Palm Heroes 1.05 WM + PC + Emulator

  • 18 Odpowiedzi
  • 36305 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline puszatek

  • **
  • 196
  • Sprzęt: g900 + Samsung B2100 + Omnia II + HTC Mozart +...
Palm Heroes 1.05 WM + PC + Emulator
« dnia: Sierpień 13, 2010, 03:02:12 »
Palm Heroes jest chyba najbardziej rozbudowaną grą dostępną obecnie na WM w darmowej wersji, dodatkowo wzbogaconą o tryb multiplayer oraz edytor map. Stąd też pomysł na założenie nowego tematu który bardziej niż na samej grze jako aplikacji, skupi się na tym wszystkim co wiąże się z Palm Heroes i jego sceną. Tak więc post pierwszy „zbiorczy” będzie zawierał wszelkie niezbędne linki do aplikacji i map, a także odpowiedzi na najczęstsze pytania oraz krótki poradnik obsługi edytora.
Pozostanie tematu pozostawiam decyzji moderatorów, oraz waszej aktywności. Ja osobiście nie mam na to obiektywnego spojrzenia bo seria HOMM to spora część mego dzieciństwa i młodości (zwłaszcza część 2 na której wzorowany jest Pocket Heroes). Dla mnie inne gry na pda mogą nie istnieć ;)




1. Gra i inne dodatki

  • Pocket heroes 1.05– pełna, darmowa wersja gry. Zawartość pliku zip należy wypakować na PDA. Gra w domyśle wspiera wszystkie rozdzielczości, w praktyce jak to w WM bywa różnie.
  • Emulator oraz Palm Heroes w Wersji PC- całość jak poprzednio należy rozpakować (tym razem w dowolne miejsce na komputerze). Uwaga, wersja PC nie zawiera żadnych map, a te z wersji Pocket nie są kompatybilne. Domyślnie gra uruchamia się w języku rosyjskim, ale w opcjach bez problemu zmieniamy język na Polski.
  • Torutorial map jedyna mapa w formacie hmm jaką udało mi się znaleźć w internecie, stworzona przez samych twórców gry. Dlaczego ten format jest tak istotny? O tym potem.
  • Zestaw map do wersji PDA.
  • Instrukcja do Gry- Obszerna instrukcja opisująca wszystkie jednostki, artefakty, zdolności oraz inne elementy związane z grą. Całość w języku angielskim.

2. Typy plików map

Mapy do Palm Heroes zapisywane są w dwóch formatach:
  • "hmm" – pliki w tym formacie służą jedynie do edycji map, jest to podstawowy format zapisu w edytorze,
  • "phm"– końcowa rozszerzenie mapy w którym może je odczytać gra. Mapa zapisana w tym formacie nie może być otworzona edytorem i edytowana. Dlaczego tak się dzieje i o tym ile rodzajów plików "phm" mamy dowiemy się potem.

3. Edytor

Samo tworzenie map jest niesamowicie intuicyjne (zwłaszcza jeżeli ktoś miał wcześniej kontakt z edytorami do PC-towych Heroesów). Poniżej skupię się na najistotniejszych elementach tworzenia mapy, które przy pierwszym kontakcie mogą sprawić trudność.



  • Pierwsze Kroki

    Zaczynamy od wyboru wielkości mapy oraz jej nazwy. Możemy zaznaczyć by edytor sam wygenerował teren. Opcja ta jest jednak tak uboga że spokojnie można ją pominąć.


Ważne jest też by jeżeli mamy ku temu możliwość, od początku wszystkie teksty pisać po angielsku. Dlaczego? O tym za chwilę. Dla potrzeb poradnika teksty będą wbrew zasadzie po "naszemu".

  • Ustawienia Mapy

    Jeden z najbardziej istotnych punktów podczas tworzenia. W "Tools" wybieramy "Map Specifications".
    - "General" - dane tu podane będą widoczne w informacjach mapy (podczas jej wyboru). "Map has no special weeks" - zaznaczamy lub nie w zależności od tego czy chcemy mieć w grze spacjalne cotygodniowe zdarzenia. W Palm Heroes wyrażają się one wzrostem populacji danego gatunku lub plagą. Skrót klawiatury to ctrl+P.

       

    "Players" -  wybieramy ilość graczy, czy maja być odgórnie sterowani przez komputera, tu też możemy zaznaczyć aby dany gracz startował z losowym herosem w mieście.
    "Languages" - WAŻNA. Język angielski jest domyślny i nie da się go odznaczyć. Zaznaczamy język polski i inne w jakich będziemy chcieli wydać naszą mapę.
    "Events" - ustalamy czasowe wydarzenia na mapie. Choć brzmi dziwnie jest banalnie proste. Wydarzeniem mogą być komunikaty wprowadzające w fabułę mapy, lub też zwykłe nagrody pieniężne.

       

    "Map Validation"- bardzo przydatna opcja. Sprawdza mapę pod kontem błędów i je komunikuje. Oczywiście nie wszystko "dostrzega" ale warto podczas tworzenia z niej korzystać. Skrót klawiatury to ctrl+V.


    "Text Resources"- WAŻNE - Pamiętacie poprzednią ważną opcję? Otóż wiąże się ona bezpośrednią z tą. Jak już wspominałem domyślnym językiem mapy jest język angielski i wszystkie teksty które wpiszecie podczas tworzenia mapy domyślnie zostaną ustawione dla gry w wersji angielskiej. Trochę to skomplikowane, ale w rzeczywistości trzeba się tylko naklikać. "Text Resources" jest miejscem gdzie dokonujecie tłumaczeń (lub też ctrl+c ctrl+v) na języki jakie zaznaczyliście w zakładka "Languages" . Jak to wygląda możecie zobaczyć poniżej. Dlaczego oryginały są w naszym ojczystym języku pisałem powyżej. Skrót klawiatury to ctrl+T.

       

    • Zapisywanei mapy

    Pierwsza oczywista oczywistość brzmi- mapę zapisujemy zaraz na samym początku. Przy zapisywaniu staramy się trzymać określonego wzoru nazewnictwa który wygląda tak "nazwa_mapy_en_pl". Czyli spację zastępujemy "_" a na koniec dodajemy wersje językowe mapy. Czy jest to niezbędne Nie, ale sami twórcy proszą o trzymanie się tego standardu gdyż ułatwia to poszukiwanie map.
    To jednak nie wszystko. Jak wspominałem na początku edytor posługuje się formatem "hmm" a nam potrzebny jest plik "phm". Do tego potrzebujemy przekonwertować mapę.
    W tym celu klikamy "File" -> "Export Data Set" a następnie w oknie "encryption key" wybieramy "full version key" (jeżeli chcemy mieć mapę w wersji PDA) lub też "PC verison key" dla mapy w wersji PC. Co ważne nie likwiduje to pliku macierzystego "hmm".

       

    • Przydatne skróty

    I – przełącza na kursor główny. Bardzo przydatny skrót. Kursor główny dwuklikiem pozwala edytować większość obiektów.
    E – kursor usuwania tzw “gumka”
    G – nanosi siatkę na mapę
    P – wyróżnia na mapie “kosztowności” i inne obiekty
    L – menu terenu
    T- pokarz powiązania portali
    [] – zmiana rodzaju terenu [ - lewo ] - prawo
    A - włącza lub wyłącza cienie na mapie
    CTRL-N – nowa mapa
    Ctrl-O – otwórz mapę
    CTRL-S - zapisz
    CTRL-SHIFT-S – zapisz jako
    Ctrl-E - konwertuj mapę
    CTRL-Z cofnij
    CTRL-SHIFT-Z przywróć


    4. FAQ

    [Q:] Dlaczego plików phm nie da się edytować?
    [A:] Powody są dwa. Pierwszy to swoistego rodzaju prawa autorskie. Choć edytor map jest prosty to stworzenie porywającej i zbalansowanej mapy wymaga wiele pracy. Drugi bardziej istotny to niedopuszczenie do oszustw w trybie multiplayer. Gdyby mapy w formacie "phm" były edytowalne nic nie stałoby na przeszkodzie by przed każdą rozgrywką lekko je zmodyfikować na naszą korzyść.
    [Q:] Czy w internecie są dostępne inne mapy w formacie "hmm" niż załączone w tym temacie.
    [A:] Mało prawdopodobne. Większość udostępnia mapy jako "phm" z powodów wymienionych powyżej. Jeżeli jednak ktoś trafi na jakieś mapy w formacie "hmm" lub też sam stworzy i zechce upublicznić, niech da znać.
    [Q:] Zrobiłem mapę, ale gra jej nie widzi.
    [A:] Prawdopodobnie została zapisana w złym formacie, albo zgrałeś zły plik.
    [Q:] Gra widzi moją mapę, ale mapa nie ma nazwy oraz brakuje tekstów w grze.
    [A:] Nie dodałeś tłumaczeń w "Text Resources" do używanego w grze języka.


    Zachęcam wszystkich do tworzenia map, załączania ich na forum (będę je dodawał do pierwszego posta), przesyłania ciekawych linków oraz uwag (z krytycznymi na czele).

« Ostatnia zmiana: Sierpień 18, 2010, 18:18:24 wysłana przez puszatek »
Regulamin
Arcomage PL

*

Offline marcinl

  • DWBKH
  • ******
  • 24436
  • Płeć: Mężczyzna
  • pw to nie helpdesk
    • mój syn Mateuszek
  • Sprzęt: SGS2 z powrotem :)
Odp: Palm Heroes 1.05 WM + PC + Emulator
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 13, 2010, 07:10:13 »
rewelacyjny tutorial  :ok:
jak tylko znajdę chwilę to może coś stworzę

*

Offline max07

  • 17
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung i780
Odp: Palm Heroes 1.05 WM + PC + Emulator
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 14, 2010, 12:35:44 »
na i780 nie chce sie uruchomic (przynajmniej u mnie), niech ktos jeszcze z i780 przetestuje :(

*

Offline marcinl

  • DWBKH
  • ******
  • 24436
  • Płeć: Mężczyzna
  • pw to nie helpdesk
    • mój syn Mateuszek
  • Sprzęt: SGS2 z powrotem :)
Odp: Palm Heroes 1.05 WM + PC + Emulator
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 14, 2010, 13:37:20 »
a co uruchamiasz?
edytor map działa na PC

*

Offline puszatek

  • **
  • 196
  • Sprzęt: g900 + Samsung B2100 + Omnia II + HTC Mozart +...
Odp: Palm Heroes 1.05 WM + PC + Emulator
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 14, 2010, 13:54:34 »
na i780 nie chce sie uruchomic (przynajmniej u mnie), niech ktos jeszcze z i780 przetestuje :(
Obecnie na ukończeniu jest fix do roździelczości 320x240, możliwe że po nim powstanie do 320x320 (albo 320x240 będzie działało pod tą rozdzielczością). Chwilowo pozostaje wersja PC i edytor..
Regulamin
Arcomage PL

*

Offline max07

  • 17
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung i780
Odp: Palm Heroes 1.05 WM + PC + Emulator
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 14, 2010, 14:16:46 »
A wiesz moze w jak odleglej przyszlosci taki fix ma wyjsc (tydz/mies)???

*

Offline puszatek

  • **
  • 196
  • Sprzęt: g900 + Samsung B2100 + Omnia II + HTC Mozart +...
Odp: Palm Heroes 1.05 WM + PC + Emulator
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 14, 2010, 20:20:27 »
Przepraszam trochę namieszałem (te upały mogą wykończyć...). Obsługa 320x240 weszła już w wersji 1.05.3. Sprawdź czy masz tę wersję. Jeżeli nie działa to raczej działać nie będzie. Chłopaki nie planują w przyszłość wsparcia dla rozdzielczości mniejszych niż 480x320.
Regulamin
Arcomage PL

*

Offline max07

  • 17
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung i780
Odp: Palm Heroes 1.05 WM + PC + Emulator
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 15, 2010, 00:34:08 »
No to lipa, bo wlasnie tej wersji uzywalem;/ , a juz sie ucieszylem :)

*

Offline marcinl

  • DWBKH
  • ******
  • 24436
  • Płeć: Mężczyzna
  • pw to nie helpdesk
    • mój syn Mateuszek
  • Sprzęt: SGS2 z powrotem :)
Odp: Palm Heroes 1.05 WM + PC + Emulator
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 15, 2010, 07:47:41 »
któraś z poprzednich wersji działała bez problemu na i780
niestety nie pamiętam która bo już od dawna nie mam Samsunga
skoro udostępnili za free ostatnią wersję może napisz u nich na forum aby dali też ta działającą na kwadratach

http://forum.palmheroes.com/viewtopic.php?f=7&t=1532
o już wiem 1.04 działała bez problemu

*

Offline max07

  • 17
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung i780
Odp: Palm Heroes 1.05 WM + PC + Emulator
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 15, 2010, 11:58:50 »
Testowalem juz 1.04 i nawet sie uruchomic nie chce, wersja 1.03 sie uruchamia, ale dotyk nie w tym miejscu, obrocony o 90 stopni i nie na caly ekran, ogolnie rzecz biorac nie grywalne  :S

*

Offline marcinl

  • DWBKH
  • ******
  • 24436
  • Płeć: Mężczyzna
  • pw to nie helpdesk
    • mój syn Mateuszek
  • Sprzęt: SGS2 z powrotem :)
Odp: Palm Heroes 1.05 WM + PC + Emulator
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 15, 2010, 12:04:28 »

*

Offline marcinl

  • DWBKH
  • ******
  • 24436
  • Płeć: Mężczyzna
  • pw to nie helpdesk
    • mój syn Mateuszek
  • Sprzęt: SGS2 z powrotem :)
Odp: Palm Heroes 1.05 WM + PC + Emulator
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 17, 2010, 14:52:15 »
mam pytanie czy ma ktoś może tutorial ale do gry?
kiedyś na forum PH był taki dokument w .pdf czy .doc który opisywał możliwości wszystkich jednostek, umiejętności etc. wszystko co jest w grze - niestety nie mogę tego znaleźć  :-|

Połączone: Sierpień 17, 2010, 19:00:20
jest znalazłem  :D
może ktoś będzie potrzebował (trochę się różni poniewaz był pisany do wersji 1.0)
http://pocketheroes.net/phgfxart/jim/Pocket_Heroes_Manual.pdf
« Ostatnia zmiana: Sierpień 17, 2010, 19:00:20 wysłana przez marcinl »

*

Offline puszatek

  • **
  • 196
  • Sprzęt: g900 + Samsung B2100 + Omnia II + HTC Mozart +...
Odp: Palm Heroes 1.05 WM + PC + Emulator
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 18, 2010, 18:19:37 »
Dodałem link do pierwszego posta. Ale fakt, zakopali go na forum mocno. Sam jakiś czas temu poszukiwałem tej instrukcji (pamiętając że była gdzieś na forum) i trafiłem przez przypadek.
Regulamin
Arcomage PL

*

Offline Makubo

  • ****
  • 939
  • Płeć: Mężczyzna
  • System: Android 8.0
  • Sprzęt: LG G7 ThinQ
Odp: Palm Heroes 1.05 WM + PC + Emulator
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 05, 2011, 16:41:48 »
Panie i panowie na iPada pojawiła się wersja palm heroes 2 - grafika jest przepiękna. Czy ktoś coś wie na temat wypuszczenia nowej wersji na WM?
"We are the Borg, resistance is futile!"

*

Offline puszatek

  • **
  • 196
  • Sprzęt: g900 + Samsung B2100 + Omnia II + HTC Mozart +...
Odp: Palm Heroes 1.05 WM + PC + Emulator
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 20, 2011, 09:54:41 »
Na 99,9% ( i jeszcze parę dziewiątek po przecinku) nie :]. Niestety trzeba się z tym pogodzić że jako platforma dla projektów które mają na siebie zarabiać WM rokuje kiepsko.
Regulamin
Arcomage PL

*

Offline Makubo

  • ****
  • 939
  • Płeć: Mężczyzna
  • System: Android 8.0
  • Sprzęt: LG G7 ThinQ
Odp: Palm Heroes 1.05 WM + PC + Emulator
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 21, 2011, 09:27:52 »
Zasmuciłeś mnie na 99,99% haha ;)
"We are the Borg, resistance is futile!"

*

Offline majki2

  • ***
  • 312
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: ASUS A636, Samsung Galaxy SII, SE P1i
Odp: Palm Heroes 1.05 WM + PC + Emulator
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 23, 2011, 23:05:37 »
Co zrobić żeby uruchomić tą grę na Asus A636 ? Grałem kiedyś na jakiś starych wersjach demo i nie było problemu. Teraz zainstalowałem PalmHeroes1.05.3.zip i po uruchomieniu mam tylko czarny ekran i pozostaje reset palmtopa.

Odp: Palm Heroes 1.05 WM + PC + Emulator
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 15, 2011, 10:44:59 »
Siemka, możecie wrzucić nowego linka?, bo ten do gry nie działa

*

Offline dzemik112

  • **
  • 141
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Sony Xperia U
Odp: Palm Heroes 1.05 WM + PC + Emulator
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 16, 2011, 09:17:02 »
Możesz ściągnąć ze strony producenta.
Jeśli się o coś pytasz, zawsze czekaj na mądrzejszego ode mnie :)