Czy Jornada się nada? ;)

  • 20 Odpowiedzi
  • 4309 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Czy Jornada się nada? ;)
« dnia: Sierpień 05, 2007, 21:51:00 »
Mam nadzieję, że będziecie w stanie mi doradzić lepiej niż ludzie z pl.comp.sys.palmtop, którzy jedynie proponowali mi zakup czegoś nowego ze sklepu za 2k zł pytając: "po co Ci taki staroć?"...
Może na początku dodam, że na co dzień używam ThinkPada T23 z podobnego okresu co 720. Moja siostra korzysta z  Durona 700 z 2001 roku... Czyli jak widać i taki "staroć" czasem może być bardzo użyteczny. Nie poszukuje multimedialnego kombajnu, z tego co wiem to nawet w pewnym zakresie na 720 można oglądać filmy, ale ja traktowałbym to w kategorii miłego dodatku, nie podstawowej funkcji.

Jako alternatywę rozpatruję nieco nowszego Della Axim X5. Właściwie jedyne argumenty jakie za nim przemawiają to mniejszy rozmiar (ale to również wada... :P) oraz nowszy system. Główna wada w jego przypadku to fakt, że musiałbym jeszcze sporo do niego dołożyć - planuję sporo pisać więc koniecznym zakupem byłaby jakaś duża klawiatura pełnowymiarowa QWERTY - około 100 zł... Do tego karta WiFi na CF (w przypadku Jornady wydatek odpada bo już mam Orinoco Gold). Zaletą jornady jest niewątpliwie to, że posiada dużą (jak na tak mały komputerek) klawiaturę oraz wyświetlacz i gniazdo PCMCIA. Zamierzam jej używać przeważnie do pisania, sprawdzenia czegoś w necie, przeprowadzenia jakiejś pogawędki przez IM. Sądzicie, że do tego celu sprzęt taki jak j720 będzie odpowiedni?

Chciałbym zwyczajnie zasięgnąć rady kogoś, kto miał z nim do czynienia. :) Będę bardzo wdzięczny za wszelkie informacje.

Tak przy okazji chciałbym zapytać o Linuksa - istnieje jakaś sensowna alternatywa dla jlime, który dla 720 jest jeszcze w powijakach?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 05, 2007, 21:59:28 wysłana przez Atlantis »

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Czy Jornada się nada? ;)
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 05, 2007, 21:57:49 »
Poco nowy wątek???   :-?

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Czy Jornada się nada? ;)
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 05, 2007, 22:09:02 »
Przepraszam jeśli to wprowadza zamieszanie - uznałem, że stary dotyczy trochę odmiennej tematyki, a dopisanie czegoś do mojego ostatniego posta może zostać niezauważone... Jeśli zrobiłem zamieszanie tym postem - przepraszam...

*

Offline Dud3k

  • 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Dodge Challenger Site
  • Sprzęt: Jornada 720
Odp: Czy Jornada się nada? ;)
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 06, 2007, 09:33:41 »
Cytuj
Zamierzam jej używać przeważnie do pisania, sprawdzenia czegoś w necie, przeprowadzenia jakiejś pogawędki przez IM.

No to do tego Ci styknie. Pisanie na luzie, jak bedziesz mial polskie literki to w ogole nie ma problemu. Mail sprawuje sie rowniez dobrze, niestety jezeli chodzi o przegladanie WWW, to dlugo trwa otwieranie bardziej zaawansowanych stron. Pewnie ze wzgledu na procek, ale bardzo wolno potrafia sie otwierac fora.

Ale do normalnego korzystania czy z Allegro czy z Onetu to na pewno Ci wystarczy

Cytuj
z tego co wiem to nawet w pewnym zakresie na 720 można oglądać filmy

Alternatywa dla TV czy kompa średnia, ale obejrzec sie spokojnie da :)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 06, 2007, 09:36:57 wysłana przez Dud3k »

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Czy Jornada się nada? ;)
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 06, 2007, 11:16:50 »
Hmm... Niemniej właściwie większość (zwłaszcza starszych) urządzeń przenośnych ma problemy z otwieraniem stron... No cóż - Jornada czy jakikolwiek inny pocket to nie laptop i sama rozdzielczość wyświetlacza narzuca pewne ograniczenia. Mam na myśli właśnie przeczytanie wiadomości na onecie, przeszukiwanie Wikipedii, sprawdzenie jakiegoś forum czy basha. :) BTW co masz na myśli pisząc, że strony długo się ładują? ;)
Opera na P233MMX czy nieco szybciej? ;)

*

Offline Dud3k

  • 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Dodge Challenger Site
  • Sprzęt: Jornada 720
Odp: Czy Jornada się nada? ;)
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 06, 2007, 15:50:25 »
Aż tak to Ci nie powiem, ale dlugo wczytuyja soie zwłaszcza rozbudowane fora, np te oparte o IPB czy php by Pszemo. Z prostymi nie ma problemu, ale te bardziej rozbudowane (np. http://forum.hardtrucksite.pl/index.php) to niestey trzeba czekac i to troche czasu.

Na szczescie szerokość ekranu to 640, wiec wiekszosc stron otwiera sie poprawnie.

Wiec o ile korzystanie z for moze byc utrudnione, to poczta i normalne WWW dzialaja bez problemow

No i poza tym Jornada ma modem, wiec jak akurat nie masz sieciowki, to kawalek kabla, gniazdko i mozna smigac :D

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Czy Jornada się nada? ;)
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 06, 2007, 18:17:42 »
A możesz powiedzieć jak wygląda to długotrwałe otwieranie się forów? Komputerek przymula/przywiesza poprostu czy strona dłużej się ładuje, jakby połączenie było wolne? Będę wdzięczny za jakiś bliższy opis, ponieważ WOLNO i wolno to czasem dwie różne sprawy. :) Od biedy korzystam z Internetu na leciwym ThinkPadie 560X i powiem tak: Opera potrafi się ładować z 40 sekund, samo surfowanie też potrafi przebiegać ociężale, ale znośnie. ;)
Czy jeśli strona się już załaduje i chciałbym ją przewinąć na dół nie występuje uciążliwy efekt widocznego gołym okiem i trwającego dłuższą chwilę "budowania" nowego ekranu? ;)
I jeszcze chciałbym zapytać co rozumiesz przez "normalne" www? Coś w stylu onetu, interii, basha, allegro, wikipedii itp. właśnie? Z forami to faktycznie różnie może bywać - niby wyglądają lekko, ale na dobrą sprawę pełno tam zmiennych - to nie są stałe i niezmienne strony w końcu. :)

Modem to faktycznie wielka zaleta, chociaż w dzisiejszych czasach łatwiej o HotSpota niż o gniazdko telefoniczne. :) BTW można wysyłać faksy? ;) Używasz na swojej Jornadzie jakiegoś komunikatora?
Czyli słowem uważasz, że taki sprzęt będzie dobrym rozwiązaniem dla studenta, który nie ma ogromnych wymagań multimedialnych, a zależy mu na prostym, tanim i bardziej mobilnym substytucie laptopa z dłużej trzymająca baterią? ;)

*

Offline Dud3k

  • 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Dodge Challenger Site
  • Sprzęt: Jornada 720
Odp: Czy Jornada się nada? ;)
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 07, 2007, 10:23:47 »
Hehe, no wiec jezeli chodzi o fora, to mamy ten drugi typ -> przymulanie. Nie jest to raczej wina łącza, tylko samej Jornady :) Szcxzegolnie jak sie chce przesunąc pół forum w dół, to troche to trwa, wiec np jak masz strone z postami, to pieknie widac to "budowanie". Post za postem, az do samego konca. Przy czym elementy graficzne, czyli avatary, sygnatury itd laduja sie moment po "zbudowaniu" okienka z postem :)

Postaram sie jakos wymiernie to sprawdzic, jak bede mial w najblizszym czasie stycznosc ze hotspotem.

Jezeli chodzi o strony w stylu Allegro, to ladowaniu przebiega szybko i nie laguje przy przewijaniu ekranu. A do otwierania for trza sie przyzwyczaic. Poczekac az sie zaladuje wszystko i dopiero korzystac, jak na starym PC w stylu P100 :)

Co do faksów to nie wiem, z komunikatorami jeszcze nie probowalem, sam swoj sprzecior mam jakis miesiac :)

I jak na moje wymagania, czyli gry i film okazjonalnie a glownie jako pisadło i przegladarka internetowa to spokojnie styka.

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Czy Jornada się nada? ;)
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 07, 2007, 12:21:32 »
Hmm... A tak BTW jeszcze jedno przyszło mi do głowy - istnieje dodatek zmieniający nico wygląd okienek - bardziej w stylu XP. Prezentuje się to naprawdę bardzo ładnie. :) Miał ktoś może styczność? Pochłania jakąś znaczną część zasobów i mocno muli, czy raczej zużywa tylko niewielką część procka i RAMu? ;)
Co do przymulania przy forach - spodziewałem się, że efekt może być taki. Możesz tylko sprecyzować - czy to budowanie ekranu trwa kilka(naście?) sekund, w których nic nie można zrobić, czy też jest to tylko takie chwilowe "przycięcie" kiedy widać tak jakby "mignięcie" odświeżanego ekranu? ;) Co do tego drugiego to jestem nawet przyzwyczajony (wspomniana Opera [najnowsza :P] na lapku  233 MHz). Żeby tylko to nie wyglądało jak Arachne (dosowa graficzna przeglądarka www) na komputerze 386 20 MHz z 2MB RAMu (przeżyłem to osobiście :P) to będzie dobrze. :D
BTW wspominałeś o pisaniu - klawiaturka jest dość wygodna i nadaje się do szybkiego pisania dla kogoś wprawnego? Bo np. w takiej nokii 9300 jakiekolwiek szybkie pisanie odpada - ale j720 ma bardziej laptopową klawiaturę. :)

A co do sieci... Hmm... Coraz częściej moi znajomi na swoich staruszkach (P2) mają poroblemy ze stronami i chyba powinno się na to patrzeć trochę inaczej - jornada to sprzęt mobilny i to, że da się na niej oglądać w większości normalne strony (a nie mobile.onet.pl, wapedie itp.) to tylko wielka zaleta. W końcu jakby na to nie patrzeć nowe palmy mają procki ~600 MHz - nie można więc porównywać Jornady z laptopami z C2D pod względem mocy... Mam rację?

BTW zapomniałem zapytać o inną ważną sprawę - rysownie rysikiem. :) Można jakiś prosty schemacik zrobić podczas wykładu itp., naszkicować coś? ;)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 07, 2007, 12:23:15 wysłana przez Atlantis »

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Czy Jornada się nada? ;)
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 07, 2007, 13:33:37 »
Hmm... A tak BTW jeszcze jedno przyszło mi do głowy - istnieje dodatek zmieniający nico wygląd okienek - bardziej w stylu XP. Prezentuje się to naprawdę bardzo ładnie. :) Miał ktoś może styczność? Pochłania jakąś znaczną część zasobów i mocno muli, czy raczej zużywa tylko niewielką część procka i RAMu? ;)
Chodzi ci o to opisane na HPCFactor? Zadziała tylko na WinCE .net 4.2 (GWES.exe) Nie muli, chodzi fajnie ale na jornadzie po resecie raczej nie ujżysz systemu.

BTW zapomniałem zapytać o inną ważną sprawę - rysownie rysikiem. :) Można jakiś prosty schemacik zrobić podczas wykładu itp., naszkicować coś? ;)
Czemu nie, przecież wynika to z definicji słowa PDA

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Czy Jornada się nada? ;)
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 07, 2007, 13:54:18 »
Cytuj
Chodzi ci o to opisane na HPCFactor? Zadziała tylko na WinCE .net 4.2 (GWES.exe) Nie muli, chodzi fajnie ale na jornadzie po resecie raczej nie ujżysz systemu.

Nie, chodzi mi o Gigabara. Na Jornadzie działa jak widać chociażby tutaj:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/7/70/HP_Jornada_720.JPG

Chciałbym wiedzieć tylko jak działa. :P

Cytuj
Czemu nie, przecież wynika to z definicji słowa PDA

A jak takie rysowanie wygląda w praktyce? ;)

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Czy Jornada się nada? ;)
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 07, 2007, 13:56:18 »
Gigabar nieźle muli, IHMO nie warto się w to bawić. Jeśli WisbarAdvance 1.3 pójdzie jakimś cudem na CE to on nie zamula wcale moich 206mhz. Byleby nie WA2  :grin:
Oryginalny Wisbar na bank pójdzie, jednak on to prechistoria (napisany przez japończyka, gdzieś miałem link do jego strony)

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Czy Jornada się nada? ;)
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 07, 2007, 14:38:43 »
A nie wie ktoś z was może czegoś o jakimś słowniku polsko - angielskim (choć inne języki również miło widziane), który ruszy pod WinCE na Jornadzie? :)

Tak słowem podsumowanie waszym zdaniem J720 powinna być dobrą mobilniejszą alternatywą dla laptopa z 233 MHz i Windowsem 98? ;) Raczej do tych samych zastosowań internetowych się nada, dysk nie będzie hałasował i bateria wytrzyma te 4-6 godzin w końcu... Zgodzicie się z tym twierdzeniem? ;)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 07, 2007, 15:58:39 wysłana przez Atlantis »

*

Offline Dud3k

  • 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Dodge Challenger Site
  • Sprzęt: Jornada 720
Odp: Czy Jornada się nada? ;)
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 08, 2007, 09:38:07 »
Co do przymulania przy forach - spodziewałem się, że efekt może być taki. Możesz tylko sprecyzować - czy to budowanie ekranu trwa kilka(naście?) sekund, w których nic nie można zrobić, czy też jest to tylko takie chwilowe "przycięcie" kiedy widać tak jakby "mignięcie" odświeżanego ekranu? ;) Co do tego drugiego to jestem nawet przyzwyczajony (wspomniana Opera [najnowsza :P] na lapku  233 MHz). Żeby tylko to nie wyglądało jak Arachne (dosowa graficzna przeglądarka www) na komputerze 386 20 MHz z 2MB RAMu (przeżyłem to osobiście :P) to będzie dobrze. :D

Przy forach to cale zaladowanie trwa kilkanascie sekund. Bylem w traffic clubie, tam net ciagnie dobrze ponad 80kb/sec, wiec jest to wylacznie kwestia jornady, ze strony otwieraja sie wolno. Trzeba byc do tego cierpliwym, bo inaczej mozna sie tylko zdenerwowac :P

Bo nawet jak cala strona sie wczyta, to forum "klatkuje" przy przewijaniu. Ale jako sytuacja awaryjna przy braku kompa spokojnie wystarcza. Przynajmniej dla mnie :D

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Czy Jornada się nada? ;)
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 08, 2007, 14:03:54 »
E tak - kilkanaście sekund... Ja myślałem, że jest gorzej (sześć lat jako modemowiec, obecnie neo 256 :P) jak na warunki mobilne naprawdę nieźle. BTW co miałeś na myśli pisząc o klatkowaniu? Miganie ekranu przy przewijaniu i lekkie przeskoki gdy strona się renderuje czy dłuższe "rozwijanie" się strony przy przewijaniu? ;)

BTW rozmawiałem wczoraj z użytkownikiem J690 z jlime i ponoć na linuksie nie ma takich objawów przy forach. :)

*

Offline Dud3k

  • 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Dodge Challenger Site
  • Sprzęt: Jornada 720
Odp: Czy Jornada się nada? ;)
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 08, 2007, 16:51:09 »
Na NetFroncie tez moze nie ma, pamietaj, ze korzystam z iE :D

A ze klatkuje, to ze lapiesz suwak, ciagniesz w dol i jakby jornada miala opozniony zaplon, dopiero po chwili przesuniecie nastepuje :)

*

Offline kruszbuk3

  • ***
  • 265
  • Sprzęt: IPAQ 4150 Motorola L6 Jornada 690
Odp: Czy Jornada się nada? ;)
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 08, 2007, 22:12:36 »
Pod linuksem używałem dwóch przeglądarek, konqeror embedded wyświetlał strony jak na normalnym komputerze, bił na głowę chyba wszystkie przeglądarki pod wince tylko był nieprzyzwoicie wolny na jornadzie.
Używałem Dillo, nie obsługuje styli css, strony są rozjechane, przypominają  trochę te z opery mini, ale ładują się błyskawicznie na łączu 1mb ok 2-3sec

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Czy Jornada się nada? ;)
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 09, 2007, 21:07:27 »
Ale mówisz o j680/690 czy 720? ;)

*

Offline kruszbuk3

  • ***
  • 265
  • Sprzęt: IPAQ 4150 Motorola L6 Jornada 690
Odp: Czy Jornada się nada? ;)
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 09, 2007, 21:26:59 »
Mówię o 690, ale ona jest wolniejsza, więc  pod 720 stronki będą się ładowały szybciej, możliwe nawet że konqueror będzie używalny.

*

Offline eMCej09

  • ****
  • 769
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: iPhone 2G 16GB; JVC MP-XV841; PALM IIIc;SONY Clie SJ-22; PALM Centro CDMA; GPS P 3104;PSP FAT; NDS CLS  + pare giga MMC I SD
Odp: Czy Jornada się nada? ;)
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 09, 2007, 23:10:36 »
@Atlantis gdybys sie zdecydowal na Jornade to posiadam 690 w idealnym stanie technicznym, z niemalze nietknietym ekranikiem i lekko porysowana wierzchnia strona obudowy (napis Jornada i jego okolice)

wiecej pod tym linkiem http://pdaclub.pl/forum/index.php?topic=73755.0

o sprzety bardzo dbam i czesto zmieniam, jako ze do zycia PDA mi nie jest niezbedne a lubie sobie potestowac rozne tego typu zabawki, ostatnio przyszedl czas na Jornade, ktora wybadalem z kazdej strony i moge ja teraz odsprzedac
...

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Czy Jornada się nada? ;)
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 10, 2007, 09:39:53 »
Hmm... W takim razie chciałbym zapytać tych, którzy mieli do czynienia i z jednym i z drugim. :)
Co realnie daje mi 720 w stosunku do 690? Tzn. Przyrost mocy na pewno, ale w jakim stopniu jest to zauważalne w normalnym użytkowaniu?
Mówię raczej o linuksie niż CE.