Prośba o pomoc! Zółtodziób :(

  • 10 Odpowiedzi
  • 3550 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Prośba o pomoc! Zółtodziób :(
« dnia: Maj 25, 2006, 22:24:10 »
Witam serdecznie! Niedawno zakupiłem odbiornik GPS GARMIN GPSMAP 60 poszukuje map widziaeł że polecany jest progrma GPMapa 4.0 ale cena jest odstraszająca. Na formum znalazłem alternatywę program Navigator professional któr w EMPiku mozna kupić za 98 zł. Pytanie brzmi czy warto inwestować w GPMape czy w alternatywny 4 razy taniszy progam. Jakie są różnice . Pomocy Dziękuje i pozdrawiam

Re: Prośba o pomoc! Zółtodziób :(
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 28, 2006, 16:52:10 »
Cytat: "crow81"
Pytanie brzmi czy warto inwestować w GPMape czy w alternatywny 4 razy taniszy progam. Jakie są różnice . Pomocy Dziękuje i pozdrawiam

Uważaj na programy z serii "Nawigator". Nie wszystkie produkty zawierają wgrywalne mapy do Garmina. Nie wiem, gdzie w EMPiKu widziałeś Professionala poniżej 100,- ? To chyba niemożliwe.
Mapy do Garmina zawiera produkt GPS Nawigator (ale to są tylko mapy do Garmina - bez mapy na PC !!!), który oficjalnie kosztuje ok. 170,- zł. Professional też zawiera (Garmin + PC + Europa PC), ale kosztuje chyba ok. 300,- zł.

Odpowiadając na pytanie. Jeżeli nie potrzebujesz routingu na poziomie odbiornika - postaw na Nawigatora. Nawiasem mówiąc 24MB pamięci powoduje, że i tak nie wgrasz do niego całej Polski. Nawet wszystkich map z GPS Nawigatora, bo te zajmują 37,4 MB.  GPMapa znacznie więcej.
Jeżeli chodzi o główne różnice:
- GPS Nawigator nie ma routingu na poziomie odbiornika.
- GPS Nawigator nie ma numeracji posesji.
Natomiast pod względem szczegółowości oba produkty są porównywalne.
Ba !! Do wędrówek na piechotę osobiście wolę GPS Nawigatora. No i moje mapy  :lol:

I jeszcze jedna uwaga. Seria "60" to odbiornik turystyczny. Jeżeli kupiłeś go z myślą o samochodzie - to będziesz chyba trochę rozczarowany. Osobiście nie polecam takiego zakupu do samochodou. Nawet kolorowe 60C/CS czy "SiRFowe" odbiorniki z kartami pamięci 60cx/csx, które całkiem nieźle sobie radzą w samochodzie ("nieograniczona" pamięć na mapy, obsługa POI - radary !! itp) i tak polecam tylko do turystyki.

Więcej ( prawie wszystko  :wink:  ) na temat Garminów w turystyce znajdziesz na www.gpsmaniak.com

Zapraszam.
 

*

Offline majki2

  • ***
  • 312
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: ASUS A636, Samsung Galaxy SII, SE P1i
Prośba o pomoc! Zółtodziób :(
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 28, 2006, 17:25:17 »
Co do programu z EMPIKu to chyba miałeś na myśli Navigo Professional http://www.empik.com/showobject.jsp?objectId=359798&currentCategory=4020400
tyle że to jest do Pocket PC a nie Garmina. Jeśli kupiłeś tego Garmina do łażenia po górach to OK, ale jak do auta to zły zakup. Mały ekran, brak nawigacji głosowej i mały wybór programów nawigacyjnych. A na PPC miałbyś duży wybór.

Prośba o pomoc! Zółtodziób :(
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 28, 2006, 18:44:32 »
Cytat: "majki2"
ale jak do auta to zły zakup

Z tym się zgadzam w 100%, ale ....
Cytat: "majki2"
.... mały wybór programów nawigacyjnych. A na PPC miałbyś duży wybór.

To akurat nie jest argument przemawiający na korzyść PPC. Inaczej. To może być argument dla kogoś kto trakuje nawigację jako rozrywkę i chce zobaczyć soft "a", "b", "c" itd. Dla kogoś kto potrzebuje porządnej i mało kłopotliwej nawigacji do samochodu - PPC nie jest zbyt dobry. Urządzenia dedykowane są po prostu wygodniejsze. Z reguły też są wyposażone w zdecydowanie lepsze wyświetlacze. Nie wymagają instalacji softu, nie wymagają zasilania (fabryczna navi) itp.

Zwracam uwagę na nomenklaturę: "soft". Na urządzenia dedykowane w ogóle nie ma softu nawigacyjnego. Są tylko mapy.

Jeżeli chodzi o soft, to sądzę, że poza Moi może jeszcze 3-4 osoby w Polsce używają (legalnie !!) na Europę i TomToma i Destinatora i iGo i coś tam jeszcze, a na Polskę i AutoMapę i Navigo i MapaMap i .... GPMapę 4.o.

Po co dublować programy ? Ulice są ulicami. Czy to AutoMapa czy GPMapa - każdy z tych produktów zaprowadzi Ciebie z równym prawdopodobieństwem do celu. Podobnie w przypadku produktów na Europę zachodnią. Różnice pomiędzy różnymi produktami mapowymi są naprawdę niewielkie.

Nie wiem czy miałeś okazję bliżej (no powiedzmy - przejechać z 1000km) poznać dedykowany system nawigacyjny ? Np. TomTomGo, Garmin (samochodowy !) lub co najważniejsze nawigację fabryczną ? Taką z prawdziwego zdarzenia ? To jest poezja. Na cholerę mam się zastanawiać i błądzić po grupach/forach by usłyszeć: TomTom jest gorszy/lepszy od iGo/Destinatora ? Ty mówisz: dodatkowe możliwości, a ja mówię: dodatkowy kłopot, dodatkowe rozterki i być może dodatkowe koszty (gdybym kupił). A tak: masz fabryczną Nawi - z reguły dopieszczoną w każdym segmencie. I o to chodzi. A najważniejsze: nie masz systemu operacyjnego  :!:   :lol:

Pod względem praktycznym - nieco gorzej od fabrycznej nawigacji sprawuje się nawigacja dedykowana oparta np. o samochodowe odbiorniki Garmina czy TomTomGo. Potem jest mała przepaść ......... no i w końcu jest PPC.

Zapewniam Ciebie, że gdyby nie cena tych rozwiązań - zwłaszcza Nawi fabrycznej  :cry:  (w Polsce jest jeszcze sprawa map) to są to zdecydowanie lepsze rozwiązania niż nawigacja na bazie PPC.
--------------------

Oczywiście ta wypowiedź jest OT, bo GPSMAP60 to odbiornik turystyczny - w czym obaj jesteśmy zgodni.

Prośba o pomoc! Zółtodziób :(
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 28, 2006, 19:47:42 »
Witam na poczatku barzo przepraszam ponieważ faktycznie walnełem ostrego byka w nazwie programu  :oops: . Sprzęt kupiłem faktycznie to dostałem w celu dokonywania pomiaru pól rolnikom. Chce z niego wycisnąć jak najwięcej sie da i dlatego szukam w miare taniego programu któr pomoże mi w sprawdzeniu GPSMAP 60 :). Znalazłem dwa alternetywne dla programu GPMapa programy mianowicie Nawigator Mapa Polski 2005 oraz wcześniej już wspomniany GPS nawigator. Pomóżcie który programik jest bardziej fukcjonalny i czy Nawigator Mapa Polski 2005 będzie działał na moje 60tec :). Dzięki za wasze bardzo fachowe porady i uwagi. Bardzo jestem wdzięczny. Pozdrawiam

Prośba o pomoc! Zółtodziób :(
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 28, 2006, 20:31:14 »
Cytat: "crow81"
czy Nawigator Mapa Polski 2005 będzie działał na moje 60tec :).

Jeszcze raz podkreślam zwracaj większą uwagę na nazewnictwo.
Odwiedź tę stronę: http://www.cartall.com.pl

Zobacz:
- Nawigator Mapa Polski
- GPS Nawigator
to są różne produkty  :!:  

Nawigator Mapa Polski to soft / mapa na PC. On pozwala np. zaprojektować trasę i ewentualnie (via RS !!) wysłać ją do Garmina (trasę !!), ale on nie zawiera map "wgrywalnych" do Garmina.

GPS Nawigator - to właśnie mapy do Garmina. Można je wysyłać z prostej ładowarki dostarczanej z GPS Nawigatorem lub (lepiej !!) po ich wpięciu do MapSource. Ale te mapy nie obsługują funkcji routingu - zatem do samochodu będziesz musiał sobie przygotować trasy - np. ręcznie - z poziomu MapSource - na tle map z GPS Nawigatora. Pisałem o tym na mojej stronce.

Nawigator Professional zawiera oba te produkty + atlas Polski dla PDA + mapę Europy. Ale UWAGA: Mapa Europy jest tylko w wersji na PC !

Sam używam i GPMapę i GPS Nawigatora. Oczywiście do samochodu GPMapa 4.o jest o niebo lepsza, ale przy czarno białym wyświetlaczu i 24 MB pamięci MAP60 osobiście uważam zakup GPMapy 4.0 za wyrzucony pieniądz.

W ogóle zanim cokolwiek kupisz to na początek zainteresuj się mapami free. Znam wielu ludzi, którzy używają tylko UMP-y (mapki darmowe - zrobione przez amatorów). Jest przecież UMP_PL. Są różne plany miast. Są mapki turystyczne. Niektóre z tych UMP-ów mają też routing. Jak się pobawisz to zobaczysz co i jak.
Pisałem wcześniej: zapraszam na moją stronkę www.gpsmaniak.com . Zobacz sekcję "Mapy", "Praktyczne Porady". Wiele spraw się Tobie wyklaruje. Pobierzesz darmowe mapy, darmowy soft (SendMap) wgrasz jakieś mapki i sprawa będzie bardziej czytelna.

I jeszcze jedno - to Forum PDA, a MAP60 nic nie ma wspólnego z PDA. Sądzę zatem, że z następnymi pytaniami powinieneś wejść na Forum Garmin.pl. Tam - nie tylko ja, ale wielu innych "garminiowców" będzie mogło Tobie pomóc  :lol:

Prośba o pomoc! Zółtodziób :(
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 28, 2006, 22:02:36 »
Widze, że niechcący moim pytaniami zdenrwował. Bardzo przepraszam ale GPS ma od 5 dni wcześnie nigdy z system GPS i odbiornikami GPS nie miałem doczynienia, także zakres wiedzy jaki ma do opanowania jest straszny dlatego tak męcze różnych ludzi pytaniami :) jak sie czasami okazuje troche niemoądrymi.:)  :oops: . BArdzo dziękuje za pomoc

Prośba o pomoc! Zółtodziób :(
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 28, 2006, 23:29:21 »
Cytat: "crow81"
Widze, że niechcący moim pytaniami zdenrwował.

Ależ skąd  :lol:  Nie wiem, które moje zdanie wywarło takie wrażenie  8)

Problem w tym, że tu naprawdę pisuje niewielu ludzi znających i GPMapę 4.o i GPS Nawigatora (ogólnie produkty Cartalla) i na dodatek turystyczne odbiorniki Garmina. Tu także pisuje mało osób zainteresowanych taką tematyką. Po prostu to nie to Forum. Gdybyś pojawił się na Forum Garmin.pl i zadał pytanie o Acera z AutoMapą - odesłałbym Ciebie tutaj - na Forum PDA Club i nie należy tego traktować jako "wyrzucanie" z Forum, ale jako dobrą, ba !!! najlepszą  :!:  poradę.

Inna sprawa, że jak już mam udzielać porad, to chciałbym aby z nich skorzystało jak najwięcej osób - zatem wolę na pytania dotyczące Map60 odpowiadać tu:   http://forum.garmin.pl

*

Offline majki2

  • ***
  • 312
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: ASUS A636, Samsung Galaxy SII, SE P1i
Prośba o pomoc! Zółtodziób :(
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 28, 2006, 23:50:05 »
Cytat: "GPS maniak"
To może być argument dla kogoś kto trakuje nawigację jako rozrywkę i chce zobaczyć soft "a", "b", "c" itd. Dla kogoś kto potrzebuje porządnej i mało kłopotliwej nawigacji do samochodu - PPC nie jest zbyt dobry. Urządzenia dedykowane są po prostu wygodniejsze. Z reguły też są wyposażone w zdecydowanie lepsze wyświetlacze. Nie wymagają instalacji softu, nie wymagają zasilania (fabryczna navi) itp.

Jeśli ktoś się nie zna zupełnie na komputerach to może to i wygodniejsze ale ja tam wolę mieć wybór programu. No i mam normalny wszechstronny komputer. Dlatego kupiłem AM bo mi się spodobała najbardziej ze wszystkich innych dostępnych programów, ponadto cena nie była taka wysoka. Ma obrysy budynków i wygląda podobnie do papierowej mapy. GPMAPA wogóle mi się nie podoba.
Natomiast chciałbym też mieć odbiornik turystyczny do pieszych wędrówek bo PPC się wogóle nie sprawdza w mocnym słońcu, nie mówiąc o deszczu. Niestety w Garminie już nie ma takiego wyboru jak PPC.

Prośba o pomoc! Zółtodziób :(
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 29, 2006, 00:39:15 »
Cytat: "majki2"
No i mam normalny wszechstronny komputer.

Ale to jest argument poza merytoryczny. Albo mówimy o "wyższości" nawigacji jednej nad drugą, albo o dodatkach do niej,  :wink: a dokładniej o ekonomii zakupu. Nigdy nie negowałem tego, że pocket - zwłaszcza zintegrowany z GPSem to najtańszy sposób na profesjonalną nawigację samochodową.

Wiesz, ale z nawigacją to tak jak z radioodbiornikami samochodowymi. Możesz oczywiście preferować radia "nie wbudowane", bo wówczas sam sobie wybierasz model. Ale (dawniej) musiałeś wyjmować całe radio i zabierać ze sobą, potem był panel - też trzeba było pamiętać o tym, żeby go zabrać, ze sobą. Przy wsiadaniu odwrotnie. A radio fabryczne ? Przekręcasz kluczyk i już gra. To samo z nawigacją fabryczną.
Tu nie ma nic do rzeczy, czy ktoś się zna na komputerach czy nie. To jest po prostu komfort w użytkowaniu. Żadnych zwisów systemu, żadnych kabelków, żadnych ładowarek. Wsiadasz i ....... to działa  :!:
Cytat: "majki2"
Dlatego kupiłem AM bo mi się spodobała najbardziej ze wszystkich innych dostępnych programów ....

Jasne. To rozumiem. Chociaż akurat uroda ważniejsza jest w przypadku kochanki czy sekretarki, a nie nawigacji. Sprzęt nawigacyjny z mapami ma być skuteczny i przyjazny.
Cytat: "majki2"
GPMAPA wogóle mi się nie podoba

Oj ! A co to jest wygląd GPMapy ? Nie ma czegoś takiego  :lol:  W każdym odbiorniku GPMapa wygląda inaczej. W samochodowych Garminach może mieć np. postać 3D i ulice mogą być - tak samo jak w AM - rysowane szerokimi obrysami, a nie pojedyńczymi kreskami !
Jeżeli chodziło Tobie o brak obrysów budynków, to nie czuję takiej potrzeby, ale masz rację - w AM wygląda to ładnie.

Ale ważniejsze od wyglądu są funkcje. I tu znów: GPMapa sama w sobie niewiele ma wspólnego z funkcjonalnością zestawu. To, jakie funkcje posiada GPMapa zależy od odbiornika, który ją obsługuje. I zapewniam Ciebie, że wiele rozwiązań z droższych Garminów mocno by Ciebie zdziwiło i chciałbyś żeby AutoMapa 4 wprowadziła takie funkcje. No i jest też odwrotna strona medalu. W moim - turystycznym było nie było - 60CSX GPMapa sprawuje się znacznie gorzej niż AutoMapa.

Wracając do mojej ogólnej opinii. Uwierz mi. Miałem okazję z czymś takim (nawi fabryczne) pojeździć trochę we Włoszech. Nawigacja fabryczna (czyli taka wbudowana w samochód) pod względem komfortu użytkowania jest zdecydowanie lepsza od jakiegokolwiek Garmina czy PPC. Niestety nie stać mnie takie coś i dlatego jeżdżę z ....... PPC  :cry:

*

Offline majki2

  • ***
  • 312
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: ASUS A636, Samsung Galaxy SII, SE P1i
Prośba o pomoc! Zółtodziób :(
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 29, 2006, 07:50:11 »
Cytat: "GPS maniak"
Nawigacja fabryczna (czyli taka wbudowana w samochód) pod względem komfortu użytkowania jest zdecydowanie lepsza od jakiegokolwiek Garmina czy PPC.

Ale z fabryczną jest ten kłopo że się jest skazanym na mapy dostarczone przez producenta samochodu, a ci niespecjalnie interesują się naszym krajem. Jadąc do innych krajów też w razie potrzeby można dokupić mapy których nie ma w samochodzi ewbudowanych. Można tez dograć POI z internetu, ciekawe czy da się coś takiego w aucie. Zresztą jeśli to jakiś dedykowany system to prawie nikt go nie używa i nie byłoby ską wziąć POI. Za to ekran jest dużo większy od tego w PPC.
Myślę że w PPC nie byłoby problemów ze zwisami podobnie jak w na PC z Windowsem, gdyby zainstalować komplet potrzebnych programów dostosowanych do używanej wersji systemu, i na tym poprzestać. My ciągle eksperymentujemy z różnymi programami, beta, do starszych wersji WM itp a potem są resety i inne problemy.