Kalibracja map Geoportal

  • 1 Odpowiedzi
  • 4135 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Kalibracja map Geoportal
« dnia: Kwiecień 06, 2007, 16:31:04 »
Wiele na tym forum mówiło się o mapach z google earth i możliwości ich kalibracji oraz automatyzacji zrzutów.
Tym samym istnieje świetny rządowy portal pod adresem geoportal.gov.pl który zawiera dużo dokładniejsze (jeśli chodzi o Polskę) mapy naszego kraju. Ponadto mamy wiele rodzajów map a nie tylko satelitarne zdjęcia. Problem z kalibracją pod oziego lub coś podobnego polega wyłącznie na tym, że w portalu nie są podane współrzędne geograficzne danego punktu... i tu lipa. Oczywiście na czym polega robienie screenshota to się chyba każdy wie :-) Ma ktoś jakiś pomysł skąd wydusić współrzędne lub jak inaczej rozwiązać problem ?

Tak pozatym sam portal jako taki polecam - geoportal.gov.pl

Oczywiście można się przelecieć z palmtopem i pospisywać parę punktów na takowej mapie, ale jeśli mam zamiar wybrać się w góry i sprawić sobię mapę topograficzną regionu to nie skalibruje jej tą metodą bo musiał bym to zrobić tam na miejscu.
Apropos wyżej wspomnianego czy w OziExplorer (w wersji CE) da się skalibrować mapę na podstawie odczytów z GPS i wskazaniu rysikiem "gdzie jestem"? Osobiście takowej funkcji nie widziałem.

Jest jeszcze wspomniany google earth gdzie również można zrobić screenshot-y, jednak mam z tym mały problem. Zrobiłem screen-a obszaru ok. 1 km kwadratowego, wykalibrowałem w ozi według wskazań w google earth i okazało się że moja faktyczna lokalizacja jest kilka kilometrów poza tą mapą. Czyżby GE błędnie podawał lokalizację pod kursorem ?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 06, 2007, 16:36:05 wysłana przez booboss »

*

Offline kwieto

  • ******
  • 2785
Odp: Kalibracja map Geoportal
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 08, 2007, 20:57:49 »
Oczywiście można się przelecieć z palmtopem i pospisywać parę punktów na takowej mapie, ale jeśli mam zamiar wybrać się w góry i sprawić sobię mapę topograficzną regionu to nie skalibruje jej tą metodą bo musiał bym to zrobić tam na miejscu.

A co to za problem?
Ozi AFAIK tego nie ma, ale możesz skorzystać z PathAway (jest wersja na PPC) który ma kilka opcji kalibracji (o różnym stopniu zaawansowania) dostępnych z poziomu palmtopa.

BTW, sam czasami kalibruję mapy w ten sposób, że odnajduję punkty charakterystyczne (istniejące na mapie którą chcę skalibrować) na mapie drogowej (w moim przypadku: TomTom) i spisuję sobie współrzędne. Potem wystarczy przenieść te informacje na kalibrowaną mapę. Potem w razie potrzeby nanoszę poprawki w terenie, zwykle ograniczające się do przesunięcia jej w którąś stronę (jest w PathAway bardzo prosta opcja, pozwalająca na przesuwanie oraz kurczenie/rozszerzanie mapy o zadaną wartość w jednym z czterech kierunków).
Bardzo rzadko potrzebuję przekalibrować mapę wg nowych punktów, wyłapanych w terenie.
Ludzie zazdroszczą ci nie tego, że coś zrobiłeś, ale tego że ci się chciało to zrobić.