Wiele na tym forum mówiło się o mapach z google earth i możliwości ich kalibracji oraz automatyzacji zrzutów.
Tym samym istnieje świetny rządowy portal pod adresem geoportal.gov.pl który zawiera dużo dokładniejsze (jeśli chodzi o Polskę) mapy naszego kraju. Ponadto mamy wiele rodzajów map a nie tylko satelitarne zdjęcia. Problem z kalibracją pod oziego lub coś podobnego polega wyłącznie na tym, że w portalu nie są podane współrzędne geograficzne danego punktu... i tu lipa. Oczywiście na czym polega robienie screenshota to się chyba każdy wie :-) Ma ktoś jakiś pomysł skąd wydusić współrzędne lub jak inaczej rozwiązać problem ?
Tak pozatym sam portal jako taki polecam - geoportal.gov.pl
Oczywiście można się przelecieć z palmtopem i pospisywać parę punktów na takowej mapie, ale jeśli mam zamiar wybrać się w góry i sprawić sobię mapę topograficzną regionu to nie skalibruje jej tą metodą bo musiał bym to zrobić tam na miejscu.
Apropos wyżej wspomnianego czy w OziExplorer (w wersji CE) da się skalibrować mapę na podstawie odczytów z GPS i wskazaniu rysikiem "gdzie jestem"? Osobiście takowej funkcji nie widziałem.
Jest jeszcze wspomniany google earth gdzie również można zrobić screenshot-y, jednak mam z tym mały problem. Zrobiłem screen-a obszaru ok. 1 km kwadratowego, wykalibrowałem w ozi według wskazań w google earth i okazało się że moja faktyczna lokalizacja jest kilka kilometrów poza tą mapą. Czyżby GE błędnie podawał lokalizację pod kursorem ?