iPAQ 3660, Zainstalowany Linux, jak zainstalować Windowsa ?

  • 26 Odpowiedzi
  • 6867 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

iPAQ 3660, Zainstalowany Linux, jak zainstalować Windowsa ?
« dnia: Sierpień 03, 2008, 15:17:29 »
Witam, powiem od razu szczerze że jest to mój pierwszy PDA i jestem trochę cienki w tym temacie.

A więc do rzeczy, zakupiłem niedawno po okazyjnej cenie używanego iPAQa 3660, jak się okazało po kupnie jest na nim zainstalowany Linux (Familliar z środowiskiem graficznym Opie), mam na nim też zainstalowanego Linuxowego Bootloadera. Czytałem dość sporo na temat tego jak zainstalować tam z powrotem Windowsa (PPC 2000 lub 2002, w ostateczności mógłby być nawet CE), ale nie za wiele znalazłem informacji i niewiele z tego rozumiem. Niestety po moich zabawach (kilku resetach) w tej chwili uruchamia się tylko Bootloader, reaguje on na przyciski itd, ale Linux się już nie podnosi, (po wybraniu opcji: "Boot FlashROM" pojawia się tylko pingwinek i palmtop jakby wissi (nic nie robi)).

Pozsiadam do tego palmtopa stacje dokującą na USB oraz na RS232.

Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć w miarę prostym językiem (krok po kroku) co i jak mam zrobić żeby zainstalować tam z powrotem Windowsa ?
Bardzo proszę o pomoc, i nie odsyłanie mnie do stron gdzie jest to wytłumaczone, ale niestety z stron anglojęzycznych niewiele rozumiem tym bardziej gdy jest tam całą procedura opisana dość pokrótce...

Pozdrawiam i proszę o pomoc. Motykami.

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.

Odp: iPAQ 3660, Zainstalowany Linux, jak zainstalować Windowsa ?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 03, 2008, 15:27:50 »
No właśnie... znalazłem tą stronkę wcześniej, przeanalizowałem ją dokładnie, ale jak już wcześniej wspomniałem z moim angielskim nie rewelacja, a tym bardziej że ten opis nie jest z byt "łopatologiczny"  Z tego co zrozumiałem tam jest opis jak to zrobić ale z kompa na którym ma się zainstalowanego Linuxa, natomiast ja bym to chciałzrobić z pod Win XP lub 2000

Dzięki  za zainteresowanie, i nadal proszę o pomoc. Pozdrawiam, motykami.

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: iPAQ 3660, Zainstalowany Linux, jak zainstalować Windowsa ?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 03, 2008, 15:42:54 »
No to widać że z angielskim słabo bo robisz go z windowsa  :ohreally:

Pobierz plik http://handhelds.org/download/feeds/wince/h3600/h3600_image (prawym i zapisz jako)

Podłącz ipaq do kompa przez COM, najlepiej do COM1. Odpal HyperTerminal, ustaw na 115200bps, 8, brak, 1, bez kontroli parzystości i sterowania przepływem

   1. Przytrzymaj środkowy przycisk joya i zresetuj ipaq (wejdzie w bootloader)
   2. Podłącz ipaq do HyperTerminala (wybierz na ipaq serial console - jak dobrze pamiętam)
   3. naciśnij kilka razy enter (w hyperterminalu oczywiście), aż zobaczysz napis  boot>
   4. napisz "load root" (bez cudzysłowiu) i naciśnij enter
   5. wyślij obraz systemu protokołem Ymodem (transfer -> wyślij plik, wybierz tamten co pobrałeś, protokół na Ymodem  i wyślij)
   6. Jak skończy, napisz "boot wince" i naciśnij enter. Powinien odpalić system PocketPC. Sprawdź czy wszystko dobrze działa

z bootloaderem jest kłopot - ktoś musiał by go przez bootblastera zrzucić i ci podesłać...



Odp: iPAQ 3660, Zainstalowany Linux, jak zainstalować Windowsa ?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 03, 2008, 19:01:12 »
Dzięki za wyjaśnienie, ale niestety mam pewien problem, ponieważ zrobiłem tak jak było to opisane przez Ciebie, i wszystko szło ekstra, ale gdy transfer był około 56% wyskoczył błąd "general fail" i przerwało wysyłanie pliku, iPaq miałem podłączonego do zasilacz, z kompem też się nic nie stało, po prostu z niczego wyskoczył taki błąd.

Dlaczego tak się stało i co mogło być przyczyną ? No i przede wszystkim co mam zrobić dalej ??

Link który podałeś niestety mi nie działa, ale ze strony handhelds ściągnąłem obraz ROMu pod tego iPAQ (tzn. pod iPAQ 3600) waży 15,5Mb i chyba to jest dokładnie to samo co Ty podawałeś w linku.

Pozdrawiam i proszę o pomoc. Motykami.

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: iPAQ 3660, Zainstalowany Linux, jak zainstalować Windowsa ?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 03, 2008, 19:04:48 »

Odp: iPAQ 3660, Zainstalowany Linux, jak zainstalować Windowsa ?
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 03, 2008, 19:06:32 »
Czyli postępowanie takie samo tylko wgrać ten plik zamiast tamtego ??

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: iPAQ 3660, Zainstalowany Linux, jak zainstalować Windowsa ?
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 03, 2008, 19:07:27 »
tak

Odp: iPAQ 3660, Zainstalowany Linux, jak zainstalować Windowsa ?
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 03, 2008, 19:42:01 »
Niestety ale znów się nie udało, dokładnie w tym samym momencie wyświetlił identyczny błąd i przerwał wysyłanie. Wyskakuje okienko z informacją "General failure" po kliknięciu ok, w liście poleceń Hyperterminala pisze: "C download error. aborting"

Z czym jest problem ?

Tak na mój rozum (jak już wspominałem nie znam się na PDA totalnie, ale porównując je do zwykłego kompa) ja mam na tym PDA wgranego przecież tego linuxa, plik instalacyjny ma 15,5Mb natomiast pamięć ROM o ile dobrze pamiętam w tym iPAQ to 16Mb, może po prostu brakuje mu pamięci ? i dlatego przerywa kopiowanie. Może trzeba mu najpierw jakoś sformatować pamięć przed wgrywaniem nowego systemu, tylko czy rzeczywiście mój tok myślenia jest dobry i ewentualnie jak to uczynić ??

Dzięki wielkie za dotychczasową pomoc, i prosił bym dalej o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.

Pozdrawiam, motykami.

*

Offline kkj

  • *
  • 69
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: iPAQ 3660, Zainstalowany Linux, jak zainstalować Windowsa ?
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 04, 2008, 00:25:45 »
Twoje rozumowanie jest raczej błędne, gdyż obraz ROM'u jest najpierw zapisywany w pamięci RAM, następnie sprawdzana jest poprawność odebranego pliku, gdy obraz ROMu jest poprawny następuje czyszczenie pamięci ROM oraz flashowanie.

Proponuję spróbować jeszcze z tym plikiem.

Odp: iPAQ 3660, Zainstalowany Linux, jak zainstalować Windowsa ?
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 04, 2008, 00:57:23 »
Dzięki za wyjaśnienie, w takim razie rzeczywiście moje rozumowanie jest zupełnie błędne. Spróbuję z tym obrazem ROMu do którego podajesz linka, ale wydaje mi się że to nie problem z plikiem tylko z iPAQiem lub z jego połączeniem z kompem.

Czy jest to możliwe że te błędy wynikają z uszkodzonego przewodu ?? Ponieważ ta stacja dokująca którą mam na RSa jest tak jakby troszkę modyfikowana, i jeden przewodzik, (w opisie złącza RS pisze że jest to pin DCD) możliwe że nie łączy, jutro poprawie przewód tak aby był 100% sprawny i wtedy się okaże. Ale czy jest to w ogóle realne że przy uszkodzonym w ten sposób przewodzie hyperterminal nie wywalał by żadnych błędów, zaczął normalnie przesył pliku i wywalił błąd dopiero przy przesłaniu ponad połowy pliku ??

Dziękuję za wszelką pomoc, jutro napiszę jak posuwają się dalsze prace z moim iPAQiem...

Pozdrawiam, motykami.

Odp: iPAQ 3660, Zainstalowany Linux, jak zainstalować Windowsa ?
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 04, 2008, 14:10:25 »
Dzięki serdeczne za pomoc, iPAQ zrobiony, mam na nim już Windowsa CE. Winowajcą całego zamieszania okazał się być rzeczywiście przewód. Po poprawieniu przewodu system wgrał się za pierwszym razem.

Teraz tylko moje pytanko jak mam przywrócić na nim oryginalnego boot loadera ? Ponieważ żeby zaktualizować na nim system na Windowsa Pocketa 2001 lub 2002 (oryginalnie producent przewidział taką możliwość) jest potrzebny oryginalny boot loader, na tym linuxowskim niestety aktualizacja nie wystartuje.

Prosił bym bardzo o pomoc jeszcze z tym boot loaderem.

Pozdrawiam, motykami.

*

Offline Kapitan Pazur

  • *****
  • 11296
  • Sprzęt: iPhone 5, Xperia Z3 Compact
Odp: iPAQ 3660, Zainstalowany Linux, jak zainstalować Windowsa ?
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 04, 2008, 14:23:59 »
w pierwszym linku który dał Kitor jest również opisane jak przywrócić bootloader

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: iPAQ 3660, Zainstalowany Linux, jak zainstalować Windowsa ?
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 04, 2008, 15:13:12 »
Bootloader wrzucasz programem BootBlaster, a zdaje się że jest to plik h3600_parrot.bin z http://handhelds.org/download/feeds/wince/

Odp: iPAQ 3660, Zainstalowany Linux, jak zainstalować Windowsa ?
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 05, 2008, 10:19:21 »
Ok, znalazłem opis jak przywrócić tego bootloadera, teraz jeszcze mam tylko jedno pytanko, ponieważ mam na tym PDA teraz Windowsa CE, producent przewidział aktualizacje do Windowsa PPC 2001 i 2002, ściągnąłem instalki ze strony producenta, odpaliłem najpierw tą od 2001 i niby wszystko się zaktualizowało, system się przeładował (wcześniej była wersja ROMu 1.07 a po upgreade jest 1.87) ale w informacjach o systemie nadal pisze iż jest to Windows CE. Natomiast chcąc zaktualizować Windowsa do 2002, instalka wykrywa połączenie Pocketa do PC, ale wyświetla błąd że wersja systemu którą mam na Pockecie jest za stara aby aktualizować ją tą instalką. Dlaczego tak może być i ewentualnie jak mogę zainstalować na tym Pocketie system Windows PPC 2002 ??

Prosił bym o rady jeszcze w tym zagadnieniu, no i bardzo dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam, motykami.

*

Offline Kapitan Pazur

  • *****
  • 11296
  • Sprzęt: iPhone 5, Xperia Z3 Compact
Odp: iPAQ 3660, Zainstalowany Linux, jak zainstalować Windowsa ?
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 05, 2008, 10:25:29 »
PPC2001? Co to takiego?

błąd że wersja jest za stara bierze się prawdopodobnie z tego że to co ściągnąłeś to nie upgrade systemu z 2000 do 2002 tylko uaktualnienie 2002 którego trzeba już mieć

Odp: iPAQ 3660, Zainstalowany Linux, jak zainstalować Windowsa ?
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 05, 2008, 16:03:54 »
Sorki, mała pomyłka, chodziło mi oczywiście o PPC2000, no być może to z PPC2002 jest tylko uaktualnieniem, no ale w takim razie wynika z tego że PPC2002 powinien odpalić na tym iPAQ, tylko jak go zainstalować ??

Pozdrawiam, motykami.

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: iPAQ 3660, Zainstalowany Linux, jak zainstalować Windowsa ?
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 05, 2008, 16:10:03 »
Kupić? Uaktualnienie było płatne. A jak nie chcesz kupować, to nie u nas szukaj pomocy...

Odp: iPAQ 3660, Zainstalowany Linux, jak zainstalować Windowsa ?
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 05, 2008, 18:17:58 »
Ok, nie wiedziałem że tak to wygląda :P w takim razie już wszystko jasne.

Jeszcze tylko mam pytanko... ponieważ gdzieś wyczytałem że do tego PDA były plecki na karty PCMCIA czy jest to prawdą że można gdzieś takie plecki dostać ?? Ponieważ na allegro widzę tylko plecki na złącze do kart CF. Jeśli tak to gdzie można coś takiego dostać ? czy ktoś sprzedaje takie rzeczy czy pozostaje tylko polowanie na allegro i nadzieja że ktoś się będzie czegoś takiego chciał pozbyć?

Pozdrawiam i dziękuję za wszelką pomoc. Motykami.

*

Offline Kapitan Pazur

  • *****
  • 11296
  • Sprzęt: iPhone 5, Xperia Z3 Compact
Odp: iPAQ 3660, Zainstalowany Linux, jak zainstalować Windowsa ?
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 05, 2008, 18:23:41 »
w żadnym sklepie nie dostaniesz, jedynie aukcje albo inna forma kupna z drugiej ręki
a na Allegro też sie trafiają, były całkiem niedawno:
http://www.allegro.pl/item400058369_plecki_pcmcia_pasuja_do_ipaq_36xx_37xx_38xx_wifi.html

Odp: iPAQ 3660, Zainstalowany Linux, jak zainstalować Windowsa ?
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 06, 2008, 13:59:58 »
W takim razie uzyskałem już chyba wszystkie informacje na moje pytania.

Dziękuje bardzo za pomoc w reinstalacji mojego iPAQ.

Pozdrawia, motykami.

Odp: iPAQ 3660, Zainstalowany Linux, jak zainstalować Windowsa ?
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 08, 2011, 19:17:25 »
Mam pytanie
czy można na ipaq 3660 wgrać windows mobile 3.0 i więcej po polsku oraz skąd go pobrać (pożyczyć)
z góry dzięki

*

Offline Kapitan Pazur

  • *****
  • 11296
  • Sprzęt: iPhone 5, Xperia Z3 Compact
Odp: iPAQ 3660, Zainstalowany Linux, jak zainstalować Windowsa ?
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 08, 2011, 21:50:06 »
Nie ma czegoś takiego jak Windows Mobile 3.0
jeśli chodzi o WM2003 to nie można wgrać

Odp: iPAQ 3660, Zainstalowany Linux, jak zainstalować Windowsa ?
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 03, 2012, 23:17:19 »
A czy można coś zrobić aby działał na nim inny WM

*

Offline Kapitan Pazur

  • *****
  • 11296
  • Sprzęt: iPhone 5, Xperia Z3 Compact
Odp: iPAQ 3660, Zainstalowany Linux, jak zainstalować Windowsa ?
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 04, 2012, 09:36:53 »
inny niż co?
Na tym modelu działa albo PPC2000 albo PPC2002, żaden nowszy system nie pójdzie. Ten sprzęt to zabytek.

Odp: iPAQ 3660, Zainstalowany Linux, jak zainstalować Windowsa ?
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 05, 2012, 17:46:03 »
Dobra to skąd wziąść te wersje oraz jak je zainstalowąć?

*

Offline Kapitan Pazur

  • *****
  • 11296
  • Sprzęt: iPhone 5, Xperia Z3 Compact
Odp: iPAQ 3660, Zainstalowany Linux, jak zainstalować Windowsa ?
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 06, 2012, 13:05:55 »
najpierw podaj jaką masz wersje w urządzeniu bo może w ogóle nie ma tematu