AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?

  • 36 Odpowiedzi
  • 12515 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline JaMi

  • ****
  • 563
  • Sprzęt: obecnie HTC x7500, SE X1 XPERIA, Larki 43.0 50.1
AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?
« dnia: Marzec 07, 2005, 18:06:30 »
Zainteresowalem sie porownaniem tych niewatpliwie najlepszych programow do nawigacji w Polsce. Spotykam sie dosyc czesto z opiniami, ze AutoMapie nawet w wwersji 3.7 bardzo duzo brakuje do tego co oferuje nowa GPMapa. Czy ktos z Was ma porownanie i moglby cos napisac od siebie ?

*

Offline kanczug

  • *****
  • 19211
    • http://www.pdaclub.pl
AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 07, 2005, 18:42:38 »

*

Offline xpablo

  • *****
  • 1294
AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 07, 2005, 19:39:36 »
Hmm a mógłbyś wskazać czego brakuje AM a ma to GPMapa?? Nie żebym bronił AM lub GPMapy. Powiem szerze że nie widzałem GPMapy w akcji. Oczywiście obejrzałem sobie prezentację
http://www.gpmapa.pl/prezentacja.php?nr=1
ale to nie to samo. Również czekam na opinie....

*

Offline jacol

  • ***
  • 400
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: całe pudło złomu
AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 07, 2005, 20:33:51 »
Miałem okazję przejechać się parę km z GPMapą 3.0 po Krakowie.

Nie był to może dystans który dałby jakieś szerokie doświadczenie z tym programem, ale był wystarczający aby zniechęcić mnie do jego zakupu.
Dokładnie rzecz ujmując próbowałem moduł cf Que 1620 w IPAQu, a wszystko to umieszczone na środku konsoli Mondeo (przednia szyba ogrzewana). Z tego miejsca moduł GPS ledwo co widział satelity i każde dodatkowe obiekty w polu widzenia (drzewa wokół drogi, wyższe domy) powodowały utratę fixa. Niestety wejścia dla zewnętrznej anteny brak.

Tak że ciągłe problemy z fixem, jakieś błędy mapy oraz dziwna synchronizacja komunikatów głosowych z sytuacją drogową (za wczesne) spowodowały że zrezygnowałem z planów zakupu.

AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 07, 2005, 20:57:43 »
Cytat: xpablo
Hmm a mógłbyś wskazać czego brakuje AM a ma to GPMapa
Różnice to nie różnice pomiędzy zawartością merytoryczną map, a różnice pomiędzy systemem nawigacyjnym Garmin, a Automapą.
Chcesz zobaczyć co Garmin robi lepiej ?
Np jest w Garminie:
1. Możliwość włączenia tzw. uproszczeń (czyli wyrzucenie z mapy wszystkiego co zbędne w nawigacj)
2. Możliwość zaprojetkowania trasy z Poznania do Berlina (kompatybilność GPmapy z CitySelectEurope)
3.Związane z pkt.2  - jeden spójny system mapowy obejmujący Polskę i Europę
4.Możliwość samodzielnej modyfikacji map poprzez robienie tzw. "nakładek" (np. dodanie warstwic lub przebiegu szlaków turystycznych).
5. Możliwość zrobienia całkowicie własnej mapy (również z autoroutingiem) i wpasowanie jej w "system".

Jak widzisz coś by się znalazło.
Garmin - to zupełnie inna filozofia w nawigacji.
Garmin to system, który na codzień od wielu lat testują setki tysięcy userów na całym świecie. Zatem to system sprawdzony ...... ale zoptymalizowny  do odbiorników Garmina.
Odbiorników, które mają (zwłaszcza starsze modele) słabsze procesory niż PocketPC, a  także w wielu przypadkach czarno-białe wyświetlacze. A co za tym idzie - spora część - tak na prawdę zbędnych dla normalnego usera, ale miło "łechcących" oko "wodotrysków", które są lub kiedyś będą w AutoMapie w Garminie nigdy nie uświadczysz.

Ideą Garmina jest: "łatwo, szybko i bezpiecznie do celu".
Jak widzisz nie ma mowy o "wodotryskach" i bajerach, ale Generalnie system jest cool.

Nie podejmuję się porównywać zawartości merytorycznej samych map, bo moja przygoda z Automapą praktycznie zakończyła się na wersji 1.o :(
Mam GPMapę i jestem zadowolony.

[Dodano: 2005-03-07 21:02:23]
Cytat: jacol
Z tego miejsca moduł GPS ledwo co widział satelity i każde dodatkowe obiekty w polu widzenia (drzewa wokół drogi, wyższe domy) powodowały utratę fixa. Niestety wejścia dla zewnętrznej anteny brak.
Tyle że to nie wina GPMapy :))

AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 07, 2005, 22:21:27 »
Jakoś mnie te argumenty nie do końca przekonują. Cokolwiek by Garmin nie robił lepiej to o ile zdążyłem się zorientować, GPMapa działa tylko z odbiornikami Garmina czyli nie będzie działać w przypadku 99% obecnych użytkowników PDA którzy mają PDA i swój odbiornik.

Co do tych kilku procent nowych użytkowników którzy będą rozważać zakup CFa Garmina wraz z oprogramowaniem a nie BT lub na kablu to:
1. Odbiornik GPS na CF wydaje mi się gorszym rozwiązaniem niż na BT ponieważ nie można go stosować w PDA bez gniazda CF (oczywiste), z reguły pobiera więcej prądu niż BT który ma własne zasilanie (w samochodzie nie ma znaczenia bo jest zasilanie samochodowe, ale ma znaczenie przy wycieczkach pieszych) i zajmuje miejsce na karty pamięci na których powinny się znajdować mapy a nie odbiornik GPS. Jest też mniej uniwersalny bo BT można stosować z każdym systemem operacyjnym i w każdym urządzeniu które ma wsparcie dla BT i profilu Serial Port (laptop, smartphone i diabeł wie co tam jeszcze wymyślą, może ,ultimedialny player z GPSem).
2. Co do argumentu włączenia uproszczeń to można to również zrobić w AutoMapie jeśli dobrze pamiętam.
3. Argumenty że można robić własne mapy są mniej istotne ponieważ tego typu funkcji używa niewielka garstka użytkowników. Większośc chce gotową mapę i nie zamierza grzebać się w mapach i PDA zamiast spędzać wesoło urlop lub skupić się na innych bardziej pożytecznych zajęciach.
4. Wszystkie komunikaty ze screenów w wersji demo są w języku angielskim z czego rozumiem że nie ma ich w polskim co jest niekorzystne dla wielu użytkowników. AutoMapa jest oczywiście po polsku a dla obcokrajowców również po angielsku.
5. Możliwość wyznaczenia trasy z Polski do Europy Zachodniej jest rzeczywiście przewagą i jest istotna ale wiekszość naszych klientów jeżdżących po Europie ma zestaw AutoMapa + TomTom i może w TomTomie wyznaczyć trasę z Polski do Europy. Może też dograć polskie komunikaty głosowe.
6. To że Garmin jest sprawdzony to dobrze ale wcale to nie znaczy że AutoMapa jest gorsza bo nie korzysta z niej miliony użytkowników. Po pierwsze AutoMapa jest projektem lokalnym a nie globalnym a po drugie co z tego że taki Windows jest "sprawdzony i korzysta z niego dziesiątki milionów użytkowników" skoro większość serwerów w Internecie to Apache na Linuksie a ja również mam taki skonfigurowany przez Cezexa z PDAClub i jest lepszy i stabilniejszy od super wypasionego windowsowego choćby był skonfigurowany i przez samego Billa Gatesa. Jak widać to nie jest argument.
7. Co do wodotrysków to takie na przykład kolory może i nie są niezbędne ale są one i przyjemne dla oka i niosą z sobą konkretne informacje poprzez oznaczenie obiektów różnymi kolorami. Dlatego kolorowe wyświetlacze wyparły monochromatczne w PDA i nie dla bajeru ale dla ergonomii, korzystania z multimediów, gier i innych rzeczy. Świat wokół nas (w tym również drogi, łączki, rzeczki i jeziorka) jest ostatecznie kolorowy a nie czarno-biały. Ten argument więc odpada.

Być może też niedługo doczekamy się AutoMapy na całą Europę lub TomToma z dokładną nawigacją w Polsce.

Czego mi natomiast brakuje zdecydowanie w AutoMapie to integracji z kontaktami tak jak to jest w TomTomie że można wybrać kontakt z listy i poprosić o wyznaczenie trasy pod adres tego kontaktu.

AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 07, 2005, 22:35:05 »
Tu masz kilka linków w mojej wypowiedzi:

http://www.pdaclub.pl/forum/posty.php?temat_id=7724#60130

a najwięcej konkretnych różnic masz tu:
http://forum.garmin.pl/viewtopic.php?t=117

Używam obu "programów" w samochodzie, testowałem je na tych samych trasach - na dzień dzisiejszy MOJA subiektywna ocena w skali od 1-10:
AutoMapa - 6
GPMapa   - 5


Największą zaletą GPMapy w porównaniu do AutoMapy jest ilość POI, w tym najważniejszych dla kierowcy czy turysty w obcym mieście: stacji paliw, fastfood-ów, szpitali, aptek czy centrów handlowych.  W AM w mapie Polski 50k jest ich naprawdę mało - np. w Toruniu ilość POI w AutoMapie to kilka stacji paliw przy przelotowej trasie na drodze krajowej nr 1, w GPMapie jest ca. 50 stacji na terenie całego miasta. Taka sama sytuacja jest w zakresie innych kategorii, ale przede wszystkim dotyczy miejscowości nie leżących bezpośrednio przy głównych drogach krajowych.
Z kolei dla AM rozwija się mocno forum wymiany punktów zebranych przez innych użytkowników - mobilne.net :)



AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 07, 2005, 22:58:56 »
Jak masz oba to pozwolę się podpytać:

1. Czy GPMapa ma integrację z książką adresową?
2. Czy GPMapa chodzi na odbiornikach BT?
3. Czy funkcja wyszukiwania adresów w GPMapie jest wygodna w użyciu?
4. Jak rozwiązana jest sprawa update'u programu i map w GPMapie?
5. Czy jest wskazywanie ulic jednokierunkowych w GPMapie?
6. Czy GPMapa ma jakąś sensowną bazę stacji benzynowych w Polsce?

*

Offline xpablo

  • *****
  • 1294
AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 07, 2005, 23:36:34 »
Hmmm powiem tak: jesli znajdzie się samochód i 2 osoby z AM to postaram się wywalczyc z firmy garmina z GPMapą i zrobimy test na teranie Wawy.
Co wy na to ??
Oczywiście wyniki do publikacji na PDACLUB :D

*

Offline kanczug

  • *****
  • 19211
    • http://www.pdaclub.pl
AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 07, 2005, 23:37:51 »
Ad 2. Bedzie chodzic na tym i tylko tym:
http://www.pdaclub.pl/view.php?str=garmin&news_id=9398


[Dodano: 2005-03-07 23:42:52]
Cytat: xpablo
Hmmm powiem tak: jesli znajdzie się samochód i 2 osoby z AM to postaram się wywalczyc z firmy garmina z GPMapą i zrobimy test na teranie Wawy.

By test byl do konca poprawny trzeba by miec nie samodzielnego Garmina ale Pocketa z GPSem Garmina i GPmapa.

*

Offline xpablo

  • *****
  • 1294
AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 07, 2005, 23:49:26 »
Cóż moje mozliwości sa nieco okrojone ale "od zaraz" do testów mysle że mogę udostepnic tą http://garmin.pl/index.php?mod=prod&act=detail&pID=689 "zabawkę"
Jeśli macie inne propozycje czekam na sugestje :D

*

Offline Maap

  • ****
  • 737
AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 08, 2005, 00:06:28 »
Cytat: xpablo
Hmmm powiem tak: jesli znajdzie się samochód i 2 osoby z AM to postaram się wywalczyc z firmy garmina z GPMapą i zrobimy test na teranie Wawy.
Co wy na to ??
Oczywiście wyniki do publikacji na PDACLUB :D
Jeśli mają być dwie osoby z AM to ja mogę być jedną z nich. Mam autko i nawet rozdzielacz na dwa gniazda do zapalniczki. Więc możemy zorganozwać mały test.

AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 08, 2005, 00:08:49 »
W przyszłym tygodniu spotkam się z ludźmi od Garmina, może uda mi się coś pożyczyć do testów. Sam jestem ciekaw. Spotkanie ma sens jak pogoda się poprawi w Wawie :)

*

Offline xpablo

  • *****
  • 1294
AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 08, 2005, 00:13:02 »
Ja jestem za:D Pogadam jutro w firmie i myślę że da się coś zrobić. pytanie tylko kiedy !? Weekend mam niestety zajety

AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 08, 2005, 00:45:24 »
Cytat: jacek_k
Jak masz oba to pozwolę się podpytać:

1. Czy GPMapa ma integrację z książką adresową?
na odbiornikach serii Garmin iQue - tak, na nie-palmowych niestety nie, bo one nie mają ksiązek adresowych :)
2. Czy GPMapa chodzi na odbiornikach BT?
Tak, ale GPMapa jest to mapa i wymaga do pracy mapowego odbiornika firmy GARMIN - odbiornikiem taki jest tylko BT 10 - jeszcze niedostępny w Polsce.

3. Czy funkcja wyszukiwania adresów w GPMapie jest wygodna w użyciu?
Tak, IMHO nawet w sumie lepiej niż w AM.

a) jest ponad 400 miast z ulicami i numerami domów, w AM jest ich tylko 38
b) w miastach gdzie nie ma numeracji domów, nie ma też często praktycznie ulic - tu AM jest lepsza, bo są małe miasta z nazwami ulic,  



4. Jak rozwiązana jest sprawa update'u programu i map w GPMapie?

a) GPMapa to nie program
Już tu kilka razy GPS MAniak wyjaśniał różnicę - programem do obsługi map jest zawsze firmware odbiorników Garmina. Ugrade programu = upgrade firmware'u garmina - jest dośc częsty.
b) upgrade mapy -  ma być, na razie jest wersja 3.0 od grudnia, kiedy poprawki - nie wiadomo.

5. Czy jest wskazywanie ulic jednokierunkowych w GPMapie?
Tak

6. Czy GPMapa ma jakąś sensowną bazę stacji benzynowych w Polsce?
Przecież napisałem - ma bardzo dużą kilkanaście razy bogatszą od AM - w Toruniu około 50 stacji, w Warszawie chyba ze 400 - gdzieś już tu na forum podawałem dane.

AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 08, 2005, 00:54:50 »
Cytat: jacek_k
Jakoś mnie te argumenty nie do końca przekonują. Cokolwiek by Garmin nie robił lepiej to o ile zdążyłem się zorientować, GPMapa działa tylko z odbiornikami Garmina czyli nie będzie działać w przypadku 99% obecnych użytkowników PDA którzy mają PDA i swój odbiornik.
To nie były żadne argumenty. Było konkretne pytanie czy ktoś może pokazać rozwiązania, które w GPMapie są lepsze niż w AutoMapie, więc pokazałem. Napisałem wyraźnie, że system jest dedykowany dla odbiorników Garmin. Miałem także na myśli garminowskie urządzenia PDA zintegrowane z GPSem I napisałem też, że filozofia obu tych rozwiązań (AutoMapa - Garmin) jest całkowicie odmienna.

Nie pisałem, która jest lepsza - to oczywiście rzecz gustu. Starzy wyjadacze Forum wiedzą że byłem jednym z pierwszych nabywców Automapy i jakoś nie pasowała mi od samego początku.
Do mnie lepiej trafia filozofia Garmina.

Oczywistym jest fakt (który tak mocno podkreślasz), że jeżeli ktoś ma już pocketa z GPS-em, to rozważania o wyższości jednego produktu nad drugim nie mają sensu.

Natomiast jak ktoś przymierza się w dopiero do zakupu PDA z myślą o wykorzystaniu go w nawigacji - to mimo wszystko polecałbym zapoznać się z ofertą "zintegrowanych" z GPSem - PDA Garmina. Są takie urządzenia i na systemie PalmOs i PocketPC (palm już od dawna, pocketpc - wkrótce będzie w Polsce).

Być może Jacku nie doceniasz faktu "jednolitości" systemu, ale w ciągu ostanich kilku lat dość dużo naczytałem się tu na Forum pytań na temat Tom-Toma i innych map na Europę. Ludzie ciągle są zmuszaniu do poznawiania jakichś nowych rozwiązań - niepotrzebnie. Przyzwyczajenia z AutoMapy powodują że czasem trudno "przejść" na inny "europejski" program mapowy.

I to jest właśnie moim zdaniem największa zaleta Garmina. System dla danego typu odbiornika jest jeden - niezależnie czy to GPMapa dla Polski czy CitySelect dla Hiszpanii czy inna mapa z routingiem (np. dla Węgier czy Czech). Wszystkie te mapy obsługuje ten sam soft.
Żyć nie umierać :))

AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 08, 2005, 01:02:44 »
Cytat: Jakub Kańczugowski
By test byl do konca poprawny trzeba by miec nie samodzielnego Garmina ale Pocketa z GPSem Garmina i GPmapa.

Najbardziej podobny w obsłudze będzie Pocket PC z cf Que 1620
http://garmin.pl/index.php?mod=prod&act=detail&cID=65&pID=694

lub (inny OS, ale reszta podobna) iQue 3200 lub 3600
ale napewno najlepszy iQue M5  - te wszystkie zapewniają integrację z ksiązka adresową :)

A tak do końca to i tak się nie da porównać "obiektywnie" ze względu na różnice w filozofii działania programów i sposobu praezentacji map, tras czy innej logiki wyszukiwania adresów.
Każdy taki test będzie obciążony osobistymi odczuciami użytkownika - dużo bardziej niż np. porównywanie TomTom do Destinatora czy AutoMapy.

Drugim aspektem jest fakt, ze GPMapa zmieni oblicze zaleznie od użytego sprzętu - inaczej się zachowuje w samochodowych Street Pilot 2610, inaczej w ręcznych GPSmap serii 60 i 76, inaczej w iQue - zależnie od funkcji dostępnych w odbiorniku - np. komunikaty głosowe, różne poziomy wyszukiwania POI.

AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 08, 2005, 01:10:21 »
Cytat: jacek_wo
Drugim aspektem jest fakt, ze GPMapa zmieni oblicze zaleznie od użytego sprzętu - inaczej się zachowuje w samochodowych Street Pilot 2610, inaczej w ręcznych GPSmap serii 60 i 76, inaczej w iQue - zależnie od funkcji dostępnych w odbiorniku - np. komunikaty głosowe, różne poziomy wyszukiwania POI.
Dokładnie !!  GPMapa w 2610, a GPMapa w 60CS to zupełnie dwa różne światy, ale jak to wytłumaczyć ludzim, którzy nie znają nawigacji Garmin ?

Ostatnio był u mnie znajomy z Questem i wgranymi turystycznymi mapami mojej produkcji. Nawet ich obsługa była inna u niego niż u mnie. Chodziło o wyszukiwanie miejscowości - w końcu Qeust to (mały bo mały), ale jednak odbiornik samochodowy.

AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 08, 2005, 01:50:03 »
W tym wątku interesują mnie bardziej odbiorniki do PDA z GPMapą bo PDA iQUE ze zintegrowanym odbiornikiem to oddzielny temat, a dedykowane garminy z wyświetlaczem mnie zupełnie nie interesują bo nie są przeznaczone dla PDA.

Coś nie bardzo chce mi się wierzyć żeby interfejs programu obsługującego mapy był wbudowany w odbiornik GPS BT Garmin 10 lub w odbiornik CF. Proszę o potwierdzenie że tak jest lub zaprzeczenie a jeżeli to drugie to co z updatem softu?

Niewątpliwie jednolity system mapowy jest zaletą ale jeśli AutoMapa byłaby dostępna na wszystkie kraje świata to również byłaby jednolitym systemem bo z każdym krajem byłby ten sam interfejs. TomTom jest też blisko bo ma Europę i USA i po dodaniu Wschodniej Europy mógłby konkurować tym bardziej że ma rozwiązania na kilka platform: PPC, PalmOS, telefony mobilne, TomTom GO.

Z tego wynika że chwilową przewagą Garmina jest fakt braku dostępności wszystkich interesujących nas map od jednego producenta oprócz Garmina.

Ta sytuacja wynika raczej z faktu że Garmin jest długo na rynku i robi dedykowane urządzenia i podobnie jak TomTom  stosuje ten sam interfejs na kilku platformach. Gdyby TomTom sprzedawał więcej dedykowanych urządzeń obaj producenci byliby w podobnej sytuacji. Ciężko jednak uznać że częściowy monopol Garmina jest jedynym słusznym rozwiązaniem.

Wydaje mi się że konkurencja w przeciwieństwie do monopolu jest dobrą rzeczą. Dlatego jest ona przewagą otwartego rozwiązania jakim jest PDA plus odbiornik plus mapy wybranego producenta. Dzięki temu użytkownik może sprzedać PDA i kupić nowy albo sprzedać soft do nawigacji bo podoba mu się inny. Tym sposobem zyskuje możliwość łatwego upgrade'u a traci na tym że rozwiązanie nie jest zintegrowane i czasem trzeba nauczyć się coś nowego lub poszczególne elementy nie za dobrze się ze sobą integrują.

To jest trochę jak w PDA z telefonem. Qtek 2020 czy 9090 są super ale jak ktoś chce korzystać z nowo pojawiających się technologii GSM to lepiej kupić wypasionego PDA z VGA i wymienić telefon co jakis czas, tak jak ma to teraz miejsce po pojawieniu się EDGE. Koszty podobne ale łatwość upgrade'u większa w drugim przypadku. Podobnie jest z GPMapą plus Garmin i PDA z różnymi mapami i odbiornikami.

Ale tak naprawdę wszystko zależy od użytkownika. Są tacy dla których lepiej mieć wszystko w jednym a dla innych każdy element osobno.

*

Offline perla

  • ******
  • 2689
  • Sprzęt: Samsung Tab2- 7, Galaxy S2 , Kindle 3,
AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 08, 2005, 06:13:34 »
Mnie sie nasuwa jeszcze jedna konkluzja. Uzytkownik Pda traktuje to urzadzenie jako wielofunkcyjny organizer, mobilny  srodek lacznosci , podreczny odbiornik multimediow  a w koncu czytnik mapy.
Ilu z nas dzien w dzien uzywa AM czy podobnego programu ?
Jestem przekonany ze wiekszosc z nas kupila, ma i czasem go uzywa, po cichu myslac czy byl sens zakupu dla kilku wyjazdow w roku /w nieznane miejsca/.
Uzytkownicy odbiornikow Garmina maja potrzeby czestrzej nawigacji i to jest dla nich urzadzenie i zastosowanie nr 1.
AM i inne programy dla pocketa, palma zabieraja im troche klientow ale raczej takich
ktorzy to kupuja dodatkowo.
Oba rozwiazania sa niejako zastepcze, nie mam watpliwosci ze przyszlosc nalezy do odbiornikow wbudowanych w konsole samochodu. To tak jakby chwalic przenosny player CD za to ze sie da sluchac w samochodzie zamiast
uzywac wbudowanego.
Z doswiadczen tych przenosnych systemow korzystaja/skorzystaja koncerny samochodowe i zaczna je wprowadzac w seryjne wyposazenie samochodow coraz nizszej klasy. To naturalna droga rozwoju.

*

Offline kanczug

  • *****
  • 19211
    • http://www.pdaclub.pl
AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 08, 2005, 07:52:52 »
Cytat: jacek_k
Coś nie bardzo chce mi się wierzyć żeby interfejs programu obsługującego mapy był wbudowany w odbiornik GPS BT Garmin 10 lub w odbiornik CF. Proszę o potwierdzenie że tak jest lub zaprzeczenie a jeżeli to drugie to co z updatem softu?

Tak. Interfejs czyli caly program z mechanizmami nawigacji, komunikatami glosowymi itd jest integralna czescia urzadzenia. Dogrywa sie same mapy.

AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 08, 2005, 08:22:37 »
Cytat: perla
Uzytkownik Pda traktuje to urzadzenie jako wielofunkcyjny organizer, mobilny  srodek lacznosci , podreczny odbiornik multimediow  a w koncu czytnik mapy.
Ilu z nas dzien w dzien uzywa AM czy podobnego programu ?

Może i tak, ale myśle że ta druga grupa (do której się zaliczam) jest coraz większa - zauważ, że palmtop nie jest zjawiskiem nowym, a porównaj jak się rozwinął rynek Pocket PC w Polsce od zeszłego roku! Rok temu na wiosnę PPC można było kupić w zaledwie kilku sklepach, z czego większośc to były firmy specjalistyczne (palmtops, gps-y, nawigatornia) oraz kilku ogólno-komputerowych (sklep HP, APN Promise, Scientific).
Dziś praktycznie kazdy sklep komputerowy oferuje pockety - ale w dziale GPS!
Głównym motorem tego rozwoju są dwa produkty, które pojawiły się na rynku w 2004 roku -  AutoMapa 3.0 oraz Mitac Mio 168, a także wysyp odbiorników GPS na Bluetooth.

Cytat: perla
Jestem przekonany ze wiekszosc z nas kupila, ma i czasem go uzywa, po cichu myslac czy byl sens zakupu dla kilku wyjazdow w roku /w nieznane miejsca/.
Jak wyżej + obniżka cen Pocket PC, kart pamięci, rozwój wtórnego rynku.  Mam na Allegro ustawione powiadamianie o nowych aukcjach w kategorii palmtopy - rok temu przychodziło kilka i to nie codziennie, dziś jest codziennie kilkanaście nowych aukcji.


Cytat: perla
Uzytkownicy odbiornikow Garmina maja potrzeby czestrzej nawigacji i to jest dla nich urzadzenie i zastosowanie nr 1.
AM i inne programy dla pocketa, palma zabieraja im troche klientow ale raczej takich
ktorzy to kupuja dodatkowo.
I dlatego Garmin od kilku miesięcy oferuje Palm-owe iQue 3200/3600 oraz dedykowane do PPC cf que 1620, a ostatnio po prostu Pocket PC z Windows - iQue M5

Cytat: perla
Oba rozwiazania sa niejako zastepcze, nie mam watpliwosci ze przyszlosc nalezy do odbiornikow wbudowanych w konsole samochodu. To tak jakby chwalic przenosny player CD za to ze sie da sluchac w samochodzie zamiast
uzywac wbudowanego.
Z doswiadczen tych przenosnych systemow korzystaja/skorzystaja koncerny samochodowe i zaczna je wprowadzac w seryjne wyposazenie samochodow coraz nizszej klasy. To naturalna droga rozwoju.
I tak i nie - Garmin oferuje serie droższych (5-6 tys. PLN) odbiorników dedykowanych do samochodów (Street Pilot) oraz połowe tańsze rozwiązania "palmtopowe" a także odbiorniki typowo turystyczne w cenie od poniżej tysiąca do 3 tysiecy PLN.
Ja kupiłem zestaw iPAQ + GPS wyłącznie do nawigacji - bo rok temu nie było na rynku żadnego innego urzadzenia, które oferowałoby autorouting i nawigację głosową na Polske i Europę. Z pocketa na razie za bardzo nie korzystam, bo komputerów mam dużo na co dzień, w tym laptopa i jakoś mi wystarcza.
Na dziś zdecydowanie wybrałbym urządzenie zintegrowane typu Mio ... lub właśnie iQue 3600 lub M5, a najchętniej - w pewnym sensie paradoksalnie - palmofon z wbudowanym GPS-em.
Nawigacja w standardzie w aucie - tak, ale nie w ciągu najbliższych 5 lat, telefony GSM też już są od kilku lat w opcji, lecz jakoś nie w standardzie. Ponadto - nie da się jej zabrać na pieszą wycieczkę po Paryżu :)
 

[Dodano: 2005-03-08 08:46:28]
Cytat: jacek_k
Coś nie bardzo chce mi się wierzyć żeby interfejs programu obsługującego mapy był wbudowany w odbiornik GPS BT Garmin 10 lub w odbiornik CF. Proszę o potwierdzenie że tak jest lub zaprzeczenie a jeżeli to drugie to co z updatem softu?
Jak już Jakub napisał - tak właśnie jest. cf Que ma własną pamięć 64 MB na mapy, zawiera cały soft Garmina, a pocketa wykorzystuje w zasadzie tylko jako ekran i klawiaturę.
Odbiornik BT 10 może byc używany z PPC mającym łącze BT i obsługuje wtedy np. Automapę lub ze zwykłym PC (laptop) oraz po zainstalowaniu na PPC aplikacji Que a na PC nRoute funkcjonuje z mapami do Garmina.

Cytat: jacek_k
Niewątpliwie jednolity system mapowy jest zaletą ale jeśli AutoMapa byłaby dostępna na wszystkie kraje świata to również byłaby jednolitym systemem bo z każdym krajem byłby ten sam interfejs. TomTom jest też blisko bo ma Europę i USA i po dodaniu Wschodniej Europy mógłby konkurować tym bardziej że ma rozwiązania na kilka platform: PPC, PalmOS, telefony mobilne, TomTom GO.
Jeśli Automapa oferowałaby Europę, to nikt nie kupowałby TomToma - rok temu obiecywali, teraz też obiecują. A TomTom Polski nawet nie obiecuje.


Cytat: jacek_k
Z tego wynika że chwilową przewagą Garmina jest fakt braku dostępności wszystkich interesujących nas map od jednego producenta oprócz Garmina.
Nie - bo możesz kupic Mio 168 z polską AutoMapą i europejskim Destinatorem, fakt że trzeba przelączać mapy - jest to nienajlepsze rozwiąanie, ale nie dyskwalifiukuje.
Większa zaleta Garmina jest możliwość korzystania z własnych map - na dziś lącznie z autoroutingiem - polecam stronę  GPS Maniaka: http://gps.akcja.pl

Cytat: jacek_k
Wydaje mi się że konkurencja w przeciwieństwie do monopolu jest dobrą rzeczą. Dlatego jest ona przewagą otwartego rozwiązania jakim jest PDA plus odbiornik plus mapy wybranego producenta. Dzięki temu użytkownik może sprzedać PDA i kupić nowy albo sprzedać soft do nawigacji bo podoba mu się inny. Tym sposobem zyskuje możliwość łatwego upgrade'u a traci na tym że rozwiązanie nie jest zintegrowane i czasem trzeba nauczyć się coś nowego lub poszczególne elementy nie za dobrze się ze sobą integrują.
Pozornie - szczególnie ze sprzedażą samych programów i map - na PPC praktycznie wszystkie są rejestrowane na dane urządzenie.
IMHO i tak latwiej sprzedać cały komplet, ale na pewno w każdej sytuacji i tak tracimy kupę kasy :(


Cytat: jacek_k
To jest trochę jak w PDA z telefonem. Qtek 2020 czy 9090 są super ale jak ktoś chce korzystać z nowo pojawiających się technologii GSM to lepiej kupić wypasionego PDA z VGA i wymienić telefon co jakis czas, tak jak ma to teraz miejsce po pojawieniu się EDGE. Koszty podobne ale łatwość upgrade'u większa w drugim przypadku. Podobnie jest z GPMapą plus Garmin i PDA z różnymi mapami i odbiornikami.
Sądzisz, że ludzi którzy kupują takie telefony po 3 tys. PLN stać na ich kupno, a nie stać na ich wymianę co rok?




Cytat: jacek_k
Ale tak naprawdę wszystko zależy od użytkownika. Są tacy dla których lepiej mieć wszystko w jednym a dla innych każdy element osobno.
To akurat dość uniwersalna prawda :)

*

Offline perla

  • ******
  • 2689
  • Sprzęt: Samsung Tab2- 7, Galaxy S2 , Kindle 3,
AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 08, 2005, 09:55:24 »
Cytat: jacek_wo
Może i tak, ale myśle że ta druga grupa (do której się zaliczam) jest coraz większa - zauważ, że palmtop nie jest zjawiskiem nowym, a porównaj jak się rozwinął rynek Pocket PC w Polsce od zeszłego roku! Rok temu na wiosnę PPC można było kupić w zaledwie kilku sklepach, ...

Dziś praktycznie kazdy sklep komputerowy oferuje pockety - ale w dziale GPS!
Głównym motorem tego rozwoju są dwa produkty, które pojawiły się na rynku w 2004 roku -  AutoMapa 3.0 oraz Mitac Mio 168, a także wysyp odbiorników GPS na Bluetooth.

Calkowita zgoda, znaczny wzrost zainteresowania pocketami w Polsce jest za sprawą AM.
Niemało klientów kuszą mozliwości multimedialne, filmy, zdjecia, muzyka , lączność bezprzewodowa itd.
Kolejna  przyczyna to rosnące rozczarowanie platformą PalmOs i przechodzenie doświadczonych uzytkowników tych palmtopów na nowy system.
Sam jestem wieloletnim uzytkownikiem, fanem  tych urządzeń, programów i propagatorem ich mobilnego zastosowania ale .. dostrzegam cisnienie marketingu które popycha nowych nabywców do decyzji o zakupie.  Sam z przyjemnościa używam również AM i wszelakich metod łączności udowadniając sobie i innym że jest to urządzenie bez ktorego nie mozna się obejśc.
Ale jak w każdym miniaturowym i uniwersalnym urządzeniu sa naturalne bariery które powodują,  że urządzenia specjalizowane będą się rozwijały w innym kierunku i dla innych użytkowników.
Tak jak pocket nie jest i nie będzie notebookiem tak pocket, palm  nie jest wg mnie do zawodowego stosowania go jako urządzenia nawigacyjnego.
Sam bede uzywał AM lub innego oprogramowania bo potrzebuję /lub wmówiłem sobie/ je sporadycznie.
  I tylko to chciałem podkreslic.

AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 08, 2005, 10:40:59 »
Cytat: jacek_k
Coś nie bardzo chce mi się wierzyć żeby interfejs programu obsługującego mapy był wbudowany w odbiornik GPS BT Garmin 10 lub w odbiornik CF. Proszę o potwierdzenie że tak jest lub zaprzeczenie a jeżeli to drugie to co z updatem softu?
A jest możliwy update ROMu pocketa ?
Dlaczego zatem uważasz że nie byłby możliwy update softu (Garmin to nazywa firmware) "fabrycznie" załadowanego do CFQue.

Tu należy się pewne wyjaśnienie. Tak jak pisałem wcześniej system Garmin funkcjonuje od wielu lat i jest systemem sprawdzonym. Garmin to nie AutoMapa - ciągle w fazie rozwojowej. Dlatego też updaty tzw. firmwaru nie są znów rzeczą tak częstą (z reguły to jest 2-3 razy do roku) i raczej korekty są korektami "kosmetycznymi", a nie rewolucyjnymi.

Cytat: jacek_k
Niewątpliwie jednolity system mapowy jest zaletą ale jeśli AutoMapa byłaby dostępna na wszystkie kraje świata to również byłaby jednolitym systemem bo z każdym krajem byłby ten sam interfejs. ......... Z tego wynika że chwilową przewagą Garmina jest fakt braku dostępności wszystkich interesujących nas map od jednego producenta oprócz Garmina...
Nic z tego nie wynika. Chcesz po prostu nieuczciwie wmówić ludziom, że jak ta bariera zniknie to Pocket+GPS+AM będzie lepsza. To nieprawda.

Były, są i będą różne (konkurencyjne) rozwiązania nawigacyjne - w tym oparte na PDA.  Nie namawiam  nikogo do kupowania Garmina. No chyba że ktoś potrzebuje GPSa w góry, na rower czy na kajak.
Nie wierzysz w moje intencje ? Sprawdź na pl.rec.gps czy na mojej www - gdzie zachwalam do nawigacji samochodowej rozwiązania oparte na PDA - zwłaszcza rozwiązania "niskobudżetowe" oparte na Yakumo/Mio.

Ja tylko staram się być uczciwy i pokazuję że są też inne - nie gorsze (a dla niektórych nawet lepsze) niż AutoMapa - rozwiązania. Po prostu walczę (tak to dobre słowo) z mitologizowaniem AutoMapy. Walczę z nieuczciwym marketingiem.

Wmawianie początkującym - czy raczej przyszłym użytkownikom systemów nawigacyjnych, że jeżeli nawigacja - to zestaw:
- PocketPC (zwykły ! Pod żadnym pozorem Garmin)
- zewnętrzny GPS
- AutoMapa
 jest jedynym słusznym rozwiązaniem - jest po prostu nieuczciwe.
Tak jak nieuczciwe jest wmawianie ludziom że jak moduł GPS to tylko ..... Rikaline.

W amatorskiej nawigacji jedyne uczciwe stwierdzenie to takie:

Turystyka kwalifikowana ? To Tylko turystyczny Garmin !!!
No - jeżeli niemapowy to może być też Magellan. :))

Pisałem już wcześniej cały (zupełnie odmienny od AM) interfejs Garmina - (różny zresztą w różnych odbiornikach) można lubić lub nie - to rzecz gustu. Mojej skromnej osobie odpowiada bardziej niż w AM. Tyle i tylko tyle.

Pamiętaj też, że za dwa, trzy lata zapewne oba produkty mapowe będą miały porównywalną szczegółowość, zatem ich porównywanie dziś nie ma większego sensu - chociaż tu w wielu przypadkach wygrałaby zdecydowanie GPMapa.

Ale jeżeli chesz (jako ciekawostkę) koniecznie zobaczyć w tej materii przewagę Garmina (nie GPMapy, a Garmina właśnie) to proszę bardzo:
Jacek_wo wspomniał że (niestety) GPMapa nie ma nazw ulic w miejscowościach bez numeracji budynków. Tak jest np. w przypadku podpoznańskiego Lubonia czy mojego ulubionego Sanoka.  Ale nic nie szkodzi. Te ulice są w Nawigatorze 2004 :) (99,- zł na wyprzedażach)
To co teraz napiszę - będzie zapewne trudno zrozumieć ludzim, którzy nie mieli styczności z Garminem. Dzięki mechanizmom Garmina to żaden problem. Osobiście mam w odbiorniku (tak samo zadziała to pockecie z CFque) GPMapę 3.o + wybrane arkusze z Nawigatora 2004 (m.in. arkusz z Luboniem). Arkusze te mam nawet nieaktywne. Nieakywne czyli - nie wyświetlają się. Bo po co ? Skoro wyświetla się GPMapa. Pomimo tego że arkusze Nawigatora są niewidoczne to indeksacja (spisy) ulic w "wyszukiwarce" oczywiście są. Zatem odnalezienie jakiejkoliwk ulicy w Luboniu i zaprojektownie trasy z routingiem z np. Wrocławia do tej ulicy w Luboniu jednak jest możliwe - pomimo że GPMapa nazewnictwa ulic w Luboniu nie ma.
To jest właśnie cały "kochany" Garmin. :)) :))
Uwzględniając wyżej opisany fakt stwierdzam, że na dzień dzisiejszy zestaw GPMapa + Nawigator2004 to plany ponad 500 miejscowości w Polsce. To najpełniejszy zintegrowany zestaw mapowy do nawigacji po Polsce :)

Ale, jak pisałem wyżej - nie jest moim zadaniem udawadnianie twierdzenia, że jak nawigacja  to tylko Garmin.
Proszę tylko o nie demonizowanie AutoMapy i nie wyszukiwanie "na siłę" przewagi AM nad GPMapą.  Nic więcej.

Pozdrawiam Lechu

[Dodano: 2005-03-08 11:05:28]
Cytat: jacek_k
Wydaje mi się że konkurencja w przeciwieństwie do monopolu jest dobrą rzeczą.
Słusznie - zapomniałeś jednak że do niedawna AutoMapa była monopolistą, a dziś właśnie dzięki Garminowi i GPMapie mamy konkurencję w profesjonalnej nawigacji na Polskę. Co jak widzę niektórych boli.
Cytat: jacek_k
Dlatego jest ona przewagą otwartego rozwiązania jakim jest PDA plus odbiornik plus mapy wybranego producenta.
Teza tak karkołomna i tak nieprawdziwa, że aż nie warto z nią dyskutować.

AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 08, 2005, 11:13:23 »
Ja bynajmniej nie piszę tego wszystkiego jako całkowite zachwalanie AutoMapy. W Palmtop Experts staramy się oferować klientom jak najwiekszą gamę rozwiązań i aktualnie rozważamy dodanie PDA iQUE, CFa z GPMapą i BT Garmin 10 do oferty. Natomiast interesuje mnie to głownie jako część oferty związanej z PDA bo tym się zajmujemy, nie jestem natomiast zainteresowany dedykowanymi Garminami bo nie służą one jak PDA do zarządzania informacją osobistą. 99% klientów którzy do nas trafiają oprócz nawigacji chcą też wykorzystywać PDA jako przedłużenie Outlooka i własnej pamięci, przeglądarkę zdjęć, PDFów, Worda, Excela maila i wielu innych rzeczy.

Piszesz:
"Nic z tego nie wynika. Chcesz po prostu nieuczciwie wmówić ludziom, że jak ta bariera zniknie to Pocket+GPS+AM będzie lepsza. To nieprawda."

Nie do końca. Garmin dedykowany może być nawet lepszy do nawigacji w niektórych cechach ale na tyle na ile się orientuję (ze słyszenia od klientów bo kompletnie nie znam oferty dedykowanych odbiorników Garmina) taki Garmin z wyświetlaczem podobnej wielkości jak w PDA i nawigacją głosową kosztuje nie mniej niż zestaw nawigacyjny z PDA a nie posiada żadnej z jego funkcji oprócz nawigacji. Z tego wynika że użytkownik kupujący zestaw nawigacyjny we oparciu o PDA dostaje w porównaniu z Garminem PIMa, przegladarki plików, komunikację z pecetem i dziesiątki innych funkcji jakby bezpłatnie. Jest to OGROMNA przewaga takiego rozwiązania.

Co do palmtopów iQUE to mają one ręce i nogi ale wydaje mi się że z kalkulacji cenowej wynika że dopiero kiedy potrzebuje się mapy Europy stają się one konkurencyjne cenowo. Pocket PC plus AutoMapa plus Destinator lub TomTom to już wydatek rzędu minimum 3000 PLN i tu rozwiązania iQUE Garmina zaczynają być konkurencyjne. Zamierzam w najbliższym czasie je właśnie sprawdzić i wtedy chętnie podzielę się opiniami.

AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 08, 2005, 11:33:20 »
Cytat: jacek_k
taki Garmin z wyświetlaczem podobnej wielkości jak w PDA i nawigacją głosową kosztuje nie mniej niż zestaw nawigacyjny z PDA a nie posiada żadnej z jego funkcji oprócz nawigacji. Z tego wynika że użytkownik kupujący zestaw nawigacyjny we oparciu o PDA dostaje w porównaniu z Garminem PIMa, przegladarki plików, komunikację z pecetem i dziesiątki innych funkcji jakby bezpłatnie. Jest to OGROMNA przewaga takiego rozwiązania.
Wszystko zależy od zapotrzebowań klientów.
Nawet jeżeli PDA nie ma być wykorzystywany "służbowo" to przecież taki pockecik - to niezła zabawka. Takie właśnie sformułowanie jest na mojej www.

Zatem - żeby było jasne - ja wcale nie namawiam ludzi na zakup "specjalistycznych" samochodowych odbiorników Garmina, bo tu raczej (głównie cenowo) przegrywają z PDA.

Jeżeli jednak miałbym do wyboru "zwykłego" pocketa + zewnętrzny moduł GPS + 2 niekompatybilne komplety map (AutoMapa + coś na Europę) z jednej strony, a zintegrowany iQue M5 Garmina (Windows Mobile 2003 Second Edition) + jednorodny systemem mapowy oparty na serii MapSource  - w tym CitySelectEurope, GPMapa i ...... moje (free) mapki turystyczne ;)  to osobiście postawiłbym na Garmina.

*

Offline gps-y

  • **
  • 125
    • GPS-y
AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 08, 2005, 12:37:25 »
Cytat: Jakub Kańczugowski
Cytat: jacek_k
Coś nie bardzo chce mi się wierzyć żeby interfejs programu obsługującego mapy był wbudowany w odbiornik GPS BT Garmin 10 lub w odbiornik CF. Proszę o potwierdzenie że tak jest lub zaprzeczenie a jeżeli to drugie to co z updatem softu?

Tak. Interfejs czyli caly program z mechanizmami nawigacji, komunikatami glosowymi itd jest integralna czescia urzadzenia. Dogrywa sie same mapy.
??? CF1620 oraz GPS10 nie zawierają żadnego "wbudowanego interfejsu" z "mechanizmami nawigacji". Całe oprogramowanie (Que) do obsługi  nawigacji oraz mapy są instalowane na PDA. Mapy można przeglądać, planować trasy itp. nawet po wyjęciu cf1620. cf1620 posiada wbudowana pamięć na mapy ALE możemy je instalować również w pamięci PDA albo na karcie SD.

AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 08, 2005, 12:57:41 »
Cytat: gps-y
CF1620 oraz GPS10 nie zawierają żadnego "wbudowanego interfejsu" z "mechanizmami nawigacji".
Spokojnie. Biorę Jakuba w obronę.

A na czyim odbiorniku był robiony test przez "Maku" ?
http://www.pdaclub.pl/view.php?str=cf%20Que&news_id=9390
Na dole widzę jak byk:
Za udostępnienie sprzętu do testów serdecznie dziękujemy firmie
FHU MEGAN www.gps-y.pl
A oto co napisał "Maku": ".... Cały silnik nawigacji wraz z funkcjami takimi jak kalkulator podróży, zapis ścieżki, wyszukiwanie punktów, kalkulacja trasy itp. są bezpośrednio zaszyte w samym odbiorniku...."
To kto ma rację ?  Szef czy tester ? :) :) :)


Co do technicznej strony - to jak to wygląda nie wiem.
Ale czy ten soft siedzi w tej CFce, czy w Pockecie to nieważne -  Jakub o tym nie pisał. Napisał, że to integralna część urządzenia i tu ma rację. Nie sądzę aby bez odbiornika Garmin można było ten soft zainstalować (o użytkowaniu z GPSem innej firmy nie wspomnę)
A późniejsze użytkowanie tego wygląda dokładnie tak jak napisał Jakub:
Dogrywa się same mapy.

*

Offline gps-y

  • **
  • 125
    • GPS-y
AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 08, 2005, 14:17:29 »
Cytat: GPS Maniak
A na czyim odbiorniku był robiony test przez "Maku" ?[/b]
Ale gdzie jest tutaj związek ?
Cytat: GPS Maniak
A oto co napisał "Maku":.... [/b]
Jeżeli przeczytasz zdanie przed i po zacytowanym to dojdziesz do wniosku że obsługa PDA z CF1620 będzie identyczna z ręcznym odbiornikiem. Testujący zapewne miał to na myśli skoro kiedyś posiadała Legenda (a może Maku sam nam zdradzi co miała na myśli)
Cytat: GPS Maniak
To kto ma rację ?  Szef czy tester ? :) :) :)[/b]
Napewno nie GPS Maniak skoro:
Cytat: GPS Maniak
Co do technicznej strony - to jak to wygląda nie wiem.[/b]
i dlatego powyżej napisałem wyjaśnienie.
Cytat: GPS Maniak
Ale czy ten soft siedzi w tej CFce, czy w Pockecie to nieważne[/b]
Myśle jednak że jest to istotna informacja - byłoby to raczej niewygodne aby wkładać za każdym razem cf aby sprawdzić np. tel do apteki albo zaplanować sobie trasę wypadu poza miasto podczas nudnej nasiadówki w firmie.      
Cytat: GPS Maniak
-  Jakub o tym nie pisał.[/b]
Ale o to pytał jacek_k

AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 08, 2005, 15:11:25 »
Ta dyskusja potwierdza moje przypuszczenia. Byłoby trochę nielogiczne, tak jak napisał gps-y, żeby interfejs znajdował się w odbiorniku przeznacznym dla Pocket PC a z kolei zupełnie dziwne byłoby gdyby znajdował się w pamięci odbiornika BT czyli musiałby być transmitowany po BT do PDA przed każdym uruchomieniem, byłoby to jakieś kuriozum. Wynika z tego że nie jest to żaden firmware odbiornika tylko interfejs programowy do zarządzania mapami podobnie jak w AutoMapie czy TomTomie.

Firmware odbiorniki te z pewnością posiadają ale służy do czegoś zupełnie innego. To sobie trochę w końcu wyjaśniliśmy.

Na stronie Garmina gdzie jest pokazana CitySelect Europe v7 są kraje bałtyckie, Białoruś, Ukraina, kawałek Rosji i była Jugosławia. Czy ta właśnie wersja jest w komplecie z tymi odbiornikami i PDA?

Poklikałem trochę po tej mapie na ich stronie na kilku znanych mi miejscach w Europie i widzę że poziom szczegółow jest całkiem dobry, są to ulice bez numerów budynków oraz wiele obiektów użyteczności publicznej. Wydaje się to być w pełni wystarczające do podróży po Europie.