Wymiana wewnętrznej pamięci w etenach

  • 7 Odpowiedzi
  • 4787 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Wymiana wewnętrznej pamięci w etenach
« dnia: Grudzień 29, 2008, 00:25:21 »
Witam

To moje drugie pytanie na forum.
Pierwsze nie zostało rozwiązane ale trudno.

Mam pytanie czy ktoś wie a może już próbował wymienić wewnętrzną pamięć  w etenie na większą.
Jak wiadomo eten m-700 taki posiadam ma ją bardzo niewielką.
Jeśli już ktoś to zrobił proszę o info.
Powiem tylko że skoro telefony jak N8 czy Iphone mają ją o wiele większą to powinna być możliwość przelutowania je na eteny.
A może się mylę?
Pozdrawiam

*

Offline ravros

  • Ekspert Eten
  • ****
  • 903
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: X800
Odp: Wymiana wewnętrznej pamięci w etenach
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 29, 2008, 01:51:49 »
Masz na myśli pamięc rom czy ram?
Chociaż bez różnicy, bo w obu przypadkach odpowiedź będzie taka sama.
Przelutować można, jest to zwykły układ BGA, do którego potrzeba specjalistycznego sprzętu. Kości pamięci można kupić nowe. Ale teraz pojawia się ale. Chodzi o to, że procesor tego nie obsłuży. Dokładnie mówiąc do samsung SC3 2442 jest w stanie zaadresować do 64MB pamięci ram i do 256MB pamięci rom (tak wynika ze specyfikacji, chociaż mio potrafi włożyć chyba 2GB romu).

Odp: Wymiana wewnętrznej pamięci w etenach
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 29, 2008, 13:59:47 »
Hejka

Jak najbardziej chodzi mi o ROM. Ten jest strasznie mały. Większości potrzebne probramy zajmują zbyt wiele miejsca a plik pamięci przy obsłudze kilku programów jest za wielki.
Dlatego szukam czegoś co by przyniosło efekt zwiększenia pamięci Rom (bez wgrania nowego WM)
I tak każdy trzyma dane na microsd ale to nie wszystko.
Jeśli wiesz czy można zamontować pod niego większą pamięć to to już mnie ratuje.
Wystarczy nawet x2. Wtedy pda zacznie chodzić szybciej i bez upierdliwych informacji i zmian w rejestrze.
Teraz tylko muszę znaleźć kogoś do przeróbki.
Znacznie tańsze jest jak gdybam zwiększenie pamięci niż kupowanie nowego pda.
Pozdrawiam dzięki.

Oczywiście czekam na inne odpowiedzi.
Dane techniczne itp :)

*

Offline ..k..l..m..n..

  • ******
  • 2602
  • Sprzęt: LG Swift 3D, HTC Leo, Eten M700
Odp: Wymiana wewnętrznej pamięci w etenach
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 29, 2008, 14:15:54 »
Jak najbardziej chodzi mi o ROM (...) Wtedy pda zacznie chodzić szybciej i bez upierdliwych informacji i zmian w rejestrze.

Chyba opierasz chęć zwiększenia pamięci ROM na niezbyt prawidłowym założeniu - po powiększeniu ROMu jak widać spodziewasz się szybszej pracy PDA - czy to aby nie jest zbyt optymistyczne założenie? Rzekłbym nawet, że szybkość działania może w ogóle się nie zwiększyć...

Większą ilość pamięci ROM bez grzebania lutownicą otrzymasz rezygnując z oryginalnego Etenowskiego ROMu i wgrywając jakiś inny, gotowany przez userów, np. w ROMie _TB_TB_ po hard resecie masz do dyspozycji ponad 70 MB. Trudno ocenić co jest bardziej ryzykowne - flashowanie czy grzebanie lutownicą ;)  ale ja raczej namawiałbym Cię do zmiany WM, np. na ten wspomniany wyżej - a przy okazji będziesz mieć szybsze działanie PDA (właściwość tego ROMu).
LG Swift 3D: Froyo
HTC Leo: EnergyROM 28244 Sense 2.5 Cookie 2.0
Eten M700: _TB_TB_ WM6.1

*

Offline ravros

  • Ekspert Eten
  • ****
  • 903
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: X800
Odp: Wymiana wewnętrznej pamięci w etenach
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 29, 2008, 14:21:09 »

Znacznie tańsze jest jak gdybam zwiększenie pamięci niż kupowanie nowego pda.


Nie był bym tego taki pewny, tańsze no może będzie, ale nie wiele.
Sama pamięć to podejżewam koszt kilkudziesięciu złotych. Nie wiem jaki symbol by to miało, możesz sam poszukać np tutaj http://downloads.openmoko.org/foresight/Publications/Reveal_ETEN_Glofiish_X650.pdf
Ale wymiana, już będzie dużo droższa, kwestia 200zł, może mniej, może więcej, zależy gdzie pójdziesz. I tak nie będzie 100% pewności, że to zadziala.
Nawet gdyby doszło to do skutku to i tak trzeba będzie wgrać system od nowa. Bo tamten zostanie na starej kości.

Podsumowując, ja nie decydował bym się na takie coś.
Przeanalizuj z jakich programów naprawdę często korzystasz (chodzi mi o te zawarte w romie). Następnie przygotuj sobie rom przy pomocy Rom Cinfiguratora, wywalając wszystko co niepotrzebne i wgraj go. Wszelkie programu instaluj na karcie microSD, jedynie takie które dla bezpieczeństa lepiej instalować w pamięci urzadzenia (poprawki, pathe i programy startujące razem z systemem). Moim zdaniem takie rozwiązanie sprawi mniej kłopotu.

Odp: Wymiana wewnętrznej pamięci w etenach
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 30, 2008, 03:06:47 »
Podstawowe czynnosci już zrobiłem jakiś czas temu.
Etena mam prawie dwa lata.
Szukałem po necie i znalazłem pda HP na tym samym samsungu 400MHz ale już z 2 GB ROMu.
Jeśli chodzi o configuratory i pache to w pierwszym poście napisałem już o tym że nie o to chodzi.
Oraz rówież pisałem że info programy i inne są na microsd.
Tylko pache i potrzebne info są na ROMie.
Oczywiście że się liczę z tym aby wgrać nowy WM
Ale to normalka. Z zawodu jestem informatykiem i instalacja nowego systemu czy zapisanie obrazu starego to chleb powszedni.
Problem mam z elektroniką.
Oczywiście wszystkim dziękuję za info.
I czekam na dalsze wieści.
Pozdrawiam

*

Offline ..k..l..m..n..

  • ******
  • 2602
  • Sprzęt: LG Swift 3D, HTC Leo, Eten M700
Odp: Wymiana wewnętrznej pamięci w etenach
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 30, 2008, 08:40:04 »
Ok, ale na jakie dalsze wieści czekasz? To co chciałbyś zrobić mija się z celem i jak widać nie tylko ja Ci to odradzam. Te 2GB, które widziałeś w tamtym PDA - obstawiam, że były wbudowanym flashem, co można spotkać w wielu PDA, nie jest to więc typowa pamięć ROM o jaką Ci chodzi.
LG Swift 3D: Froyo
HTC Leo: EnergyROM 28244 Sense 2.5 Cookie 2.0
Eten M700: _TB_TB_ WM6.1

Odp: Wymiana wewnętrznej pamięci w etenach
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 30, 2008, 17:40:00 »
Sporo PDA różnych marek ma wbydowaną pamięć flash, więc nie piszcie bzdur ile to pamięci ma ten czy tamtem sprzęcik. MIO P560 ma dla przykady 2 GB flash dysk i reszta czyli rom i ram w szczątkowych ilościach, które nie pozwalają na swoją mizerną wielkość na instalowanie czego kolwiek. Polecam zainstalowanie alternatywnego softu _TB_TB_WM6.1 . Mam go już kilka miechów i jest naprawdę wypas.
Nie szukajcie czegoś, czego nie ma !!!