Chciałbym sobie zrobić mapkę ;-)

  • 9 Odpowiedzi
  • 4717 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Chciałbym sobie zrobić mapkę ;-)
« dnia: Luty 10, 2007, 18:27:45 »
Szukam programu który umożliwi mi zrobienie mapy na PPC, przypuśćmy odpalam sobie taki program, wrzucam jakiś skalibrowany podkład i chodzę z GPSem klikam że np tu jest stodoła, tutaj ogrodzenie, tutaj dołek a tam mrowisko, wszystko odbywa się na małęj powierzchni więc nie wchodzą w grę mapy o skali większej niż 1:15 000.

Czy pytał się was o takie coś kiedyś ktoś ;-)

Chciałbym sobie zrobić mapkę ;-)
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 10, 2007, 20:19:51 »
Rozumiem, że chcesz zrobić mapę wektorową w oparciu o pomiary w terenie ?

Jeżeli to nie ma być projekt komercyjny, zdecydowanie polecam system stosowany przez autorów amatorskich mapek dla Garmina.

Taką mapkę można zrobić w domu na PC na bazie podkładu skanowanego uzupełnionego o waypointy i ślady pochodzące z "pomiarów" terenowych (w Twoim przypadku: PPC), a potem używać w pockecie na sofcie obsługującym format Garmina.

Można też nie robić map i pozostać przy używaniu softu z mapami skanowanymi uzupełnionymi o własne waypointy wyświetlane na tle takiej skanowanej mapy.

Niektórzy autorzy mapek prowadzą swoje serwisy, zatem można tam się sporo dowiedzieć. Moim zdaniem warto np. zajrzeć na ......... http://gpsmaniak.com   ;)   :proud:   :D
 

Chciałbym sobie zrobić mapkę ;-)
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 10, 2007, 21:32:22 »
Stronę przeglądam regularnie, dzieki za wszystkie informacje tam umieszczane. Jutro postaram się dokłądniej wyjasnić o co mi chodzi.

Chciałbym sobie zrobić mapkę ;-)
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 21, 2007, 17:06:56 »
Cytat: "GPS maniak"
Rozumiem, że chcesz zrobić mapę wektorową w oparciu o pomiary w terenie ?

Jeżeli to nie ma być projekt komercyjny, zdecydowanie polecam system stosowany przez autorów amatorskich mapek dla Garmina.

Taką mapkę można zrobić w domu na PC na bazie podkładu skanowanego uzupełnionego o waypointy i ślady pochodzące z "pomiarów" terenowych (w Twoim przypadku: PPC), a potem używać w pockecie na sofcie obsługującym format Garmina.

Można też nie robić map i pozostać przy używaniu softu z mapami skanowanymi uzupełnionymi o własne waypointy wyświetlane na tle takiej skanowanej mapy.

Niektórzy autorzy mapek prowadzą swoje serwisy, zatem można tam się sporo dowiedzieć. Moim zdaniem warto np. zajrzeć na ......... http://gpsmaniak.com   ;)   :proud:   :D
 




Jest to specjalistyczna mapa którą normalnie tworzy się ręcznie zaznaczając na wojskowych podkładach 1:5 000  te magiczne symboliki według własnego uznania i doświadczenia, potem wychodzą mapy z przesunięciami nawet 200 - metrowymi, chodzi o to aby moze zastąpić jakoś te symbole własnymi i zaznaczać odpowiednie punkty na podkładzie skalibrowanym w PPC a następnie przenieść je na komputer i tam już rysować takie jak na widocznej mapce. Sprawa nie wydaje się prosta ;-)

Chciałbym sobie zrobić mapkę ;-)
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 21, 2007, 19:07:44 »
Zainteresowanym tworzeniem map polecam stronke projektu openstreetmap

Chciałbym sobie zrobić mapkę ;-)
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 25, 2007, 16:29:17 »
Cytat: "pis_of_szit"
Sprawa nie wydaje się prosta ;-)

Powiem szczerze, że nie bardzo załapałem w czym rzecz.
Czy Twój problem sprawdza się do błędnej lokalizacji obiektów (stąd mowa o 200m przesunięciu) czy do specjalistycznej symboliki, ktorej nie oferuje żaden soft ?

Nie wiem. Nie czuję tematu.

Pomijając moje pradawne zwirowania zawodowe (kiedyś "otarłem się" o geodezję), to amatorsko od jesieni 2003r intensywnie zajmuję się robieniem map i to zarówno robieniem map "od podstaw" - na bazie własnych pomiarów, jak też mapek pochodzących z wektoryzacji map rastrowych - skanowanych. Bieganie z pocketem (czy GPSem w ogóle) po polach (nieważne czy masz wgraną mapę wojskową czy nie) i robienie jakich włąsnych "notatek" w postaci waypointów, a potem obróbka tego na PC w celu uzyskania mapy wydaje się być czynnością banalną. Zwłaszcza jeżeli masz podparcie w skanie mapy topograficznej. Przecież ja robię dokładnie to samo. Przykro mi, ale naprawdę nie rozumiem problemu.
 

Chciałbym sobie zrobić mapkę ;-)
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 04, 2007, 13:19:30 »
Nie iwem jakiego programu użyć aby były jak najlepsze efekty, i jak zapisywać ślady ? W postaci tracków dla dróg, punktów dla rowów czy mrowisk, elementó[/url] jest bardzo dużo więc jak pójdę w las to zapiszę wszystkie ale jak przeniosę to na kompa to to mi sie wszystko popierdzieli co to był za track rów czy droga czy może linia elektryczna ? Kolejna kwestia to w jakim programie robić same mapki - znaczy zczytywać te punkty ?

Chciałbym sobie zrobić mapkę ;-)
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 04, 2007, 18:15:30 »
Cytat: "pis_of_szit"
Nie iwem jakiego programu użyć aby były jak najlepsze efekty, i jak zapisywać ślady ?

Też nie wiem. Osobiście zacząłbym od sprawdzenia co można osiągnąć programami freeware - np. niezarejestrowaną wersją GIS Russy. Wyskocz z mieszkania na 15 minut zrób trochę pomiarów w terenie i zobaczysz czy to się nadaje.
Cytat: "pis_of_szit"
jak przeniosę to na kompa to to mi sie wszystko popierdzieli co to był za track rów czy droga czy może linia elektryczna ?

Możesz przecież w terenie opisać dany track czy punkt :mysli:
Nawet jeżeli program nie pozwalałby na opis tracka, to co za problem zrobić punkt: "p. grobli" (początek pomiaru grobli) potem przejść tę groblę i na końcu postawić punkt: "k.grobli" (koniec pomiaru grobli) wówczas będziesz wiedział czego track dotyczy.
Cytat: "pis_of_szit"
Kolejna kwestia to w jakim programie robić same mapki - znaczy zczytywać te punkty ?

Tu już nie pomogę. Ja robię mapki wektorowe dla Garmina i używam freewarowych narzędzi przystosowanych do tego celu. W przypadku map "do druku" najlepsze byłyby oczywiście porządne programy GIS służące do obróki danych gedezyjno kartograficznych. Mogą to być też nieco prostsze programy typu Globall Mapper, ale tak czy siak to soft komercyjny i na dodatek nie tani. Może są takie programy freeware, ale osobiście ich nie znam.

Chciałbym sobie zrobić mapkę ;-)
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 04, 2007, 19:32:53 »
Dzięki za pomoc. Zainstaluje kilka programów i wyskoczę do lasu, zobaczymy co z tego wyniknie.

Odp: Chciałbym sobie zrobić mapkę ;-)
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 01, 2007, 21:23:55 »
Czesc,
Moze ktos mi pomoze,
Mialem program do odczytywania map rastrowych - skanowanych lub aparatu foto czyli jako plik JPG. Po prostej kalibracji w PDA (nie w pc) mozna bylo zanalizowac swoja pozycje ...
Czy ktos moze podac mi liste programow tego typu ktore nie wymagaja PC i moga wykorzystywac bezposrednio pliki np JPG.

Z gory dziekuje.