Tworzenie stron www (i CMS) dla PDA

  • 4 Odpowiedzi
  • 800 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tworzenie stron www (i CMS) dla PDA
« dnia: Marzec 13, 2007, 00:01:08 »
Tworzenie stron www pod PDA: czy macie jakieś doświadczenia, sprawdzające się narzędzia, zwłaszcza polecenei jakiegoś CMS który dobrze się sprawdzi (mowa o podwójnym site:duży.mały).

Są zwolennicy nie przerabiania HTML-a, tylko czarowania stylami. Są i coraz więcej proxy serwery przerabiające strony...

Ale mi się wydaje, że dobrze jest wytworzyć stronę na 'mobilka', zwłaszcza gdyby się nie orobić a zrobić ... myślę o jakimś fajnym oprogramowaniu (np PHP) do multisite. Nie chodzi mi o to, że dwa razy robimy robotę...

*

Offline jps

  • 1
    • http://secondring.pl
Tworzenie stron www (i CMS) dla PDA
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 13, 2007, 12:29:30 »
Zazwyczaj większość rozwiązań cms daje się bardzo łatwo przystosować odczytywania za pomocą pda/telefonu itd. wystarczy napisać prostą wtyczkę/odpowiednio zmodyfikować szablon.
Co do czarowania stylami + proxy -> najważniejsze to utrzymać jak najmniejszy rozmiar + odpowiednio rozłożyć ładowanie konkretnych rzeczy (a style... hmm roznie moga byc interpetowane).
Skupić się na rzeczach które użytkownik PDA będzie potrzebował "zaraz po" wejściu na twoją stronę. Czyli np. "download" na pierwszej pozycji itp.

Tworzenie stron www (i CMS) dla PDA
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 13, 2007, 13:39:41 »
Cytat: "jps"
Zazwyczaj większość rozwiązań cms daje się bardzo łatwo przystosować odczytywania za pomocą pda/telefonu itd. wystarczy napisać prostą wtyczkę/odpowiednio zmodyfikować szablon.

Jest tak stary dowcip branżowy (ze 20 lat, odgrzewany w róznych wariantach). Powiedziałym tak:
Mobilne strony www są jak sex nastolatków. Wszyscy o tym mówią, niewielu to robi. Każdy myśli, że inny to robi (lepiej). Ci, co robią, nie robią tego dobrze i bezpiecznie. Każdy myśli, że inny ma jakiś swój sposób Itd.itd.

Jestem z grubsza w tym samym punkcie. Zdrowy rozsądek i znajomość architektury systemów CMS mówi, że powinno to być łatwe.  Ku mojemu zaskoczeniu ten rodzaj 'sexu' jest uprawiany w cichości lub wcale. "Wtyczek", skinów,  nie ma żadnych. Przejrzałem cały 'świat' PHP (bliskie mi są Joomla,Drupal), więcej ludzi pyta jak ja niż coś robi.
Świat javowski na portlety, jest to ciekawe i w teorii architektonicznie idealne, testowałem lokalnie, ale Javy nie mam u ISP.

Cytat: "jps"

Co do czarowania stylami

U wszystkich ważnych (Nokia, Opera, Microsoft MSDN, Siemens) styl pojawia się jako druga-tzrecia opcja (lub wcale), po przerobieniu strony. Choćby prosty rachunek co do objętości transmisji to potwierdza.
Cytat: "jps"

+ proxy -> najważniejsze to utrzymać jak najmniejszy rozmiar + odpowiednio rozłożyć ładowanie konkretnych rzeczy (a style... hmm roznie moga byc interpetowane).
Skupić się na rzeczach które użytkownik PDA będzie potrzebował "zaraz po" wejściu na twoją stronę. Czyli np. "download" na pierwszej pozycji itp.

Właśnie, tak sobie myślę. Centrum ekramu (głowna treśc) to ... centrum.  jest jedna (bez zajawek innych treści, jak na dużym CMS-ie zwykle). Pozabijać prognozy pogody, imieniny itd. Nawigację zredukować do bardzo malutkiej (mam przed oczami pracę typu intranet/extranet więc widz raczej wie, czego szuka). Zredukowane nawigacji z dwóch (górnej i bocznej) do jednej małej, nawet opartej na skrótach.
Co jeszcze ?

Tworzenie stron www (i CMS) dla PDA
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 13, 2007, 19:04:45 »
Ślepy byłem, że nie znalazłem wcześniej. Jest bardzo prościutkie theme do Drupala, ma bardzo trudną do odgadnięcia nazwę:
http://drupal.org/project/mobile

Powyżej centralnego tekstu jest tylko "skip to navigation", a navigation jest pod centralnym tekstem. To jest 90% tego co myślałem. Jest dobrze.

*

Offline Renegade

  • *
  • 52
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: LooxN520+WM6.1, HTC Desire
Odp: Tworzenie stron www (i CMS) dla PDA
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 07, 2007, 18:50:11 »
A nie widział ktoś skina dla IPB 1.3 ? :D