PDAclub.pl - Forum użytkowników technologii mobilnych
Nawigacja GPS => GPS: turystyka/off road => Wątek zaczęty przez: gaap23 w Lipiec 25, 2007, 17:52:35
-
Witam,
Mam zainstalowanego OziExplorera CE 1.12.3 na Medionie. Konwertuje mapy z tzw "3CD" na format Oziego, przerzucam na PDA i odpalam
Oziego. Ozi patrzy na niebo i widzi dajmy na to 7 satelit i po chwili stwierdza ze "Sat Fix: Yes" (Rozumiem ze okreslil wlasna pozycje, poprawcie
jesli sie myle). Ale niestety nie centruje mojej pozycji na mapie, mimo ze na 100% na danej mapie sie znajduje.
Gdzie moze tkwic przyczyna takiego zachowania? Moze ktos spotkal sie z podobym problemem?
-
Po pierwsze możesz mieć problem z plikiem "kalibracyjnym" do konkretnej mapy. Być może jest po prostu zły. Najlepiej zacząć od mapy obejmującej bardzo duży obszar (nawet całe województwo) i zobaczyć, czy na niej Cię zlokalizuje. Problem może też tkwić w złym ustawieniu sekwencji NMEA, z której Ozi ma odczytywać pozycję - spróbuj zmienić w : File/Configuration/NMEA(GPS) opcję Sentence kolejno na GPRMC,GGA,GGL i sprawdzaj czy "łapie". Przykładowo wiele GPS'ów na SIRF III nie potrafi jakoś nadawać GGL'a i w przypadku ustawienia Oziego na taką sekwencję pozycja nie będzie pokazywana.
-
Ma ktoś z was może mapę dla Bydgoszczy i okolic wraz z plikiem kalibracyjnym ? dla oziexplorera.
-
Ale niestety nie centruje mojej pozycji na mapie, mimo ze na 100% na danej mapie sie znajduje.
Gdzie moze tkwic przyczyna takiego zachowania? Moze ktos spotkal sie z podobym problemem?
Wg mnie źle skaliborwana mapa.
-
Mapa raczej dobrze skalibrowana bo pochodzi z zbioru map sztabowych "3CD", ktorych wiele osob uzywa i dzialaja w pozadku.
Czy mozliwe jest ze sama konwersja do formatu Oziego dziala nie poprawnie? Mysle tu o jakiejs niezgodnosci wersji konwertera i Oziego CE?
Czy ktos uzywajacy OziExplorera w wersji 1.12.3 moze mi powiedziec jakiej wersji konwertera uzywa?
-
a w jaki sposob byla kalibrowana. piszesz ze z 3cd (rozumiem ze z plyty jpg) na pliki oziego. ale czy byla kalibrowana w sensie wspolrzednych georgraficznych. ? wystarczy tam wstawic zly punkt odniesienia i lipa. jaki masz wgs 84 ?. dostales skalibrowane czy sam to robiels ?