Rower, góry = bezdroża

  • 10 Odpowiedzi
  • 3709 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Rower, góry = bezdroża
« dnia: Listopad 06, 2007, 15:13:42 »
Kupiłem niedawno moje pierwsze urządzenie z GPS. Jest to eten m700. Zainstalowałem pierwszy program do obsługi GPSu iGo. No i problem taki, samochodu nie mam, jeźdze tylko na rowerze, często wypuszczam się w góry. iGo jest tylko jakby to powiedzieć "komercyjny", tylko drogi asfaltowe i koniec. Czytałem też tutaj że do takich zastosowań to raczej Garmin, ale za bardzo nie wiem o co chodzi. Jak już mam tego etena to trzeba jakoś rozwiązać problem.
A zatem czy są jakieś programy gdzie są góry i będę widział gdzie jestem?
Najlepszym rozwiązaniem byłoby zrzucić obrazy z GoogleEarth i żeby punkcik przesuwał się po nich. Pewnie o nawigowaniu w takim terenie to już mogę zapomnieć...
Chciałbym też jakoś dokumentować moje wycieczki, czyli zapisywać ślad, punkty i później np wrzucić to do PC żeby komuś pokazać, pochwalić się.
A czy jest jakiś program, który na dużych, czytelnych liczbach pokazuje prędkość, średnią prędkość, wysokość n.p.m, jaką odległość przejechałem/przeszedłem ?
Pewnie ideału nie będzie, wszystkiego w jednym...

*

Offline Tricolore

  • ****
  • 516
  • Płeć: Mężczyzna
    • André
  • Sprzęt: ASUS MyPal A696
Odp: Rower, góry = bezdroża
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 06, 2007, 15:50:46 »
Proponuję NoniGPSPlot, GPSTuner czy np. OziExplorer. Można wczytać mapy (w formacie bitmapy) i je skalibrować. Programy pokazują wszystkie dane dot. naszego położenia (współrzędne, wysokość), zapisują tracki, które można przeanalizować, średnie prędkości, odległość przebytą, odległość do celu, kierunek jazdy/marszu, kierunek do celu itd. itp.


*

Offline bikekowal

  • ******
  • 13104
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rower, góry = bezdroża
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 06, 2007, 17:25:32 »
ja jeżdzę stosunkowo sporo i powiem, że mając okazję jeździć z Garminem Edge, nie zamieniłbym go nigdy na uchwyt i PDA. Jeśli jednak chcesz jeździć koniecznie z PDA, to najlepiej już korzystać z Oziego.
Bądźcie realistami, żądajcie niemożliwego...

*

Offline Tricolore

  • ****
  • 516
  • Płeć: Mężczyzna
    • André
  • Sprzęt: ASUS MyPal A696
Odp: Rower, góry = bezdroża
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 07, 2007, 12:37:24 »
Czemu najlepiej? GPSTuner i NoniGPSPlot to tez świetne programy GPS off-road. A GPSTuner ma chyba najbardziej rozbudowaną część "statystyczną", a mapy można kalibrować bezpośrednio w programie. Jedyną jego wadą jest to, że.. jest płatny :(

*

Offline bikekowal

  • ******
  • 13104
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rower, góry = bezdroża
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 07, 2007, 12:44:13 »
może źle to określiłem...po prostu Ozi przypadł mi do gustu najbardziej.
Bądźcie realistami, żądajcie niemożliwego...

Odp: Rower, góry = bezdroża
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 07, 2007, 14:05:37 »
dzięki, dzięki  :ok: już zaczyna sie robić ciekawie
Zainstalowałem Ozi ale chyba też jest płatny bo od czasu doczasu pojawia się plansza że to wersja demo, a żeby uzyskać Code trzeba zapłacić. Ale najpierw potestuje troche.
Podoba mi się bo już widze że są ślady  :proud: Teraz będe próbował wrzucić obraz okolicy mojego domu z GoogleEarth, tylko problem jest taki że on chce tylko pliki *.map.  Zatem dalesze pytania:
1. Jak to zrobić? Jest jakiś konwerter?
2. Jak włączyć wskaźniki, najlepiej jak najwięcej, przebytego dystansu, prędkości?
3. Jak przeprowadza się kalibracje map? Na czym to polega? Jak zrobić to w Ozi?

*

Offline bikekowal

  • ******
  • 13104
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rower, góry = bezdroża
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 07, 2007, 16:24:51 »
jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat oziego, kieruję Cie na stronę GPSManiaka,
http://gps.astronet.pl/
Bądźcie realistami, żądajcie niemożliwego...

*

Offline detkaina

  • 40
  • Sprzęt: Asus A636,Samsung I900
Odp: Rower, góry = bezdroża
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 08, 2007, 18:35:19 »
Zobacz oprogramowanie ze strony:
http://www.rungps.net/
ja używam do zapisywania śladu , ale istnieje możliwość nawigowania na wcześniej przygotowanej mapie na portalu:  http://www.gps-sport.net.
Bardzo fajny soft z możliwością wirtualnej rywalizacji. :ok:
Istnieje możliwość zapisania tracków w formacie akceptowanym przez polski portal: http://www.bikebrother.com/

Do tego czego oczekujesz to idealny program -jedna wada - płatny , naprawdę warto :ok:
« Ostatnia zmiana: Listopad 08, 2007, 18:41:32 wysłana przez detkaina »

Odp: Rower, góry = bezdroża
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 09, 2007, 13:07:06 »
przetestuje wszystkie te progamy, bo to dopiero początek mojej zabawy z GPS.
Bardzo dobra stronka - polecam wszystkim.  Ten Pan jest chyba GPS maniakiem  :wink:

No zatem zrobiłem wszystko jak na tej stronie było, no prawie wszystko... już Wam mówie, bo o tym na stronce nie ma.
1. Wziełem zdjęcie z GoogleEarth mojej okolicy. Wpisałem współrzędne dla 4 narożników zdjęcia, spisane też z Google, a także jeden środkowy. Ale nie jestem pewnien czy te punkty tworzą dokładny prostokąt i napewno nie są to samiutkie narożniki. Czy jest to wymagane?? Jeśli tak, to jak to zrobić? Czy ktoś ma takie doświadczenie z GoogleEarth?
2. Zauważyłem że Ozi podaje mi moje współrzędne, to znaczy jadną  - z minusem, a tą właśnie którą wpisałem z GoogleEarth jest z plusem, czy to ma jakiś wpływ?
3. A teraz sam Ozi. Pomimo że mam już obraz mojej okolicy na ekranie PPC, GPS odczytuje współrzędne, wysokość, czyli działa, to nie pokazuje gdzie jestem, mapa nie przesunie się. Po chwili przeskoczy na sam dół zdjęcia i koniec... :(
4. Po jakimś czasie wskakuje mapa świata. Czy na tym polega ograniczenie wersji demo?

Odp: Rower, góry = bezdroża
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 10, 2007, 01:08:22 »
No zatem zrobiłem wszystko jak na tej stronie było, no prawie wszystko... już Wam mówie, bo o tym na stronce nie ma.
Na mojej stronce jest więcej niż się Tobie wydaje, tyle że czasami są to informacje ukryte  :wink:

1. Wziełem zdjęcie z GoogleEarth mojej okolicy. Wpisałem współrzędne dla 4 narożników zdjęcia,

Cytuję: Program umożliwia pobranie z serwera Google Earth map i zdjęć satelitarnych z georeferencjami - w tym z kalibracją w formacie Ozi Explorera.

Cytat nomen omen pochodzi z mojej stronki: http://gpsmaniak.com/new/soft-gps.htm#UMP i jest to info o programie GoogleMV, który za zgodą autora leży na moim serwerze.
« Ostatnia zmiana: Listopad 10, 2007, 01:11:13 wysłana przez GPS maniak »

Odp: Rower, góry = bezdroża
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 10, 2007, 16:23:28 »
Dziękuje. Fajny ten program.
Dla wszystkich co by chcieli go używać kilka wskazówek bo nie wszystko jest intuicyjne.
Szukałem długo przycisku, funkcji zapisz, export itp... Już Wam mówie - należy wybraż ikonke do zaznaczania obszaru, później wybrać powiększenie, jakby dokładność, która wcześniej trzeba sobie sprawdzić samemu, balansować między rozmiarem pliku a dokładnością.

A teraz kolejne pytania:
1. Czy czerwona, wielka strzałka to moja pozycja? Po co w takim razie ładne, zgrabne kółko, celownik??
2. Czy w ustawieniach Oziego musze ustawić jakieś specjalne, inne parametry odpowiednio dla mapy tworzonej GMV, bo czerwona strzałka niby pokazująca moje położenie jest z jakieś 1,5km od mojego prawdziwego położenia. Program się pomylił ?? Nie sądze.....