optymalne ustawienia ozice

  • 11 Odpowiedzi
  • 3836 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

optymalne ustawienia ozice
« dnia: Sierpień 28, 2006, 09:17:20 »
czy ktoś z forumowiczów "bawił" się wszystkimi ustawieniami opcji w ozice i doszedł do jakiegoś sensownego "złotego środka"?
pytam, bo mam problem z bzdurnymi zapisami w tracku:
1. ni stąd ni zowąd wysokość -777
2. szarpanie śladu ze wskazywaniem raptem punktu oddalonego o 500 metrów w bok
3. wydaje mi się zbyt częstym i dziwnym gubieniem śladu, a później problemem z jego namierzeniem - nawet w niezbyt trudnym terenie
czy ktoś poradził sobie z podobnymi problemami?
mam dziwne przekonanie, że za to wszystko odpowiada jakiś parametr w ozim
pozdrawiam wszystkich

*

Offline lyck

  • *
  • 62
optymalne ustawienia ozice
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 29, 2006, 18:54:53 »
W "File > Configuration > NMEA (GPS) > Other" ustaw tak:



Najważniejsze są 2 pierwsze opcje. Odfiltrowują pozycje z błędną sumą kontrolną - a to w olbrzymiej większości te zbędne zygzaki. Nie wiem jak używasz GPSa a wiele od tego zależy. Trzymanie w kieszeni palmtopa z wbudowanym odbiornikiem też może "owocować" zygzakami. Generalnie jeżeli już używasz palmtopa pieszo, to dużo wygodniejszy jest wariant: palmtop z BT + odbiornik na BT. Odbiornik wsadza się pod czapkę (albo do plecaka, ale wtedy lepiej mieć samą antenę pod czapką) i problemy z odbiorem, zygzakami itp. znikają. A i jakość ścieżki o wiele lepsza.

optymalne ustawienia ozice
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 29, 2006, 19:44:41 »
dzięki - drugi z tych paramterów miałem nie zaznaczony - jutro sprawdzę co się poprawiło - gps noszę raczej w odkrytym miejscu - przypiętego do paska więc nie powinno być większych zakłóceń!

niestety
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 02, 2006, 20:10:13 »
niestety - te zmiany nie dały żadnego rezultatu - podejrzewam, że problem leży gdzieś głębiej!  :(

optymalne ustawienia ozice
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 02, 2006, 21:12:45 »
Problem tkwi w samym odbiorniku GPS, widzi za mało satków i wysyła błędne dane, tutaj Ozi nie zaradzi :)

*

Offline lyck

  • *
  • 62
optymalne ustawienia ozice
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 03, 2006, 09:33:08 »
Pozostaje Ci dokupienie anteny, albo zmiana palmtopa na ten z czulszym GPSem :(. Antena powinna sporo poprawić odbiór. Od pewnego czasu stwierdziłem, że przy sporadycznym pieszym użytkowaniu najlepiej sprawują się GPS-y nie z Sirfem (choćby nawet III), a z Nemerixem ostatniej generacji. Zero pływania, zygzaków itp., ścieżka bardzo precyzyjnie i gładko oddaje rzeczywisty chód. W przypadku słabego odbioru, niestety nie widać tego tak jak w Sirfie - brak "pajęczyn" i ścieżka dalej jest gładka mimo rozjechania z rzeczywistą pozycją - i to jest chyba jedyna wada ostatnich Nemerixów. Zdaje się że piesze zalety Nemerixa zauważyli też np. w GPSPassion w tym artykule:
http://www.gpspassion.com/fr/articles.asp?id=185&page=7
Zielona ścieżka zdecydowanie najlepiej wpisuje się w rzeczywiste obrysy ulic. A ona jest właśnie z Nemerixa. Niebieska ścieżka z ogólnie poważanego Globalsata BT-338 wyjeżdża dość mocno:
http://www.pbase.com/gpspassion/image/60720857/original.jpg
Ścieżka z Acera N35 wypadłaby w podobnym teście niestety bardzo zygzakowata.
Sam w tej chwili używam takiego modelu:
http://allegro.pl/item124392378_nawigacja_gps_bt_30hpracy_nemerix_promo_fv_tychy.html
Ma zdecydowanie lepszą jakość ścieżek niż BT-338, a różnica w czułości przy używaniu z anteną jest minimalna.

dzięki
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 05, 2006, 19:49:39 »
dzięki za wszystkie podpowiedzi - nowego pocketa nie kupię, bo to chyba byłaby znaczna przesada - wydatek dla poprawienia zapisu ścieżki? inwestuję w antenę i ... i koniec sprawy - niech się dzieje co ma być!

optymalne ustawienia ozice
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 07, 2006, 02:13:38 »
Cytat: "lyck"
przy sporadycznym pieszym użytkowaniu najlepiej sprawują się GPS-y nie z Sirfem (choćby nawet III), a z Nemerixem ostatniej generacji

Też uważam, że SiRF III robi dużo błędów.
Inna rzecz, że w moim odczuciu są to błędy głównie statyczne (w bezruchu). Tracki zrobione przeze mnie podczas wędrówek już całkiem nieźle wpadają w skany w Ozim. Inna rzecz, że w ciągu pół roku od kiedy używam SiRFowego Garmina - już 3 razy było zmieniane oprogramowanie modułu GPS (nie firmware odbiornika, ale właśnie softu odpowiedzialnego za pracę SiRF). Wniosek: programiści z Garmina też widzą mankamenty SiRFa  :(

Niestety do odbiorników outdoorowych póki co Garmin nie ładuje Nemerixa zatem wybór mam ograniczony. Albo SiRF ze swoimi wadami i stały fix, albo "nie SiRF" i gubienie sygnału.
 

optymalne ustawienia ozice
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 09, 2006, 18:40:57 »
Hehe swego czasu jak powiedziałem coś lekko krytycznego o Sirfie to zostałem spałowany i zjedzony żywcem  ;)

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
optymalne ustawienia ozice
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 09, 2006, 19:59:20 »
Nie powiedziałeś o SiRFie czegoś lekko krytycznego, raczej o użytkownikach niniejszego Forum:
Cytat: "LiroWireless"
Z tym wychwalaniem Sirfa3 pod niebiosa to zwykła ignorancja. Znam conajmniej 2 chipsety bardziej interesujące.

Ciągle czekamy na relację z użytkowania "technologii 2006", która onegdaj "leżała już na Twoim biurku".
Antares 4 przetoczył się w zapowiedziach już dawno przez wszystkie znane mi internetowe miejsca poświęcone/związane z GPS. I nic się nie dzieje, nuda...

optymalne ustawienia ozice
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 09, 2006, 20:41:53 »
Cytat: "LiroWireless"
Hehe swego czasu jak powiedziałem coś lekko krytycznego o Sirfie to zostałem spałowany i zjedzony żywcem  ;)

Chyba nie do końca tak.

Widzisz różnicę w sformułowaniu:
1. "AutoMapa to bardzo dobry soft nawigacyjny", a
2. "AutoMapa to jedyny sensowny soft nawigacyjny na Polskę" ?

Niby brzmi podobnie ale "1" jest prawdą, a "2" już nie bardzo.

Twoja wypowiedź na temat SiRFa była w stylu "2", a na dodatek obrażała niektórych bardziej doświadczonych userów GPS.  SiRF III to naprawdę bardzo dobry chipset i jestem z niego bardzo zadowolony, ale wcale to nie oznacza że jestem zaślepiony i nie widzę jego wad. Zobacz moje wszytskie posty na temat SiRFa, a zobaczysz  :proud:

*

Offline marcel

  • ****
  • 829
  • Sprzęt: x800
optymalne ustawienia ozice
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 10, 2006, 23:43:32 »
a czy ozi potrafi policzyc całą zaplanwaną trasę ? bo mi wyśwuetla odległość do 1 waypointa