mapy? urzadzenia GPS? Garmin?

  • 16 Odpowiedzi
  • 5247 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Klimer

  • ***
  • 344
  • Płeć: Mężczyzna
    • http://www.klimer.dkp.pl
  • Sprzęt: Palmax GPS
mapy? urzadzenia GPS? Garmin?
« dnia: Wrzesień 15, 2005, 21:06:41 »
Siema

pisałem ostatnio w dziale "zakupy" iz poszukuje jakiegos PDA do nawigacji

przypadł mi palmax z AM.

jednak szukam i szukam i wpadłem na garmina. potrzeba mi tylko do nawigacji w samochodzie. wiec wazny jest b. duzy ekran (garmin zapewne ma wieksze niz PDA).

problem jest tylko z uzytkowaniem. nie slyszałem nic dobrego ani złego na temat GPmapy (bo takie chyba tam sa wykorzystywane).

potrzebuje dobrej, szczegółowej i kompletnej mapy polski.

i pytanie: czy te lepsze odbiorniki mówia po polsku? jest to szczególnie wazne, gdyz sygnalizacja jest potrzebna a polska bo niestety starsze pokolenie nie mówi po angielsku i ów jezyka nie rozumie, jak równiez przyswoic go nie potrafi (nie mowa o mnie bom młody jeszcze :) )

zatem...

czy lepiej wyjde na Garminie? czy meczyc sie z małym wyswietlaczem (w porównania do wyzej wymienionego sprzetu) palmaxa i AM?

p.s. sprzet jezeli bedzie dobry to nie ma granicy cenowej.
To nie tablica ogłoszeń!! Ostatni raz bez warna.

*

Offline bar7ek

  • ***
  • 291
    • http://gps.geosolutions.info
mapy? urzadzenia GPS? Garmin?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 15, 2005, 21:22:14 »
nie wiem o których garminach mówisz, że mają takie duże wyświetlacze bo z tego co sprawdziłem to nawet te samochodowe mają około 4 cali więc porównywalnie z PPC
i jeśli chodzi o nawigację do samochodu to jest większy wybór map mówiących na PPC. ewentualnie z nowości garmina coś takiego http://www.garmin.com/products/nuvi/ jeśli ma być to tylko nawigacja (chociaż ja osobiście bym wolał palmax'a)
a GPmapa z tego co się orientuję to jeszcze nie mówi

mapy? urzadzenia GPS? Garmin?
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 15, 2005, 21:38:09 »
Cytat: klimer
czy lepiej wyjde na Garminie?

Trudno powiedzieć. Same odbiorniki samochodowe Garmina mogą być dla Ciebie zaskoczeniem jeżeli chodzi o wielkość ekranu. Niektóre samochodowe Garminy mają mniejszy ekran niż pocket PC :)

Ba ! Są rozwiązania samochodowe Garmina oparte na PDA i to zarówno pocketPC jak też PalmOS. Tak więc przewaga "wielkości" ekranu nie zależy od samej "firmy", ale od konktretnego modelu. Natomiast niewątpliwą zaletą większości wyświetlaczy Garmina jest ich lepsza czytelność w świetle słonecznym niż w przypadku nawigacji opartej na PocketPC.

Ponieważ piszesz, że na dobry sprzęt nie ma górnej granicy cenowej, to takiego klienta chętnie zobaczy każdy sklep. Zatem nie opieraj się wyłącznie na opinii takich czy innych userów, a załatw sobie jazdę próbną z różnymi modelami, aby zobaczyć jak to wygląda w praktyce.

Co do mapy. Moja przygoda z AutoMapą już dawno się zakończyła, zatem nie mam porównania. Inni userzy dają tak 7:6 lub 7:5 na korzyść AM.  Moim zdaniem GPMapa jest naprawdę niezłym produktem, chociaż będąc krócej na rynku niż AM na pewno ma więcej "strzałów".  W każdym bądź razie z kategoryzacją gorszych dróg - podobnie jak w AutoMapie są poważne problemy. Klika razy w terenie GPMapa wyprowadziła mnie na "kocie łby" chociaż asfaltówką było tylko 1-2 km dalej. No cóż, po prostu zawracałem i jechałem wbrew autoroutingowi :)

W mieście nie narzekam. Ulice jednokierunkowe przeważnie dość dobrze funkcjonują, ale z zakazami skrętu jest znacznie gorzej. Niedługo wyjdzie nowa GPMapa (4.o) i mam nadzieję że przynajmniej część błędów będzie usunięta.

To co mi osobiście najbardziej podoba się w Garminie to prosty (znacznie uboższy niż w programach na pocketa) ale bardzo skuteczny interfejs no i fakt, że te same mapy co w odbiorniku można przeglądać na PC.

*

Offline Klimer

  • ***
  • 344
  • Płeć: Mężczyzna
    • http://www.klimer.dkp.pl
  • Sprzęt: Palmax GPS
mapy? urzadzenia GPS? Garmin?
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 15, 2005, 21:40:19 »
sprawdzam jedynie garmin.pl

potrzebuje czegos bez zbednego sprowadzania i z mapami polski!
To nie tablica ogłoszeń!! Ostatni raz bez warna.

*

Offline bar7ek

  • ***
  • 291
    • http://gps.geosolutions.info
mapy? urzadzenia GPS? Garmin?
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 15, 2005, 21:55:06 »
Cytat: gps maniak
To co mi osobiście najbardziej podoba się w Garminie to prosty (znacznie uboższy niż w programach na pocketa) ale bardzo skuteczny interfejs no i fakt, że te same mapy co w odbiorniku można przeglądać na PC.

to prawda

a co do zakupu to na Polskę najlepsza chyba będzie automapa (bo mówi i całkiem dużo tej Polski jest zrobione) + jakis PPC (palmax to całkiem dobre rozwiązanie) i jak pisał GPSManiak jazda próbna to też całkiem dobry pomysł pozwalający zorientować się w temacie

*

Offline Klimer

  • ***
  • 344
  • Płeć: Mężczyzna
    • http://www.klimer.dkp.pl
  • Sprzęt: Palmax GPS
mapy? urzadzenia GPS? Garmin?
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 15, 2005, 22:42:24 »
planowałem juz zakup palmaxa, aczkolwiek wpadłem na pomysł ze moze urzadzenia stworzone tylko i wyłacznie do nawigacji samochodowej będą lepsze, aczkolwiek nie wiem jak to bedzie. głownie chodzi o wielkosc wyswietlacza, jednak jezeli ma byc duzy a mapy bezuzyteczne to wole cos małego a działajacego :P

napisałem tez do przedstawiciela handlowego garmin polska o przedstawienie mi jakiegos dobrego urzadzenia z swojej oferty... zobaczymy  jaka dostane odp

To nie tablica ogłoszeń!! Ostatni raz bez warna.

mapy? urzadzenia GPS? Garmin?
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 16, 2005, 11:46:58 »
Cytat: klimer
jednak jezeli ma byc duzy a mapy bezuzyteczne
To, że (na dzień dzisiejszy) AM ma lepsze notowania od GPMapy wcale nie oznacza, że GPMapa jest bezużyteczna. To naprawdę mapa na przyzwoitym poziomie :)

Wszystko zależy czego oczekujesz od nawigacji. Dla mnie np. fajnym bajerem jest Garmin SP 2650. Zamontowany z zewnętrznymi czujnikami ruchu zapewnia prawidłową nawigację nawet w bardzo długich tunelach. Pod względem jakości wyświetlacza natomiast ideałem wydaje się być Garmin 276C, który zresztą idealnie sprawdzi się również na jachcie.

Jednak pomimo że sam jestem użytkownikiem i wielkim fanem Garmina, to muszę przyznać że rozwiązania oparte o "hybrydy" pocketPC np. te nowe Palmaxy itp mają jedną ale za to bardzo ważną zaletę:

Można to łatwo schować. Odpinasz zasilanie i "myk" do kieszeni :)
Szukasz "dużego" ekranu.  A jeździłeś już z mapami wektorowymi ?
Zapewniam, że wielkość ekranu jest w nawigacji sprawą drugorzędną.
Natomiast "duży ekran" = "duże gabaryty".
Każde zatrzymanie się na parkingu to konieczność schowania systemu nawigacyjnego. Pocketa jak wspomniałem schować łatwo, a garminowskiego StreetPilota niestety nie :(

No chyba że to Ciebie nie przeraża.

mapy? urzadzenia GPS? Garmin?
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 16, 2005, 13:57:50 »
+ dla Am wielkimjest nawigacja glosowa i tak naprawde po dniu dwuch jazdy wczale nie patrzymy na wyswietlacz komendy podaje nam "Pani Jadzia" a my jedziemy i wyswietlacz sluzy praktycznie tylko do zaplanowaia trasy na postoju pozatym uzadzenie PPC jak wczesniej kolega opisal wezmiesz w kieszen a wtedy stanie sie przenosnymodtwazaczem MP3, odtwazaczem filmow , notatnikiem, arkuszem kalkulacyjnym pozatym mozesz z tym pujsc na spacer w przypadku systemu czystosamochodowego zazwyczaj jest on uzalezniony od pradu pobieranego z akumulatora i to ogranicza zakkres funkcji dojakich mozna go wykozystac

*

Offline Klimer

  • ***
  • 344
  • Płeć: Mężczyzna
    • http://www.klimer.dkp.pl
  • Sprzęt: Palmax GPS
mapy? urzadzenia GPS? Garmin?
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 16, 2005, 17:53:14 »
hyh... ale ja naprawde nie potrzebuje ów urzadzenia do niczego innego jak tylko nawigacja samochodowa! :) tak czy inaczej pojade do sklepu garmina i moze cos wybiore (badz własciwy uzytkownik samochodu).

tak czy inaczej pewnie wyladujemy z palmaxem  ^_^ ale szukac warto
To nie tablica ogłoszeń!! Ostatni raz bez warna.

mapy? urzadzenia GPS? Garmin?
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 16, 2005, 18:53:40 »
Cytat: klimer
hyh... ale ja naprawde nie potrzebuje ów urzadzenia do niczego innego jak tylko nawigacja samochodowa! :) tak czy inaczej pojade do sklepu garmina i moze cos wybiore (badz własciwy uzytkownik samochodu).

tak czy inaczej pewnie wyladujemy z palmaxem  ^_^ ale szukac warto

Za podobne pieniadze jest najnowsze "dziecko" Garmina do maksymalnie uproszczonej w obsłudze nawigacji samochodowej
http://www.garmin.pl/index.php?mod=prod&act=detail&pID=789

czyli bezpośredni odpowiednik TomTom GO
http://www.palmtops.com.pl/index.php?main_page=product_info&cPath=4_12&products_id=274
niestety sporo droższego - ale z dobrymi mapami Europy i gorszą (od Automapy) mapą Polski

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
mapy? urzadzenia GPS? Garmin?
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 16, 2005, 19:09:36 »
GPMapa jest produktem bardzo dobrym, o jakości absolutnie porównywalnej z AM, miejscami wyraźnie jej ustępującym, w innych znacznie ją przewyższającym.

Lechu, jak zwykle, miał rację twierdząc, że w filozofii Garmina tkwi zbiorowa mądrość, wynikająca z wieloletnich doświadczeń, pod różnymi szerokościami geograficznymi.
Przykładem takiej mądrości jest wg. mnie zawsze znakomite opracowanie aglomeracji. Czyli, nie tylko samej metropolii, ale także miasteczek satelickich. Jak wybieram się do podwarszawskiej miejscowości zabieram ze sobą tylko GPMapę (AM i GPM mam na dwóch różnych iPAQach), bo wiem, że AM nie da tu rady.
Wiadomo, że większość użytkowników/nabywców programu/map mieszka w ośrodkach wielkomiejskich i np. taki Warszawiak częściej zagląda do Piaseczna, Legionowa, czy Pruszkowa, niż do Chełma, Elbląga, czy Jasła.

Ale na pozostałym obszarze kraju AutoMapa często bierze górę.
Poza tym, niesłychana aktywność innowacyjna AM jest godna podziwu.

Nie sposób jednoznacznie stwierdzić który program jest lepszy, bo to spór w stylu "co lepsze - Mercedes czy BMW".

mapy? urzadzenia GPS? Garmin?
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 16, 2005, 21:11:36 »
A jak już jesteśmy przy "garminkch" chciałem zwrócić uwagę na to:
http://www.garmin.pl/index.php?mod=prod&act=ann_detail&pID=788

Samochodowy Garmin z SiRF III !!!
Oj Palmaxy i inne MIO169 będą miały chyba niezłego konkurenta.

Tyle że cena pewnie jak zwykle będzie nie mała :(

*

Offline Klimer

  • ***
  • 344
  • Płeć: Mężczyzna
    • http://www.klimer.dkp.pl
  • Sprzęt: Palmax GPS
mapy? urzadzenia GPS? Garmin?
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 16, 2005, 23:41:00 »
hymmm to własciwie mnie nie interesuje.... wyswietlacz 3.5 cala, czyli moge miec to samo z palmaxem a jakos bardziej chyba ufam mapom AM itp.

chodz jak mówiłem jestem na tym polu nowicjuszem i dlatego moge sie mylic :)
To nie tablica ogłoszeń!! Ostatni raz bez warna.

mapy? urzadzenia GPS? Garmin?
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 17, 2005, 12:43:34 »
Cytat: klimer
czyli moge miec to samo z palmaxem a jakos bardziej chyba ufam mapom AM itp.
Nie koniecznie.
Tak jak pisałem w pierwszym poście - dawno nie miałem kontaktu z AutoMapą, ale nie sądzę aby miała ona widok "3D" dopracowany do takiej perfekcji jak widok "3D" w nowych Garminach.

Oczywiście póki nie zobaczymy tych Garminków w akcji z GPMapą 4.o trudno wyrokować, ale sądzę że Twoje większe zaufanie do AutoMapy już na starcie jest nieco przedwczesne.

No i jeszcze jedna rzecz - nie patrz tylko na wielkość ekranu.
Pamiętaj, że AutoMapa ze swoją "ładną" grafiką jest jednak podczas prowadzenia samochodu czyli przy tzw. "rzucie oka" na ekran mniej czytelna niż schematyczne mapy Garmina.

Jeżeli się nie spieszysz jeszcze raz ponawiam apel do testów w terenie.
Pozczekaj na GPMapę 4.o. Potem zobacz czy i jak działają widoczki "3D".
Zobacz też jak wyświetlacze zachowują się w pełnym słońcu.
Zanim coś kupisz obejrzyj w pełnym oświetleniu i palmaxa i konkurencję.

Nie wiem kto wygra, ale to nie ja kupuję :)

mapy? urzadzenia GPS? Garmin?
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 17, 2005, 12:47:40 »
GPS maniak GlobalSat GV101 to samo i cena juz okreslona 1999zl moze nie wyglada tak atrakcyjnie ale tez sirfstarIII mozliwosc wstawienia SD/CF bluetooth do podlaczenia telefonu i stwozenia zestaw głośno mowiacego, wada jak narazie brak polski ale to prawie we wszystkich tak jest zalety taniej niz garmin a praktycznie to samo
http://www.usglobalsat.com/item.asp?itemid=62 :) wlasnie zauwazylem ze w polsce taniej nawet niz w stanach :))

mapy? urzadzenia GPS? Garmin?
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 17, 2005, 14:52:56 »
Cytat: szczurs
wada jak narazie brak polski ................ a praktycznie to samo
Z tego wynika że masz kłopoty z definicją słów: "to samo" :)) :))

Będzie to samo jak będzie porządna mapa Polski.
A tak poważnie to takich rozwiązań można wskazać kilkanaście.
Tyle, że na dzień dzisiejszy sensowne mapy na Polskę to tylko AutoMapa na pocketPC i GPMapa na Garmina i dlatego nie ma co rowijać tego wątku w "bocznych" kierunkach.

*

Offline Klimer

  • ***
  • 344
  • Płeć: Mężczyzna
    • http://www.klimer.dkp.pl
  • Sprzęt: Palmax GPS
mapy? urzadzenia GPS? Garmin?
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 17, 2005, 16:57:26 »
oczywiscie ze najpierw przetestuje Garmina. nie chce wyrzucac w błoto pieniedzy, a chce miec naprawde dobra nawigacje gdyz znajac zyciebedzie uzywana po kilka godzin dziennie, przez cały tydzien jezdzac przez jakies wioski do duzych miast gdzie mozna poplatac sie w jednokierunkowych jak i jakis uliczkach.

interesuja mnie jedynie mozliwosci profesjonalnej nawigacji, a to czy bedzie zestaw głosnomówiacy, czy bedzie robiło kawe i śpiewało gdy bede smutny to mi naprawde nie robi zadnej roznicy.

A co do widoku 3D to AM nie posiada wogole takowego :)
To nie tablica ogłoszeń!! Ostatni raz bez warna.