Kalibracja map (wojskowych) pod GPS

  • 10 Odpowiedzi
  • 7767 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Kalibracja map (wojskowych) pod GPS
« dnia: Luty 16, 2007, 14:28:38 »
Kolejne pytanie.
Przeglądając Forum zauważyłem, że wszyscy mówią o mapach (wojskowych) w skali 1:50000. A ja chciałem się dowiedzieć, czy:

1. Jest sens kalibrowania map w skali 1:25000 (na potrzeby pieszo-rowerowe)?
2. Czy jest sens i czy można "wkomponować" mapy 1:25000 wybranych regionów do skalibrowanej całej Polski w skali 1:50000?
3. Jeśli ktoś już skalibrował całą Polskę w 1:50000 to ile potrzeba na to  pamięci (pewnie na zew. karcie), żeby mieć wszystko razem "non stop" do dyspozycji?
4. Gdzie można kupić program OziExplorer i ile kosztuje? Czy jest coś podobnego "po polsku"?

Pozdrawiam

*

Offline lyck

  • *
  • 62
Re: Kalibracja map (wojskowych) pod GPS
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 16, 2007, 14:59:19 »
Cytat: "Petti-67"

1. Jest sens kalibrowania map w skali 1:25000 (na potrzeby pieszo-rowerowe)?

No pewnie, są zdecydowanie dokładniejsze od 50-ek. Choć najłatwiej dostepne są cywilne mapy topo w tej skali (od Głównego Geodety a nie Sztabu Generalnego), mają trochę przekłamań i/lub celowych zafałszowań, ale generalnie są OK.
Cytat: "Petti-67"

2. Czy jest sens i czy można "wkomponować" mapy 1:25000 wybranych regionów do skalibrowanej całej Polski w skali 1:50000?

To nie ma sensu. Lepiej po prostu dograć skalibrowane skany w tej skali do 50-ek. Ozi sam się przełącza na dokładniejszą mapę, jeżeli ją tylko znajdzie. Można to też szybko wymusić "jostickiem".
Cytat: "Petti-67"
3. Jeśli ktoś już skalibrował całą Polskę w 1:50000 to ile potrzeba na to  pamięci (pewnie na zew. karcie), żeby mieć wszystko razem "non stop" do dyspozycji?

Conajmniej tyle co 3 płyty CD. I to tylko na to. Wszytkie 50-ki nie wejdą nawet na 2GB, nie mówiąc o innych mapach/programach. Dopiero przy  2,5 GB lub więcej jest jakaś swoboda.

Cytat: "Petti-67"
4. Gdzie można kupić program OziExplorer i ile kosztuje? Czy jest coś podobnego "po polsku"?

Tylko na stronie Oziego: http://www.oziexplorer3.com/eng/purchase.html
Najłatwiej i najszybciej kartą (wcale nie zaraz kredytową, wystarcza np. Visa Electron z Inteligo czy mBanku). W ostateczności jest tam opcja przedpłaty gotówką w kopercie itp. albo przelew.
Jest jakaś częsciowa polska nakładka na Oziego pecetowego. Na OziCE nie ma nic polskiego. Ani żaden podobny program nie brzmi ojczyście.

Re: Kalibracja map (wojskowych) pod GPS
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 16, 2007, 15:18:13 »
Cytat: "Petti-67"
1. Jest sens kalibrowania map w skali 1:25000 (na potrzeby pieszo-rowerowe)?

Trudno wyczuć. To zależy od sposobu korzystania z map. Jeżeli - podobnie do mnie - korzystasz z map do tzw. "ogólnej orientacji w terenie" to w moim odczuciu "25" są zbędne. Przy takim wykorzystaniu wystarczą nawet "100". Jeżeli jednak przeżywasz stres, nie widząc każdego kamyczka na mapie lub zajmujesz się eksploracją, poszukiwaniami etc. to chyba warto.

Tyle, że te mapy "trochę" ważą, a przy tym są mocno zdezaktualizowane. Ja je nazywam: "królowe PGR-ów"  ;)

Nawiasem mówiąc ja nie używam oziego (dokładniej mówiąc w terenie w ogóle nie używam pocketa, no chyba że w ramach "testów"), tylko MemoryMap + wersję na PDA: MMPocketNavigator i publikuję na mojej www  mapy 1:25000 Bieszczad już w formacie MM. Sądzę, że można je obejrzeć - również w wersji Demo Memory Mapa. Zapraszam: http://gpsmaniak.com/new/download-raster.htm
Cytat: "Petti-67"
3. Jeśli ktoś już skalibrował całą Polskę w 1:50000 to ile potrzeba na to  pamięci (pewnie na zew. karcie), żeby mieć wszystko razem "non stop" do dyspozycji?

Raster przeciętnej jakości, takiej jak tu:



dla całej Polski to 3,7 GB, ale w górach warstwice zlewają się ze ścieżkami i ciężko z tych map korzystać. W górach lepiej używać mapy czarno białe 3CD lub jeszcze lepiej oryginalne rastry map turystycznych Compassu.

Skany map topo dobrej jakośc, nadające się do wykorzystania również w górach:



to około 7-8 GB.

DOPISANO:
Wiadomosci o objętości topo PL w wersji kolor proszę traktować wyłącznie jako odpowiedź na pytanie "ile to waży". Pokazane przeze mnie mapy z siatką UTM lub w układzie 1992 - w przeciwieństwie do czarno białych skanów 3CD (stare mapy w układzie Pułkowo 42), są w chwili obecnej w sprzedaży, zatem ........ są na pewno objęte ochroną prawną.

Odp: Kalibracja map (wojskowych) pod GPS
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 07, 2007, 10:37:10 »
Jako, że jest to mój pierwszy post, witam wszystkich forumowiczów.
Chciałbym prosić o pomoc "starych wyjadaczy" w sprawie wgrywania map skalibrowanych do OziExploreraCE.
Tutaj NISKI ukłon dla GPManiaka - jego strona okazała się potężną skarbnicą wiedzy jeśli chodzi o użytkowanie GPS.  Proszę jednak o uzupełnienie tych wiadomości, bądź sprostowanie moich interpretacji informacji ze strony:
Wcześniej jednak o posiadanym sprzęcie:
1.  Fujitsu Siemens Loox N520
2.  OziExplorer na PC w wersji 3. 95. 4h
3.  Program Img2ozf. exe w wersji 2. 08 (najnowsza wersja 3. x tworzyła rastry z rozszerzeniem . OZFX3 - po zainstalowaniu OziCE pliki demo mają rozszerzenie . OZF2 - stąd mniemanie, że to właśnie wersja 2. 08 jest właściwa).

Problem polega na tym, że po wpasowaniu mapy na PC i przerobieniu - skopiowaniu na PPC mapy w formacie . OZF2 przy próbie wczytania pojawia się komunikat: "\SD-MMCard\OziExplorer\Maps\165. 43b_ozf. map - Image File not Found or could not be loaded" Mapę wraz z plikiem opisowym . MAP kopiuję do katalogu Maps w PPC.
To jest skalibrowana mapa topograficzna o godle jak w nazwie pliku - skan kolorowy, w TIFF.  Jednak podobnie wpasowałem inny pliczek formatu A3 czarno-biały dokładnie w ten sam sposób i działa wszystko OK.
Stad moje pytania:
1.  OziExplorerCE - czy w wersji demo ma jakieś ograniczenia? (wielkość pliku nie ma tu raczej znaczenia, ponieważ dużą mapę obcinałem już do takiej wielkości, by miała poniżej 1MB.  Bez efektów.
2.  Czy ma tu znaczenie rodzaj skanowania, czy format zapisu? (czarno-biały, kolor, rozdzielczość)

Trochę długo, ale chciałem jak najbliżej przedstawić problem i sprzęt na jakim pracuję.
Z góry dziękuję za wszelką pomoc, pozdrawiam wszystkich i życzę pięknych, wspaniałych Świąt

*

Offline lyck

  • *
  • 62
Odp: Kalibracja map (wojskowych) pod GPS
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 08, 2007, 21:28:20 »
3.  Program Img2ozf. exe w wersji 2. 08 (najnowsza wersja 3. x tworzyła rastry z rozszerzeniem . OZFX3 - po zainstalowaniu OziCE pliki demo mają rozszerzenie . OZF2 - stąd mniemanie, że to właśnie wersja 2. 08 jest właściwa).
Problem polega na tym, że po wpasowaniu mapy na PC i przerobieniu - skopiowaniu na PPC mapy w formacie . OZF2 przy próbie wczytania pojawia się komunikat: "\SD-MMCard\OziExplorer\Maps\165. 43b_ozf. map - Image File not Found or could not be loaded" Mapę wraz z plikiem opisowym . MAP kopiuję do katalogu Maps w PPC.

OZF2 to starszy format. OZFX3 - nowszy, nieco lepiej skompresowany. Jeżeli masz ostatnią wersję demo Ozi CE to przeczyta oba. Sprobuj nowszą wersję img2ozf - jest lepsza od 2.08 i ma wbudowane kopiowanie gotowych map na palmtop. Nie spotkałem się z problemem odczytu dla tak skopiowanych map.

Cytuj
To jest skalibrowana mapa topograficzna o godle jak w nazwie pliku - skan kolorowy, w TIFF.  Jednak podobnie wpasowałem inny pliczek formatu A3 czarno-biały dokładnie w ten sam sposób i działa wszystko OK.
Stad moje pytania:
1.  OziExplorerCE - czy w wersji demo ma jakieś ograniczenia? (wielkość pliku nie ma tu raczej znaczenia, ponieważ dużą mapę obcinałem już do takiej wielkości, by miała poniżej 1MB.  Bez efektów.
2.  Czy ma tu znaczenie rodzaj skanowania, czy format zapisu? (czarno-biały, kolor, rozdzielczość)

Ozi CE w wersji demo nie ma żadnych ograniczeń w kwestii map. Źródłowy skan może mieć nawet 200 MB, choć konwersja do ozf'a będzie wtedy raczej długa. Nie ma sensu skanować z rozdzielczością większą niż 300 dpi (często jakość jest sensowna już dla 150-200 dpi - a widać wtedy większy fragment mapy na małym ekranie). Skanowanie w skali szarości bardzo zubaża treść kolorowych map, więc lepiej skanować je w pełnej palecie kolorów (RGB=16 mln odcieni) a dopiero później zapisać np. jako JPG w dobrej jakości. TIF daje tylko wielkie pliki, które niczym się nie różnią od słabo skompresowanych JPGów. Zysk na miejscu dla JPGów w porównaniu do TIFów może być nawet 10-krotny przy niezauważalnej różnicy w jakości. Dla dobrze zeskanowanych map (np. bez rażącej "kraty" na jednolitych powierzchniach) warto spróbować zapisać w formacie PNG albo GIF. Te formaty dają pliki często nawet lepszej jakości niż JPG a podobnie duże albo mniejsze.

Odp: Kalibracja map (wojskowych) pod GPS
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 08, 2007, 21:54:41 »
Dzięki wielkie za odpowiedź, ale próbowałem już i wersji 2. 08 i 3. x (najnowszej) wciąż mam ten sam komunikat.  W Ozim na PC wszystko jest pięknie i ładnie, ale po przeróbce do OziCE mam wciąż ten sam komunikat.  najciekawsze jest to, że Jeden z plików (jak pisałem wcześniej) wczytuje się bez problemu, jednak przy próbie wczytania jakiejkolwiek innej mapki pokazuje mi błąd o jakim pisałem wcześniej.

Odp: Kalibracja map (wojskowych) pod GPS
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 09, 2007, 17:30:46 »
Sprawa mi się wyjaśniła.  Otóż nazwa pliku nie powinna zawierać kropki innej niż przed rozszerzeniem.  Wprowadziłem oryginalną nazwę arkusza jako nazwę pliku: 165. 43. map z czego powstał pliczek 165. 43. ozfx3 - Ozi błędnie (a raczej poprawnie) zinterpretował to jako plik o nazwie 165 z rozszerzeniem . 43. 3. ozfx3
Po zmianie nazwy na 165_43. ozfx3 - wszystko działa OK.
Pozdrawiam wszystkich.

Odp: Kalibracja map (wojskowych) pod GPS
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 09, 2007, 19:00:38 »
Proszę jeszcze o pomoc w poniższej sprawie:
Wpasowana mapa topograficzna z układu 1965 strefa 1 (Rzeszów).  Mała wycieczka, zarejestrowany track.

Na powyższym obrazku z lewej zrzut ekranu z Oziego na PC, po prawej z PPC.
Pytanie: skąd bierze się to przesunięcie???? (na PC jest OK, na PPC na tej samej mapie jest przesunięcie o około 1cm na mapie)

*

Offline lyck

  • *
  • 62
Odp: Kalibracja map (wojskowych) pod GPS
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 09, 2007, 20:42:53 »
Cytat: Majster7
Na powyższym obrazku z lewej zrzut ekranu z Oziego na PC, po prawej z PPC. Pytanie: skąd bierze się to przesunięcie???? (na PC jest OK, na PPC na tej samej mapie jest przesunięcie o około 1cm na mapie)

OziCE nie zna układu (Map Datum) "Pulkovo 1942 POL" i podstawia układ WGS84. Skopiuj pliczek datums.dat z katalogu Oziego z PC do podobnego na palmtopie. Problem podobny do opisanego w tym wątku: http://www.garniak.pl/viewtopic.php?t=201

Odp: Kalibracja map (wojskowych) pod GPS
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 09, 2007, 21:50:39 »
 :) BARDZO BADZO wielkie dzięki.  Już wszystko jest OK

*

Offline sdsi

  • ****
  • 807
  • Sprzęt: Dell x30 High 2GB, GPS Wintec WBT-201, iOMNIA 8GB Black
Odp: Kalibracja map (wojskowych) pod GPS
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 10, 2007, 13:36:36 »
sluchajcie - tak przy okazji. skad mozna pobrac mapy skalibrowane juz pod OziExplorer znane jako "3CD"?

troche sie pogubilem - rozumiem, ze to sa mapy niekomercyjne, ktore pobrac mozna legalnie z sieci? widzialem pare adresow - ale one sa juz nieaktualne; na allegro widzialem tez aukcje - ale zostaly usuniete (rozumiem, ze ktos nieuprawniony chcial na tym zarobic). widzialem tez jedne zasob - ale podobno bez kalibracji poz oziego.

moze znacie jakis aktualny dobry adres?

dzieki