Autor Wątek: AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?  (Przeczytany 10757 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline GPS maniak

 • Clubowicz
 • *****
 • Wiadomości: 1383
  • http://gpsmaniak.com
AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?
« Odpowiedź #30 : Marzec 08, 2005, 15:37:35 »
Cytat: jacek_k
Firmware odbiorniki te z pewnością posiadają ale służy do czegoś zupełnie innego. To sobie trochę w końcu wyjaśniliśmy..


Samodzielne odbiorniki GPS mają właśnie firmware (coś a'la ROM pocketa) - stąd u "garminowców" takie słownictwo. Proszę sprawdzić na Garmin.pl:
http://www.garmin.pl/index.php?mod=update
Tabelka ma tytuł: Uaktualnienie firmware
Pierwsza pozycja: cfQue 1620
Zatem zostańmy może przy nazewnictwie stososwanym przez Garmina.
Cytat: jacek_k
Na stronie Garmina gdzie jest pokazana CitySelect Europe v7 są kraje bałtyckie, Białoruś, Ukraina, kawałek Rosji i była Jugosławia. Czy ta właśnie wersja jest w komplecie z tymi odbiornikami i PDA? .


I tak i nie. Obecnie (przynajmnej tak było parę dnie temu) sprzedawane są odbiorniki z CSE v6.o, ale z prawem do bezpłatnej aktualizacji do v.7.0
Cytat: jacek_k
są to ulice bez numerów budynków


Może nie widać obrysów bydynków (tego mapy Garmina generalnie nie mają), ale (tak samo jak w GPMapie) numeracja budynków jest zaindeksowana. Nawet w dużo niższym produkcie o nazwie MetroGuideEurope - w wersji 6.o jest wyszukiwanie adresów z numeracją bydynków - wiem bo sam używam.


PDAclub.pl

AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?
« Odpowiedź #30 : Marzec 08, 2005, 15:37:35 »
R E K L A M A:


Offline Maku

 • Clubowicz
 • **
 • Wiadomości: 187
  • http://maku.avx.pl
AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?
« Odpowiedź #31 : Marzec 08, 2005, 15:54:54 »
"A oto co napisał "Maku":  ".... Cały silnik nawigacji wraz z funkcjami takimi jak kalkulator podróży, zapis ścieżki, wyszukiwanie punktów, kalkulacja trasy itp. są bezpośrednio zaszyte w samym odbiorniku...."
To kto ma rację ? Szef czy tester "

Lechu jaki Szef? ja serio nie pracuję w branży PDA-GPS (choć czasami korci)!!! A co do meritum sprawy - problem wynika ze specyfiki urządzeń Garmina. Podobnie będzie w nowych produktach - soft zainstaluje się w PPC, ale jego funkcjonalność będzie ograniczona wyłącznie do przeglądania map - nie do nawigacji. Nawigacja wymaga sprzętu Garmina - w różnych produktach jest to rozwiązywane na różne sposoby, czasami jakiś układ scalony, czasami tylko "nadajnik klucza numeru seryjnego" - nie wiem jak to dokładnie nazwać. W zasadzie kluczowe jest to, że do pełnej pracy jest wymagany sprzęt Garmina. uff, mam nadzieję że wyjaśniłem, o co chodziło w tym tekście :D


Offline GPS maniak

 • Clubowicz
 • *****
 • Wiadomości: 1383
  • http://gpsmaniak.com
AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?
« Odpowiedź #32 : Marzec 08, 2005, 16:45:23 »
Cytat: maku
Lechu jaki Szef? ja serio nie pracuję w branży PDA-GPS (choć czasami korci)!!!

Tomku - spokojnie.  Szef - czyli właściciel sprzętu :)
Zarówno Tomek nr1 (bo myślę że to on pisał w imieniu "gps-y") jak i Tomek nr2 powinniście tę moją wypowiedź potraktować z przymrużeniem oka. Ja nie jestem członkiem komisji śledczej :)

Wiesz wiedza wielu ludzi (w tym i moja) na temat jakiegoś sprzętu czy jakichś rozwiązań wynika najczęściej - nie z możliwości jego użytkownia, ale z tego że czytują co pisują inni. Jak tylko zobaczyłem opinię "gps-y" zaraz skojarzyłem że Twój test dotyczył odbiornika będącego ich własnością. To że nie pracujesz w branży nie zmienia faktu - że przez testowanie odbiorników jesteś jednak jakoś związany (ot choćby koleżeńsko) z firmą "gps-y". Dlatego byłem zdziwiony że dwoje ludzi "niejako z jednej firmy" a na pewno utrzymujących ze sobą jakieś kontakty może wydawać tak różne opinie. Stąd moje pytanie kto ma rację :)

Bo .... to są różne opinie. Przyznasz, że to jest nieszczęśliwe sformułowanie: ... są bezpośrednio zaszyte w samym odbiorniku.... i wskazuje ewidentnie na soft wpisany (zaszyty) do CFki (odbiornik). To zresztą byłoby zgodne z logiką i strategią Garmina, dlatego wcale mnie to nie zdziwiło. Zresztą nie tylko mnie. To sformułowanie wprowadziło w błąd (poza mną) ładnych parę osób.

Teraz problem jest wyjaśniony ...... i po sprawie :))

Serdecznie Was obu pozdrawiam.  Lechu


Offline kanczug

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 19211
  • http://www.pdaclub.pl
AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?
« Odpowiedź #33 : Marzec 08, 2005, 16:50:39 »
Maku wczsniej mowies cos innego... ze caly soft jest zaszyty w odbiorniku. Mniejsza z tym... czyli soft mozna zainstalowac na kazdym PDA... ale ten soft dziala tylko z odbiornikiem nadajacym w protokole Garmina (czyli przekazujacym m.in. swoj numer seryjny)? W takim razie teoretycznie nie byloby problemu by zrobic "cracka" ktory bedzie konwertowal protokol NMEA do Garmina i dodawal numer seryjny... tak? Czyli ta cala bajka o tym ze mapy nie beda dzialac bez odbiornikow Garmina to jednym slowem troche na wyrost jest?


Offline jacek_wo

 • Clubowicz
 • ***
 • Wiadomości: 460
AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?
« Odpowiedź #34 : Marzec 08, 2005, 17:10:53 »
Cytat: Jakub Kańczugowski
Mniejsza z tym... czyli soft mozna zainstalowac na kazdym PDA... ale ten soft dziala tylko z odbiornikiem nadajacym w protokole Garmina (czyli przekazujacym m.in. swoj numer seryjny)? W takim razie teoretycznie nie byloby problemu by zrobic "cracka" ktory bedzie konwertowal protokol NMEA do Garmina i dodawal numer seryjny... tak? Czyli ta cala bajka o tym ze mapy nie beda dzialac bez odbiornikow Garmina to jednym slowem troche na wyrost jest?
Cytat: gps-y
Całe oprogramowanie (Que) do obsługi nawigacji oraz mapy są instalowane na PDA. Mapy można przeglądać, planować trasy itp. nawet po wyjęciu cf1620. cf1620 posiada wbudowana pamięć na mapy ALE możemy je instalować również w pamięci PDA albo na karcie SD.trzeba spróbować :)


Offline GPS maniak

 • Clubowicz
 • *****
 • Wiadomości: 1383
  • http://gpsmaniak.com
AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?
« Odpowiedź #35 : Marzec 08, 2005, 17:59:47 »
Cytat: Jakub Kańczugowski
Czyli ta cala bajka ....

Teoretycznie to jest możliwe. Tyle, że cała zabawa nie kończy się na tym jednym zabezpieczeniu. Przynajmniej w przypadku map z "najwyższej półki" (np. CitySelectEurope).

Zabezpieczenie map w tych droższych produktach polega na tym, że pliki IMG (mapy wektorowe w formacie MapSource) -  są na dysku PC-ta w formacie - nazwijmy to umownie - nierozpoznawalnym dla softu odbiornika.  Ich przygotowanie i "obróbka" następuje  - w momencie przygotowywania map do kopiowania. Oczywiście znów - pod warunkiem że soft na PC widzi odpowiedni egzemplarz (kombinacja ID odbiornika i numeru seryjnego mapy) Garmina.  Tak więc trochę roboty by z tym było :)


Offline kanczug

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 19211
  • http://www.pdaclub.pl
AutoMapa kontra GPMapa 3.0 ?
« Odpowiedź #36 : Marzec 08, 2005, 18:11:37 »
Akurat nie chodzilo mi o same zabezpieczenie przed kopiowaniem... ale o to cale powiazanie map z oprogramowaniem nawigacyjnym/odbiornikiem.