Autor Wątek: Odblokowanie bootloadera, instalacja recovery oraz rootowanie  (Przeczytany 5106 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline revanmj

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3203
  • PW to nie support.
    • revanmj's home place
  • Sprzęt: Galaxy Nexus, Desire Z, iPad, iPod touch
  • VIP Level: 78
Odblokowanie bootloadera w Galaxy Nexus (oraz innych smartfonach z serii Nexus) jest banalnie proste, w porównaniu do smartfonów nie należących do serii Nexus. Zaczynamy od instalacji wymaganego oprogramowania, czyli pakietu SDK do Androida (do pobrania stąd) oraz pobrania wybranego recovery w postaci pliki IMG (np. CWM czy TWRP) i ROMu. W razie problemów z wykryciem urządzenia, sterowniki do niego można pobrać stąd.


1. Uruchamiamy telefon w trybie bootloadera poprzez jednoczesne przytrzymanie obu przycisków regulacji głośności i włącznika (albo podłączając go do komputera z włączoną opcję Debugowanie USB i wydając w wierszu polecenia komendę adb reboot bootloader).

2. W wierszu polecenia wydajemy komendę fastboot oem unlock. Na telefonie pojawi się prośba o potwierdzenie chęci odblokowania bootloadera oraz ostrzeżenie o utracie gwarancji. UWAGA!! Spowoduje to pełen wipe, włącznie z danymi umieszczonymi we wbudowanej pamięci, więc archiwum z ROMem bądź aplikacją Superuser (od roota) lepiej umieścić tam po zakończeniu tego kroku.

3. Teraz trzeba zainstalować recovery. To także stosunkowo prosty proces, (telefon musi być w trybie bootloadera) wystarczy wydać w wierszu polecenia komendę fastboot flash recovery ścieżka_do_pliku_z_recovery i gotowe.

4. Teraz przy pomocy klawiszy głośności wybieramy opcję Recovery mode i potwierdzamy wybór przyciskiem Power. Wczyta się zainstalowane przez nas recovery. Możemy już instalować przy jego pomocy ROMy, modyfikacje, itd.

6. [Tylko dla tych, co chcą zrootować stockowy ROM]
Aby zrootować ROM od Google'a, wystarczy że pobierzecie najnowszą wersję Superuser w archiwum ZIP z tej strony (dla procesorów ARM), umieścicie je w pamięci urządzenia, a następnie zainstalujecie przy pomocy recovery.


Jeśli pozostajecie przy stockowym ROMie, pamiętajcie o usunięciu pliku recovery-from-boot.p z partycji /system, który odpowiada za przywracanie fabrycznego recovery podczas każdego startu systemu.

Wszystko to można również wykonać przy pomocy Galaxy Nexus Toolkit (program prowadzi krok po kroku przez wszystkie czynności, ale jest w j. angielskim)

Wszystko co jest opisane w tym poradniku robicie na własne ryzyko. Nie odpowiadam za ewentualne uszkodzenia powstałe w wyniku wykonywania instrukcji w nim zawartych.

Poradnik opracowany na bazie tego z RootzWiki.

Galaxy Nexus: Shiny ROM 4.4.4
iPad Air: iOS 7.1 | iPod touch 4: iOS 6.1 JB
Lumia 520: Windows Phone 8.1 Update 1
Google+

PDAclub.pl

R E K L A M A: