PDAclub.pl

Samodzielne Nawigacje GPS - PNA / PND (Windows CE) => Garmin => GPMapa => Wątek zaczęty przez: bazi22 w Styczeń 07, 2006, 12:30:30

Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: bazi22 w Styczeń 07, 2006, 12:30:30
Przymierzam się do napisania artukułu porównującego programy AutoMapa i Que. Nie zamierzam porównywać dokładności map - jest ona porównywalna, żeby nie powiedzieć taka sama.

Sam plan artukułu, a zarazem testu przedstawia się następująco:
1. Instalacja - sposób instalacji, możliwe lokalizacje plików, zajmowany obszar pamięci z mapami całej Polski (AutoMapa XL i GPMapa 3.0); sposób rejestracji/odblokowywania programu i map.

2. Interfejs programu - intuicyjność menu, dostepność poszczególnych funckji

3. Mozliwości konfiguracji
   4. Działanie programu
5. Inne związane z programami:

A) AutoMapa:
B) Que:
6. Podsumowanie - wnioski dla uzytkowników, próba oceny opłacalności Koszt/EfektUWAGI
[/u]
Proszę o rady w kwestii na co zwrócić szczególną uwagę oraz o przykłady procedur testowych do sprqawdzenia działania programów (trasy, rekalkulacja).

GPMapę będę miał w poniedziałek (09.01) - tydzień na obeznanie się z nią (do tej pory używalem AM i ręcznych bezmapowych garminów), od 16.01 zaczynam testować i pisać, i myślę że do 22-25 skończę.

Moi zgodził się pomóc w kwestiach merytorycznych związanych z softem nawwigacyjnym, myslę że GPS Maniak nie odmówi pomocy w kwestiach typowo garminowskich, jak np. MapSource.

Na konstruktywne wnioski czekam do przyszłej niedzieli.[/list]
Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: amprnet w Styczeń 07, 2006, 16:43:27
Nie wiem jakie wersje Automapy bedziesz porownywal wiec aby test byl dobry mysle ze nalezaloby uzywac najnowszych wersji dostepnych obu produktow wiec:

Automapa: 3.9.3 mapy wersji "r"
GPMapa: piszesz ze bedzie to wersja 3.0 a obecna jest dostepna 4.0 - od 19 grudnia  (moze udaloby sie otrzymac od GPMAPA najnowsza wersje tylko do testow ?)

Bede czekal na wyniki gdyz w momenice jak sie ukazal opis jak uzywac Garmin Que na PDA to jest to ciekawa alternatywa do automapa
Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: bazi22 w Styczeń 07, 2006, 16:55:49
Nie pisnę słowem na tema dokładności map, bo
- znajdę z tysiąc miejsc gdzie dokładnieksza jest AM
- znajdę z tysiąc miejsc gdzie dokładniejsza jest GPMapa

Porówywane będą najnowsze wersje programów AM 3.9.3 i Que 2.70

Nie ma raczej możliwości otrzymania GPMapy 4.0 w celach testowych, nie posiadając odbiornika gps firmy Garmin.
Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: bar7ek w Styczeń 07, 2006, 17:05:15
Jak dostanę paczkę z GPMapą 4.0 to do testów na QUE mogę się podzielić :) (może w końcu dojdzie bo czekam już tydzień).
Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: Moi (Adam Kubicki) w Styczeń 07, 2006, 17:28:15
Dodałbym, co pewnie zamierzałeś zrobić w podsumowaniu, plusy i minusy dla jednego i drugiego softu, bo to najbardziej czytelne, a niektórzy ograniczają się wręcz do lektury tylko takiej części porównania.

Problemem może być kwestia, której siłą rzeczy nie weźmiesz pod uwagę w tym teście, zgodności tych programów z różnymi konfiguracjami PDA+v.ROM+v.OS+GPS+soft współistniejący na PDA, w szczególności nakładki.
AM została przetestowana chyba na wszelkich zestawach, często z bolesnym skutkiem, zaś Que z racji mniejszej popularności, na niewielu.
Choć mam nadzieję, że Que działa bardziej stabilnie i jego zgodność jest znacznie lepiej dopracowana, to nie można wykluczyć jakichś problemów z kompatybilnością.
Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: bazi22 w Styczeń 07, 2006, 17:31:45
Que będzie przetestowany na moim pockecie i nie mam zamiaru wyłączać żadnej nakładki, a w tle często będzie chodził Spb Benchmark, żeby zobaczyc jak bardzo zuzywają baterię.

Mam nadzieję że udzielając mi wsparcia, przetestujemy przy okazji Que na jednym z Twoich pocketów.
Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: amprnet w Styczeń 07, 2006, 17:38:44
Cytat: "bazi22"

Nie ma raczej możliwości otrzymania GPMapy 4.0 w celach testowych, nie posiadając odbiornika gps firmy Garmin.Czyli jak rozumie GPMapa 4.0 nie pojdzie na QUE 2.70 z GPSProxy i zwyklym GPS nie GRAMIN GPS ?

.
Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: Moi (Adam Kubicki) w Styczeń 07, 2006, 18:37:10
Raczej pójdzie. Nie widzę powodów, żeby nie poszła, chyba że namieszało się coś z mechanizmem NT.
Rzecz w tym, że Bartek (bazi) jej jeszcze nie ma.

GPMapa 4 byłaby lepsza o tyle, że (ponoć - też jeszcze nie mam) znacznie lepiej uwzględnia opcję omijania dróg gruntowych.

Ja przetestuję Que na wszystkich swoich iPAQach, przy czym 4700 na oryginalnym instalatorze z kluczami z GPS 10, a na pozostałych z ID BT-338. Jeśli będą różnice, przekażę Bartkowi.
Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: GPS maniak w Styczeń 07, 2006, 18:39:53
Cytat: "amprnet"
Bede czekal na wyniki gdyz w momenice jak sie ukazal opis jak uzywac Garmin Que na PDA to jest to ciekawa alternatywa do automapa


Podejrzewam, że dla wielu. Przede wszystkim dlatego, że tę samą mapę możemy wykorzystać na PPC ( QUE )  PC/Laptopie (MapSource/nRoute) oraz w odbiorniku turystycznym Garmina.

Od dwóch dni testuję GPMapę 4.o na PPC. Przedtem nigdy nie używałem QUE, zatem jest to dla mnie coś zupełnie nowego.

Pierwszą opinią jaką mogę się podzielić to to, o czym pisał Adam w innym wątku. Aby przesiąść się z AM na QUE trzeba będzie przełamać pewne przyzwyczajenia. I nie chodzi tu nawet o sam interfejs, bo ten jest i bardzo czytelny (ale po angielsku !!!) i pod względem użytecznych funkcji bardzo mocno rozbudowany, ale chodzi o komunikaty głosowe.

AM prowadzi "za rączkę". QUE nie.
Komunikaty QUE pojawiają się rzadziej i dotyczą ewidentnie skrzyżowań/zjazdów/rond. W momencie kiedy wjeżdżasz na główną szosę i masz z niej zjechać za 25 km QUE komunikuje: jedź 25 km a potem skręć na prawo.

I teraz następuje cisza. Choćbyś jechał serpentynami z tysiącem skrzyżowań, to póki jedziesz tą samą szosą to QUE milczy. Dopiero ok. 500m / 150m przed zakrętem (to raczej sprawa czasu przewidywanego nie odległości) przypomina o manewrze. Nie ma też w QUE powtórzenia manewru już na samym skrzyżowaniu jak w AM: "w prawo".

Jeżeli ktoś nigdy nie korzystał z nawigacji - nie ma sprawy. Spokojny wyważony QUE na pewno mu się spodoba i .... taka osoba raczej już nie przesiądzie się na AM :wink: Natomiast jeżeli ktoś dużo jeździł z AM i przyzwyczaił się do tego, że Jadzia to gaduła, będzie mu tego brakowało.

Oto inne uwagi:

1. Składnia. QUE nie obsługuje języka polskiego, a komunikaty głosowe są tłumaczeniem z angielskiego zatem 150 m to "jeden sto piećdzięsiąt metrów", a 12,5 km to "dwanaście coma pięć kilometrów"

2. QUE daje komunikat przed każdym zjazdem (np. skrzyżowanie ze ślimacznicami) i teraz w sytuacji kiedy mamy szosę/ulicę na wprost, ale na prawo - lekko skos odchodzi zjazd do ulicy prostopadłej, a mamy skręcić w prawo dostajemy: "zjedź na prawo", ale kiedy mamy jechać prosto słyszymy: "zjedź na lewo"  :lol:
Przy pierwszej takiej sytuacji zgłupiałem, bo na tym skrzyżowaniu można było skręcić w lewo !! Za drugim, trzecim razem już było lepiej - teraz w ogóle nie ma problemu. Fakt jest jednak faktem że dla usera AM rozróżnienie komunikatów "zjedź", a "skręć" i konsewkencji z tego płynących może być trudne.

3. Póki co, QUE nie wspomaga tryby Landscape. Tzn. pracować w poziomie może bez problemu - wszystkie funkcje można obsługiwać, ale pola komputera zamiast z boku ekranu (jak to bywa w Lanscape) i tak wyświetlają się na górze - tak jak w wersji pionowej.

4. W przeciwieństwie do AM QUE jest odporny na zjechanie z trasy. Komunikat "poza trasą" pojawia się dopiero po odjechaniu ok 150-200m od trasy. To z jednej strony fajne - nie marudzi, że "poza trasą" z tego tylko powodu, że zjechałem na Parking oddać nadmiar płynów, z drugiej strony wjechałem na jakieś osiedle, a on ciągle udawał że jadę główną drogą - czyli milczał. Dopiero przekroczenie tej zaczarowanej granicy ok. 150m - 200m spowodowało rekalkulację po osiedlowych uliczkach.

I tyle !!  Więcej rzeczy nie przychodzi mi do głowy.
Program działa szybko i stabilnie.

Zrobiłem po Poznaniu + okolice jakieś 150 km. QUE + GPMapa 4.o na MIO_169. Obok był user MIO_169 + AM 3.9. Nie bawiliśmy się w mierzenie czasów kalkulacji i innych rzeczy - po prostu sprawdzaliśmy jak soft się sprawdza i "na czuja" który lepszy.

Po takiej krótkiej jeździe trudno cokolwiek więcej powiedzieć poza tym,  oba softy gwarantują w 100% profesjonalną nawigację. Ja zostaję przy GPMapie, a user AM przy AM. Nikt nikogo nie przekonał do zmiany.

---------------------------
OT
Co do samej GPMapy. Otóż wersja 4.o jest zdecydowanie bardziej dopracowana niż 3.o. Tylko raz v.4.o kazała skręcić mi na zakazie, podczas gdy w 3.o Poznań chyba w ogóle nie obejmował restrykcji tego typu.
Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: GPS maniak w Styczeń 07, 2006, 18:55:14
Cytat: "amprnet"
Czyli jak rozumie GPMapa 4.0 nie pojdzie na QUE 2.70 z GPSProxy i zwyklym GPS nie GRAMIN GPS ?


Pójdzie na pewno. Ja używam na MIO_169 !

Są jednak problemy licencyjne.
1. Pamiętaj że używamy QUE chyba nie do końca zgodnie z licencją
2. GPMapa to mapa dla Garmina. Kodowana. Blokowana na ID odbiornika. Jak ją odblokujesz bez odbiornika ? Podając fikcyjny ID ? Można, ale czy rejestracja zadziała ? Nie wiem.

Jak masz (tak jak ja) choćby turystycznego garmina, to odblokowujesz mapę na realny - unikatowy - ID Garmin, a potem w gpsproxy podajsz ID i gpsproxy emuluje już odbiornik Garmina z jego unikatowym ID. To działa na 100% !

Dlatego to rozwiązanie (w końcu zrobione bez zgody Garmina) jest idealne przede wszystkim dla tych, którzy w terenie używają odbiorniki turystyczne, a mając PPC chcieliby mieć w samochodzie profesjonalną nawigację bez kupowania (lub kradzieży) AutoMapy.
Tytuł: Re: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: gps-y w Styczeń 07, 2006, 19:01:37
Cytat: "bazi22"
Porównywane będą najnowsze wersje programów AM 3.9.3 i Que 2.70


To w jaki sposób zrealizujesz np. punkt
Cytat: "bazi22"
4. Działanie programu
szybkość wyznaczania tras szybkiej/krótkiej
szybkość rekalkulacji trasy po zjechaniu z niej oraz jej trafność
komunikaty - ich czytelność i "nadążanie" jazdą


Cytat: "bazi22"
Nie ma raczej możliwości otrzymania GPMapy 4.0 w celach testowych, nie posiadając odbiornika gps firmy Garmin.


A jaki w sposób można otrzymać 3.0 ?
Cytat: "bazi22"

....zajmowany obszar pamięci z mapami całej Polski (AutoMapa XL i GPMapa 3.0); sposób rejestracji/odblokowywania programu i map.


Jeżeli już posiadasz GPMapę 3.0 to dla równowagi porównaj z drugiej strony Automapę 3.7x (obie wersje zostały wydane w tym samym czasie) Jest zasadnicza różnica w działaniu Que z GPMapą  3.0 i 4.0  (szybkość wyznaczania trasy, optymalizacja trasy itp...)
Tytuł: Re: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: bazi22 w Styczeń 07, 2006, 19:29:46
Cytat: "gps-y"
Cytat: "bazi22"
Nie ma raczej możliwości otrzymania GPMapy 4.0 w celach testowych, nie posiadając odbiornika gps firmy Garmin.


A jaki w sposób można otrzymać 3.0 ?Będę miał od poniedziałku Questa szwagra, to odbierając go od niego przy okazji wrzucę MS na kartę GPMapę 3.0, którą też on posiada. Przy ukazji podpiszemy umowę użyczenia, żeby z prawniego punktu też było wszystko w porządku. Po zakończeniu testów GPMapę na karcie skasuję


Cytat: "gps-y"

Jeżeli już posiadasz GPMapę 3.0 to dla równowagi porównaj z drugiej strony Automapę 3.7x (obie wersje zostały wydane w tym samym czasie) Jest zasadnicza różnica w działaniu Que z GPMapą  3.0 i 4.0  (szybkość wyznaczania trasy, optymalizacja trasy itp...)A nie bo soft, czyli Que się nie zmienił. Nie mam zamiaru porównywać map, Zdaję sobie sprawę z nieadekwatności testu, ale mi chodzi przede wszystkim o stronę programową i jego funkcjonalność. A jak ktoś ma i GPMapę 4.0 i AutoMapę 3.9.3+3r, to może dać mi znać na priva i przyłaczyć się do pisania artykułu w kontekście szybkości działania programów

A po drugie nikt nie zabrania Imagisowi wypuszczania 3 razy w roku aktualizacji map i programów.

Edit 19:55

Żeby wilk był cały i owca bez uszczerbku, po opracowaniu ostatecznej wersji testu po proszę i Excela i Aqurat o krótki komentarz, który dołączę do artykułu.

Po drugie i tak zamierzałem zaznaczyć, że nie korzystam z najnowszej wersji map dla Garmina, ale nie zamierzam kupować GPMapy tylko dla potrzeb testu, a najwyższy czas aby takie porównanie zostało zrobione.

Dlatego zrobię co mogę, ale i tak test będzie nie do końca obiektywny.
Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: jacol w Styczeń 07, 2006, 20:13:01
Cytat: "GPS maniak"
Cytat: "amprnet"
Bede czekal na wyniki gdyz w momenice jak sie ukazal opis jak uzywac Garmin Que na PDA to jest to ciekawa alternatywa do automapa


Podejrzewam, że dla wielu. Przede wszystkim dlatego, że tę samą mapę możemy wykorzystać na PPC ( QUE )  PC/Laptopie (MapSource/nRoute) oraz w odbiorniku turystycznym Garmina.Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale wydaje mi się że głównym powodem wzrostu zainteresowania Que nie jest możliwość używania map Garmina na pockecie (bo przecież nie jest to nic nowego), lecz możliwość używania zestawu map wygenerowanego dla określonego egzemplarza modułu GPS przy zastosowaniu innych GPSów, a więc łatwego piracenia komercyjnych produktów typu GPMapa czy City Select. Pewnie nie trzeba będzie długo czekać na pojawienie się na P2P plików IMG z łacznie z odpowiednim ID odbiornika :x  
Dla Garmina oraz innych firm zajmujących się tworzeniem map na sprzęt garminowski może to oznaczać nie tylko "problemy licencyjne", a bardzo poważne kłopoty.

Cytuj
AM prowadzi "za rączkę". QUE nie.
Komunikaty QUE pojawiają się rzadziej i dotyczą ewidentnie skrzyżowań/zjazdów/rond. W momencie kiedy wjeżdżasz na główną szosę i masz z niej zjechać za 25 km QUE komunikuje: jedź 25 km a potem skręć na prawo.

I teraz następuje cisza. Choćbyś jechał serpentynami z tysiącem skrzyżowań, to póki jedziesz tą samą szosą to QUE milczy. Dopiero ok. 500m / 150m przed zakrętem (to raczej sprawa czasu przewidywanego nie odległości) przypomina o manewrze. Nie ma też w QUE powtórzenia manewru już na samym skrzyżowaniu jak w AM: "w prawo".Nie jest to do końca prawda.
Np jadąc autostradą z Krakowa do Wrocławia praktycznie przy każdym zjeździe Que (z GPMapą 4.0) raportuje "trzymaj się lewej strony..."
Tych zjazdów jest po drodze kilkadziesiąt, więc jest to trochę irytujące.
A znowu (jak pisałem parę dni temu) na drodze z Skawiny do Wadowic rzeczywiście pocket milczy jak zaklęty mimo paru wcale niejednoznacznych rozjazdów. Więc wszystko zależy od rejonu i przygotowania mapy.
Tytuł: Re: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: Moi (Adam Kubicki) w Styczeń 07, 2006, 20:52:18
Cytat: "bazi22"
Cytat: "gps-y"
Jest zasadnicza różnica w działaniu Que z GPMapą  3.0 i 4.0  (szybkość wyznaczania trasy, optymalizacja trasy itp...)


A nie bo soft, czyli Que się nie zmienił. Nie mam zamiaru porównywać map, Zdaję sobie sprawę z nieadekwatności testu, ale mi chodzi przede wszystkim o stronę programową i jego funkcjonalność. A jak ktoś ma i GPMapę 4.0 i AutoMapę 3.9.3+3r, to może dać mi znać na priva i przyłaczyć się do pisania artykułu w kontekście szybkości działania programów


Myślę, że Tomasz ma sporo racji. Na Forum Garmina jest przecież kilka relacji liczbowych o poprawie szybkości liczenia tras w GPMapa 3.0 vs. 4.0.
Ja zrobię testy na 3.0 z 4700 teraz, a wersję 4.0 powinienem mieć w ciągu tygodnia/dwóch. Będę mógł podać ewentualne różnice, a Ty swój artykuł jesteś przecież w stanie permanentnie updejtować.
Może są i inne osoby, które właśnie będą się przesiadać na 4. wersję i także mogą porównać szybkości generowania tras.

Sposób upakowania danych i ich szybka dostępność, mimo że są elementem obcego softu/bazy, wpływa jednak na ocenę funkcjonalności podstawowego pprgramuu (tym bardziej, że jest to jeden z elementów tej oceny).
Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: GPS maniak w Styczeń 07, 2006, 20:57:13
Cytat: "jacol"
.. głównym powodem wzrostu zainteresowania Que ...  możliwość używania zestawu map wygenerowanego dla określonego egzemplarza modułu GPS przy zastosowaniu innych GPSów,.


Dokładnie tak !
Cytat: "jacol"
. a więc łatwego piracenia komercyjnych produktów typu GPMapa czy City Select. .


Niestety też tak uważam.  :oops:
To jest to o czym mówię od dawna. Popularność AutoMapy bierze się z ...... P2P.
Należy jednak pamiętać, że są w Polsce setki userów odbiorników turystycznych Garmin, posiadających legalną GPMapę. Spora część z tych ludzi (tak jak ja) posiada PPC. Dlaczego nie wykorzystać GPMapy na MIO_169 skoro i tak mam dwa klucze odblokowujące ? Sprawa licencji QUE - może jednak budzić pewne wątpliwości, chociaż przyznam się szczerze, że nie znając angielskiego nawet jej nie przeczytałem  :oops: Upgrade jest publicznie udostępniony na stronie producenta, ja nie znam języka, zatem ........  (wiem, wiem trochę naciągana teoria)

Cytat: "jacol"
Pewnie nie trzeba będzie długo czekać na pojawienie się na P2P plików IMG z łacznie z odpowiednim ID odbiornika :x  .


Już od dawna po świecie krążą takie "zestawy". Jestem niestety przekonany, że GPMapa 4.o też się pojawi. Jedyne co mogę zrobić to mogę obiecać, że ja do tego ręki nie przyłożę.

Cytat: "jacol"
Dla Garmina oraz innych firm zajmujących się tworzeniem map na sprzęt garminowski może to oznaczać nie tylko "problemy licencyjne", a bardzo poważne kłopoty.


No, nie przesadzajmy. W końcu segment PDA dla Garmina jest segmentem ubocznym, ponadto od czasu kiedy weszli w ten segment było wiadomo, że jest tylko kwestią czasu, aż ktoś takie gpsproxy napisze. Sądzę że Garminie też wszyscy o tym wiedzieli.

Cytat: "jacol"
Nie jest to do końca prawda.Np jadąc autostradą z Krakowa do Wrocławia praktycznie przy każdym zjeździe Que (z GPMapą 4.0) raportuje "trzymaj się lewej strony..." .


Masz rację. Wspomniałem o tym, że QUE informuje o wszystkich zjazdach.
Faktycznie to głupie rozwiązanie. Też mi to nie przypadło do gustu  :cry:
Tytuł: Re: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: GPS maniak w Styczeń 07, 2006, 21:03:17
Cytat: "bazi22"
A nie bo soft, czyli Que się nie zmienił. Nie mam zamiaru porównywać map, Zdaję sobie sprawę z nieadekwatności testu, ale mi chodzi przede wszystkim o stronę programową i jego funkcjonalność.


OK !! Ale skoro zmieniła się baza danych to i czas operacji na tej bazie mógł się mocno zmienić.
Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: Moi (Adam Kubicki) w Styczeń 07, 2006, 21:06:27
Cytat: "jacol"
Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale wydaje mi się że głównym powodem wzrostu zainteresowania Que nie jest możliwość używania map Garmina na pockecie (bo przecież nie jest to nic nowego), lecz możliwość używania zestawu map wygenerowanego dla określonego egzemplarza modułu GPS przy zastosowaniu innych GPSów, a więc łatwego piracenia komercyjnych produktów typu GPMapa czy City Select. Pewnie nie trzeba będzie długo czekać na pojawienie się na P2P plików IMG z łacznie z odpowiednim ID odbiornika :x  
Dla Garmina oraz innych firm zajmujących się tworzeniem map na sprzęt garminowski może to oznaczać nie tylko "problemy licencyjne", a bardzo poważne kłopoty.


Ja jednak liczę na to, że podstawowym zamierzeniem jest umożliwienie szerszego dostępu użytkownikom PDA do nieograniczonej wprost ilości hobbystycznych mapek MapSource'owych. Routing w takich self-made mapach to w tej chwili nadal jeszcze rzadkość, ale na dziś z jego dobrodziejstwa  można skorzystać na PDA wyłącznie z Que. Konstanty pracuje nad tą funkcjonalnością, ale póki co w GIS Russa nadal na to czekamy.
Jest bardzo wiele miejsc na Ziemi, często dość licznie odwiedzanych, dla których mapy popularnych programów nawigacyjnych nie istnieją. A dla całgo mnóstwa takich obszarów są właśnie mapki hobbystyczne.
Przykładem może tu być np. serwer rodziny Elsinga:
http://www.elsinga.org/maps.html
Takich stron jest w Sieci zatrzęsienie.
Zdaję sobie sprawę z niejednoznaczności sytuacji licencyjnej. Problem jednak w tym, że Garmin nie sprzedaje softu "solo" - bez map. Gdyby to czynił, pewnie rzecz byłaby prostsza.
Ryzyko, o którym piszesz (kraczenie ID i kluczy do map czysto garminowskich) zapewne istnieje. Ale ono istniało zawsze, co np. spowodowało, że u naszych wschodnich sąsiadów mapy do odbiornika/na kartę Garmina często wgrywa się wyłącznie u dealera.
Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: gps-y w Styczeń 07, 2006, 21:25:38
Cytat: "GPS maniak"
I nie chodzi tu nawet o sam interfejs, bo ten jest i bardzo czytelny (ale po angielsku !!!)


Zauważ że większość PDA/PPC posiada system operacyjny w języku angielskim. W przypadku zestawów nawigacyjnych z mapą Polski przyszły użytkownik nie ma przymusu zaopatrzenia się w PDA + GPS + oprogramowanie nawigacyjne. Zawsze istnieje możliwość wybrania dedykowanego odbiornika z polskim menu. Zapewne dlatego tłumaczenie interfejsu Que nie jest sprawą priorytetową. Przetłumaczona jest instrukcja obsługi (~ 40 stron).
Cytat: "GPS maniak"
AM prowadzi "za rączkę". QUE nie.
Komunikaty QUE pojawiają się rzadziej i dotyczą ewidentnie skrzyżowań/zjazdów/rond. W momencie kiedy wjeżdżasz na główną szosę i masz z niej zjechać za 25 km QUE komunikuje: jedź 25 km a potem skręć na prawo.


Większość systemów stacjonarnych zachowuje się w ten sposób. Komunikaty przed każdym skrętem to specjalność pilotów rajdowych oraz ostatnio testowanych systemów dla osób niewidomych do poruszania się po mieście (oczywiście na piechotę).  Komunikat głosowy zawsze możesz wymusić przyciskiem - poza tym jest informacja o kierunku na ekranie
Cytat: "GPS maniak"
Dopiero ok. 500m / 150m przed zakrętem (to raczej sprawa czasu przewidywanego nie odległości) przypomina o manewrze. Nie ma też w QUE powtórzenia manewru już na samym skrzyżowaniu jak w AM: "w prawo".


?? Jest zawsze zapowiedz manewru np. 500m  przed skrętem oraz bezpośrednio przed dojechaniem do skrzyżowania (w tym momencie jest automatycznie wyświetlony ekran z rozrysowanymi detalami skrzyżowania).
(http://www.gps-y.pl/grafika/m5_ps8.gif) (http://www.gps-y.pl/grafika/m5_ps11.gif)

 Pojawienie się komunikatów jest uzależnione od prędkości jazdy (np. przy 130 km/h na autostradzie piersza zapowiedz pojawi się ~~ 3km przed zjazdem)

Cytat: "GPS maniak"
Jeżeli ktoś nigdy nie korzystał z nawigacji - nie ma sprawy. Spokojny wyważony QUE na pewno mu się spodoba i ....


Dodałbym jeszcze: jeżeli ktoś korzystał ze stacjonarnych systemów samochodowych.
Cytat: "GPS maniak"
2. QUE daje komunikat przed każdym zjazdem (np. skrzyżowanie ze ślimacznicami) i teraz w sytuacji kiedy mamy szosę/ulicę na wprost, ale na prawo - lekko skos odchodzi zjazd do ulicy prostopadłej, a mamy skręcić w prawo dostajemy: "zjedź na prawo", ale kiedy mamy jechać prosto słyszymy: "zjedź na lewo"  


O ile pamiętam to są dwa komunikaty:
skręć lewo - przy skręcie w lewo
Zjedz na lewo - przy wspomnianym ślimaku. Odbiorniki z polskim menu (np. 2610) wyświetlają komunikat trzymaj się lewej (i taki powinien być komunikat głosowy - w angielskiej wersji jest OK).
Cytat: "GPS maniak"
3. Póki co, QUE nie wspomaga tryby Landscape. Tzn. pracować w poziomie może bez problemu - wszystkie funkcje można obsługiwać, ale pola komputera zamiast z boku ekranu (jak to bywa w Lanscape) i tak wyświetlają się na górze - tak jak w wersji pionowej.


Taki jest po prostu Landscape w Que - dane są wyświetlane prawidłowo i wypełniają cały ekran
Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: GPS maniak w Styczeń 07, 2006, 21:52:06
Cytat: "gps-y"
Cytat: "GPS maniak"
Dopiero ok. 500m / 150m przed zakrętem (to raczej sprawa czasu przewidywanego nie odległości) przypomina o manewrze. Nie ma też w QUE powtórzenia manewru już na samym skrzyżowaniu jak w AM: "w prawo".


?? Jest zawsze zapowiedz manewru np. 500m  przed skrętem oraz bezpośrednio przed dojechaniem do skrzyżowania


Sorry i dzięki !!! Faktycznie napisałem cholernie niejasno. To ten mój pośpiech i skróty myślowe  :lol:
Dokładnie to miałem na myśli, co tak ładnie opisałeś.
Otóż w ruchu "miejskim" (ok. 50-70 km/h):
- pierwszy komunikat ok. 450-500 m "przed"
- drugi komunikat ok. 100-150 m "przed"
Przy większych/mniejszych prędkościach komunikaty pojawiają się w innej odległości od manewru.

Cytat: "gps-y"
O ile pamiętam to są dwa komunikaty:
skręć lewo - przy skręcie w lewo
Zjedz na lewo - przy wspomnianym ślimaku.


Tak. Teraz już to wiem, ale jak podczas mojej pierwszej jazdy, kiedy miałem jechać prosto - dostałem komunikat: "zjedź na lewo" to normalnie zgłupiałem  :oops:
Teraz już rozróżniam niuans pomiędzy: "skręć" a "zjedź"  :lol:
Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: amprnet w Styczeń 07, 2006, 21:59:30
Cytat: "jacol"


Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale wydaje mi się że głównym powodem wzrostu zainteresowania Que nie jest możliwość używania map Garmina na pockecie (bo przecież nie jest to nic nowego), lecz możliwość używania zestawu map wygenerowanego dla określonego egzemplarza modułu GPS przy zastosowaniu innych GPSów, a więc łatwego piracenia komercyjnych produktów typu GPMapa czy City Select. Pewnie nie trzeba będzie długo czekać na pojawienie się na P2P plików IMG z łacznie z odpowiednim IDNo nie do konca tak moze byc, mnie to rozwiazanie z GPSProxy zmobilizowalo do wykonania poprzez GPSMapEdit mapy z swoich okolic na podstawie 50k z 80 lat ktore sa juz nie zawsze aktulane a dzieki temu moge tak zrobiona mape skorygowac o zapisy z GPS i miec aktulana mape z sciezkami rowerowymi. Taka mape moge udostepnic innym na serwerze pl.rec.gps. tak wiec beda mieli pozytek ci co uzywaja GRAMINa i PDA
Tytuł: Re: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: gps-y w Styczeń 08, 2006, 01:48:19
Cytat: "bazi22"
A nie bo soft, czyli Que się nie zmienił.


Ostatnia wersja 2.70 ukazała się w kwietni 05 i posiada spore możliwości.
Odniosę się może do tego co napisał niedawno Adam - przyda się w porównaniu ( :D  zaznaczyłem co jest w Que 2.7)
Moi Automapa 3.9.2, Wysłany: 18 Gru 2005 05:31 http://tinyurl.com/c6sod
Z funkcji występujących w innym sofcie, w AM brak (bardzo):
- dynamicznego sortowania listy poszukiwanych obiektów (zmieniającego wynik sortowania wraz z kolejno wprowadzanymi literami),
:D
- synchronizacji z Outlookiem,
:D
- widoku 3D (ma być w AM 4),
 :(  (tylko M4, M3, iQue 3000 i odbiorniki dedykowane np. Nuvi)
- traffic info (j.w.),
 :(  (odbiorniki dedykowane - na dzień dzisiejszy nikt nie oferuje takiej usługi w PL)
- unikania przepraw promowych i płatnych autostrad,
:D  (drogi płatne)
- trasy pieszej/rowerowej i 4x4 (przełajowej ale omijającej obiekty na mapie, nie lotniczej)
:D
- ustalania prędkości dla poszczególnych kategorii dróg (w TTN5 też zniknęło) dla lepszego wyliczania ETA,
 :D   :( (ale ETA jest liczony prawidło)
- Go home (automatyczne wytyczanie trasy z aktualnego położenia i nawigowanie do lokalizacji zapisanej jako dom),
:D
- listy ostatnio wybieranych (zapisanych) celów podróży.
:D
Z funkcji których brak nie jest dotkliwy:
- omiń kolejne via (punkt pośredni trasy),
:D  (tutaj moge się mylić - na pewno jest taka możliwość w iQue 3600)
- ETA/km dla najbliższego via,
:D
- itinerer (rozpiska trasy wg. kolejnych manewrów) - nie korzystałem, wyświetlałem kilka razy tylko z ciekawości - choć niektórym ułatwia edycję trasy,
:D
- trasa alternatywna (nigdy mi żadna nie pasowała i tak trzeba było wyznaczać trasę pożądaną przy pomocy punktów via),
? jedynie szybka, krótsza lub wymuszona poprzez Via
- unikaj obszaru (prostokąt rysowany na mapie/planie),
:D
- lokalizacja skrzyżowań dróg/ulic jako cel podróży (na kilkaset tysięcy przejechanych km z GPS może przydała mi się raz lub dwa, a i to wyłącznie dlatego, że ktoś koniecznie chciał się ze mną w takim miejscu spotkać),
:D
- algorytm mleczarza/komiwojażera (występuje dla PPC/WM chyba tylko w Que Garmina) - optymalizacja trasy i kolejności odwiedzania dla wpisanych punktów pośrednich trasy (vias),
:D
- status GPS - albo jest dobry odbiornik z prawidłową recepcją sygnału, albo jest kicha z sygnałem i naoczne tego potwierdzenie na osobnym ekranie niczego nie zmieni,
:D  (dodatkowo status baterii :D odbiornika GPS 10 z możliwością jego konfiguracji)
- TTS, czyli text-to-speech - wymowa polskich nazw ulic przez komputer byłaby zbyt ryzykowna
:D  :(  (tylko niektóre odbiorniki dedykowane dla wybranych języków)
- voice command/operation, sterowanie głosem (w dwóch telefonach z profesjonalnymi zestawami głośnomówiącymi nie udawało mi się używać tego w czasie jazdy z minimalnym choćby poziomem satysfakcji, nie widzę powodów, dla których miałoby się to udać z PDA).
 :(
----
Od siebie dodałbym jeszcze
Darmowa wersja oprogramowania nawigacyjnego nRoute na PC (obracanie mapy, komunikaty głosowe, rekalkulacja trasy)
:D
Oprogramowanie do obsługi  i ładowania map na PC (MapSource)
:D
Obsługa formatu gpx
:D

Cytat: "bazi22"
A po drugie nikt nie zabrania Imagisowi wypuszczania 3 razy w roku aktualizacji map i programów.


1. Imagis nie jest producentem Que. Aktualizacje samego oprogramowania nawigacyjnego Que użytkownicy mogą pobrać za darmo ze strony Garmina.
2. Większość firm wydających cyfrowe mapy oferuje ich nowe wydanie co roku. Użytkownik podejmuje w dowolnym momencie decyzje o zakupie szczegółowo określonego produktu   ( np. 225 PLN za zwiększenie ilości planów z 317 do 1063, ilości POI... w przypadku przejścia z GPMapy 3.0 -> 4.0 )
Pamiętaj o tym przy punkcie:
próba oceny opłacalności Koszt/Efekt
oraz że plan w GPMapie oznacza nie tylko ulice w danym mieście ale zgeokodowane adresy.
Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: Moi (Adam Kubicki) w Styczeń 08, 2006, 11:07:10
To ja może dorzucę co bada brytyjski PocketPC GPS przy okazji porównywania programów. Nie wyrzucałem niczego, nawet jeśli nie ma to zastosowania w Bartka teście. Nie tłumaczę - gdyby ktoś zgłosił problemy z interpretacją zapisu, to zastanowimy się wspólnie.

  Operating Platform (General)  
  Map Coverage North America (Map Data)  
  Map Data Provider (Map Data)  
  Maps can be copied directly to PDA (Map Data)  
  Routing across map boundaries (Routing)  
  Coast-To-Coast (Routing)  
  Remembers route through program restart (Usability)  
  Spoken Street Names (Voice)  
  Navigate to Street (no city needed) (Routing)  
  Supports custom POI (Map Data)  
  Supports custom WAV files (Voice)  
  Navigate to Lat/Lon (Routing)  
  POI Alerts (Safety)  
  Supports landscape screen orientation (General)  
  License Enforcement (General)  
  Support For Multiple Stops / Journeys (VIA) (Route Planning)  
  Ability to plan route offline (Route Planning)  
  Manage multiple routes (Route Planning)  
  Voice Instruction Quality (Voice)  
  Separate Map/Navigate Views (Map View)  
  Easy Switching Between Map And Navigate View (Map View)  
  Display street names on 3D view (Map View)  
  3D Map View (Map View)  
  Ability to change 3D angle of view (Map View)  
  Directions List View (Map View)  
  Navigate to City Centre (Routing)  
  Navigate To Post Code / ZIP (Routing)  
  Avoid Road Blocks (Avoids)  
  Calculate Diversion (Re-Routing)  
  Set Diversion Distance Ahead (Re-Routing)  
  Manual Re-Routing (Re-Routing)  
  Avoid Toll Roads (Avoids)  
  Permanent Avoids (Avoids)  
  Configurable Snap To Road (Routing)  
  Navigate To Contacts (Routing)  
  Navigate To Favourites (Routing)  
  Navigate To POI (Routing)  
  Navigate To Recent Locations (Routing)  
  Routing By Address (Routing)  
  Least Turn Routing (Routing)  
  Special Routing Options (Routing)  
  Ability To Record Trip (Routing)  
  Ability To Playback Recorded Trip (Routing)  
  Display Coordinates (Diagnostics)  
  GPS Status Screen (Diagnostics)  
  Satellite Sky View (Diagnostics)  
  Ability to use product on PC with GPS (General)  
  Ability to use product without GPS (General)  
  Automatic GPS Setup (General)  
  Ease of Installation (General)  
  Stability (General)  
  Usability (General)  
  Automatic Map Zoom (Usability)  
  Large Button/ Finger Support (Usability)  
  On Screen Large Keyboard (Usability)  
  Automatic Safety Screen (Safety)  
  Ability to customise Safety Screen (Safety)  
  Switch between Map and Safety screens (Safety)  
  Speed Alerts (Safety)  
  Dynamic Loading of Maps (Map Data)  
  Points Of Interest (POI) (Map Data)  
  Search Place Names (Map Data)  
  Search Post Codes/Zip Codes (Map Data)  
  Search Street Names (Map Data)  
  North Up Navigator View (Map View)  
  Track Up View (Map View)  
  Communication with Base Station (Online Updates)  
  Ability to test drive/demo route (Route Planning)  
  Support for Walk option (Routing)  
  Can install to Storage Card and run from there (General)  
  Number of taps to navigate home (Routing)  
  Number of taps to exit program (Usability)
Tytuł: Re: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: bazi22 w Styczeń 08, 2006, 11:48:42
Cytat: "gps-y"

Ostatnia wersja 2.70 ukazała się w kwietni 05 i posiada spore możliwości.
Odniosę się może do tego co napisał niedawno Adam - przyda się w porównaniu ( :D  zaznaczyłem co jest w Que 2.7)Tego que będę używał

Cytat: "gps-y"

- synchronizacji z Outlookiem,
:Dtego jakoś nie potrafię sprawdzić - nie wychodzi mi :(

Cytat: "gps-y"
Cytat: "bazi22"
A po drugie nikt nie zabrania Imagisowi wypuszczania 3 razy w roku aktualizacji map i programów.


1. Imagis nie jest producentem Que. Aktualizacje samego oprogramowania nawigacyjnego Que użytkownicy mogą pobrać za darmo ze strony Garmina.
2. Większość firm wydających cyfrowe mapy oferuje ich nowe wydanie co roku. Użytkownik podejmuje w dowolnym momencie decyzje o zakupie szczegółowo określonego produktu   ( np. 225 PLN za zwiększenie ilości planów z 317 do 1063, ilości POI... w przypadku przejścia z GPMapy 3.0 -> 4.0 )Porównywał będę najnowsze Que (2,70) i najnowsze AM (3.9.2).

Tam gdzie mapy są istotne (wyszukiwanie i rekalkulacja), postaram się poprosić kogoś, kto ma i AM 3.9.3 i 3r oraz Que na PPC z GPMapą 4.0 o przeprowadzenie wyżej wymienionych testów. A częstsza aktualizacja to plus AM
Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: bazi22 w Styczeń 08, 2006, 15:21:17
Cytat: "Moi"
To ja może dorzucę co bada brytyjski PocketPC GPS przy okazji porównywania programów. Nie wyrzucałem niczego, nawet jeśli nie ma to zastosowania w Bartka teście. Nie tłumaczę - gdyby ktoś zgłosił problemy z interpretacją zapisu, to zastanowimy się wspólnie.

  Operating Platform (General)  
[....]
   Number of taps to exit program (Usability)No może użyje powyższej procedury - zrobię sobie tabelkę i będę dawał + i -, który program ma daną funkcję. Zawsze będzie jakaś podstawa wyjściowa do testu.
Tytuł: Re: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: nocnyMarek w Styczeń 08, 2006, 15:35:50
Cytat: "gps-y"
Z funkcji występujących w innym sofcie, w AM brak (bardzo):
- Go home (automatyczne wytyczanie trasy z aktualnego położenia i nawigowanie do lokalizacji zapisanej jako dom)


To proponuję usunąć, bo widzę, że ta plotka się szybko roznosi.
To bardzo wygodna funkcja i AM ją ma,
wystarczy zdefiniować POI-dom i przypisać funkcję do jakiegoś klawisza.
Tytuł: Re: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: GPS maniak w Styczeń 08, 2006, 16:50:31
Może ja wspomnę że te funkcje Garminów:
Cytat: "gps-y"
- dynamicznego sortowania listy poszukiwanych obiektów (zmieniającego wynik sortowania wraz z kolejno wprowadzanymi literami),
:D
- listy ostatnio wybieranych (zapisanych) celów podróży.
:D

są chyba najbardziej praktyczne i ich obecność w Garminie w bardzo znaczący sposób podnosi fubkcjonalność tego softu.

Nie bardzo jednak rozumiem co Tomek miał na myśli pisząc to: - listy ostatnio wybieranych (zapisanych) celów podróży Ja to nazywam: znajdź ostatnio znalezione i na tej liście są wszystkie obiekty, których wyszukiwanie zostało zakończone potwierdzeniem (różnie w różnych odbiornikach - w aplikacji QUE jest to "przycisk" details)
A zatem są to nie tylko cele podróży, ale wszystkie odnalezione i "oglądane" obiekty.
Tytuł: Re: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: Moi (Adam Kubicki) w Styczeń 08, 2006, 18:37:37
Cytat: "GPS maniak"
Nie bardzo jednak rozumiem co Tomek miał na myśli pisząc to: - listy ostatnio wybieranych (zapisanych) celów podróży Ja to nazywam: znajdź ostatnio znalezione i na tej liście są wszystkie obiekty, których wyszukiwanie zostało zakończone potwierdzeniem (różnie w różnych odbiornikach - w aplikacji QUE jest to "przycisk" details)
A zatem są to nie tylko cele podróży, ale wszystkie odnalezione i "oglądane" obiekty.Tomek cytował tylko moje niegdysiejsze uwagi, a ja wziąłem je z różnych aplikacji.
W Que jet to faktycznie lista (dość długa) szukanych z pozytywnym skutkiem, ale nazywa się chyba Find/Recent finds...
A co do przydatności - nie bez kozery była wśród pozycji "bardzo brak". :D
Tytuł: Re: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: GPS maniak w Styczeń 09, 2006, 01:38:25
Cytat: "bazi22"
Cytat: "gps-y"

- synchronizacji z Outlookiem,
:D


tego jakoś nie potrafię sprawdzić - nie wychodzi mi :(


A ja nawet nie wiedziałem, że takie coś istnieje  :oops:
A istnieje. Jeżeli chodzi o kontakty z klientami - to żadnych waypointów, żadnych POI nic nie musisz ręcznie przenosić do bazy QUE. Po prostu:

(http://gps.anv.pl/Image9/xMrscap7.jpg)

Jeżeli masz w Outlooku wpisany adres a taki adres istnieje na GPMapie i apliakcja QUE jest uruchomiona to działa jak trzeba.

Działa też w drugą stronę. Po wyszukaniu / kliknięciu na mapę (np na POI jakiejś knajpki) - można dany adres wprowadzić opcją:  Add to Contacts

UWAGA: Ja korzystałem z oryginalnego instalatora QUE, a nie tylko z upgradu - może stąd jakieś problemy ?
Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: bazi22 w Styczeń 09, 2006, 07:38:06
A mi wywala taki komunikat:
(http://bazi22.republika.pl/Que-fail.gif)
Adres w Stargardzie Szczecińskim - ulica jest w GPMapie

UPDATE
Myślałem, że to może konflikt z Pocket Informantem, więc odinstalowałem jedno i drugie, i zainstalowałem samo Que - znów to samo. Rebus tym większy że Que=>kontakty działa  :roll: , tzn wybieram sobie jakiś POI, następnie Add to Contacts i w książce adresowej mam to, ale gdy ten dodany kontakt wybieram => Locate in Que, to wywala mi komunikat, jak wyżej.  :roll:  :evil:
Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: GPS maniak w Styczeń 09, 2006, 14:53:17
Cytat: "bazi22"
A mi wywala taki komunikat:


A jak to klikasz, to masz w tym czasie uruchomioną aplikację QUE ?
Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: bazi22 w Styczeń 09, 2006, 19:46:56
Cytat: "GPS maniak"

A jak to klikasz, to masz w tym czasie uruchomioną aplikację QUE ? :oops: Na to nie wpadłem - a to tak oczywiste. No zaczyna działać, ale koślawo bo:
- problem z pl literkami w nazwach
- problem z kodami pocztowymi (jak wykasuje to znajduje lokalizacje)
- nie uwzględnia nazwy miasta (wywala mi wszystkie ulice Hubalczyków 8)
- problem jeśli adres jest w stylu Hubalczyków 8/11
Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: GPS maniak w Styczeń 09, 2006, 20:53:33
Cytat: "bazi22"
No zaczyna działać, ale koślawo bo:


???  U mnie jest odwrotnie !

Firma:  "Stelmaszyk spółka jawna" mieści się w Poznaniu na ulicy Strzeszyńskiej. I tak mam to w Kontaktach - z ogonkami. Mam też wpisany kod pocztowty i opcja Locate in Garmin QUE wskazuje mi dokładnie ten adres. Automatycznie przerabiając Strzeszyńska na Strzeszynska.
Na wszelki wypadek sprawdziłem jeszcze jeden kontakt na ulicy Leśnowolskiej - 60-452 Poznań. Też jest OK !
Natomiast adresy zapisane w jakiś niepełny sposób nie bardzo działają.

Ale:  ja używam GPMapa 4.o  - być może tu są różnice w bazie adresowej  :?:
Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: bazi22 w Styczeń 09, 2006, 23:16:00
U mnie po wyborze kontaktu i opcji Locate in Que, przenosi mnie do Que, do menu Find/Adresses i ma uzupełnione numer, kod pocztowy i ulicę. Nazwy przerabia, ale nie znajduje z wpisanym kodem. Po jego wykosaowaniu znajduje wszystkie ulice z numerem

Może problem w tym, że ja mapę (GPMapę 3.0) "wysyłałem" sendmapem  :shock:
Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: GPS maniak w Styczeń 09, 2006, 23:55:25
Cytat: "bazi22"
U mnie po wyborze kontaktu i opcji Locate in Que, przenosi mnie do Que, do menu Find/Adresses i ma uzupełnione numer, kod pocztowy i ulicę.


Dokładnie.  Sądzę jednak że "pies jest pogrzebany" w tym, że 3.o nie ma kodów pocztowych, a pewnie tym kryterium QUE kieruje się przy danych z "Contacts". Zwróć uwagę, że przy tej współpracy nie jest przenoszona nazwa miejscowości. A właśnie kod pocztowy, który jednoznaczniej określa lokalizację.

No cóż - na pełną funkcjonalność tej opcji musisz poczekać aż do momentu kiedy staniesz się posiadaczem 4.o.
Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: bar7ek w Styczeń 09, 2006, 23:55:30
Cytat: "bazi22"
U mnie po wyborze kontaktu i opcji Locate in Que, przenosi mnie do Que, do menu Find/Adresses i ma uzupełnione numer, kod pocztowy i ulicę. Nazwy przerabia, ale nie znajduje z wpisanym kodem. Po jego wykosaowaniu znajduje wszystkie ulice z numerem

Może problem w tym, że ja mapę (GPMapę 3.0) "wysyłałem" sendmapem  :shock:U mnie jest tak samo, tzn po wybraniu Que sie samo uruchamia tylko GPMapa 3.0 nie "kuma" kodów. Gpmapa wysyłana MapSource'm więc sposób wysyłki nie ma chyba znaczenia po prostu w GPMapie 3 nie ma obsługi kodów.
Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: GPS maniak w Styczeń 09, 2006, 23:58:16
Cytat: "bar7ek"
po prostu w GPMapie 3 nie ma obsługi kodów.


Na to wychodzi.
Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: bar7ek w Styczeń 10, 2006, 00:08:26
Cytat: "GPS maniak"
...Zwróć uwagę, że przy tej współpracy nie jest przenoszona nazwa miejscowości. A właśnie kod pocztowy, który jednoznaczniej określa lokalizację.
....u mnie przenosi również nazwę miejscowości. w zasadzie wszystko przenosi tak jak trzeba w que

UPDATE

Po dłuższej zabawie stwierdzam że nie wszystko przenosi i jest to zależne od adresu (kod, spacje w miejscowości, itp) i od wersji mapy jaką posiadamy (w gpmapie 3 działa to losowo - np. przy wgraniu tylko jednego obszaru gpmapy po wybraniu miejscowości spoza tego obszau w QUE miałem wypełniony tylko numer ulicy - reszta pusta).
Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: bazi22 w Styczeń 13, 2006, 08:45:59
Ostatecznie artykuł bedzie miał następujacą konstrukcję:
I poniżej cytat z gotowego już wprowadzenia

Cytuj
W niniejszym artykule postaram się porównać obydwa programy mawigacyjne, zwracając uwagę na ich interfejs, funkcjonalność, możliwości konfiguracji. Nie zamierzam nawet pobieżnie omawiać stopnia dokładności map oraz szybkości działania programów. Uważni czytelnicy forum z pewnością wiedzą już, iż dokładność map jest porównywalna - no i jak ją sprawdzić - należałoby zrobić parę tysięcy kilometrów z włączonymi obydwoma programami, na co nie mam czasu ani możliwości. Szybkości działanie programów nie porównuję z kolei z powodu braku możliwości zapewnienia optymalnych warunków tandemowi Que/GPMapa, tj. brak dedykowanego odbiornika (sygnał konwertowany za pomocą aplikacji GPSProxy) i najnowszej wersji GPMapy (w chwili pisania artykułu dysponowałem wersją 3.0), która znacznie przyśpiesza kalkulację tras.Serdeczne dziękuję za wszelkie uwagi i okazaną pomoc, zwłaszcza przez Adama i Lecha - jeszcze nie raz będę Wam zawracał głowę, zanim skończę :P
Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: julekjulek w Styczeń 13, 2006, 12:07:41
Nie jestem (niestety) posiadaczem ani AutoMapy 3.9.3, ani QUE z GPMapa 4.0.
Mialem natomiast mozliwosc sprawdzenia funkcjonowania (goscinnie, przez pewien czas) obu tych produktow - AutoMapa 3.9.3 oraz QUE z tym ze w polaczeniu z GPMapa 3.0.

W zwiazku z tym, ze nie uzywalem wczesniej zadnego z tych programow, to nie mialem zadnych przyzwyczajen mogacych 'wypaczyc' ocene jakosci ich dzialania.

Roznica w graficznej prezentacji map (wygladzie na ekranie PDA) wypada na korzysc AM. Mapy sa ladniej prezentowane. Jednak, wedlug mnie, w praktycznym uzytkowaniu nie ma to wielkiego znaczenia i jest to 'parametr' pomijalny.

Jakosc wyznaczania tras, bardzo podobna w AM i QUE&GPMapa i zalezna glownie od aktualnosci samych map.
Lekko na korzysc QUE przemawia wieksza mozliwosc personalizacji paramtrow wyznaczania trasy.

Prowadzenie po wyznaczonej trasie drogowej:
a) komunikaty glosowe
- AM zdecydowanie bardziej 'gadatliwa', moze to niektorym uzytkownikom przeszkadzac, dla innych moze byc zaleta
- QUE komunikaty o odleglosci od punktu podawane w formie 'za piec sto metro' itd. sa zabawne i niezbyt po polsku, ale nie przekszkadza to w rozumieniu tresci
b) pokazanie punktu rozjadu, skrzyzowania itd. przy zblizaniu sie do niego:
- AM, rozwiazanie z dynamicznym zwiekszaniem skali mapy, bez wylaczania widoku mapy, uwazam za bardzo udane
- QUE, przelaczanie na 'schematyczny' widok obszaru, wedlug mnie jest gorszym i mniej czytelnym rozwiazaniem
- jednak odmienne rozwiazania, zastosowane w AM i QUE, pozwalaja prawidlowo i bezproblemowo przejechac, przez takie charakterystyczne punkty
c) zjechanie z wyznaczonej trasy
- w przypadku ewidentnego zjechania z trasy, algorytmy obydwu programow, przeliczaja trase prawidlowo
- AM w porownaiu do QUE reaguje szybciej na zjechanie z trasy
- z tego co zauwazylem, czasami, przyczyna ponownego przeliczania trasy jest zaklocenie sygnalu GPS. Dzialanie obydwu programow sprawdzalem na tych samych trasach i czesto owo 'zaklocenie' nastepowalo w tych samych miejscach. Wskazuje to ewidentnie, na podanie przez odbiornik GPS nieprawidlowej pozycji, przez co 'zmusza' algorytm do ponownego przeliczenia trasy.
- inna przyczyna ponownego przeliczenia moze byc nastepujaca sytuacja: przejezdzajac przez wiadukt, pod ktorym jest inna droga, algorytm programu interpretuje nasza pozycje na tej 'innej drodze' zamiast na wiadukcie
- obydwie wspomniane wyzej 'przyczyny zjechania z trasy' powinny byc, wedlug mnie, skorygowane w algorytmie programow na podstawie zaleznosci czasowo-kierunkowo-odleglosciowych

Wyszukiwanie:
- uwazam, ze pomimo odmiennej realizacji sposobu wyszukiwania punktow, efekty wyszukiwania sa podobne i porownywalne
- wyszukiwanie w QUE jest jednak bardziej funkcjonalne, w AM brakuje np. wyszukania najblizszych punktow dla danej pozycji GPS (punktu docelowego itp.). Wedlug mnie producent AM powinien koniecznie dodac taka funkcjonalnosc

Wspolpraca z kontaktami:
- QUE jest i ma sie bardzo dobrze
- AM brak

Obydwa programy, wedlug mnie, sa dobrymi produktami do nawigacji po drogach naszego kraju. Nie znaczy to oczywiscie, ze idealnymi (jakie programowanie jest idealne, pytanie retoryczne - nie ma takiego).
Nawigacja po drogach - programy, mapy porownywalne.

Inne zastosowania:
a) AM jak nazwa wskazuje, w zasadzie tylko nawigacja po drogach
b) QUE
- mozliwosc uzycia innych map
- w tym przeznaczonych do turystyki w terenie i tworzonych przez 'zapalencow'
- wada QUE, w celu wykorzystania pelnej funkcjonalnosci programu, koniecznosc zakupu odbiornika GARMIN

Pozdrawiam
julek
Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: GPS maniak w Styczeń 13, 2006, 12:27:04
Cytat: "julekjulek"
Obydwa programy, wedlug mnie, sa dobrymi produktami do nawigacji po drogach naszego kraju.


Twoje słowa są jak miód na moje serce  :lol:
Ponieważ czytelnicy tego forum wiedzą, że jestem miłośnikiem Garmina przyznam szczerze, że żeby nie być posądzonym o stronniczość, czytając opinie typu: AM jest the Best, jedyna, wspaniała itp. czasem aż się boję napisać że nie jest to jedyny profesjonalny produkt na Polskę i że obok funkcjonuje równie dobry.

To co robi Bartek, Twoja wypowiedź no i moja skromna opinia może w końcu przełamią mit, że AM jest jedna jedyna. Podobnie jak Ty, uważam że AM oraz QUE + GPMapa 4.o to porównywalne w pełni profesjonalne systemy.

Wszystkim potencjalnym "testującym", którzy z wiadomych przyczyn raczej sięgną po GPMapę 3.o zwracam jednak uwagę, że pod względem mapowym GPMapa 3.o - to grudzień 2004. Ta wersja mapy posiadała niemałą ilość błędów dotyczących kategoryzacji dróg i restrykacji zakazu skrętu (w zasadzie poza Warszawą w ogóle tego nie miała).  

GPmapa 4.o to jakościowo zupełnie inny produkt niż GPMapa 3.o. Pod każdym względem.
Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: julekjulek w Styczeń 13, 2006, 13:58:24
Cytat: "GPS maniak"
Twoje słowa są jak miód na moje serce  :lol:

Ciesze sie tym 'modem' ;)
Kiedy zainteresowalem sie GPS, to Twoje strony byly jednymi z pierwszych, na ktore trafilem. Szukalem wlasnie, mozliwosci zastosowan czysto turystycznych ...
Cytuj
...
Wszystkim potencjalnym "testującym", którzy z wiadomych przyczyn raczej sięgną po GPMapę 3.o zwracam jednak uwagę, że pod względem mapowym GPMapa 3.o - to grudzień 2004. Ta wersja mapy posiadała niemałą ilość błędów dotyczących kategoryzacji dróg i restrykacji zakazu skrętu (w zasadzie poza Warszawą w ogóle tego nie miała).  

GPmapa 4.o to jakościowo zupełnie inny produkt niż GPMapa 3.o. Pod każdym względem.


Przygladajac sie, porownujac nowa AM i QUE (GPMapa 3.0) zdawalem sobie oczywiscie sprawe z faktu istnienia nowszej wersji GPMapa.  Dlatego m.in. napisalem
Cytuj
Jakosc wyznaczania tras, bardzo podobna w AM i QUE&GPMapa i zalezna glownie od aktualnosci samych map.

 Osobiscie nie watpie w rzetelnosc oceny jakosci map wykonanej przez Ciebie i nie posadzam Ciebie o stronniczosc. Przykladem innej jakosci danych zawartych w GPMapa 4.0/3.0 jest chocby wspomniane wyzej uzycie kodow pocztowych w adresach ...

Jesli chodzi o moje prywatne zdanie, wybralbym najprwadopodobniej GPMapa 4.0

W moim przypdaku jest jedno ALE, przy takim wyborze :(
Posiadam Palmax z wbudowanym GPS. Odbiornik GPS nie jest odbiornikiem GARMIN.
Czytajac instrukcje instalacji  GPMapa 4.0 dochodze do uzyskania klucza odblokowujacego na podstawie m.in. ID odbiornika GARMIN. Nie bedac wlascicielem GARMINA, nie mam owego ID.
Zapewne, podajac jakis 'wydumany' ID uzyskalbym klucz potrzebny do odblokowania map.
Uzywajac GPSProxy, owego klucza, plus 'wydumany' ID uzyskalbym najprawdopodobniej pelna funkcjonalnosc.
Czy takie postepowanie byloby zgodne z prawem, raczej chyba nie.

Reasumujac:
- posiadajac PDA z wbudowanym odbiornikiem GPS (nie GARMIN)
- majac chec zakupu GPMapa 4.0, doceniajac jej zalety oraz mozliwosci dodatkowe
- nie mam niestety mozliwosci zakupu zgodnego z prawem :(

Pozdrawiam
julek
Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: Moi (Adam Kubicki) w Styczeń 13, 2006, 18:11:49
Cytat: "GPS maniak"
GPmapa 4.o to jakościowo zupełnie inny produkt niż GPMapa 3.o. Pod każdym względem.


Lechu, bo zaraz się okaże, że znów nie można mówić o ciągłości produktu... :D

Przecież wyprowadzenie poza Warszawę restrykcji dla zakazów skrętu, to wymóg elementarnej przyzwoitości w programie nawigacyjnym. Podobnie, jak prawidłowa kategoryzacja dróg i uwzględnianie ich w routingu.
Gdzie tu przełom?

A kody pocztowe? - poza Wlk. Brytanią i Holandią są używane wyłącznie w spedycji. Ja pamiętam tylko dwa - dla obecnego adresu zamieszkania (stałego) i domu rodzinnego. Ciężko mi będzie nawigować wg. tych kodów. Abstrahując od tego, że np. 50-tysięczne Starachowice (podobnie jak wiele innych tego typu miast) mają jeden kod pocztowy. O Radomiu nie wspomnę...

Nie ma mowy o przełomie, jest znacznie poprawiona kontynuacja, zaś jedyną bardzo istotną zmianą jest dostosowanie produktu do metody kompresji w technologii NT.

Bartek testuje tyko funkcjonalność. A tu Que ma wyraźną przewagę nad AM w kwestii unikania dróg nieutwardzonych, więc Bartek z pewnością podniesie to jako atut Que. I słusznie...
Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: bazi22 w Styczeń 13, 2006, 18:17:22
Cytat: "julekjulek"

Reasumujac:
- posiadajac PDA z wbudowanym odbiornikiem GPS (nie GARMIN)
- majac chec zakupu GPMapa 4.0, doceniajac jej zalety oraz mozliwosci dodatkowe
- nie mam niestety mozliwosci zakupu zgodnego z prawem :(Kupic możesz, lecz używać już nie - ale wystarczy ID chocby od Geko 101
Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: GPS maniak w Styczeń 13, 2006, 21:59:23
Cytat: "Moi"
Gdzie tu przełom? .......... Nie ma mowy o przełomie


Słusznie. Dlatego też ja niczego takiego nie pisałem, ale Ty w swoim fanatyźmie AutoMapowym widocznie czytasz .... w moich myślach  :wink:

.... wiem że Bartek robi test samego softu i słusznie. Natomiast moja wypowiedź była skierowana do tych, którzy mogą w swoim fanatyźmie do AM (a jak widać po Tobie - takich ludzi na grupie nie brakuje) zacząć porównywać nie tyle soft ile produkty mapowe używając produktów "ogólnie dostępnych" czyli aktualnej AM "r" i mocno już leciwej "GPMapy 3.o". Nie mówię, że GPMapa 4.o nie ma błędów. Oczywiście ma ! Dużo i to całkiem poważnych. Ale ewentualne wypominanie błędów GPMapy 3.o podczas gdy istnieje znacznie lepsza wersja 4.o przypominałoby trochę krytykę AM w wersji 2.x, na którą żaden user AM na pewno dziś by się nie zgodził. O to i tylko o to mi chodziło.

Wiesz Adam, ja czasem mocno żałuję że nie pracujesz dla AM. Wówczas przynajmniej rozumiałbym Twoje alergiczne zachowanie, a tak ni cholery nie rozumiem - jak tak oczytany i inteligentny gość może tak nerwowo reagować na w sumie prostą i oczywistą wypowiedź.

Zdaję sobie sprawę, że dla Ciebie najlepiej byłoby zrobić test produktów wg takiego oto schematu: AutoMapa 4.o (!) i QUE + GPMapa 3.o Wiem, że taki test byłby dla Ciebie ideałem, bo potwierdziłby z góry ustaloną teorię. OK ! Rób co chcesz, pisz co chcesz. Mi to powiewa. Tak jak słusznie zauważył Julek: ponieważ są pewne problemy licencyjne z GPMapą bez Garmina to ja się wycofuję. Nie było rozmowy, nie było pomysłu. JEDYNYM SŁUSZNYM SOFTEM NA PL JEST AM. Zadowolony ?

Bartek + inni  - przepraszam, ale biorę tu na Forum urlop. Aż do czasu ukazania się AM 4.o, która na pewno będzie lepsza niż obecne QUE + GPMapa 4.o. To nie jest złośliwe twierdzenie - to moje przypuszczenie.
Czego zresztą wszystkim userom AM życzę.

Wówczas Adam i inni nawiedzeni userzy AM będą mogli uczciwie ujeżdżać po mnie i Garminie jak po łysej kobyle. Póki co, póki AM swoimi zaletami nie jest w stanie zmiażdżyć konkurencji i muszą to robić jej userzy, odmeldowuję się. Idę bawić się swoją "przełomową" i o ileż gorszą od "jedynego słusznego softu" GPMapą.  Oczywiście w wersji 4.o :lol:

Sorry.
Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: Moi (Adam Kubicki) w Styczeń 13, 2006, 23:16:47
Cytat: "GPS maniak"
Cytat: "GPS maniak"
GPmapa 4.o to jakościowo zupełnie inny produkt niż GPMapa 3.o. Pod każdym względem.


Cytat: "Moi"
Gdzie tu przełom? .......... Nie ma mowy o przełomie


Słusznie. Dlatego też ja niczego takiego nie pisałem, ale Ty w swoim fanatyźmie AutoMapowym widocznie czytasz .... w moich myślach  :wink:


Zapomniałeś zacytować jeszcze jednej linijki, więc uzupełniłem. Teraz bardziej przejrzyście i... bardziej oczywiste.
Faktycznie z mojej wypowiedzi zionie fanatyzmem automapowym. Lechu, czytasz czasami to, co piszesz?
Chyba, że uważasz za nadużycie z mojej strony utożsamianie "zupełnie innej jakości pod każdym względem" z "przełomem"? To mi to napisz, a nie wyjeżdżaj z "fanatyzmem automapowym".
Zwracam uwagę po raz kolejny, że nie używam w stosunku do Ciebie określeń, które mógłbyś odebrać jako wycieczkę osobistą. Ty czynisz to wobec mnie stale.
Ponieważ jestem (wbrew temu co twierdzisz na pl.rec.gps) wyluzowany, to nie daję się sprowokować.

Cytat: "GPS maniak"
.... wiem że Bartek robi test samego softu i słusznie. Natomiast moja wypowiedź była skierowana do tych, którzy mogą w swoim fanatyźmie do AM (a jak widać po Tobie - takich ludzi na grupie nie brakuje) zacząć porównywać nie tyle soft ile produkty mapowe używając produktów "ogólnie dostępnych" czyli aktualnej AM "r" i mocno już leciwej "GPMapy 3.o". Nie mówię, że GPMapa 4.o nie ma błędów. Oczywiście ma ! Dużo i to całkiem poważnych. Ale ewentualne wypominanie błędów GPMapy 3.o podczas gdy istnieje znacznie lepsza wersja 4.o przypominałoby trochę krytykę AM w wersji 2.x, na którą żaden user AM na pewno dziś by się nie zgodził. O to i tylko o to mi chodziło.


Sugerujesz, że ja wypominam jakiekolwiek błędy GPMapy?
Na poprzedniej stronie wątku przyznałem rację Tomaszowi, że użycie GPMapy 3 zamiast 4 nie jest dobrym pomysłem.
Czemu przypisujesz mi cechy i zachowania, które nie mają zastosowania do mojej osoby?

Cytat: "GPS maniak"
Wiesz Adam, ja czasem mocno żałuję że nie pracujesz dla AM. Wówczas przynajmniej rozumiałbym Twoje alergiczne zachowanie, a tak ni cholery nie rozumiem - jak tak oczytany i inteligentny gość może tak nerwowo reagować na w sumie prostą i oczywistą wypowiedź.


Lechu, gdzie tu nerwowa reakcja? Uważasz, że każde zdanie odmienne, nawet najdelikatniej sformułowane, jest spowodowane neurozą?

Cytat: "GPS maniak"
Zdaję sobie sprawę, że dla Ciebie najlepiej byłoby zrobić test produktów wg takiego oto schematu: AutoMapa 4.o (!) i QUE + GPMapa 3.o Wiem, że taki test byłby dla Ciebie ideałem, bo potwierdziłby z góry ustaloną teorię. OK ! Rób co chcesz, pisz co chcesz. Mi to powiewa. Tak jak słusznie zauważył Julek: ponieważ są pewne problemy licencyjne z GPMapą bez Garmina to ja się wycofuję. Nie było rozmowy, nie było pomysłu. JEDYNYM SŁUSZNYM SOFTEM NA PL JEST AM. Zadowolony ?


Nie, nie jestem zadowolony, bo nigdy podobne rzeczy nie przyszły by mi do głowy. Nigdy czegoś takiego nie mówiłem i nie pisałem. Za każdym razem imputujesz mi coś, co według Ciebie twierdzę, posiadam, mam w charakterze, a co nie jest prawdą.

Kto tu ma alergię?

Cytat: "GPS maniak"
Bartek + inni  - przepraszam, ale biorę tu na Forum urlop. Aż do czasu ukazania się AM 4.o, która na pewno będzie lepsza niż obecne QUE + GPMapa 4.o. To nie jest złośliwe twierdzenie - to moje przypuszczenie.
Czego zresztą wszystkim userom AM życzę.


Lechu, wiesz podobnie jak ja, że bez PDAclubu żyć się nie da. Tak samo jak bez paru innych miejsc w internecie. Wrosły w nas, jak paznokieć w palucha u prawej stopy piłkarza.

Cytat: "GPS maniak"
Wówczas Adam i inni nawiedzeni userzy AM będą mogli uczciwie ujeżdżać po mnie i Garminie jak po łysej kobyle. Póki co, póki AM swoimi zaletami nie jest w stanie zmiażdżyć konkurencji i muszą to robić jej userzy, odmeldowuję się. Idę bawić się swoją "przełomową" i o ileż gorszą od "jedynego słusznego softu" GPMapą.  Oczywiście w wersji 4.o


Nie czuję się nawiedzonym userem. Jestem zwykłym użytkownikiem, który za własne pieniądze kupił trzy nie najtańsze licencje programu (czwartą niedawno dostał) i jest z niego umiarkowanie zadowolony.
Czy to jest fanatyzm? Raczej: nie oderwane od rzeczywistości wymaganie od softu tego, co od wszystkich pozostałych programów dla GPS. Przynajmniej w podstawowym zakresie, niezbędnym do nawigacji.

Na koniec pytanie: czemu nie atakujesz na forum.garmin.pl zachowań wskazujących na (delikatnie mówiąc) nadmierną fascynację softem, czy specyficznym sprzętem Garmina?  Dlaczego w pełni akceptujesz podobne zachowania na jednym forum, a na drugim już stają się one dla Ciebie zbrodnią przeciwko ludzkości?
Zapomniałem jak się taka postawa nazywa...

Obaj piszemy (i nie tylko my) teksty, które często zawierają w sobie jakąś dawkę marketingu i promocji. Jednak nigdy nie są to efekty zamierzone, wypływają z naszego przekonania co do jakości produktu.
Ale to nie powód, żeby sobie za to wskakiwać wzajemnie kolanami na brzuchy.
Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: GPS maniak w Styczeń 14, 2006, 00:34:02
Cytat: "GPS maniak"
Wszystkim potencjalnym "testującym", którzy z wiadomych przyczyn raczej sięgną po GPMapę 3.o zwracam jednak uwagę, że pod względem mapowym GPMapa 3.o - to grudzień 2004. Ta wersja mapy posiadała niemałą ilość błędów dotyczących kategoryzacji dróg i restrykacji zakazu skrętu (w zasadzie poza Warszawą w ogóle tego nie miała).  

GPmapa 4.o to jakościowo zupełnie inny produkt niż GPMapa 3.o. Pod każdym względem.Adam, przeczytaj powyższy tekst. Przeczytaj ! Nie przelatuj wzrokiem. Potem postaraj się zastanowić do jakiej grupy osób był adresowany i w jakim celu. Jeżeli to zrozumiesz (a mam lekkie obawy, że być może nie) to potem sam się zastanów co właściwie miał oznaczać Twój tekst o przełomie ? Po co on był ? Czy był w temacie ? Czy może był jednak OT ? Czy było to rozwinięcie tematu ?Czy może to była "osobista wycieczka" pod moim adresem ? Dla mnie była. Jak zwykle - w Twoim stylu - lekko szydercza i cholernie inetligentna.

Wracając do gry słów, którą tak kochasz ....
Nie wiem co Ty rozumiesz przez słowo przełom, ale (pomijając NT) GPMapa 4.o nie wnosi żadnych nowatarskich rozwiązań, zatem nie ma mowy o przełomie i dlatego o przełomie nie pisałem.

W GPMapie 3.o były POI (mapowe) ? Były !
Były plany miast ? Były !
Były restrykcje ? Były !
To niby gdzie tu widzisz przełom ?

Jednak jeżeli ilość planów miejscowości ulega zwiększeniu z 317 do 1000, baza POI z 36000 do 48000 a restrykcje dotarły na pewno do Poznania (reszty nie sprawdzałem) to mam chyba prawo napisać, że jest to jakościowo zupełnie inny produkt ?

Oczywiście ! Moim psim obowiązkiem jest zwrócić Tobie grzecznie uwagę że to ".... nadużycie z Twojej strony utożsamianie "zupełnie innej jakości pod każdym względem" z "przełomem" .... " Grzecznie i na kolanach. Bo złośliwości i drwina to Twoja specjalność.

Tyle, że ja już przestałem bawić się w takie wyrafinowane i szydercze podchody. Napisałem coś, coś co Ciebie nie dotyczyło Ty dałeś jak zwykle uszczypliwy komentarz, chociaż przypominam tekst był adresowany do innych. Zatem napisałem co myślę, a Twój fantyzm dotknął na tej grupie już zbyt wiele osób, żebym musiał bawić się tu z Tobą w jakieś podchody.

Rozumiem, że martwi Ciebie, że ostatnio zacząłem lansować inny niż AM soft. Trudno. Prędzej czy później spodziewałem się ataku z Twojej strony. A że nastąpił na obu grupach równolegle - stąd moja reakcja. Ponieważ ja jednak za bardzo szanuję swój czas i swoją wiedzę na temat GPS-ów - nie mam zamiaru dłużej tu pisywać, póki Ty każdego myślącego inaczej będziesz wdeptywał w trawnik.

W zasadzie to powinienem Tobie podziękować. Przy założeniu, że grubo ponad 90% softu nawigacyjnego w Polsce to soft piracki, to dobrze że lansujesz AM. Po co ludzie mają okradać Garmina ? Niech okradają AM  :lol:
Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: jacol w Styczeń 14, 2006, 00:50:28
Koledzy GPS maniak i Moi!

Jako że czytam forum dla przyjemności i dla zdobycia dodatkowej wiedzy, a nie dla podniesienia poziomu adrenaliny, nie będę się wtrącał w Waszą dyskusję.

Proponuję jedynie ograniczenie wycieczek osobistych i komentarzy nt personalnych preferencji, a skupienie na merytorycznym wątku dyskusji.
Obaj macie dziecięce lata już za sobą i jak się wydaje z Waszej internetowej aktywności obaj macie racjonalne i logiczne podejście do rzeczywistości. Nie widzę więc powodu do dezawuowania poglądów drugiej strony, nawet jeżeli są nieco odmienne od własnych.

Bazi - mam najnowsze wersje AM i Que z GPMapą 4.0, dodatkowo jeszcze TTN5 z najnowszymi mapami. To wszystko zainstalowane na hp5550.

Mam również wolny weekend.

Jeżeli chcesz jakieś testy daj znać na maila. Testy niestety tylko na sucho, bo do kraju trochę daleko (no i dostęp do netu też mam średniawy).

I chwała Ci za dobre chęci, mam nadzieję, że próba tego porównania pójdzie lepiej (dalej) niż poprzednia Maku.
Przygotuj się też na pewne emocje, bo to porównanie to może być całkiem spory kawałek marketingu, który może przynieść lub zabrać co poniektórym trochę kasy.
Więc odzew może być dość gwałtowny... :wink:
Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: Moi (Adam Kubicki) w Styczeń 14, 2006, 00:57:14
Lechu,
cytowany przez Ciebie tekst przeczytałem w całości i zlokalizowałem we właściwym kontekście.
Ponieważ jednak nijak miał się do testu i jego specyfiki (tylko funkcjonalność Que, w oderwaniu od map i ewentualnych w nich błędów), to uznałem go za marketing i odpowiedziałem swoim.

Gdybyś napisał np. coś podobnego, co ja wcześniej w tym wątku:
Cytat: "Moi"
Myślę, że Tomasz ma sporo racji. Na Forum Garmina jest przecież kilka relacji liczbowych o poprawie szybkości liczenia tras w GPMapa 3.0 vs. 4.0.
[...]
Sposób upakowania danych i ich szybka dostępność, mimo że są elementem obcego softu/bazy, wpływa jednak na ocenę funkcjonalności podstawowego programu (tym bardziej, że jest to jeden z elementów tej oceny).


uznałbym to za wypowiedź "w temacie".

A tak, to cytowane kolorowe boldy są IMHO niczym innym, niż promocją nowego produktu.
Do czego masz przecież pełne prawo (choć innym takiego odmawiasz), musisz się jednak liczyć z próbami dyskusji o zawartych w takiej treści tezach.
Tytuł: Porównanie AutoMapy i Que - przygotowanie
Wiadomość wysłana przez: smiodus w Styczeń 14, 2006, 10:10:46
Cytat: "jacol"
Koledzy GPS maniak i Moi!

Jako że czytam forum dla przyjemności i dla zdobycia dodatkowej wiedzy, a nie dla podniesienia poziomu adrenaliny, nie będę się wtrącał w Waszą dyskusję.

Proponuję jedynie ograniczenie wycieczek osobistych i komentarzy nt personalnych preferencji, a skupienie na merytorycznym wątku dyskusji.
Obaj macie dziecięce lata już za sobą i jak się wydaje z Waszej internetowej aktywności obaj macie racjonalne i logiczne podejście do rzeczywistości. Nie widzę więc powodu do dezawuowania poglądów drugiej strony, nawet jeżeli są nieco odmienne od własnych.

Bazi - mam najnowsze wersje AM i Que z GPMapą 4.0, dodatkowo jeszcze TTN5 z najnowszymi mapami. To wszystko zainstalowane na hp5550.

Mam również wolny weekend.jacol dzięki za tego posta, czytam forum od dość dawna, i taka postawa wobec naszej społeczności jest godna naśladowania, koledzy Adam vel Moi oraz Lechu vel GPS Maniak - czy chcecie wspólnie poszerzać i gromadzić wiedzę na tym forum, czy chcecie być współczesnymi gladiatorami którzy na oczach widowni (1081 obejżeń tylko tego wątku) będą walczyć w imię garmina i automapy? Po co? Osoba przeglądająca za pół roku forum w poszukiwaniu informacji porównujących am z gpmapą zobaczy "przepychankę" rodem spod sklepu spożywczego - owszem używacie słów i zwrotów kulturalnych, ale przecież nie szata ...

Nie chcę żebyście potraktowali mnie jako mentora, ale jako życzliwego czytelnika.

pozdrawiam
Sebastian[/url]