filtrowanie/uśrednianie śladu trasy pieszej

  • 0 Odpowiedzi
  • 11346 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline msz1959

  • ****
  • 569
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC Touch HD/AM6.15 EU, iP4/iAM5.0, NavigonEU+TL
filtrowanie/uśrednianie śladu trasy pieszej
« dnia: Lipiec 21, 2010, 00:34:45 »
Ciekaw jestem czy ktoś miał podobny problem. Używam OziExplorera CE m.in. do wędrówek pieszych. Zapisuję slady, potem sprawdzam np. ile przeszedłem kilometrów. Zauważyłem, że odległośc podawana przez Oziego na podstawie wczytanego tracku jest zwykle zawyżona o kilkanaście procent, np. w porównaniu z tą samą trasą "wpisaną" w mapę rysikiem, za pomocą znacznie mniejszej liczby punktów. Powód jest - jak sądzę - dość oczywisty. Ozi loguje punkty śladu wg algorytmu, który do pieszych wycieczek się nie bardzo nadaje - kolejny punkt powstaje jeśli nastąpi którakolwiek z 3 okoliczności: prędkość zmieni się o 15% (o ile dobrze pamiętam liczbe), kierunek o ileś tam stopni lub pozycja przesunie się o (ustawialną) odległość. W ruchu pieszym niedokładności GPS (zwłaszcza w lesie) są na tyle duże, że pierwsze dwa kryteria (nieustawialne) spełnione są niemal po każdym nowym odczycie pozycji i w efekcie punktów jest bardzo dużo, tworzą (z tych samych powodów) mikro-zygzak, którego posumowanie daje zawyżoną odległość. Czasami w gęstym lesie zygzak potrafi się zrobić całkiem makro (duże, nierealne skoki pozycji) i wtedy już jest bardzo źle.

Ręczne wyznaczenie trasy wprost na mapie zapewne trochę zaniża jej długość (ścinając nieco zakręty) ale wydaje mi się, że jest bliższe prawdy.

Czy inne używane przez Was programy mają to może lepiej rozwiązane? A może znacie jakąś aplikację, która by z pliku z zapisem śladu inteligentnie wyfiltrowała ewidentnie błędne punkty a pozostałe jakoś chytrze uśredniła (co nie jest trywialne, bo można pogrupować punkty ale dobrze by było przy uśrednianiu jakoś uwzględnić prędkość i kierunek poruszania się wzdłuż trasy)?