Problem z OziExplorerCE

  • 7 Odpowiedzi
  • 13056 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Problem z OziExplorerCE
« dnia: Sierpień 09, 2006, 12:03:23 »
Witajcie,
od niedawne używam LOOXa N520 i Oziego do nawigacji w terenie. Wykorzystuje mapy topograficzne 1:10 000 i 1:25 000, zakupione w WODGiK. Problem, z którym się spotykam jest dość dziwny. Otóż mapy 10 000 sprawują się bez zarzutów, natomiast w przypadku 25 000 Ozi w terenie cały czas ma przesunięcie mniej więcej 200 m SW. Co siekawe, gdy te same mapy i tracki/WPs przegram do dużego Oziego, problem znika i track pokrywa przebytą rzeczywiście trasę, mimo że na PDA było owo przesunięcie. Może mi ktoś powiedzieć, o co w tym chodzi? Z góry dziękuję za pomoc.

*

Offline lyck

  • *
  • 62
Re: Problem z OziExplorerCE
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 09, 2006, 22:09:45 »
Cytat: "Remek_org"
Otóż mapy 10 000 sprawują się bez zarzutów, natomiast w przypadku 25 000 Ozi w terenie cały czas ma przesunięcie mniej więcej 200 m SW. Co siekawe, gdy te same mapy i tracki/WPs przegram do dużego Oziego, problem znika i track pokrywa przebytą rzeczywiście trasę, mimo że na PDA było owo przesunięcie. Może mi ktoś powiedzieć, o co w tym chodzi? Z góry dziękuję za pomoc.

Skopiuj plik datums.dat z katalogu Oziego na pececie do podobnego katalogu na palmtopie i zrestartuj program. Pocketowy Ozi CE może używać innych układów niż standartowe, ale podobnie jak pecetowy odpowiednik musi je najpierw znać! Błąd wynika zapewne z faktu użycia na mapce 1:25tys. układu (Datum) "Pulkowo 1942 POL". Jest to układ zdefiniowany właśnie w tym pliku i bez niego Ozi CE podstawia WGS84 - co skutkuje pięknym przesunięciem mapy. Niestety Ozi sam z siebie nie wie, że układ ten jest bardzo zbliżony do standartowego "Pulkovo 1942 (2)". Problem dotyczy wszelkich map z nietypowym map datum - w tym np. mapek z 3CD z datum zmienionym własnie na "Pulkovo 1942 POL".

*

Offline Jamirq

  • ****
  • 640
    • http://www.jamirq.com
  • Sprzęt: bylo minelo
Problem z OziExplorerCE
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 13, 2006, 10:48:35 »
u mnie nie ma pliku datums.dat :(

Problem z OziExplorerCE
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 13, 2006, 14:54:54 »
Co ciekawe, z mapkami z 3CD nie miałem dotąd problemu. Nie wpadłem też, aby do folderu małego Oziego dograć plik datums, ponieważ wczesniej tam takiego nie było. Ale przegrałem, i pomogło :-)
Serdeczne dzięki, lyck
Pozdrawiam

*

Offline matmat

  • ***
  • 356
  • Sprzęt: MIO A701
Odp: Problem z OziExplorerCE
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 01, 2010, 11:33:17 »
Mam podobny problem, ale w Ozim na PC nie ma pliku datum. Skalibrowałem mapę zalew szczeciński mapa żeglarska z 1994r. Siatka oziego pokrywa się z siatką na mapie przy ustawieniach WGS84 i latitude/longitude (próbowałem też innych). Na mapie nie ma żadnej informacji poza tym że jest PPWK i treść nawigacyjna na podstawie publikacji BHMW.
Niby wszystko jest OK, ale mam stałe przesunięcie na PDA w kierunku SW około 200m. Na PC nie wiem, bo nie mam GPS-u. Pliku datum też nie ma, co można z tym zrobić ?

Połączone: Czerwiec 02, 2010, 11:22:42
Rozwiązałem problem. Po prostu mapa zalewu ma przesuniętą siatkę o 0,13 minuty na zachód i 0,05 minuty na południe. Wprowadzenie korekcji poszczególnych punktów kalibracyjnych rozwiązuje problem z pozycją. Do tego sama treść mapy jest mało precyzyjna w szczególności biorąc pod uwagę, że niby jest to mapa żeglarska.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 02, 2010, 11:22:42 wysłana przez matmat »

*

Offline msz1959

  • ****
  • 569
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC Touch HD/AM6.15 EU, iP4/iAM5.0, NavigonEU+TL
Odp: Problem z OziExplorerCE
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 03, 2010, 11:30:37 »
u mnie nie ma pliku datums.dat :(
Jeśłi nie ma, to trzeba stworzyć, i wstawić linię:

Pulkovo 1942 POL, 15, 23.74, -123.83, -81.81

Szczegóły dot. kalibracji map dla Oziego opisane m.in. na http://gpsmaniak.com/new/porady-kalibracja.htm a techniczne opisy układów współrzędnych na stronach Tadeusza Syryjczyka: http://www.syryjczyk.krakow.pl/turystyka_i_gps.htm

*

Offline matmat

  • ***
  • 356
  • Sprzęt: MIO A701
Odp: Problem z OziExplorerCE
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 03, 2010, 12:53:17 »
Stworzyć jak ? w notatniku ?

Co do kalibracji to jak pisałem wszystkie możliwości z cytowanych stron przerobiłem i nic to nie dało, bo po prostu błędnie naniesiona jest na mapie siatka współrzędnych.

*

Offline msz1959

  • ****
  • 569
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC Touch HD/AM6.15 EU, iP4/iAM5.0, NavigonEU+TL
Odp: Problem z OziExplorerCE
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 07, 2010, 22:13:11 »
W notatniku :)

Moja odpowiedź dotyczyła problemów z mapami wojskowymi 1:25000, do Twojej żeglarskiej z pewnością się nie stosuje.