Porównanie IPAQ 3800 i HP Joranda 568

  • 13 Odpowiedzi
  • 7205 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Porównanie IPAQ 3800 i HP Joranda 568
« dnia: Czerwiec 21, 2002, 09:09:23 »
Proszę o pomoc. Zastanawiam sie nad zakupem Palmtopa z PocketPC a nie wiem który z tycz modeli wybrać. Parametrami są porównywalne, ale ciekawy jestem jak jest w praktyce.
Przestudiowałem troche witryn internetowych na ten temat i nadal nie mogę sie zdecydować. Bo np karty SD stosowane IPAQu są rzeczywiście małe, ale ilość akcesoriów z tego tupu kartą jest dość niewielka, a np karty CF mogę z pomocą specjalnego adaptera wykorzystać również w notebooku. Wydaje mi się też, że HP daje troche więcej oprogramowania. Proszę o opinie na ten temat.

*

Offline kanczug

  • *****
  • 19211
    • http://www.pdaclub.pl
Porównanie IPAQ 3800 i HP Joranda 568
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 21, 2002, 16:27:56 »
Oprogramowanie - nie oszukujmy się :) ... i tak zaraz znajdziesz tonę wareza :)

Porównanie IPAQ 3800 i HP Joranda 568
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 21, 2002, 17:34:31 »
2 razy szybszy procesor? możesz podać jakąś stronę z wynikami z testów???
przecież nawet lajkoniki wiedzą że na tych procesorach jest emulowany ARM żeby to w ogóle działało bo przecież system ma jądro kompilowane na ARMy i jak na razie nie zapowiada się zadnych zmian
trzeba też pamiętać o wydolności baterii tych maszynek, upychanie wszystkiego do środka nie wydaje mi się najlepszym pomysłem, choć i Compaq już od przyszłego tygodnia będzie serwował takie maszynki więc zapraszam do poznani również tej oferty

Porównanie IPAQ 3800 i HP Joranda 568
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 24, 2002, 11:25:25 »
Hmmmm..... Muszę przyznać, że argumenty przemawiają za iPAQiem (3870). Generalnie jestem sceptycznie nastawiony do firm mniej znanych w danej branży (być może to błąd...). Łamię się więc pomiędzy iPAQ 3780, a HP Jorandą 568.
Zacząłem czytać trochę informacji o iPAQach i tu znowy przerażają mnie problemy z ładowaniem i akumulatorami (krótki czas pracy) i resetami, jeżeli chodzi o wyświetlanie czcionek, szczególnie clear type, to też są błędy . Jak to naprawdę jest?
Kurcze, może lepiej poczekać na iPAQa 39XX, ale nie wiem kiedy wejdzie do sprzedaży.

Ma zamiar podjąć decyzję w tym tygodniu lub w przyszłym i nadal nie wiem.... Pomóżcie!

Porównanie IPAQ 3800 i HP Joranda 568
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 24, 2002, 11:31:32 »
Sorry z tym krótki9m czasem pracy to chyba przesadziłem.... mam troche mętlik w głowie i pomyliły mi sie wartości....
pozdrawiam wszystkich i nadal proszę o komentarze.

*

Offline MacBirdie

  • *****
  • 1943
  • Płeć: Mężczyzna
  • I znów Poznań ;)
    • macbirdie.net
  • Sprzęt: iPhone 4 16GB | iPad 3G 64GB | iPhone 3G 8GB
Porównanie IPAQ 3800 i HP Joranda 568
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 24, 2002, 14:19:18 »
A ja jestem bardzo zadowolonym posiadaczem Casio Cassiopei E-200 - przywiązywanie się do "znanych" marek jest błędem, gdyż można przegapić znacznie lepsze produkty innych producentów (rynek audio jest wręcz ewidentnym potwierdzeniem tego - NAD, Cambridge Audio, Rotell, Harman-Kardon, Struss), a Casio jest tego bardzo dobrym przykładem - dwa sloty, wymienna bateria, świetny ekranik (ClearType bardzo ładny i czytelny, czym może iPAQ będzie się mógł pochwalić gdy pojawi się odpowiednia łata w lipcu). Gdybym nie posiadał żadnego PocketPC, poważnie zastanowiłbym się albo nad zakupem Fujitsu-Siemens Pocket LOOX lub któregoś z iPAQ serii 3900, chociaż cena 3970 bardzo skutecznie odstrasza, a LOOX będzie w cenie Casio E-200, czyli około 680€ w Niemczech przynajmniej, a są to produkty dość podobne - też dwa sloty, bardzo zbliżone wymiary, LOOX lżejszy, a posiada wbudowany moduł Bluetooth. Jeśli właśnie chodzi o LOOX, to jestem przekonany, iż Fujitsu-Siemens wykona produkt wysokiej jakości, jednak należy poczekać z oceną nieistniejących na rynku produktów do czasu opublikowania testów na zachodnich serwisach, o których na pewno poinformujemy.

Cawmook - XScale nie działa w emulacji ARM, po prostu posiada również zestaw instrukcji ARM V4 (StrongARM, TI OMAP) i w systemie nie jest wykorzystany ten w wersji 5 specyfikacji ARM (XScale), stąd niewielki wzrost wydajności, jeśli w ogóle jakiś występuje. Zresztą przetestowano dopiero Toshibę E740, chociaż zespół PocketTV sprawdził wydajność Pocket LOOX, który z modeli z XScale najlepiej się sprawuje - był tylko niewiele wolniejszy od iPAQ podkręconego na 236MHz bodajże, Toshiba wypadła gorzej mimo wbudowanego układu grafiki 2D firmy ATI.

Porównanie IPAQ 3800 i HP Joranda 568
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 24, 2002, 16:01:35 »
Trochę bym polemizował na temat porównywania sprzętu Audio do sprzętu komputerowego, a mianowicie:
1. Znany sprzęt ma z reguły lepsze wsparcie ze strony "softwerowców"
(Np cMAP działa na raie na IPAQu, a nie na Toshibie, czy F-S,)
2. Łatwiej o aktualizacje i sterowniki, jesli masz znany sprzet
3. Sprzęt Audio kupujesz raz i nie potrzebujesz w zasadzie upgreadów i wsparcia technicznego, poza tym nie dokupujesz dodatkowych akcesoriów o tak odmiennym charakterze.

Ale generalnie masz racje, nie mozna byc zaslepionym, jednak decyzja nie jest prosta.

A wracając do moich zapytań ... to w końcu nie wiem jak jest z iPAQami, jeżeli chodzi o niezawodność.

Ostatnio zacząłem się zastanawiać nad zakupem Fujitsu-Sieensa, ale chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej o nim w praktyce....
Proszę jeszcze o opinie...
PS. Może ktoś ma i używa Fujitsu-Siemensa?
Pozdrawiam wszystkich.

*

Offline MacBirdie

  • *****
  • 1943
  • Płeć: Mężczyzna
  • I znów Poznań ;)
    • macbirdie.net
  • Sprzęt: iPhone 4 16GB | iPad 3G 64GB | iPhone 3G 8GB
Porównanie IPAQ 3800 i HP Joranda 568
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 24, 2002, 21:27:05 »
Rzeczywiście sprawa nieco inaczej wygląda w przypadku sprzętu audio, chociaż lepiej otrzymać od razu dobry produkt niż czekać na uaktualnienia i chwalić za nie producenta, prawda? ;)

Nikt niestety nie może nic powiedzieć na temat użyteczności LOOXa, musisz poczekać jeszcze miesiąc, powinny się pierwsze wrażenia pojawiać.

Z iPAQ serii 3800 była historia z kasowaniem pamięci po wyjęciu z podstawki, wciąż problemy sprawia moduł Bluetooth, chociaż ma je rozwiązać nadchodząca łatka, no i problem jest z czytelnością literek z włączonym ClearType - tutaj HP i Casio wypadają znacznie lepiej. Radzę naprawdę wstrzymać się jeszcze miesiąc lub nawet półtora, aby nie kupować ani powiedzmy przestarzałego, ani też właściwie nieistniejącego na rynku sprzętu. Casio podobno już ma w zanadrzu ulepszony E-200 - na pewno coś więcej zostanie zmienione, niż tylko procesor, zatem może model tej firmy przyniesie równowagę Mocy... na rynku znaczy. ;)
Sytuacja z cMAP jest, muszę to powiedzieć, żałosna. Jak można napisać oprogramowanie dla tylko jednego modelu palmtopa, podczas gdy istnieją w sprzedaży inne o prawie takiej samej specyfikacji, a już na pewno z takim samym procesorem, która to różnica dzieliła sprzęt PocketPC poprzedniej generacji. Podejrzewałbym tutaj faworyzowanie pewnej platformy sprzętowej, być może za sprawą sponsoringu, gdyż innego wytłumaczenia naprawdę nie widzę. Dobrze by było, aby producent cMAP wyjaśnił tę absurdalną sytuację.

Jeśli natomiast chodzi o akcesoria - mając dwa sloty - SD i CF, możesz w SD włożyć dodatkową pamięć o rozmiarze na razie max 512MB, a w CF włożyć jedną z szerokiej gamy kart peryferyjnych. Na SD (którego odmiana IO pozwalająca na użycie akcesoriów innych niż pamięci) na razie istnieje tylko karta Bluetooth, pod koniec roku prawdopodobnie pojawi się GPS i karta WiFi, a podejrzewam że ich ceny będą początkowo horendalne. Dla CF natomiast jest do wyboru kilka rodzajów kart Bluetooth, WiFi, modułów GPS, a nawet GSM/GPRS (którą przetestować niedługo będę miał prawdopodobnie okazję), nawet są karty z wyjściem TV, czytniki kodów paskowych itd itp. Dobrze że teraz oprócz Palm również HPQ stara się spopularyzować ten typ rozszerzeń, jednak opieranie się wyłącznie na nim jest nieco przedwczesne. Jasne że można do iPAQ dokupić plecaczek CF, ale wtedy Twój iPAQ staje się nieco cięższy i większy, podczas gdy dwuslotowce (obecnie Toshiba e570, 740, Casio E-200, F-S LOOX i jeszcze kilka) lub Jornada 568 z CF nie zmieniają gabarytów, aby zaoferować najpopularniejszy obecnie slot CF.

*

Offline jmb

  • 26
    • http://www.jmb.pl
Porównanie IPAQ 3800 i HP Joranda 568
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 24, 2002, 21:53:37 »
Producent cMap, skoro kilka razy się przewinęła w dyskusji. Przy starcie dystrybucji softu chcemy, przynajmniej przez jakiś czas, ograniczyć nieutoryzowane kopiowanie, a tylko iPAQ pozwala z poziomu API czytać SN. Jeżeli chcecie mieć dopracowany soft i nie-zniechęconego niewielkiego producenta - to tylko tak da się zarobić na dalszy rozwój. Znam komentarze na ten temat, ale przez jakiś czas inaczej nie będzie bez względu na nie, ponieważ soft piszę tylko dla pieniędzy. (Wspomiana wyżej tona wareza z buźką :) - czyli nielegalnego softu) Rozpatrujemy uwagę jednego z forumowców, który zasugerował wydanie lżejszej wersji cMap (bez GPS i nadmiernych zabezpieczeń) i to jest prawdopodobne. Na pewno też przez dłuższy czas będzie wsparcie wyłącznie dla ARM, bo inne procki sobie nie radzą z programem "żywcem" prawie przeniesionym z PCta, a i Microsoft oscyluje w kierunku wyłącznego wsparcia ARMa. Poza tym iPAQ został wybrany, ponieważ jego najwięcej odbiera rynek korporacyjny. Poważni dystrybutorzy nie handlują wszystkim naraz, i mała firma softwareowa musi się samoograniczyć, jeżeli chce mieć wsparcie kogoś, kto się poważnie liczy na rynku ppc. Gdy kupowałem ppc dla siebie ponad rok temu, brana była pod uwagę Jornada i iPAQ w podobnej cenie. Subiektywnie: Jornada ma słabszy wyświetlacz i obudowę jak zabawka z klapką, która tylko czeka na wyłamanie oraz gorsze niż w iPAQ działanie ekranu dotykowego. Nie wiem dlaczego, ale nie tylko w moim odczuciu jest wolniejsza od iPAQ. Jedyne, co boli w iPAQ, to relatywnie krótki czas działania akumulatora, ale to ma się polepszyć. No i przeważył czterokierunkowy przycisk z enterem, zwiększający komfort pracy z mapą, szczególnie w czasie jazdy samochodem.

Porównanie IPAQ 3800 i HP Joranda 568
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 25, 2002, 00:07:15 »
Dziękuje za wyjaśnienia (w tym JMB)...to już coś!

Na codzień zajmuję się diagnostyką pojazdów (służbowo) i wypatrzyłem oprogramowanie (odpłatne) umożliwiające odczytanie różnego rodzaju informacje z pojazdów dla PocketPC. Takie oprogramowanie dal PC już posiadam). Palmtop miałby mi więc służyć jako narzędzie pracy, ale chciałbym też połączyć przyjemne z pożytecznym.

Nie mam niestety duzo czasu na podjecie decyzji (najdalej dwa tygodnie). Obecnie mam dwa typy:
1.HP PAQ 3970 (bo zdaje sie od dzisiaj jest dostepny)
2.Fujitsu-Siemens Loox.... (chyba też jest już w sprzedaży)

Chyba poszukam sklepu (np MediaMartkt) gdzie będę mógł obydwa palmtopy wziąć do ręki i sie sam przekonać. A może ktoś zna miesjsce gdzie można sie z tym sprzętem zapoznac ...??? Lub doda od siebie kolejny głos w dyskusji?

Pozdrowienia dla wszystkich uczestników forum!

PS. Gratulacje dla prowadzących forum! Moim zdaniem jest to najbardziej fachowe forum jakie znam w Polsce. Brawo!

*

Offline jmb

  • 26
    • http://www.jmb.pl
Porównanie IPAQ 3800 i HP Joranda 568
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 25, 2002, 10:17:29 »
Z MediaMarkt mam jak najgorsze doświadczenie. Ponad rok temu, jak kupowałem iPAQ, nie umieli powiedzieć nic i jak zwykle był tylko jeden egzemplarz na półce po paskarskiej cenie. PPC to towar zamknięty na klucz, i pół godziny czekałem, aż ktoś otworzy gablotę. Nie rozumieli, czym się różni USB od RS. Plecy CF stały też ostatnie. Musiałem je kupić - okazało się, że noszą ślady użytkowania. Lepiej znajdź mniejszych dealerów - HP i COMPAQ, więcej się dowiesz w punkcie, gdzie jest na stałe dwóch - trzech sprzedawców, niż w molochu z szybkim przerobem pracowników. Pamiętaj tylko, że każdy przesadzi zalety swojego.

Porównanie IPAQ 3800 i HP Joranda 568
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 25, 2002, 11:03:54 »
Odnośnie dyskusji Jornada czy iPAQ: sugeruje też rozważenie oferty Toshiba. Mój Audiovox Maestro (czyli inaczej łatwiej dostępna Toshiba e540) ma większość atrakcyjnych cech które ma IPAQ, a jest o niebo tańszy. Wiem, że sugerowanie kupuwanie w USA z czyjegoś pkt., widzenia może zakrawać na dowcip, ale jeśli jest choćby minimalna taka możliwość to warto...Ja swojego PPC kupiłem legalnie w CompUSA za 300$. Czyli za około połowę sumy którą bym zapłacił, za podobnego IPAQa.

Odnośnie cMap: cieszę się, że JMB tak uważnie słucha tego co się mówi/pisze o cMap i bierze sugestie poważnie pod rozwagę. Swoją drogą jestem b. ciekaw jak inni userzy (w tym wypadku IPAQ-owcy) widzą ten soft (w sensie jakości i przydatności). Może jakiś nowy temat na Forum?

*

Offline MacBirdie

  • *****
  • 1943
  • Płeć: Mężczyzna
  • I znów Poznań ;)
    • macbirdie.net
  • Sprzęt: iPhone 4 16GB | iPad 3G 64GB | iPhone 3G 8GB
Porównanie IPAQ 3800 i HP Joranda 568
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 25, 2002, 11:23:43 »
jmb - różnice w szybkości między iPAQ i Jornadą istniały w zeszłym roku dlatego, że brałeś pod uwagę jornadę 540, która była wyposażona w procesor SH3, nie StrongARM. Microsoft już dawno zrezygnował z innych procesorów niż StrongARM i wszystkie nowe modele pozwalają na odczytanie numeru seryjnego palmtopa z poziomu systemu, są tak samo lub nawet bardziej szybkie, zatem cMAP powinien być dostępny dla wszystkich palmtopów z PocketPC 2002 - przez rok się "nieco" zmieniło - polecam chociażby mój test jornady 568 w dziale artykuły PocketPage ( http://www.pocketpage.pl/index.php?view=3;15n;2308;1 ).

*

Offline jmb

  • 26
    • http://www.jmb.pl
Porównanie IPAQ 3800 i HP Joranda 568
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 25, 2002, 14:43:14 »
Nie pamiętam typu Jornady, ale to był ARM na 100%. Dlatego piszę, że "subiektywnie" - bo to było niczym nie poparte wrażenie. Może nowsze okienka spowalniają sprawę. Ja z założenia tastuję programy na sprzęcie w miarę "ograniczonym" - starszy OS, nie za dużo pamięci.
Przed chwilą chciałem sprawdzić typ tego HP. Zapraszam na stronę HP http://www.hp.pl/prodserv.htm do odnośnika "urządzenia przenośne i palmtopy". Ani słowa o HP - trochę przegięli.