Siatka lub wspolrzedne wg mapy, ale bez podkladu mapowego.

  • 17 Odpowiedzi
  • 8894 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Siatka lub wspolrzedne wg mapy, ale bez podkladu mapowego.
« dnia: Listopad 26, 2006, 12:54:27 »
Witam i do rzeczy:
Czy znacie jakis program darmowy, ktory pokazalby na ekranie pocketPC siatke i pokazal moje polozenie w stosunku do siatki?

Chodzi mi o to, ze mam mape z siatka kilometrowa (np. Demart) i chce na PDA zobaczyc swoje polozenie wedlug wspolrzednych tej mapy. Kazdy najprosztszy program np. VisualGPSce pokazuje wspolrzedne geograficzne. Rozne inne programy pozwalaja na kalibracje roznych rodzajow siatek/gridow, ale zawsze jest to zwiazane z wgranymi mapami np. OZI. W Russa tez nic takiego nie znalazlem.

Chcialbym miec program, ktory albo pokaze mi moje polozenie liczbowo wedlug wspolrzednych, ktore mam na mapie, albo pokaze mi graficznie polozenie na siatce zgodnej z moja mapa, ale bez mapowego podkladu.

Idea jest taka, ze nie chce skanowac, kalibrowac i wgrywac map, tylko czasami sprawdzic swoje polozenie we wspolrzednych zgodnych z mapa papierowa. Przy czym kalibracje tej siatki lub konwersje wspolrzednych chcialbym moc zmieniac na samym PDA bez potrzeby wgrywania czegos z PC. Internet juz niezle przeszukalem. Wyglada na to, ze taka funkcja jest w Garminie, ale nie wierze, zeby nie byla mozliwa w PocketPC.

Pozdrawiam

*

Offline lyck

  • *
  • 62
Re: Siatka lub wspolrzedne wg mapy, ale bez podkladu mapoweg
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 26, 2006, 21:16:32 »
Cytat: "Grat"
Witam i do rzeczy:
Czy znacie jakis program darmowy, ktory pokazalby na ekranie pocketPC siatke i pokazal moje polozenie w stosunku do siatki?

Chodzi mi o to, ze mam mape z siatka kilometrowa (np. Demart) i chce na PDA zobaczyc swoje polozenie wedlug wspolrzednych tej mapy. Kazdy najprosztszy program np. VisualGPSce pokazuje wspolrzedne geograficzne. Rozne inne programy pozwalaja na kalibracje roznych rodzajow siatek/gridow, ale zawsze jest to zwiazane z wgranymi mapami np. OZI. W Russa tez nic takiego nie znalazlem.

Chcialbym miec program, ktory albo pokaze mi moje polozenie liczbowo wedlug wspolrzednych, ktore mam na mapie, albo pokaze mi graficznie polozenie na siatce zgodnej z moja mapa, ale bez mapowego podkladu.


Oj chyba masz zbyt specyficzne i nietypowe wymagania. Nie ma raczej takiego softu na pockety, choćby dlatego, że same współrzędne są bardzo mało wygodne w używaniu. Cyferki niewiele mówią, dopiero ich wizualizacja na mapie daje pojęcie i oszczędza czas na zorientowanie się. Do tego dochodzi specyfika używanych w Polsce odwzorowań, których może nie znać potencjalny twórca programu. Pośrednio można uzyskać współrzedne siatki w Ozim -> dwuklik na cyferkach współrz. -> Position Format: User (TM). Pokażą się współrzędne siatki. Tylko że trzeba mieć już skalibrowaną mapę - a wtedy ma sie już więcej niż tylko suche cyferki... więc i sens całego przestawiania jest mizerny. Nie jestem pewien, czy chodzi akurat o Demart, ale podobno siatki na niektórych mapach turystycznych są delikatnie mówiąc niezbyt dokładne - w sensie linie siatki są nieco przesunięte względem teoretycznych wartości przy nich napisanych - chyba wiesz co to oznacza...

*

Offline marko

  • **
  • 154
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Acer N50 Premium, Nokia N 85, G-Space RS238
Siatka lub wspolrzedne wg mapy, ale bez podkladu mapowego.
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 26, 2006, 23:02:15 »
Jest taki soft co ma siatke wspolrzednych bez mapy, pokazuje pozycje, zapisuje tracki, dodaje waypointy. Nazywa sie BeeLineGPS ale niestety jest platny.

Siatka lub wspolrzedne wg mapy, ale bez podkladu mapowego.
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 27, 2006, 12:09:25 »
Dzieki za podpowiedzi.

Pomeczylem troche OZIego i po ustawieniu Position Format na UTM wyswietla wspolrzedne zgodnie z mapa DEMART Okolice Warszawy wschod. Na razie sprawdzilem w jednym punkcie (w domu). Musze pochodzic. Ciekawe co musialbym ustawic, zeby miec wspolrzedne do map urzedu marszalkowskiego?

Ten program tez sprawdze. Moze jakas okrojona funkcjonalnosc bedzie free.

Dzieki i pozdrawiam.

Re: Siatka lub wspolrzedne wg mapy, ale bez podkladu mapoweg
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 27, 2006, 23:42:45 »
Cytat: "Grat"
Wyglada na to, ze taka funkcja jest w Garminie,

Drobne wyjaśnienie.

Z całą pewnością możliwość zdefiniowania układu oraz formatu wyświetlania współrzędnych geograficznych posiadają odbiorniki turystyczne Garmina (odbiorniki konkurencji zapewne też, chociaż nie wiem tego na 100%) - z założenia przeznaczone do współpracy z mapami papierowymi.

W przypadku odbiorników samochodowych tego typu funkcji raczej nie znajdziesz. Nawet u Garmina.

-----------------------------

Wracając do tematu - niestety, w chwili obecnej nie mam zainstalowanego Oziego_CE  :(  Ale przy okazji rzucę okiem czy są tam takie same możliwości konfiguracji siatki jak w przypadku Oziego na PC tzn. czy można skonfigurować na nich siatkę zgodną z dowolnym układem.

Większość mapy topograficznych sprzedawanych przez Urzędy Marszałkowskie (mapy GGK) mają siatkę w układzie PUWG-92. Nowsze mapy mają siatkę UTM.

*

Offline lyck

  • *
  • 62
Re: Siatka lub wspolrzedne wg mapy, ale bez podkladu mapoweg
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 28, 2006, 10:51:52 »
Cytat: "GPS maniak"
Wracając do tematu - niestety, w chwili obecnej nie mam zainstalowanego Oziego_CE  :(  Ale przy okazji rzucę okiem czy są tam takie same możliwości konfiguracji siatki jak w przypadku Oziego na PC tzn. czy można skonfigurować na nich siatkę zgodną z dowolnym układem.

Można ustawić te same siatki TM lub UTM (Tranverse Mercator albo Universal Transv...) co w Ozim PC. Co więcej, można zmienić format pokazywanych w rogu współrzędnych na inny układ (Map Datum) czy siatkę (User Grid), niż ten użyty w wyświetlanej mapie. Jest to czasami bardzo przydatne. Np. gdy chcemy mieć współrzędne w WGS84 (ogólnogiepeesowy standart), a mapa jest w układzie 1942 (=Pulkovo...). Nie trzeba wtedy żadnych konwerterów, a współrzędne są zgodne np. z Automapą, iGO itd.

Siatka lub wspolrzedne wg mapy, ale bez podkladu mapowego.
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 28, 2006, 12:31:07 »
Wyraznie musze sie dobrze poduczyc przed zadawaniem pytan, bo na razie nie do konca rozumiem odpowiedzi. Jak to zrobie, to jeszcze sie tu pojawie.

Kilka prostych pytan jednak zadam: Gdzie w ozim CE mozna przestawic Grid? Nie widze takiej opcji. Wyglada tak jakby jednak grid ustawialo sie na mapie na PC (rzeczywiscie dosc dowolnie), ale po wgraniu do PocketPC nie mozna przestawic.

lyck: gdzie wedlug ciebie mozna to przestawic w OZI CE? Moze wersja Free tego nie ma?

Drugie bardziej ogolne: W OZI CE jest opcja File-Configuration-General Settings, Position Format. Juz pisalem, ze po ustawieniu UTM wyglada, ze sie zgadza z mapami Demart. Ale jest tam rowniez opcja User (TM). Czyli teoretycznie mozna ustawic format wedlug wlasnych parametrow. Ale kiedy ja wybieram, to w lewym gornym rogu pojaiwa sie 0 0. A nigdzie nie znajduje ustawień do parametrów wlasnych typu "false easting", "false northing" itp. Czy nie umiem czegos znalezc, czy znow czegos nie rozumiem.

Pozdr.

Siatka lub wspolrzedne wg mapy, ale bez podkladu mapowego.
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 28, 2006, 21:16:59 »
No to podyskutuje sobie sam ze soba.

Wyszedlem na spacer i ustawienia w Ozim File-Configuration-General Settings, Position Format UTM i Display Datum WGS 84 wyswietlaja wspolrzedne wedlug siatki na mapie Demartu Okolice Warszawy-Wschod. Czyli jesli chodzi o wspolrzedne do siatki kilometrowej mam co chcialem. Widze, ze mapy Compassu tez tej siatki uzywaja i pisza wyraznie, ze w GPSie ma byc ustawiony UTM i WGS 84.

Czyli czesciowo mam czego chcialem.

Ale nie wim co zrobic jesli mapa ma inna siatke. Na przyklad Mapa urzedu marszalkowskiego ma siatke niby geograficzna ze stopniami i minutami i w sumie wspolrzedne stopniowe sie zgadzaja, ale jest tam jakas siatka prostokatna kilometrowa, ale jej wspolrzedne dla moich okolic 643,501. Na mapie jest napisane:

Wspolrzedne prostokatne w ukl "1992"
Wspolrzedne geograficzne geodezyjne w ukl. EUREF-89
Elipsoida GRS-80, poziom odniesienia Kronsztad-86

Takich symboli nie ma w ozim. A po ustawieniu opcji User(TM) w Position Format nie wiem gdzie mozna ustawic format "User".

No i zostaje jeszcze moja zachcianka, zeby PocketPC narysowal mi na ekraniku siatke zgodna z mapa a na tej siatce kropke z moim polozeniem. Rzeczywiscie BeeLineGPS cos takiego robi, ale rysuje tylko siatke ze wspolrzednymi stopniowymi, a nie siatke prostokatna kilometrowa i nie moglem w nim znalezc, czy mozna to przestawic.

Czyli pytania jeszcze sa takie:

1. Czy mozna w samym OzimCE ustawic format wspolrzednych 1992 (chyba PUWG-92)?

2. Jak sie definiuje formaty User w OZI CE?

3. Jak mozna przestawić siatke w BeeLineGPS.

I moze dodatkowe pytanie dla znawcow OZI lub RUSSA: moze mozna dla tych programow przygotowac sztuczne mapy calej Polski w postaci siatek o roznych formatach (UTM albo PUWG-92...) i je po prostu wczytywac, żebym mial efekt ktory sobie zdefiniowalem?

*

Offline lyck

  • *
  • 62
Siatka lub wspolrzedne wg mapy, ale bez podkladu mapowego.
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 28, 2006, 23:16:56 »
Cytat: "Grat"
Gdzie w ozim CE mozna przestawic Grid? Nie widze takiej opcji. Wyglada tak jakby jednak grid ustawialo sie na mapie na PC (rzeczywiscie dosc dowolnie), ale po wgraniu do PocketPC nie mozna przestawic.

Parametry siatki zależą od kalibracji, a kalibrować można niestety wyłącznie na Ozim pecetowym. Ozi CE (pocketowy) pozwala zmienić TYLKO format wyświetlanych współrzędnych. Nie da się na nim zmienić parametrów siatki czy choćby wyświetlić linie siatki. Wersja demo niczym się pod tym względem nie różni od pełnej.

Cytat: "Grat"
W OZI CE jest opcja File-Configuration-General Settings, Position Format. Juz pisalem, ze po ustawieniu UTM wyglada, ze sie zgadza z mapami Demart. Ale jest tam rowniez opcja User (TM). Czyli teoretycznie mozna ustawic format wedlug wlasnych parametrow. Ale kiedy ja wybieram, to w lewym gornym rogu pojaiwa sie 0 0. A nigdzie nie znajduje ustawień do parametrów wlasnych typu "false easting", "false northing" itp. Czy nie umiem czegos znalezc, czy znow czegos nie rozumiem.

Twoja mapa nie ma zdefiniowanej siatki użytkownika. Została skalibrowana z Map Projection: Latitude/Longitude. Wcale się nie dziwię, bo większość map turystycznych trudno skalibrować inaczej. Aby uzyskać siatkę, trzeba kalibrować z Map Projection: Tranverse Mercator i podać odpowiednie parametry tzw. strefy TM w której znajduje się dana mapa. Parametry te (w tym false easting, northing itp.) można ustawić tylko pod przyciskiem Projection Setup. Niestety tylko dla map topograficznych (szczególnie wojskowych) są one łatwe do znalezienia. Proponuję byś odnalazł typową sztabówkę 1:50tys. z zbioru 3CD (są dostępne też w sieci) i sprawdził jej kalibrację (File>Check calibration...). Pod przyciskiem Projection Setup kryją się parametry strefy. Niestety są to parametry prawdziwe tylko dla układu (Map Datum) Pulkovo i prawie na pewno nie będą pasować do map Demartu. Jeżeli Demart faktycznie używa siatki UTM, to być może nie trzeba grzebać w parametrach kalibracji. Dla map ze znaną strefą TM, Ozi po przestawieniu formatu współrz. na User TM powinień wyświetlić poprawne jednostki danej siatki a nie 0 0. Łatwo wówczas sprawdzić poprawność kalibracji - klikając w węzły siatki - wartości na papierze powinny pokrywac się z tymi w polu współrzędnych Oziego CE. Mogę ewentualnie wstawić screena dla jasności.

Cytat: "Grat"
Czy mozna w samym OzimCE ustawic format wspolrzednych 1992 (chyba PUWG-92)?

Można, pod warunkiem, że skalibrujesz tą mapę wedle instrukcji GPSManiaka:
http://gps.astronet.pl/PRADY-OZI.htm#1:50000%20GGK

Cytat: "Grat"
Jak sie definiuje formaty User w OZI CE

Współrzędnych siatki (User Grid) nie można zdefiniować w Ozim CE. Ona wynika z kalibracji i tylko pecetowy Ozi może ją zmienić. Współrzędne zaszytej siatki można natomiast wyświetlić w Ozim CE zamiast zwykłych współrzędnych.

Siatka lub wspolrzedne wg mapy, ale bez podkladu mapowego.
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 28, 2006, 23:21:35 »
Cytat: "Grat"
Wspolrzedne prostokatne w ukl "1992"

Pisałem wyżej, że mapy topo są bardzo często w układzie PUWG-92. Można go też nazywać "1992"
Dotyczy to zarówno siatki współrzędnych jak też siatki kilometrowej.
Cytat: "Grat"
Takich symboli nie ma w ozim

W "dużym" Ozim też nie ma, ale to można zdefiniować. Jak to wygląda w Ozim_CE nie wiem.

Byłeś kiedyś na mojej stronce i czytałeś o kalibracji map w różnych układach ? Jeżeli nie - to zobacz: http://gpsmaniak.com/PRADY-OZI.htm

DODANO: O ! Widzę że lyck już podał ten link.

Siatka lub wspolrzedne wg mapy, ale bez podkladu mapowego.
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 28, 2006, 23:29:20 »
Cytat: "lyck"
Jeżeli Demart faktycznie używa siatki UTM, to być może nie trzeba grzebać w parametrach kalibracji.

Demart, podobnie jak Comapass na starszych mapach używa najczęściej układu PUWG-92. Nowsze mapy Compassu mają siatkę UTM.

Dodam, że co do zasady oba wydawnictwa podają stosowne informacje na swoich mapach. Tu info z mapy Demartu:


  

Siatka lub wspolrzedne wg mapy, ale bez podkladu mapowego.
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 29, 2006, 22:06:18 »
Czyli mam co czytac, a raczej przestudiowac. Dzieki za te porady.

Teraz wyobrazam sobie, ze zgodnie z tymi poradami, powinienem w PCtowym OZIm wczytac sobie zamiast mapy bialy obrazek. Udawac, ze jest on mapa polski. Wpisac w ozim, ze ten obrazek obejmuje polske, podajac pewnie jakies wspolrzedne naroznikow. Nastepnie przypisac mu siatke. I taka sztuczna mape wczytac sobie do Pocketa. Wtedy na terenie polski moglbym miec funkcjonalnosc siatki bez mapy. Takie slepe pliki bez podkladu powinny miec mala objetosc. Pewnie trzebaby utworzyc osobne pliki dla kazdego rodzaju siatki.

Czy dobrze rozumuje?

A czy daloby sie utworzyc jedna mape na ktorej bylyby zdefiniowane rozne siatki do wyboru pozniej w Pockecie?

Nie oczekuje tu szczegolowych odpowiedzi, zwracam sie do znawcow, zeby mi powiedzieli, czy wedlug ich wiedzy cos takiego da sie zrobic. Wtedy zainwestuje w porzadne przestudiowanie OZIego i porad. Mysle, ze bylaby to rzecz na tyle uniwersalna i przydatna, ze bym ja opublikowal. W przypadkach niedostepnosci map lub lenistwa bylyby to dobra, gotowa i uniwersalana alternatywa do ogolnopolskiego zastosowania dla niewymagajacych.

A moze ktos oblatany zrobilby taki freeware dla spoleczenstwa?

Siatka lub wspolrzedne wg mapy, ale bez podkladu mapowego.
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 30, 2006, 20:16:35 »
Cytat: "Grat"
Udawac, ze jest on mapa polski.
....Pewnie trzebaby utworzyc osobne pliki dla kazdego rodzaju siatki.
....Czy dobrze rozumuje?

Czy to zadziała to nie wiem, ale na pierwszy rzut oka błędu w tym rozumowaniu nie widać.
Cytat: "Grat"
A czy daloby sie utworzyc jedna mape na ktorej bylyby zdefiniowane rozne siatki do wyboru pozniej w Pockecie?

To wydaje się zdecydowanie mniej możliwe.
Cytat: "Grat"
A moze ktos oblatany zrobilby taki freeware dla spoleczenstwa?

Może ? Ale ja na pewno nie. Jeżeli przed majem 2007 (sezon wędrowniczy) mam oddać do użytku nową wersję wektorowej mapy Topo_PL_100 - w tym również w wersji na pocketPC (!), to niestety nie mogę tracić czasu na rzeczy, które z mojego punktu widzenia są mało przydatne w praktyce.

Siatka lub wspolrzedne wg mapy, ale bez podkladu mapowego.
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 02, 2007, 22:42:57 »
No to informuje, ze zaczalem sam pisac program pod WindowsCE, ktory bedzie wyswietlal siatke i pokazywal punkt, w ktorym jestem. Bedzie troche podobny do Beeline, ale mozna sie bedzie przelaczyc na siatke UTM (czego Beeline nie robi).

Na razie przewiduje nastepujaca funkcjonalnosc:
- siatka geograficzna (co 1 Min) albo UTM (co 1km)
- proste ustawianie predefiniowanych waypointow - Dom/Baza, Samochod (jesli zostawiamy w lesie), Cel i 3 Waypointy do ustawienia miedzy baza a celem.
- rysowanie trasy w trakcie ruchu.
- wskazywanie kierunku do najblizszego waypointa lub celu, jesli poza ekranem.

Zalozenie jest, ze ma to byc prosty, latwy w obsludze program do uzywania raczej pieszego z mapa papierowa (ktora posiada jedna z siatek). Jednym slowem program spelniajacy MOJE oczekiwania.

Jeszcze dopowiem, ze cwicze program na Holuxie GPSMile 60 z Windows Mobile 2003 Second Edition. Program jest pisany w C# na platforme .NET w wersji Compact Framework 2.0. Mam tu od razu pytanie:Czy bedzie duzym klopotem wymaganie od uzytkownikow dogrania Compact Framework 2.0?

Program zamierzam umiescic w internecie jako freeware. Przynajmniej te wersje, ktora mam na mysli. Jak skoncze dam znac.

Jesli macie jakies pomysly, to prosze. Moze uwzglednie.

*

Offline bikekowal

  • ******
  • 13104
  • Płeć: Mężczyzna
Siatka lub wspolrzedne wg mapy, ale bez podkladu mapowego.
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 02, 2007, 23:49:49 »
Czy będzie pracował z WM5.0?
Bądźcie realistami, żądajcie niemożliwego...

Siatka lub wspolrzedne wg mapy, ale bez podkladu mapowego.
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 03, 2007, 15:05:50 »
Cytat: "bikekowal"
Czy będzie pracował z WM5.0?


Program bedzie dzialal na wszystkim co ma w sobie .NET Compact Framework 2.0. Nie powiem na 100%, ale WM5.0 wedlug mnie nie zawiera .NET CF 2.0. Zawiera bodajze .NET CF 1.0. Wiec bedzie trzeba go doinstalowac ze stron Microsoftowych (bezplatnie).

Kiedy juz skoncze program sprobuje go skompilowac do srodowiska .NET CF 1.0 i wtedy na zadnym systemie nie bedzie trzeba nic dogrywac. Tylko tego środowiska dla programistow juz chyba nie ma na stronach MS. wiem, ze jest wersja 1.1.

Wlasnie chcialbym sie dowiedziec na ile powinienem sie starac dostosowac program do starszej wersji .NET CF, zeby nie komplikowac zycia uzytkownikom. Ale doinstalowanie .NET CF2.0 jest bezplatne, proste i zajmuje tylko 5MB niekoniecznie w glownej pamieci. Byc moze niedlugo .NET CF 2.0 bedzie niezbedny i innym programom.

Nastepnym krokiem bedzie przelozenie programu na J2ME, zeby dzialal na urzadzeniach z Java np na telefonach.

Siatka lub wspolrzedne wg mapy, ale bez podkladu mapowego.
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 03, 2007, 16:05:53 »
Musze jednak sprostowac, W moim Windows CE 2003 plik instalacyjny .NET CF 2.0 ma 25MB z czego 5MB musi byc w glownej pamieci. i zdaje sie ze ok 20MB na DiskOnChip (bo tak mu kazalem). Plikow DLL na DiskOnChip nie moge zobaczyc i nie wiem dlaczego.

Ale widze, ze plik instalacyjny .NET CF2.0 do WM5.0 ma wogole 5MB. Wiec chyba wszystko pojdzie do pamieci glownej.

Odp: Siatka lub wspolrzedne wg mapy, ale bez podkladu mapowego.
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 24, 2007, 13:29:20 »
W koncu skonczylem program, ktory chcialem miec.
Program nazwalem GridHIKER. Jest do pobrania (Freeware) na www.BirdGLOBE.com.
Jesli ktos nie musi czesto sprawdzac swojej pozycji w terenie, bo i tak uzywa mapy papierowej. I nie ma ochcoty przed wycieczka wgrywac odpowiedniej mapy, to moze wgrac na zawsze jeden program i najwyzej co jakis czas konfrontowac jego wskazania z mapa papierowa. GridHIKER o tyle pomaga w okresleniu pozycji na mapie, ze oprocz wyswietlenia pozycji rysuje pozycje na siatce geograficznej lub UTM (WGS84). Oprocz tego pozwala zaznaczyc 6 PlacePointow i rysowac slad.

Ciekaw jestem opinii.