OziExplorerCE vs GPSTuner

  • 42 Odpowiedzi
  • 10248 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Krzychu Blues

  • *
  • 80
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: GPSMap60CS, 60CSx, Colorado 300, FS Loox N560
Odp: OziExplorerCE vs GPSTuner
« Odpowiedź #30 dnia: Kwiecień 13, 2007, 16:35:47 »
Kwieto:
Cytuj
Pamiętajmy, że na ekran nawigacji nie patrzy się cały czas, więc w skrajnym przypadku obrót o 90 stopni żeby zobaczyć mapę wyraźniej chyba nie jest problemem?

Dla mnie sprawa jest bezdyskusyjna ( na korzyćś np. 60CS) z przyczyn czysto emocjonalnych !!!
I jestem przypadkiem niereformowalnym!! I proszę bardzo - można się śmiać !!
Dlaczego?
Dlatego , że nigdy nie zapomnę ZACHWYTU jaki mnie ogarnął gdy te 2 lata temu, wieczorem, na balkonie - włączyłem 60CS !!!
Chodziło wtedy właśnie o ekran. Zamigotał superwyraźnymi kolorami, niezwykłym kontrastem - słowem wspaniałym ekranem !!!

I choć wiem, że pockety powoli dojdą do tego ( może doszły) ze swymi ekranami, a  widzę, że i moja komórka też ma ekranik sięgający poziomu 60CS - to -- sorry-- tylko GPS.
Może tak było dlatego, że po Etrexie Legendzie to była naprawdę rewolucja ??
Może...
Każdemu szczerze życzę takiego uczucia po odpaleniu -kiedyś- nowego odbiornika GPS.

Pozdrawiam Krzysztof

P.S. 
1. A tak technicznie: nie wydaje mi się, by ekrany dotykowe pocketów, nazwijmy je "elastyczne" "plastikowe" "dwuwarstwowe" - miały szansę, z przyczyn konstrukcyjnych i podstawowych zasad optyki - konkurować ze szkłem wysokiej jakości wyszlifowanym na kryształ.
2. Dlatego też myslę, że pokaże sie kiedyś Pocket z ekranem "szklanym", sterowany czymś typu touchpada, myszpada. Pocket niedotykowy. Ekran całkowicie obsługiwany z poziomu guzików i np. joysticka. Nie tak więc delikatny i podatny na uszkodzenia, a czytelność ekranu będzie taka jak w komórkach lub w kolorowych garminach.
Może doczekamy....
ETrexLegend, GPSMap60CS, 60CSx, Colorado 300.
Yakumo Delta X5, FS N560.

Odp: OziExplorerCE vs GPSTuner
« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 13, 2007, 18:58:17 »
P.S. 
1. A tak technicznie: nie wydaje mi się, by ekrany dotykowe pocketów, nazwijmy je "elastyczne" "plastikowe" "dwuwarstwowe" - miały szansę, z przyczyn konstrukcyjnych i podstawowych zasad optyki - konkurować ze szkłem wysokiej jakości wyszlifowanym na kryształ.
Dokładnie. Póki Garminy nowej generacji - także samochodowe - były odbiornikami wyłącznie "guzikowymi" byłem fanem teorii: "czytelność ekranu odbiornika dedykowanego powala z nóg". Kiedy jednak zobaczyłem "w akcji" Garminy z ekranem dotykowym, owszem z ekranem lepszym niż ekran mojego MIO, ale zdecydowanie gorszym niż 60CSX zrozumiałem, że tu właśnie jest zagwozdka. Ekran wielowarstwowy musi w słońcu zachowywać się tak, a nie inaczej. Praw fizyki nie da się ominąć  :(

Zdjęcia Kwieto, gdzie słońce pada pod optymalnym kątem (wprost na ekran), na dodatek nie wykonane "pod gołym niebem", ale w zadaszanym samochodzie, a pomimo to wykazujące wyraźną szarość czerni jakoś mnie nie przekonują. W samochodzie mój MIO też prezentuje się nieźle. Gorzej "w polu"  :( No, ale ja podobnie jak Krzychu Blues mam Garmina z serii 60C... mam zatem świadomość jak wygląda naprawdę dobry ekran.

*

Offline sdsi

  • ****
  • 807
  • Sprzęt: Dell x30 High 2GB, GPS Wintec WBT-201, iOMNIA 8GB Black
Odp: OziExplorerCE vs GPSTuner
« Odpowiedź #32 dnia: Kwiecień 13, 2007, 20:03:06 »
dzieki Panowie za informacje - sa pomocne  :)

proponuje teraz trzymac sie tematu watku,. ktory zalozylem - jesli ew. sa jakies nowe kwestie do dodania, ew. mozemy rozszerzyc o program PathAway  :)

*

Offline kwieto

  • ******
  • 2785
Odp: OziExplorerCE vs GPSTuner
« Odpowiedź #33 dnia: Kwiecień 13, 2007, 20:36:38 »
Zdjęcia Kwieto, gdzie słońce pada pod optymalnym kątem (wprost na ekran)

Jaaaaaasne.
Wystarczy popatrzeć na to jak na moich zdjęciach iskrzy się słońce na drobinach kurzu na ekranie, czy na materiale spodni który jest obok - i porównać z Twoim zdjęciem, gdzie światło jest świetnie zbalansowane, nie ma cieni - warunki prawie studyjne.

Poza tym, skoro rzekomo słońce jest "optymalnie", na wprost ekranu palmtopa, to skąd na zdjęciach wziął się cień na ekranie?

Moglibyśmy tak długo... Mam wrażenie że to nie ja "usiłuję sobie wmówić, że palmtop jest wystarczający" (dostrzegam przewagi urządzenia dedykowanego do turystyki), tylko Ty - że do sprawdzenia ile jeszcze zostało do sklepu z piwem potrzebujesz wyrafinowanego turystycznego odbiornika :"P
Przykład z ekranem na to wskazuje - możemy się kłócić czy widok na ekranie jest czytelny czy nie, ale na litość Boską - nie możemy mówić o "optymalnych warunkach"!


W temacie wątku - jak dla mnie program do map rastrowych, który nie pozwala na "dokalibrowanie" mapy w terenie, to nie jest dobry pomysł. Pomyłki się przecież zdarzają, ostatnio trafiłem na mapę która po prostu ma przekłamania - i mimo teoretycznie poprawnej kalibracji jest "skoszona" w stosunku do rzeczywistości. Mając możliwość skorygowania tych rzeczy w terenie sprawiam że mapa zachowuje użyteczność, bez takiej możliwości mogę (w skrajnym przypadku) schować ją sobie w ... kieszeń.
Stąd Ozie IMO nie jest rozwiązaniem.

Co do Pathaway - zainstaluj trial, jest to dość rozbudowany program (sama kalibracja z poziomu programu to 5 podstawowych opcji, z czego opcja "według opisu mapy" posiada cztery następne podopcje). Do dyspozycji jest 6 opcji podglądu, (+wodok "GPS" oraz "informacje o satelitach"), każdy z widoków jest modyfikowalny odnośnie umiejscowienia i rodzaju informacji które chcemy wyświetlać - i tak dalej...

Słowem - ciężko opisać wszystkie możliwości (części z nich nawet nie znam).
Popatrzyłem sobie na screenshoty z Ozi'ego, i szczerze mówiąc, wygląda cokolwiek "prosto" w porównaniu z tym co oferuje PathAway. Acz ciężko mi oceniać bo nie miałem możliwości używać tego programu.

---
Update - właśnie sobie przeglądam manual GPS Tunera - ładny interface, są opcje których w PathAway'u nie ma (np. wykres z wysokościami jakie osiągaliśmy w czasie trasy), ale też pod innymi względami jest wiele uboższy.  Choćby kalibracja - o ile dobrze zrozumiałem manual to w GPS tunerze mamy dwie opcje - podając punkty, lub wg "definicji mapy" czyli układu odniesienia wg którego została zrobiona (24 opcje do wyboru) - i  ta ostatnia forma nie jest o ile dobrze czytam z poziomu palmtopa.
Wypada to blado przy PathAway - możemy w palmtopie kalibrować mapę według dwóch lub więcej punktów, przesuwając lub ściskając/rozciągając mapę, a możliwych do wyboru układów odniesienia mamy coś koło setki... Plus kalibracja "Touratech-QV 3x3", o której szczerze mówiąc mam zerowe pojęcie i jeszcze jej nie rozgryzałem.
Podobnie jest z widokami - GPS Tuner chwali się, że ma sześć widoków kompasu, ale widok mapy jeśli dobrze doczytałem jest tylko jeden? (+ fullscreen). W PathAway masz w sumie 5 widoków mapy.
Znowu - trzeba by zobaczyć oba programy w akcji i sprawdzić, które opcje są bardziej potrzebne.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 13, 2007, 21:32:07 wysłana przez kwieto »
Ludzie zazdroszczą ci nie tego, że coś zrobiłeś, ale tego że ci się chciało to zrobić.

*

Offline Krzychu Blues

  • *
  • 80
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: GPSMap60CS, 60CSx, Colorado 300, FS Loox N560
Odp: OziExplorerCE vs GPSTuner
« Odpowiedź #34 dnia: Kwiecień 13, 2007, 22:08:23 »
Taką krótką opowieść o przydatności pocketa z GPSTunerem dla waypointowania pod warunki terenowe, gdzie mapa niewiele daje, a zdjęcie jest jedyną informacją - podałem w innym wątku.

http://www.garniak.pl/viewtopic.php?t=241&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

Zapraszam.
Jak dla mnie kalibracja w terenie jest hitem.

Pozdrawiam Krzysztof
ETrexLegend, GPSMap60CS, 60CSx, Colorado 300.
Yakumo Delta X5, FS N560.

*

Offline kwieto

  • ******
  • 2785
Odp: OziExplorerCE vs GPSTuner
« Odpowiedź #35 dnia: Kwiecień 13, 2007, 23:13:33 »
Jak dla mnie kalibracja w terenie jest hitem.

No właśnie - nurtuje mnie cały czas jedno pytanie - bo wiem, że mogę sobie zeskanowaną mapę zwektoryzować tak, aby była ona uruchamialna na odbiorniku Garmina. Ale czy mogę ją na Garminie przekalibrować, czy jest to wykonalne tylko przy użyciu komputera?
Czepiam się tych skanowanych map, bo przyzwyczajony jestem do jeżdżenia w tereny, gdzie np. najdokładniejsze co można dostać to rosyjska 200-ka. Niektóre tereny można zdobyć "zrobione" dla Garmina (za bardzo słone pieniądze) innych po prostu nie ma.
Przypuśćmy, że skanuje sobie takie rosyjskie 200-ki, wektoryzuję i kalibruję, potem jadę np. w Sajany i tam okazuje się, że jeden z arkuszy jest źle skalibrowany - co wtedy?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 13, 2007, 23:18:39 wysłana przez kwieto »
Ludzie zazdroszczą ci nie tego, że coś zrobiłeś, ale tego że ci się chciało to zrobić.

*

Offline Krzychu Blues

  • *
  • 80
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: GPSMap60CS, 60CSx, Colorado 300, FS Loox N560
Odp: OziExplorerCE vs GPSTuner
« Odpowiedź #36 dnia: Kwiecień 14, 2007, 14:54:13 »
Kwieto:
Cytuj
Przypuśćmy, że skanuje sobie takie rosyjskie 200-ki, wektoryzuję i kalibruję, potem jadę np. w Sajany i tam okazuje się, że jeden z arkuszy jest źle skalibrowany - co wtedy?

zobacz to: http://www.garniak.pl/viewtopic.php?t=242&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

może coś pomoże?
Pozdrawiam Krzysztof
ETrexLegend, GPSMap60CS, 60CSx, Colorado 300.
Yakumo Delta X5, FS N560.

*

Offline kwieto

  • ******
  • 2785
Odp: OziExplorerCE vs GPSTuner
« Odpowiedź #37 dnia: Kwiecień 14, 2007, 16:11:54 »
zobacz to: http://www.garniak.pl/viewtopic.php?t=242&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

Tu jest sposób na wyciągnięcie map z googlemap (za co swoją drogą dziękuję), ale nie ma sposobu na rekalibrację mapy z poziomu odbiornika :(
A mi chodzi właśnie o to ostatnie, bo mogę mieć przypuśćmy dobrą mapę papierową terenu który mnie interesuje (czytelniejszą niż satelitarne google), a jedyne co potrzebuje, to zabezpieczenie na wypadek gdybym coś pokrzaczył podczas przygotowania mapy do nawigacji. Nie będę przecież wraz z odbiornikiem tachał ze sobą laptopa.
Ludzie zazdroszczą ci nie tego, że coś zrobiłeś, ale tego że ci się chciało to zrobić.

Odp: OziExplorerCE vs GPSTuner
« Odpowiedź #38 dnia: Kwiecień 15, 2007, 15:10:39 »
Tu jest sposób na wyciągnięcie map z googlemap (za co swoją drogą dziękuję), ale nie ma sposobu na rekalibrację mapy z poziomu odbiornika :(
Dramatyzujesz  :) Jakoś nie zdarzyło mi się, żeby mnie ktoś obudził w środku nocy i powiedział: ubieraj się, jedziemy na Kaukaz. Tego rodzaju wyprawy zawsze są przygotowywane z odpowiednim wyprzedzeniem, zatem mapę/mapy danego terenu można zweryfikować pod względem kalibracji na spokojnie w domu. Choćby wykorzystując dane z Google Earth.

Gdy już jestem w terenie, mam setki innych ciekawszych zajęć niż bawienie się mapą. Zabawy z mapą uprawiam w domu - w ramach przygotowania do wyjazdu - poznając jednocześnie topografię terenu po którym mam wędrować - niezależnie od tego czy to zwyczajny Beskid Niski czy Karpaty na Ukrainie.

Pomijam tutaj fakt, że kalibracja mapy to nie jest zwykłe dodanie punktów georeferencyjnych. To przede wszystkim prawidłowe określenie układu w jakim mapa była przygotowana, dlatego nieco sceptycznie patrzę na kalibrację map w "terenie", co zapewne odbywa się w tzw. "czystym WGS-ie" a zatem już z założenia nie może trzymać projekcji mapy. W takim układzie, zwykłe przesunięcie mapy o określony wektor na bazie jednego tylko punktu - gdy mapa obejmuje obszar długości kiludziesięciu kilometrów na niewiele się zda. Dołożenie następnych punktów - przy źle zdefiniowanym układzie może jeszcze bardziej "skopać" kalibrację mapy, niż była ona "skopana" na początku. Oczywiście jest też jakieś prawdopodobieństwo że kalibracja terenowa poprawi skopaną kalibrację domową, zwłaszcza w bezpośredniej bliskości konkretnego punktu kalibracyjnego, ale na pewno nie jest to reguła i osobiście radziłbym tego typu zabaw nie praktykować na większą skalę.

No i najważniejsze:  Czy widzisz potrzebę poprawiania kalibracji map TomToma ?  ;)
To niby dlaczego chciałbyś poprawiać mapy garminowskie mapy "topo" ?  :D

*

Offline kwieto

  • ******
  • 2785
Odp: OziExplorerCE vs GPSTuner
« Odpowiedź #39 dnia: Kwiecień 15, 2007, 19:40:49 »
Dramatyzujesz  :)

Owszem :")
Zapewne zauważyłeś, że interesuję się troszkę opcją zakupu odbiornika turystycznego, zastanawiam się między innymi nad jego "elastycznością".

Pomijam tutaj fakt, że kalibracja mapy to nie jest zwykłe dodanie punktów georeferencyjnych. To przede wszystkim prawidłowe określenie układu w jakim mapa była przygotowana, dlatego nieco sceptycznie patrzę na kalibrację map w "terenie", co zapewne odbywa się w tzw. "czystym WGS-ie" a zatem już z założenia nie może trzymać projekcji mapy.

Dlatego chwalę sobie możliwości PathAway, który oferuje około setki (musiałbym dokładnie policzyć) układów odniesienia dostępnych dla kalibracji z poziomu palmtopa, oraz możliwość wpisania własnej projekcji wedle życzenia. Innymi słowy, mam bardzo potężne narzędzie do kalibracji dostępne w terenie. Oczywiście, dyskusyjne jest, czy ze wszystkich tych funkcji skorzystam :"P

No i najważniejsze:  Czy widzisz potrzebę poprawiania kalibracji map TomToma ?  ;)

Owszem. Sławetna mapa Eastern Europe w Grecji czy Rumunii ma przesunięcie rzędu 300m w stosunku do rzeczywistości. OK, ta mapa nie jest "oficjalna" i TomTom nigdy się do niej nie "przyznał" - ale gdyby była metoda na poprawienie jej kalibracji... Cała południo-wschodnia Europa byłaby pokryta niezłą siatką nawigacji - aż po Gruzję.

To niby dlaczego chciałbyś poprawiać mapy garminowskie mapy "topo" ?  :D

Garminowskich map "topo" może nie, natomiast Garmin, póki co, nie ma w ofercie map dla wszystkich zakątków świata. Pech chce, że te zakątki których ja potrzebuje, w ofercie Garmina są częstokroć "białą plamą".
Ludzie zazdroszczą ci nie tego, że coś zrobiłeś, ale tego że ci się chciało to zrobić.

*

Offline kwieto

  • ******
  • 2785
Odp: OziExplorerCE vs GPSTuner
« Odpowiedź #40 dnia: Kwiecień 17, 2007, 11:07:03 »
Jeszcze jedna uwaga na temat map Ozi'e i PathAway - właśnie bawiłem się ściągniętymi z Googlemap (kalibracja do pliku .map, obrazek w pliku jpg) - wystarczyło w PathAway'owym Map Managerze wybrał plik jpg z mapą, kalibracja ustawiła się samoczynnie (9 punktów). Oczywiście kalibracja jest ustawiona perfekcyjnie, żadnych przekłamań.

Natomiast jeszcze jedna refleksja a propos GPS Tunera - podoba mi się to, że pozwala on na użycie zwykłych plików jpg. PathAway wymaga konwersji do swojego formatu (Ozi'e też), co oznacza, że pomimo możliwości kalibracji, do wczytania całkowicie nowej mapy (pliku graficznego) jest potrzebny komputer. A szkoda, bo fajnie by było mieć możliwość pobrania sobie np. zdjęcia czy skanu bezpośrednio na palmtopa i skalibrowanie go "z marszu"
Ludzie zazdroszczą ci nie tego, że coś zrobiłeś, ale tego że ci się chciało to zrobić.

*

Offline Banan2

  • **
  • 140
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: X500 + 2GB Sandisk
Odp: OziExplorerCE vs GPSTuner
« Odpowiedź #41 dnia: Kwiecień 17, 2007, 21:27:53 »
sdsi napisał:
- jaka i skad sciagasz "mapke radarową"?

3. Linków Meteo z radarem są dziesiątki:
http://www.imgw.pl/wl/internet/zz/pogoda/radary.html  - mapa radarowa Polski
Witam !
Przybliżcie proszę jak ściąga się te mapki. Do jakiegoś programu czy do przeglądarki internetowej? Wpisałem w swoim Etenie X500 ten adres. Strona się otworzyła, ale oczywiście jest niedopasowana do ekranu palmtopa i nie widać zupełnie mapy.
Dziękuję i pozdrawiam

*

Offline Krzychu Blues

  • *
  • 80
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: GPSMap60CS, 60CSx, Colorado 300, FS Loox N560
Odp: OziExplorerCE vs GPSTuner
« Odpowiedź #42 dnia: Kwiecień 19, 2007, 23:00:33 »
Banan2 :
Cytuj
Przybliżcie proszę jak ściąga się te mapki. Do jakiegoś programu czy do przeglądarki internetowej? Wpisałem w swoim Etenie X500 ten adres. Strona się otworzyła, ale oczywiście jest niedopasowana do ekranu palmtopa i nie widać zupełnie mapy.
Dziękuję i pozdrawiam

0. Dobór przegladarki, sprawą najwazniejszą.
1. Moim zdaniem najlepszym programem (mówimy o palmtopie) jest NetFront3 , niektóre mapy nienajgorzej ściaga też Opera.
2. NetFront ma chyba najwiecej róznych formatów przeglądania i wyświetlania.
3. Dopasowanie:
a. / poprzez View - no i ileś tam % (50, 75, itd.).
b. / często "dopasowanie" nie ma sensu, bo właśnie zazwyczaj chodzi o szczegóły, ale gdy chcemy obejrzeć wszystko -zoom 25%.
pozdrawiam Krzysztof.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 20, 2007, 11:08:12 wysłana przez Krzychu Blues »
ETrexLegend, GPSMap60CS, 60CSx, Colorado 300.
Yakumo Delta X5, FS N560.