Bootloader Linuxa - jak go usunąć ?

  • 8 Odpowiedzi
  • 10071 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Bootloader Linuxa - jak go usunąć ?
« dnia: Grudzień 19, 2004, 13:40:42 »
Dzień dobry.
Na wstępie chciałbym dodać, iż przewałkowałem google oraz fora w tej sprawie i nie uzyskałem zdowalającej informacji.

Zwracam się z pytaniem w następującej kwestii. Mianowice kilka dni temu
kupiłem (na Allegro) palmtopa Ipaq 3660. Urządzenie jest w bardzo dobrym stanie, jednak jest jeden
problem (o którym, dowiedziałem się po fakcie).
Spróbuje jednak wyjaśnić o co chodzi. Kupiny przeze mnie Ipaq posida bootloader Linuxa (o którym sprzedający
nie wspomniał). Z tego co zdążyłem się zorientować osobiście jak również wyczytać
na grupach dyskusyjnych to obecność bootloader powoduje, iż normalne soft resety "robią" się hard resetami.
Instalacja nowego oprogramowania w pewnych wypadkach wymaga soft resetu no i w związku z powyższym
Ipaq traci dane.
Możliwe, że strasznie zawile tłumaczę ale jest to mój pierwszy palmtop i nie za dużo o tych urządzeniach wiem.
Z palmtopem mam oczywoiście wszystkie dokumenty  i płyty. Jest na nim zainstalowany Pocket PC2002.
Pytanie moje jest następujące - czy jest możliwość usunięcia tego bootloader linuxowego i w związku
z tym czy są jakieś koszty z tym związane.

Pozdrawiam
Łukasz
gg: 256882

*

Offline kanczug

  • *****
  • 19211
    • http://www.pdaclub.pl
Bootloader Linuxa - jak go usunąć ?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 19, 2004, 14:21:23 »
Mozna go usunac, kosztow brak... tyle tylko ze musisz dowiedziec sie jak to zrobic. Wszystko na temat Linuxa w PDA znajdziesz na http://www.handhelds.org

Bootloader Linuxa - jak go usunąć ?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 19, 2004, 14:24:59 »
Witaj - dzięki za szybką reakcję. Byłem na stronie o której mówisz, ale prawdę mówiąc to mnie trochę przerasta - nie chciałbym w razie błędu zostać z cegłą w ręku. Próbowałem znaleźć ten wątek ale głównie chyba tam piszą jak zainstalować tego bootloader i linuxa.
Może miałbyś jakie rady, wskazówki... - proszę o pomoc.

*

Offline kanczug

  • *****
  • 19211
    • http://www.pdaclub.pl
Bootloader Linuxa - jak go usunąć ?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 19, 2004, 15:22:21 »
Niestety nic wiecej nie pomoge. Sam nigdy nie bawilem sie Linuxem na iPAQu.

Bootloader Linuxa - jak go usunąć ?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 20, 2004, 14:43:46 »
Zakładając, że uda mi się usunąć bootloader linuxowego i przywrócić oryginalny, to czy również muszę przywracać system np. ppc2002.
I nasuwa się drugie pytanie - czy są różne booloadery od ppc2000 i ppc2002?
Pozdrawiam

Bootloader Linuxa - jak go usunąć ?
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 21, 2004, 09:50:30 »
Witam,

W końcu udało mi się usunąć tego linuxowego bootloadera. Wprawdzie w serwisie MiediaOffice mi odradzali mówiąc, że się tego nie podejmą i na 99% po tej operacji zostanie mi z Ipaqa cegła, natomiast w serwisie HP (również serwis Compaq) problemami softwarowymi się nie zajmują.
Studiując dogłębnie informacje zawarte w sieci, w którch tak na prawdę próżno szukać wątku na ww. temat ostatecznie mamy co następuje.

Procedura przywrócenia standardowego bootloadera dla Ipaqa 3660 jest następująca:

1. Naładować baterię i na wszelki wypadek pozostawić podłączony zasilacz.

2. Na iPAQ-a z PC-ta należy przekopiować dwa pliki:
    - BootBlaster_1.18.exe - program do flashowania
    - saved_bootldr.bin - bootloader oryginalny

3. Pozamykać wszystkie programy na iPAQ-u (z poziomu menedżera pamięci)

4. Na iPAQ-u uruchomić program BootBlaster_1.18.exe.

5. Z menu "Flash" tego programu wybrać "Save" i zapisać aktualny bootloader pod dowolną nazwą (jako kopia bezpieczeństwa - przegrać na PC)

6. Z menu "Flash" wybrać "Program". W okienku dialogowym, które się pojawi wybrać właściwą wersję bootloadera do załadowania - saved_bootldr.bin.

7.Ładowanie bootloadera zajmie około 15 sekund (256kB) - bezwzględnie czekać.

8. Z menu "Flash"  programu BootBlaster wybrać "Verify". Jeżeli weryfikacja zakończy się sukcesem można
spokojnie przeresetować iPAQ-a, w przeciwnym przypadku należy załadować bootloader z kopii bezpieczeństwa
utworzonej w punkcie 5.

Dadam, iż zainstalowany na Ipaqu system nie został w czasie tej operacji w żaden sposób uszkodzony.

Oczywiście postępowanie powyższe, każdy wykonuje wyłącznie na własne ryzyko i ja nie ponoszę odpowiedzialności w wypadku złego flashowania bootloadera.
Mi się udało - uff.
Pozdrawiam

Bootloader Linuxa - jak go usunąć ?
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 12, 2005, 11:24:02 »
czy na modelu 3630 tez bedzie ten sposob dzialac???

Bootloader Linuxa - jak go usunąć ?
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 12, 2005, 21:57:01 »
Wydaje mi się, że tak, gdyż 3660 różni się tylko wielkością pamięci od 3630. Nie sprawdzałem tego, choć logika podpowida, że da radę.
Pozdrawiam

Hej
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 12, 2006, 05:44:49 »