Router padł. Co teraz?

  • 1 Odpowiedzi
  • 18272 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Router padł. Co teraz?
« dnia: Grudzień 07, 2011, 21:39:17 »
Używałem od kilku ładnych lat Asmaxa AR-704G. Sprawował się nieźle, aż tu nagle kilka dni temu odmówił posłuszeństwa.
Początkowo sądziłem, że wina leży po stronie Neostrady - zbiegło się to w czasie z jakąś awarią w moje okolicy, a jeden z objawów dość mocno mnie zmylił. Mianowicie pierwszą rzeczą jaką zauważyłem było nieświecenie się diod ADSL i PPP wskazujące na brak synchronizacji z centralą. Nie miałem czasu żeby zająć się sprawą od razu. Dopiero dzisiaj bliżej się przyjrzałem i okazało się, że nie świeci też dioda SYS, a urządzenia w sieci nie widzą routera po numerze IP. Resetowanie nic nie daje. Zupełnie jakby działał hardware, ale nie bootował się system. Można by tu zrzuci.ć winę na nieudaną aktualizację firmware, gdybym kiedykolwiek przeprowadzał podobną operację...
Rozkręciłem router i widzę, że między ostatnim gniazdkiem ethernetowym a tym od sieci telefonicznej jest wlutowane czteropinowe złącze. Ktoś wie do czego służy? Może to jakiś interfejs, przez który dałoby się wrzucić soft (rs232, I2C, ISP).

A jeśli waszym zdaniem nie da się/nie warto to czas na właściwe pytanie: co waszym zdaniem warto kupić. Najpierw ustawiam górną granicę budżetu na około 200 zł. No chyba, że waszym zdaniem warto dopłacić do DLNA, NAS itp.?

*

Offline Konrad Radwan

  • ******
  • 2583
  • Płeć: Mężczyzna
  • LIONEL HUTZ!
  • Sprzęt: Sony Xperia Z3, Sony Smartwatch 3
Odp: Router padł. Co teraz?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 07, 2011, 22:09:33 »
Najpierw ustawiam górną granicę budżetu na około 200 zł. No chyba, że waszym zdaniem warto dopłacić do DLNA, NAS itp.?
Musiałbyś dopłacić naprawdę sporo. Wydajność tanich urządzeń jest stosunkowo niska. A jeśli miałbyś tam wsadzać dodatkowy dysk, to, ho ho, dopiero musiałbyś dopłacić.  :E
No i po raz kolejny zadajesz pytanie na które trudno odpowiedzieć nie znając Twoich preferencji. :]

Rozkręciłem router i widzę, że między ostatnim gniazdkiem ethernetowym a tym od sieci telefonicznej jest wlutowane czteropinowe złącze. Ktoś wie do czego służy? Może to jakiś interfejs, przez który dałoby się wrzucić soft (rs232, I2C, ISP).
Jeśli jest ono na płytce drukowanej, to może to być JTAG - ale jego obecność nie znaczy że jakakolwiek ingerencja szarego użytkownika w firmware routera jest łatwa/możliwa. Poza tym, tak jak mówisz, to raczej hardware może być.

Co do zakupu nowego.
Ludzie polecają TP-Link TL-WR1043ND. Możesz zainstalować OpenWRT, szereg funkcji, w tym właśnie NASowo-serwerowych, chyba że na rynku pojawiło się coś nowego, bo ten router do stary dziad już jest. No i ja nie polecam. Ludzie polecają.