Jornada6xx - Jlime Donkey - Alternatywa dla WinCE

  • 17 Odpowiedzi
  • 4346 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Jornada6xx - Jlime Donkey - Alternatywa dla WinCE
« dnia: Listopad 01, 2006, 13:47:51 »
Masz dość WinCE? Denerwuje Cię brak kontroli nad systemem i znikome wsparcie dla sprzętu?

31.10 wydany został Jlime Donkey - dystrybucja Linuksa dla Jornady 6xx. Wypróbuj go.
http://www.jlime.com

więcej w dziale Linux PDA http://pdaclub.pl/forum/viewtopic.php?t=53930

fijam
developer

*

Offline kruszbuk3

  • ***
  • 265
  • Sprzęt: IPAQ 4150 Motorola L6 Jornada 690
Jornada6xx - Jlime Donkey - Alternatywa dla WinCE
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 01, 2006, 20:13:26 »
Potwierdzam.
Używam na mojej jornadzie różnica w dostępności programów i obsłudze sprzętu jest powalająca.

Jornada6xx - Jlime Donkey - Alternatywa dla WinCE
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 03, 2006, 19:51:01 »
A gdzie można znaleźć oprogramowanie na ten sys?

*

Offline kruszbuk3

  • ***
  • 265
  • Sprzęt: IPAQ 4150 Motorola L6 Jornada 690
Jornada6xx - Jlime Donkey - Alternatywa dla WinCE
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 04, 2006, 10:08:01 »
Wszędzie.
To jest darmowe oprogramowanie.
Z tego pytania wnioskuję że jesteś początkujący, więc raczej nie będziesz kompilował programów ze źródeł (to nie jest trudne na biurkowym linuksie, ale przy kompilacji na inną platformę trzeba trochę sie na tym znać)
A tutaj masz listę pakietów które można zainstalować przez net graficznym menagerem pakietów w opie (wybierasz po nazwach które programy chcesz i on ci to ściągnie i zainstaluje).
http://donkey-6xx.jlime.com/Packages

I zrzuty ekranu:



*

Offline unknown_kom

  • *
  • 96
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jornada & Palm Veteran
  • Sprzęt: TX, Tungsten C, Centro (CDMA), Universal
Jornada6xx - Jlime Donkey - Alternatywa dla WinCE
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 10, 2006, 17:31:03 »
A czy będzie to działało na Nec'u 780 ??
Jornada 680 -> Jornada 690 -> Jornada 720 -> Nec 780 -> Nec 790 -> Palm m100 -> Palm m105 -> Palm Vx -> Palm m500 -> Palm IIIxe -> Jornada 720 -> Palm IIIc -> Palm IIIc -> Palm IIIe -> Tungsten C -> Palm TX -> Palm Centro (CDMA) -> Hermes -> Universal ->

*

Offline kruszbuk3

  • ***
  • 265
  • Sprzęt: IPAQ 4150 Motorola L6 Jornada 690
Jornada6xx - Jlime Donkey - Alternatywa dla WinCE
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 11, 2006, 13:14:43 »
Niestety, ta dystrybucja jest na jornadę, wszystko skompilowane pod procesor sh3, nec ma  
mips, ale widze że masz jornade 720, na ten model też jest wersja tej dystrybucji.
Ale na neca znalazłem ci coś innego: http://www.handhelds.org/moin/moin.cgi/NecMobilePro780
Nie jest jak widać w pełni ukończone, nie ma ładnego instalatora, ale myślę że sobie poradzisz, jakby co to pisz na gg :)
I jeszcze tutaj topic na forum http://hpcfactor.com/forums/forums/thread-view.asp?tid=5368&posts=21&start=1

*

Offline kubiq

  • ***
  • 386
Jornada6xx - Jlime Donkey - Alternatywa dla WinCE
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 21, 2006, 09:55:04 »
moglby mi ktos z grubsza opisac tego calego Jlime? od podstaw, czym jest, jak dziala, dlaczego on a nie windows?

*

Offline loto

  • **
  • 147
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: MSI Wind
Jornada6xx - Jlime Donkey - Alternatywa dla WinCE
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 21, 2006, 10:53:28 »
ja jednak narazie podziekuje jlime. jak dla mnie to wszystko za wolno chodzi. rozumiem ze 133mhz to malo ale zeby konsola lapala lagi przy wklepywaniu komend? moze wraz z czasem  dystrybucja zyska troche na wydajnosci jak narazie traktuje to jako ciekawostke.

*

Offline kruszbuk3

  • ***
  • 265
  • Sprzęt: IPAQ 4150 Motorola L6 Jornada 690
Jornada6xx - Jlime Donkey - Alternatywa dla WinCE
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 21, 2006, 12:15:47 »
Hehehe loto a ja powiem ci że moja konsola nie łapie lagów, spokojnie można grać w tetrisa :).
Po prostu usunąłem z taskbara bluetooth i inne applety, zostawiłem tylko ten do sieci i zrzutów ekranu.
Wywaliłem tapetkę.
Zabiłem dropbeara portmapa i sysloga, i teraz system wchodzi na swapa właściwie tylko przy ipkg.

Kubiq:
Jlime to odmiana darmowego systemu operacyjnego linux przystosowana do serii jornad 6xx/7xx.
Moim zdaniem jest lepszy od wince ponieważ jest to system rozwijany w  przeciwieństwie do wince.
Obsługuje te same urządzenia co duży biurkowy linux, do mojej karty 3com pod wince trzeba było zainstalować sterowniki, pod jlime została wykryta i zainstalowana automatycznie.
Spójrz w listę pakietów dla tego systemu, nie ma takiej ilości darmowych programów dla wince a ta dystrybucja ciągle się rozwija.
Tutaj stary zrzut z arkusza kalkulacyjnego:

Oczywiście jest jeszcze kilka niedokończonych rzeczy, np. podczerwień nie działa, a podświetlenie ekranu da się ustawić tylko pod konsolą, no i pakiety trzeba niestety instalować ręcznie ( w poprzednim wydaniu tej dystrybucji działał automat).
Ale np. przeglądarka www.
Bez problemu mogę się zalogować do mBanku, allegro, obsługuje phpBB, mambo, to nie to co IE 3.
Nie ma problemów z obsługą wifi, większość kart jest wykrywana automatycznie.
Oczywiście część programów uruchamia się trochę wolniej niż na wince, bo system jest bardziej "ramożerny" ale porównując możliwości tych programów z tymi pod wince naprawdę da się to przeboleć.
No i nie da się zapomnieć że opie (środowisko graficzne) jest trochę dziwne.
Np. nie ma pulpitu jako takiego.
Ale w następnej wersji jlime ma być gpe a to środowisko znacznie bardziej przypomina z wyglądu pecetowe pulpity.
No i znacznie łatwiej niż w wince można pisać programy, teraz będę próbował podłączyć telefon do jornady kablem, i napiszę jakiś licznik danych wysłanych i odebranych, od  razu obliczający ile zapłaciliśmy, no i z jakimś ograniczeniem, czyli ustawiasz że dzisiaj siedzisz w sieci za 4zł i rozłączy cię kiedy wykorzystasz ten limit.

*

Offline loto

  • **
  • 147
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: MSI Wind
Jornada6xx - Jlime Donkey - Alternatywa dla WinCE
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 21, 2006, 14:39:40 »
kruszbuk a jak ci dziala "herbaciana przegladarka "konqueror i czy jest juz jakas alternatywna  typu dillo?


dla mnie wlasnie jedna z najwiekszych bolaczek bylo niemilosiernie dlugi loading www  

p.s musimy sie kiedys zgadac i porozmawiac o modyfikacjach jornady . sam planuje niedlugo wmontowac gniazdo jacka i zmienic swietlowke na ledy  a widzialem ze ty cos kombinujesz z portem rs

*

Offline kruszbuk3

  • ***
  • 265
  • Sprzęt: IPAQ 4150 Motorola L6 Jornada 690
Jornada6xx - Jlime Donkey - Alternatywa dla WinCE
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 21, 2006, 15:06:53 »
Konqeror działa dobrze, strony ładują się ok 20-25 sec, jeżeli strona wymaga szyfrowania ssl to oczywiście dłużej.
A no właśnie to gniazdo jack, też chciałbym wbudować, trzeba by od głośniczka puścić kabelki do gniazda, a głośniczek jest podłączony na taśmie, wlutowany w płytkę, czy elegancko kabelkami.
A na pomysł podłączenie telefonu kablem szeregowym wpadłem jak łączyłem się podczerwienią po wince z jornadą na kolanach, co chwilę traciła łączność, najgorzej w trakcie ładowania stron, czekacz minute aż ci się załaduje strona przez gprs, a tu nagle sie rozłącza  :S
Ja niewymieniałbym świetlówki w mojej jornadzie, ale niestety czasem widzę jak zaczyna mrugać :/ chyba długo nie pociagnie.

*

Offline loto

  • **
  • 147
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: MSI Wind
Jornada6xx - Jlime Donkey - Alternatywa dla WinCE
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 21, 2006, 15:11:51 »
wydaje mi sie ze glosnik jest mocowany tak jak w komorkach czyli na zasadzie styku do plyty glownej, nie jestem jednak do konca pewien-wszystko wyjasni sie jak bede mial czas i rozkrece jornadke.

konqureror u mnie strone startowa ladowal w  prawie minute wiec cos u mnie nie tak bylo z ta wydajnoscia systemu. przynajmniej teraz mam motywacje do dalszych potyczek z jlime ;)

*

Offline kruszbuk3

  • ***
  • 265
  • Sprzęt: IPAQ 4150 Motorola L6 Jornada 690
Jornada6xx - Jlime Donkey - Alternatywa dla WinCE
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 21, 2006, 15:24:01 »
Heh, jak wywaliłem tapetkę z opie to już bardzo pomogło, przestał łapać lagi na "pulpicie"
Najbardziej pomogło wywalenie tych niepotrzebnych appletów z lanuchera i zabicie dropbeara, no i teraz system zajmuje tylko 9mb ramu :)
A strona startowa w konqerorze otwiera się u mnie w 4sec :) google w 7sec.

Zamówiłem już kabelek rs-232 2x męski, ale nie wiem kiedy dojdzie przez ten strajk pocztowców :/

*

Offline loto

  • **
  • 147
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: MSI Wind
Jornada6xx - Jlime Donkey - Alternatywa dla WinCE
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 21, 2006, 16:13:11 »
no ale paczke mozesz odebrac osobiscie na poczcie, niemusisz czekac na koneic strajkow :P

*

elektryk

Jornada6xx - Jlime Donkey - Alternatywa dla WinCE
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 21, 2006, 16:34:39 »
a tu " auto mapa za free. raczej jako ciekawostka w przypadku jornady.

*

Offline kruszbuk3

  • ***
  • 265
  • Sprzęt: IPAQ 4150 Motorola L6 Jornada 690
Jornada6xx - Jlime Donkey - Alternatywa dla WinCE
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 21, 2006, 16:53:23 »
Ten program działa na jornadzie, bawiłem się nim.
Tylko gps trzeba by podłączyć albo przez rs-232 albo karte bluetooth na pcmcia

a jak
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 28, 2006, 14:18:06 »
z gadu gadu da się na tym linuxe zainstalować czy tez lipa jak na windows ??

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Jornada6xx - Jlime Donkey - Alternatywa dla WinCE
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 28, 2006, 21:12:35 »
Że też na mojego mobilona nie ma linuxa... Chętnie bym się przesiadł.

No dobra, jest, sam kernel (i tak dobrze, że działa), a kompilowanie kompletnej desktopowej dystrybucji pod MIPSa mi jakoś się nie widzi