Powiem szczerze, że nie bardzo czuję o co chodzi. Ale postaram się pacnąć parę słów. ...
Generalnie produkty komercyjne na Garmina są tak zaprojektowane, że współpracują z mapą bazową, która w gruncie rzeczy jest mapą poglądową. Zatem np. przy GPMapie 4.o przy zoomie=2km widzimy GPMapę, ale przy zoomie=3 km widzimy już tylko mapę bazową.
Jednak w przypadku mapek amatorskich (np. na MapCenter) nie obowiązują żadne standardy, zatem może się okazać że ustawienie poszczególnych warstw mapy czy też inne nie znane mi przyczyny mogą powodować nieprawidłową współpracę mapy szczegółowej z mapą bazową.
Co do jakości map freewarowych. W zasadzie poza mapami dotyczącymi Polski nie używam map freewarowych, ale można raczej założyć że są one zdecydowanie dokładniejsze pod względem lokalizacyjnym niż - było nie było -poglądowa mapa bazowa. Zatem, jeżeli widzisz w odbiorniku obie mapy, a jakaś szosa jest na jednej z map przesunięta o 300m to głowę bym dał, że to wina bazówki. Błędy na amatorskich mapach raczej nie mogą być tak duże, nawet jeżeli to mapa zrobiona nie bazie tracków, lecz na podstawie map papierowych.
Sam robię mapy w oparciu o "papier" i błędy rzadko sięgają 100m. Raczej są to błędy rzędu 30-50m.