCache
mkdir /sdcard/cache/webviewCache
ln -s /sdcard/cache/webviewCache webviewCache

Cache google maps:

cd /data/data/com.google.android.apps.maps
mkdir /sdcard/cache/files/maps
busybox cp -a files /sdcard/cache/files/maps
rm -R files
ln -s /sdcard/cache/files/maps/files files

Cache Marketu: (bywa różnie często się krzaczy)

cd /data/data/com.android.vending
rm -R cache
mkdir /sdcard/cache/marketCache
ln -s /sdcard/cache/marketCache cache

3.Podstawowe komendy (ADB,Terminal,RECOVERY,FASTBOOT) - źródło xda-dev

Część przeznaczona dla zaawansowanych urzytkowników

Podstawowe komendy dla ADB:

Kopiowanie aplikacji z urządzenia na komputer:

adb pull /system/sd/app appadb pull /system/sd/app-private app-private
Kopiowanie aplikacji z komputera na urządzenie:

adb push app /system/sd/appadb push app-private /system/sd/app-private
Kasowanie aplikacji z karty sd

adb shell rm -r /system/sd/appadb shell rm -r /system/sd/app-private
Podstawowe komendy dla Terminala:

Partycjonowanie karty sd (wykonanie tych komend skutkuje usunięciem wszystkich danych na karcie sd


sucd /datawget http://64.105.21.209/bin/lib/droid/sdsplitchmod 555 sdsplit/data/sdsplit -fs *rozmiar* (add -nc to the end for JFv1.5ADP) - zamiast rozmiar podajemy wielkość partycji FAT

Podstawowe komendy konsoli RECOVERY:

Przesyłanie pliku update na kartę SD

adb shell mount /sdcardadb shell rm /sdcard/update.zipadb push *nazwapliku* /sdcard/update.zip w miejsce nazwapliku wstawiamy nazwę pliku z update'm

Podstawowe komendy dla trybu FASTBOOT:

Przywracanie backup'u zrobionego nandroid'em

fastboot erase bootfastboot erase recoveryfastboot flash system system.imgfastboot flash boot boot.imgfastboot flash userdata data.imgfastboot flash recovery recovery.imgfastboot reboot
NIE BIORĘ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA STRATY ZAISTANIAŁE W WYNIKU STOSOWANIA SIĘ DO POWYŻSZEGO TEKSTU

Reszta w budowie :P
« Ostatnia zmiana: Sierpień 24, 2009, 21:35:34 wysłana przez Evendim »
Evendim na prezydenta!

*

Offline james_lerk

  • **
  • 152
  • Sprzęt: HTC DIAMOND + IPHONE 2G + HTC G1   ... tyle podobieństw ile róznic :)
Odp: [HTC Dream - Era G1] Recenzja + FAQ
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 20, 2009, 23:58:26 »
Na początek muszę oczywiście wspomnieć że wszystko co tutaj opisuje zarówno komendy w shellu odnośniki są ogólnodostępne I Jeżeli ZDECYDUJESZ SIĘ ROOTOWAĆ TO RÓB TO Z GŁOWĄ! poczytaj manule z http://forum.xda-developers.com/ lub wujek Google! Nie odpowiadam za ewentualne szkody związane z nieprawidłowym flashowaniem itp. COKOLWIEK ROBISZ TO NA WŁASNE  RYZYKO!!!!! Po tych miłych słowach tylko powiem ze mam za sobą 5 szt. g1 które zrootowałem i wszystkie żyją:)


Do rootowania podszedłem w sposób empiryczny mimo przeczytanych kilku tutoriali zarówno na polskich androidowych forach jak i po kilku godzinach spędzonych na przetwarzaniu danych co jak się je, wydawało mi się  że, coś za bardzo zawiłe to wszystko jest opisywane więc może uda mi się to troszeczkę  prościej z punktu widzenia zwykłego użytkownika a nie mastera linuxa bez x-ów :)

Mój G1 był z ery po update majowym czyli wersja 1.5. Zapewne większość G1 w naszym kraju to będzie z ery i zapewne po tym update.  

:arrow: Co potrzebujemy
  • telefon :)
  • kartę micro SD najlepiej z przejściówką by móc podłączyć do PC czy laptopa  ( jak najbardziej karta 2 GB z zestawu ery)
  • programik  QMAT  ( jest on płatny ale to nie istotne będziemy potrzebowali go na chwilkę i na wersji niezarejestrowanej też uzyskamy to co potrzebujemy) http://revskills.de/
  • jakaś dystrybucja linuxa na live cd bez potrzeby instalacji (najprościej ubuntu) http://ubuntu.pl/pobierz.php

Cały bajer z uzyskaniem dostępu do roota polega na tym by  zrobić downgrade do wersji  androidowej gdzie  ten dostęp nie był całkowicie zblokowany. W przypadku G1 z ERY musimy cofnąć się do wersji RC29, który można pobrać stąd: http://sternik.eu.org/G1/DREAIMG.zip



Aby nam się cała operacja rootwania udała musimy uzyskać tzw. goldcard naszej karty microSD ponieważ jest ona nośnikiem niezbędnym do flashowania romu.

Aby uzyskać goldcard pierwotnie trzeba było albo wykupić licencje QMATa lub kombinować z wersja 4.24 (procedura z użyciem karty pamięci, wersji 4.24 oraz urządzenia z WM będzie opisana tu:) i za pomocą sprzętu mobilnego WM uzyskać na daną kartę. Ale producent Qmata postanowił wyjść na przeciw użytkownikom G1 i udostępnił stronę www na której w sposób łatwy i przyjemny możemy wygenerować goldcard.img.

Tak więc:
:arrow: Potrzebujemy CID naszej karty microSD, aby go poznać z android market pobieramy program o nazwie ASTRO (odpowiednik resco Explorer na androida)

:arrow: Z włożoną kartą w telefonie uruchamiamy ASTRO i szukamy ścieżki :

sys  ---->  class----> mmc_host----->mmc1 -----> mmc1: ( ciąg znaków w moim przypadku to było aaaa ale mogą być różne )


Stamtąd możemy odczytać plik CID, przyciskając dłużej klikamy opcje Open As, potem Text i wtedy zobaczymy zapytanie w czym mamy zamiar otworzyć aplikację - wybieramy "File Viewer" z ikonką ASTRO. Powinno nam sie ukazać okienko z ciągiem liczb miedzy którymi czasem są małe literki.

Mój CID wyglądał mniej więcej tak:

0353445355303247807022d6950091e2

Klikamy dłużej ----> Select All potem Copy All i wysyłamy sobie na maila (jak się komu chce to nie sobie zapisze na kartce czy jak)

 
Dzięki tej operacji mamy już CID naszej microSD (należy pamiętać że KAŻDA KARTA MA SWÓJ UNIKALNY NIEPOWTARZALNY NR CID I TAKIEGO CID POTRZEBUJEMY BY OPERACJA SIE UDAŁA:!:)

Następne czynności :

:arrow: instalujemy QMAT (może być obojętna wersja podałem link z najnowszą i też będzie OK)
uruchamiamy program i z górnego paska wybieramy Cryptoanlisys Tools a potem------> Crypto Toolbox Na samym dole mamy puste okienko a obok przycisk Reverse String, wklejamy (wpisujem) nasz CID i klikamy Reverse String. w ten sposób otrzymaliśmy odwrócony CID naszej karty.

mniej więcej powinno to wyglądać tak:

0353445355303247807022d6950091e2   przed

e2910095d62270804732305553445303   po

(dla przypomnienia to przykładowy CID!!! Wy używacie Swojego!!!)


Aby wygenerować sobie poprawnego goldarda musimy pierwsze 2 cyfry (w moim przypadku to była też literka) zmienić 0 (zero), i zapisać ten ciąg liczb po zmianie. Powinno to wyglądać tak:

e2910095d62270804732305553445303    przed

00910095d62270804732305553445303    po  



Ok mamy juz nasz zmodyfikowany CID i możemy przystąpić do generowania poprawnego goldcarda naszej microSD.

:arrow: wchodzimy na stronę  QMATA   a konkretnie http://revskills.de/pages/goldcard.HTML

:arrow: a tam następnie wpisujemy swój mail na ktry zostanie wysłany wygenerowany goldcard.
:arrow: następnie wklejamy  nasz zmodyfikowany CID w miejsce do tego przeznaczone :)  
:arrow: NACISKAMY TYLKO RAZ  PRZYCISK  CONTINUE!!!
:arrow: po tej operacji powinniśmy w krótkim czasie otrzymać maila z załącznikiem goldcard.img

I teraz tak, moja rada: jeżeli używamy innego konta niż gmail.com mail może nie posiadać załącznika tylko w treści samego maila jest zawarty kod który trzeba samemu przekształcić na goldcard , trochę zachodu ale sie da.
JEŻELI NIE CHCESZ SIĘ MĘCZYĆ I OTRZYMAĆ JUŻ GOTOWY  PLIK goldcard.img   wystarczy  założyć konto   gmail. com  i podać je  a nie ma najmniejszego z otrzymaniem poprawnego załącznika.


wszystkie te operacje dotychczas był przeprowadzane za pomocą systemu Windows XP  teraz  następne już będą przeprowadzane za pomocą LINUXA!!!



Ktoś zapyta po co  to to wszystko , po co ten goldcard i inne operacje, otóż w skrócie  tylko powiem, że  musimy spreparować  tak kartę  microsd by była  dla androida  jako bootowalna  i  po to dodajemy MBR  ( funkcja dd). Aby to sie stało musimy goldcarda nadpisać na początkowe sektory  naszej karty microSD. I do tego właśnie potrzebujemy linuxa  bo w windowsie sie tego nie uczyni ( bynajmniej ja nie mam o tym zielonego pojęcia jak to zrobić w windzie i czym ).

Teraz tak : na xda -dev  jest również instrukcja jak to dalej robić ale  mi sie udało to inaczej uczynić i chyba szybciej :)  ale jakby co to proszę skonfrontować to z innymi tutkami i jak ktoś chce to nie ch robi innym sposobem, ja swój sprawdziłem wielokrotnie  więc będę sie tego trzymał.

Uruchamiamy linuxa  czy to to zainstalowanego czy to  z live cd , byle tylko mieć  prawa administratora. Ja pracuję w środowisku gnome  ale jak ktoś ma KDE lub inne ixy   nie robi.

--- Wcześniej  plik DREAIMG.nbh ( ten wcześniej ściągnięty  z linku na samym początku  to tz wersja RC29), oraz nasz goldcard. img  wrzucamy na klucz USB by potem po odpaleniu linuxa bez problemu mieć do nich dostęp. ( ta opcja nie jest kierowana dla użytkowników linuxa  którzy wiedzą  jak explorowac partycje windowsa  i sami so bie poszukają  :) ).
 
Dobra następna czynność  którą powinniśmy zrobić to przygotować kartę. Trzeba ją sformatować i utworzyć partycję . Tak więc w terminalu  uruchamiamy programy do partycjonowania dysków. Wsadzamy kartę do czytnika jak mamy lub  cokolwiek innego co nam pozwoli  kartę zamontować potem odmontować w linuxie.


sudo cfdisk / dev/sdb


Oczywiście /dev/sdb to moja karta SD, ale jeżeli podłączymy kartę do komp. przez zewnętrzny czytnik na USB to może  oznaczenie się  różnić i posiadać oznaczenia /dev/mmcblkp1, w takim przypadku to w daleszje kolejności analogicznie  sotujemy własne oznaczenia karty :)

Aby sprawdzić  najszybciej jakim wpisem nasza karta jest identyfikowana   to w terminalu  wpisać komendę:

sudo fdisk -1

i przyjrzeć sie zmianom w dolnej części kodu przed wsadzeniem karty i po wsadzeniu.


Następną rzeczą jaką robimy to skasowanie istniejącej partycji, zamkniecie programu do partycjonowania i ponowne uruchomienie w celu stworzenia  nowej partycji.  Tworzymy więc partycję   nadając jej typ Win95 FAT 32 ( type 0B). Oczywiście partycja musi być bootable co zaznaczmy w programie by takową nam stworzył, następnie zapisujemy dane o partycji na karcie sd. Potem jeszcze raz format  karty za pomocą komendy

sudo mkfs.vfat /dev/sdb1

potem mount :

sudo mount /dev/sdb1 /mnt

I teraz: mamy pliki goldcard.img i DREAIMG.nbh gdzieś skopiowane, np do katalogu /root, albo użytkownika w systemie Linux. Plik DREAIMG.nbh i goldcard.img  kopiujemy na kartę. Plik goldcard.img musimy nadpisać na pierwsze sektory karty SD wykorzystując program dd, czyli w terminalu:

sudo dd if=goldcard.img of=/dev/sdb

po tej operacji odmontujemy kartę :

sudo unmount /dev/sdb1

I na tym koniec zabawy w linuxie.:)

Trochę zawiłe dla nielinuxowców co? Wg moich doswiadczeń część całej zabawy z montowaniem odmontowaniem  karty  czy tworzeniem  partycji w linuxie, ponieważ, mozna to zrobic w windowsie tylko operację dd z goldcardem niestety musimy przeprowadzić w linuxie :) Ja  zrobiłem parę razy tak, że szybki format karty sd pod windą po formacie kopiowałem goldcard.img  za pomocą linuxa i dd nadpisałem potem tylko DREAMIMG.nbh wrzucałem na tę kartę i flash :)

//zmieniłem trochę szatę graficzną i poprawiłem błędy ortograficzne - beju
« Ostatnia zmiana: Sierpień 12, 2009, 12:51:51 wysłana przez beju »

*

Offline DawiX

  • *****
  • 1528
  • Płeć: Mężczyzna
  • yyyyy DawiX jestem XD
  • Sprzęt: Dell Streak 5 16gb
Odp: [HTC Dream - Era G1] Recenzja + FAQ
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 21, 2009, 01:42:09 »
Gratuluje chłopacy rozmachu ;)
Ogólnie jak jest z dostępnością romów ? łatwe w gotowaniu ?
Czy jest synchronizacja po usb np z Ubuntu ?
czy można na nim 3mać dowolne pliki czy jak w iphone tylko te obsługiwane?
To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.
Są dwie kategorie ludzi - pracujący i ci, którzy korzystają z kredytu; lepiej należeć do tej pierwszej, jest w niej mniejsza konkurencja.

*

Offline Evendim

  • NerD
  • ****
  • 583
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lewy brzeg warszawa
    • Polish Xbox Community
  • Sprzęt: Lumia 800 ,hx4700, itouch 2g, kindle3, Acer a100
Odp: [HTC Dream - Era G1] Recenzja + FAQ
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 21, 2009, 10:05:24 »
Gratuluje chłopacy rozmachu ;)
Ogólnie jak jest z dostępnością romów ? łatwe w gotowaniu ?
Czy jest synchronizacja po usb np z Ubuntu ?
czy można na nim 3mać dowolne pliki czy jak w iphone tylko te obsługiwane?

1. Romow troche jest na xda-dev
2.nie wiem...
3.niesty pod ubuntu afaik mozna ladowac ew uzywac jako pamieci masowej
4.trzymac mozesz cokolwiek tylko chcesz

Heh popoludniu powieksze faq I dodam liste must have
Evendim na prezydenta!

*

Offline damianpiwowarski

  • Ekspert Android
  • *****
  • 1115
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dawniej "Damianoo".
    • www.mojdroid.pl
  • Sprzęt: iPhone 5
Odp: [HTC Dream - Era G1] Recenzja + FAQ
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 21, 2009, 10:16:54 »
ała, beju daj trochę zdjęć bo głowa boli jak widzę tyle tekstu :/

*

Offline james_lerk

  • **
  • 152
  • Sprzęt: HTC DIAMOND + IPHONE 2G + HTC G1   ... tyle podobieństw ile róznic :)
Odp: [HTC Dream - Era G1] Recenzja + FAQ
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 21, 2009, 19:24:36 »
jak sie wstawia obrazki kto pomoze ?  chciałem zrzuty wklejac
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 21, 2009, 19:26:42 wysłana przez james_lerk »

*

Offline alvaro99

  • **
  • 223
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Desire Z, myPhone Luna
Odp: [HTC Dream - Era G1] Recenzja + FAQ
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 21, 2009, 19:29:49 »
Recenzja bardzo dobra! Podzielił bym jeszcze lity tekst na poszczególne podtematy jak ekran, system, bateria, klawiatura, etc. zeby było bardzie przejrzyście  :)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 22, 2009, 12:14:25 wysłana przez alvaro99 »
Tosia G900, i600, i780, Desire Z

*

Offline james_lerk

  • **
  • 152
  • Sprzęt: HTC DIAMOND + IPHONE 2G + HTC G1   ... tyle podobieństw ile róznic :)
Odp: [HTC Dream - Era G1] Recenzja + FAQ
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 21, 2009, 20:00:04 »
Gratuluje chłopacy rozmachu ;)
Ogólnie jak jest z dostępnością romów ? łatwe w gotowaniu ?
Czy jest synchronizacja po usb np z Ubuntu ?
czy można na nim 3mać dowolne pliki czy jak w iphone tylko te obsługiwane?

Apropo  gotowania romów , pare razy robiłem sobie roma 6.1  dla samsunga   i780   i  nie było to zbyt proste pare razy myślałem ze zabiłem  telefon po tym jak po flashu przestał  "oddychać"  . Gotowanie romu androidowego jest prostsze zdecydowanie :) potrzebujesz tylko  sdk androidowego  ,  i programiki    TextPad, Auto Sign  i :

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=471586

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=471634&highlight=signing+update.zip

powoli sie rozpędzam w tym temacie, troche mnie wciągneło  :):)

*

Offline globalbus

  • Ekspert PDA
  • ******
  • 6139
  • Płeć: Mężczyzna
  • Power User // ROM Developer
  • Sprzęt: N900
Odp: [HTC Dream - Era G1] Recenzja + FAQ
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 21, 2009, 20:06:40 »
Cytuj
nie było to zbyt proste pare razy myślałem ze zabiłem  telefon po tym jak po flashu przestał  "oddychać"  .
norma technologiczna, można powiedzieć. Rzadko się zdarza, aby przy pierwszym porcie od razu wstał.
"Wiedza zdobyta samodzielnie jest więcej warta niż przekazana przez inną osobę"

"ponieważ gotowanie to nie jest copy/paste"
paypal

*

Offline Evendim

  • NerD
  • ****
  • 583
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lewy brzeg warszawa
    • Polish Xbox Community
  • Sprzęt: Lumia 800 ,hx4700, itouch 2g, kindle3, Acer a100
Odp: [HTC Dream - Era G1] Recenzja + FAQ
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 21, 2009, 21:19:31 »
jak sie wstawia obrazki kto pomoze ?  chciałem zrzuty wklejac


[*img]link fo fotki[*/img] -skasuj sobie *
Evendim na prezydenta!

Odp: [HTC Dream - Era G1] Recenzja + FAQ
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 07, 2009, 00:50:46 »
witam mogli byscie podac jakies dobre pomagajace w codziennym zyciu programy ktore posiadacie? oraz jakies ciekawe gry? mysle ze dla nowych uzytkownikow takich jak ja bedzie to duze udogodnienie.

*

Offline martex

  • **
  • 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • פארוואס זענען איר לייענען?
    • Pdanews.pl
  • Sprzęt: HTC Desire, iPad 3G, Iphone 3g 8GB
Odp: [HTC Dream - Era G1] Recenzja + FAQ
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 07, 2009, 17:01:27 »
Cytuj
Lista Niezbędnych Aplikacji - by Evendim   post #4 - w budowie
Będzie niedługo (tak mi się wydaje :D )

*

Offline beju

  • Android Singularity
  • ******
  • 7093
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: [HTC Dream - Era G1] Recenzja + FAQ
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 07, 2009, 17:21:45 »
Sam bym dodal do tego postu trzy grosze ode mnie ale nie mam uprawnien do edycji I poczekajmy az evendim splodzi swoj post :)
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

Odp: [HTC Dream - Era G1] Recenzja + FAQ
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 07, 2009, 21:49:13 »
tak wiem widzialem ze jest we wstepniaku napisane ze w budowie ale minely juz 2 miesiace i myslalem ze sami wlasnymi propozycjami ulozymy jakas liste.

*

Offline Evendim

  • NerD
  • ****
  • 583
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lewy brzeg warszawa
    • Polish Xbox Community
  • Sprzęt: Lumia 800 ,hx4700, itouch 2g, kindle3, Acer a100
Odp: [HTC Dream - Era G1] Recenzja + FAQ
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 08, 2009, 09:09:14 »
Spokojnie chloppaki post jest przygotowany niestety ostatnio zmienialem prace I troche slabo bylo z czasem po weekendzie jak wroce do warszawy to wrzuce
Evendim na prezydenta!

*

Offline beju

  • Android Singularity
  • ******
  • 7093
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: [HTC Dream - Era G1] Recenzja + FAQ
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 17, 2010, 13:30:32 »
Po ponad pol roku uzywania moge powiedziec ze nie zamienilbym G1 na nic innego.

Kilka sprostowan do recenzji...

1. Klawiatura jest boska. Pisze na niej calkowicie bezwzrokowo, jest fenomenalna. Po przyzwyczajeniu sie do uklado pieciorzedowego nie chce sie wracac do innej. Klawiatura bajka :) pisze z niej ta "errate" do recenzji.

2. Wykonanie. Mimo tego ze napisalem ze wyglada tandetnie i sprawial wrazenie malo odpornego to przezyl ze mna juz nie jedna akcje kaskaderska, ladowanie na kafelkach z 1,5 metra i nie ma sladu. Ekran tez jest megaodporny :)

3. Aplikacje. W czasie pisania recenzji android dopiero zaczynal dzialalnosc. Teraz jest ich okolo 20 000 w markecie i nadal przybywa. Gry 3D tez sa :P

4. Internetowosc. Bez kompromisow - najlepszy sprzet do internetu. Gdy mam zrobic cos na www poprzez WM (a jakze, dalej mam) to mnie szlag trafia.

Wiecej wieczorem :)
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline SkyVT

  • *
  • 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: G1
Odp: [HTC Dream - Era G1] Recenzja + FAQ
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 10, 2010, 23:34:09 »



2. Wykonanie. Mimo tego ze napisalem ze wyglada tandetnie i sprawial wrazenie malo odpornego to przezyl ze mna juz nie jedna akcje kaskaderska, ladowanie na kafelkach z 1,5 metra i nie ma sladu. Ekran tez jest megaodporny :)



co do wytrzymałosci to nie jestem taki pewien.  kupiłem G1 w stanie obudowy poniżej "dobrego" (taniej o 100zł :) ) nie wiem co robił poprzedni własciciel, ale telefon jest z UK, tam moze kogos było stać na częste wymiany telefonu. Otóż moj G1 ma porysowany ekran dosyć mocno (tzn nie takie lekkie ryski - jak sie przejedzie po ekranie paznokciem, to wyraźnie "haczy" o nie.)
Dodatkowo nie było na nim folii, i w sumie, ja chyba tez nie założe, bo juz i tak jest porysowany, to jest tak że "pierwsza rysa boli najbardziej" dlatego mi go nie jest szkoda tak, jakbym mi było gdybym kupił nówke. :)

Jednakże trzeba zaznaczyc, że metalowa obwódka też jest mocno zniszczona ( w jednym miejscu ktos musiał chyba pożądnie uderzyć, bo jest "spłaszczony" kawałek, tak że ekran ociera czasami przy rozsuwaniu.

Telefon napewno jest bardzo wytrzymały, ale chciałem tylko pokazać, że widocznie da sie zrobić z niego "Weterana wojennego" :p

Odp: [HTC Dream - Era G1] Recenzja + FAQ
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 09, 2011, 15:30:48 »
(...)
pamięć RAM:
192 MB
(...)
Zastanawia mnie jedna rzecz... Mój G1 po komendzie free zwraca total na poziomie 96MB... Program Elixir pokazuje tak samo... Sporo go modyfikowałem łącznie z Danger SPL, czy jest możliwe, że coś spowodowało zmniejszenie ilości dostępnego dla systemu RAM'u? Płyta to PVT 32B.

*

Offline huba95

  • ***
  • 280
  • Sprzęt: Milestone
Odp: [HTC Dream - Era G1] Recenzja + FAQ
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 09, 2011, 20:30:00 »
Jest ram hack który wyłącza  akceleracje grafiki czyli gry ci nie będą działały to daje jakieś 15mb i jest jeszcze jakiś hack związany z radiem i spl-em ale jego nigdy nie miałem bo wyszedł po tym jak pozbyłem się G1

Odp: [HTC Dream - Era G1] Recenzja + FAQ
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 09, 2011, 22:00:55 »
Hacki hackami, ale mi brakuje pawie 100MB do tego co powinno być seryjnie...

*

Offline huba95

  • ***
  • 280
  • Sprzęt: Milestone
Odp: [HTC Dream - Era G1] Recenzja + FAQ
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 10, 2011, 00:56:37 »
Tak jest normalnie, te 100 mb które ci brakuje wykorzystuję system, to jest oczywiste że nie będziesz miał dostępu do całego ramu.

Odp: [HTC Dream - Era G1] Recenzja + FAQ
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 10, 2011, 00:59:08 »
Po moich doświadczeniach z linuksem chociażby na desktopie byłem przekonany, że to polecenie zwróci w total całkowity ram. Ale teraz jest już wszystko jasne. Dzięki za pomoc!