X3: Zmiana ROM JAKI-MASZ=►ENG 100%!

  • 36 Odpowiedzi
  • 37954 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Umpal

  • **
  • 204
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: hx47°° / Wizard / P526 / JAQ3 / UX380N
X3: Zmiana ROM JAKI-MASZ=►ENG 100%!
« dnia: Kwiecień 28, 2005, 10:59:27 »
Plik został przeniesiony na: chomikuj(kropka)pl/PDAclub/Dell+Axim+X3i+Plus.7z
Hasło: pdaclub

Przepis na upgrade (dotyczy modelu X3i+, to znaczy z wbudowanym BT i WLan):

1. Zgrywamy z palmtopa AKTUALNY ROM (nie ma znaczenia, w jakim jest języku) programem znajdującym się w archiwum na dysk komputera,
2. Robimy operację odwrotną, czyli przystępujemy do wgrania uzyskanego w punkcie poprzednim obrazu z powrotem do PDA...
3. Gdy program odczyta informacje z ww. ROM-u, podmieniamy plik ROM-u na angielski (nazwa MUSI być DOKŁADNIE taka, pod jaką został zapisany oryginalny obraz w punkcie 1).
4. Upgrade...

Pozdrawiam i życzę powodzenia  :ok:
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2010, 03:47:12 wysłana przez Umpal »

X3: Zmiana ROM GER=>ENG sukces w 100%!
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 28, 2005, 16:40:28 »
Przychylam się do prośby. Też bym z tego skorzystał

X3: Zmiana ROM GER=>ENG sukces w 100%!
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 08, 2005, 23:04:10 »
po kilkugodzinnych poszukiwaniach ośmielam się wysnuć tezę że nie ma Axima X3i z wifi i BT w wersji językowej angielskiej. Dlatego też nie ma ROMu w angielskiej wersji

*

Offline Umpal

  • **
  • 204
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: hx47°° / Wizard / P526 / JAQ3 / UX380N
X3: Zmiana ROM GER=>ENG sukces w 100%!
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 12, 2005, 17:13:09 »
Chciałbym sprostować dwie sprawy:
1. W pierwszym poście napisałem,  ze nie da się wejść w tryb serwisowy/bootloader... Otóż da się, ale trzeba wcisnąć "enter" z lewej strony obudowy, tzw. jog-dial, a nie ten centralny z przodu (d-pad), bo choć działanie w programach maja niemal identyczne, to w tym przypadku robi to znaczącą różnicę. Z jednej strony mea culpa, a z drugiej culpa gościa, który na forum aximsite tego nie zaznaczył. W końcu nie wszystkie palmtopy posiadają j-dial ;)

2. piotrscs: Obalam Twoja tezę - ISTNIEJE angielski ROM do X3i+. Nawet jeden gość z tego forum posiada taka wersje. Skontaktowałem się z nim i... napisał, że wyśle mi ten ROM. Miałem się przypomnieć po długim weekendzie. Zrobiłem to trzy razy. Niestety ignoruje moje przypomnienia, choć na GG bywa aktywny. Przecież wystarczyło odpisać, że "nie chcę ci już pomóc" albo... "zepsuł mi się palmtop" ;) Ale miałem to szczęście, ze trafiłem na typ "życzliwego" Polaka :D.

piotrscs: Odważyłbyś się wrzucić ROM od X30? Wg mnie, to dokładnie ten sam palmtop, tylko posiada nowszy procesor. Ukazał się na krótko przed wydaniem X30 i w niewielu egzemplarzach - tu mam na myśli X3i+, a więc model z WiFi i BT na pokładzie, dokładnie tak jak w X30. Ilość RAM i - co najważniejsze - ROM jest identyczna, więc... taki byłby mój wniosek. Głowy nie dam, bo zbyt cenna, ale coś mi mówi, że mam rację :ohreally:. Jeśli to by się udało, to mielibyśmy nie tylko angielską wersję, ale też SE :O~.

*

Offline Maciej Wójcik

  • *****
  • 1038
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Treo 600, IBM ThinkPad T60, Asus eee 701, Nokia E71
X3: Zmiana ROM GER=>ENG sukces w 100%!
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 12, 2005, 17:29:47 »
Tyle, że X3 ma inny procesor...

*

Offline Umpal

  • **
  • 204
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: hx47°° / Wizard / P526 / JAQ3 / UX380N
X3: Zmiana ROM GER=>ENG sukces w 100%!
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 12, 2005, 18:00:57 »
Inny owszem, ale jeśli masz na myśli oznaczenie: PXA 270. W X3 jest 262, ale kompatybilność jest zachowana. No chyba że faktycznie Intel dokonał jakiejś małej rewolucji i pod 270-ki powstał nowy Windows Mobile (?) - nie sądzę.

X3: Zmiana ROM GER=>ENG sukces w 100%!
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 12, 2005, 19:11:55 »
może ktoś w wolnej chwili poszuka czy X3i+ był sprzedawany na wyspach Brytyjskich. Wtedy będziemy mieli dowód że faktycznie angielski ROM jest.
Kiedyś szukałem ROMu w wersji A00 do jakies innego modelu. Na stronach Della był juz niedostępny. Więc ściągnąłem wszystkie archiwa o podobnej długości pliku z ftp.dell.com/utilty. Nastepnie po kolei rozpakowywałem je i w końcu trafiłem na żądany obiekt :)
może ktoś się pokusi?

*

Offline Umpal

  • **
  • 204
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: hx47°° / Wizard / P526 / JAQ3 / UX380N
X3: Zmiana ROM GER=>ENG sukces w 100%!
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 12, 2005, 19:22:13 »
Ja też mam dość pokaźną kolekcję ROMów z ftp Della, i też liczyłem na to, że w końcu trafię na właściwy (a nóż widelec znajdzie się dla X3i+ ;) ).
Piotr, a co sądzisz o mojej koncepcji zastosowania ROMu od X30? Mam nawet sposób na przeforsowanie takiej wersji, bo wrzucenie obrazu IMG na kartę SD nic nie da (tak samo, jak i zmiana RIS na IMG - sprawdziłem).

Wydaje mi się, że ryzyko jest niewielkie, bo Dell support ostrzega przed wgraniem ROMu przeznaczonego dla X3i (non BT+WiFi) do wersji z BT+WiFi, a ja to zrobiłem i nic złego się nie stało. No, za wyjątkiem tego, że nie działały łącza bezprzewodowe ;) Dlatego wciąż nie daje mi spokoju myśl, że update z X30 może się powieść. Pytanie tylko komu nie zależy aż tak bardzo na sprzęcie, który może stać się ładną cegiełką... :worried:

X3: Zmiana ROM GER=>ENG sukces w 100%!
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 12, 2005, 20:07:14 »
ja bym nie ryzykował. Po coś zmieniali te symbole i wogóle. Chyba jednak czymś się różnią

*

Offline Umpal

  • **
  • 204
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: hx47°° / Wizard / P526 / JAQ3 / UX380N
X3: Zmiana ROM GER=>ENG sukces w 100%!
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 14, 2005, 12:03:42 »
No to problem z głowy! Pomoc przyszła z drugiego końca świata - z Indonezji :).  Dzięki życzliwej duszy, która mieszka w tym ciekawym zakątku świata mój Axim "gada" po angielsku :)).
Daj jakiś adres ftp, to go wrzucę.

Ps. Teraz by się przydało zmienić topic na:
X3i+: Zmiana ROM GER->ENG sukces w 100%!

*

Offline kam5

  • *
  • 90
    • brak
X3: Zmiana ROM GER=>ENG sukces w 100%!
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 10, 2005, 16:20:59 »
Umpal czy masz moze linka do obrazu softu dla Dell X30 z BT i Wifi po angielsku? Mam mozliwosc zakupu tego PDA ale z niemieckim softem a takiego nie chce :(

Za wszelkie info wielkie dzieki

[Dodano: 2005-06-10 16:24:19]
Umpal czy masz moze linka do obrazu softu dla Dell X30 z BT i Wifi po angielsku? Mam mozliwosc zakupu tego PDA ale z niemieckim softem a takiego nie chce :(

Za wszelkie info wielkie dzieki

*

Offline kam5

  • *
  • 90
    • brak
X3: Zmiana ROM GER=>ENG sukces w 100%!
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 18, 2005, 00:07:43 »
Kupiłem juz Dell X30 z niemieckim jezykiem.Ciezko jest mi po tym menu germanskim sie obchodzic.nie lubie niemieckiego tak wiec zwracam sie z wielka prosba do ciebie Piotrze Umpal o podsyłke flasha do mego Delka lub podanie namiarów na niego.Bylbym wdzieczny takze za krotki opis jak to wszystko zapakowac.

Pozdrawiam

X3: Zmiana ROM GER=>ENG sukces w 100%!
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 30, 2006, 22:57:24 »
a co z tym ROMmem? Jest gdzieś dostępny?

Axim x3 ROM US/CAN -> ROM UK +BT
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 03, 2006, 09:10:39 »
Umpal, Pisałeś o ROMie po angielsku. Że go Masz. Niedawno kupiłem Axima X3 z Kanady, koleś z Polonii mi go przywiózł. Kupiłem do niego, a w zasadzie do mojego PCta, BT  żeby się wygodnie łączyć z tym palmem a później przeczytałem że Axim X3 nie ma BT. No i mój Axim nie ma BT choć ma WLAN ale ... niedawno przyglądałem się bliżej tej pseudoantence w górnej części obudowy po prawej i zobaczyłem runkę BT na tej antence. No to jeśli palm nie ma wbudowanego BT to po co takie rzeczy na obudowie wypisywać ? Czy Axim x3 ma wbudowane BT ? Czy może BT jest tylko niezaimplementowane ?

Byłbym bardzo wdzięczny za ten angielski ROM o ile oczywiście posiada BT i WLAN bo inaczej to chyba nie opłaca się kombinować.

Byłbym również wdzięczny za informację o wszelkim możliwym i w miarę małoryzykownym Upgrade`ingu. Może Macie namiar na jakiś FAQ o tym, może być po angielsku.

X3: Zmiana ROM GER=>ENG sukces w 100%!
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 16, 2006, 20:05:18 »
Szukam ROMu angielskiego do swojego Axima X3 64/64 z Wi-Fi i irdą.

Odp: X3: Zmiana ROM GER=>ENG sukces w 100%!
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 01, 2007, 15:39:01 »
Umpal, czy był byś tak miły i podzielił się swoją ciężko zdobytą wiedzą?Też męczę niemieckiego X3, niestety

Odp: X3: Zmiana ROM GER=>ENG sukces w 100%!
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 04, 2007, 00:14:45 »
...Umpal, szkoda ze milczysz... :(
Jesli serwer zeby to wrzucic/udostepnic jest jakims problemem to moge pomoc
Wciaz licze, ze odpowiesz...

Odp: X3: Zmiana ROM GER=>ENG sukces w 100%!
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 16, 2007, 20:56:27 »
Kolego Umpal...nie wiem czemu milczysz-czyzbys ściemniał najprościej pod słońcem  ateraz wstyd się przyznać?
jeśli to bezpodstawne oszczerstwa to przepraszam, ale nie lubię stylu typu "wiem wiem" a potem "milczenie owiec". Spojrzałem sobie w profil Umpala:

Pozycja:     Clubowicz
Data rejestracji:    Wrzesień 26, 2002, 12:55:22
Ostatnio aktywny:    Lipiec 04, 2007, 09:59:36

...więc pachnie mi to ściemą...apeluję do admina o "odklejenie" tego wątku bo nic ale to nic nie wnosi do forum....

Jeśli ktoś jeszcze poszukuje roma angielskiego i ma jakies pomysły prosze pisać, jestem gotów ekspewrymentowac na swoim X3i...

*

Offline Umpal

  • **
  • 204
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: hx47°° / Wizard / P526 / JAQ3 / UX380N
Odp: X3: Zmiana ROM GER=>ENG sukces w 100%!
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 16, 2007, 22:39:24 »
Ah, panowie, żebym ja wiedział, że w tym wątku tak gorąco, to bym zaraz odpisał. Nie zaglądałem tu całe wieki ;)

ROM oczywiście wciąż aktualny i chętnie się podzielę. Proszę o wskazanie jakiegoś (w miarę) trwałego miejsca na 13.1 MB (ROM spakowany 7z).
UWAGA!
Uprzedzam od razu, że jest to obraz przeznaczony do wersji Axima X3 z BT i WLan WBUDOWANYM (do tych bez WLan (albo bez BT, już zapomniałem) od dawna dostępny jest na stronie DELL-a).
« Ostatnia zmiana: Lipiec 16, 2007, 22:41:26 wysłana przez Umpal »

Odp: X3: Zmiana ROM GER=>ENG sukces w 100%!
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 17, 2007, 07:34:06 »
Umpal, bardzo sie cieszę, że sie odezwałeś, piekne dzięki  ;)
Co do miejsca, prosze byś wrzucił go np. na www.rapidshare.com  i podał adres do linka, ja mam tam konto premium i umieszcze na swoim koncie-nie skasuja pliku, mam tez zaprzyjaźniony ftp na home.pl, tam też wrzucę i myslę że to wystraczy.
Czekam z niecierpliwościa  ;D

Odp: X3: Zmiana ROM GER=>ENG sukces w 100%!
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 17, 2007, 19:55:45 »
Panowie, a może Pnie i Panowie ;D, czapki z głów przed Umpalem. Znalazł rzeczywiście działający image do tego paskudnego niemieckiego romu z WiFI i Bluetoothem! Za podejrzenia-PRZEPRASZAM.
Umpal podesłał mi plik, w tej chwili nie mam dokładnie czasu zeby wszystko dokładnie opracować, ale ten image działa!!! Właśnie mój X3i podniósł się po "restore" z angielskim na pokładzie, BT i 802.11 przetestowane-śmigają!
Z czym miałem kłopot:
1-w archiwum od Umpala brakuje pliku HBoot.exe  ( w ostateczności restorowałęm swojego za pomocą R80976 leżącego na supporcie Della)
2-nie mogłem wgrać image bo pokazywało mi niezgodność językową, byc może można to jakoś prosto obejść ale ja musiałem podmienić początek flasha z tym zgranym ze swojego Della( z backupu romu). Mi nie pomagał edytowany setup.ini z wpisem:

[Image]
LOADDEFAULT   = 0
COMBOMODEL      =
NONCOMBOMODEL     =
 

za to zadziałało:


http://www.aximsite.com/boards/x30-x3-x3i-forums/38891-how-chage-rom-language-all-x3i.html


Zastosowałęm do tego http://www.hexworkshop.com/ bo ten polecany  w wyżej wymienionym wątku moim zdaniem jest...no wiecie do czego  ;D

TAk więc  image od Umpala jak najbardziej OK, hasło do archiwum :  umpal

JAk znajdę chwilkę może machnę jakiegoś tutoriala-gotowca z przerobionym pliczkiem do romu A00C-02020400GE.RIS dla zainteresowanych.

Miłej zabawy...aha, archiwum od Umpala:

http://rapidshare.com/files/43462928/Dell_Axim_X3i_Plus.exe

Będzie potrzeba to piszcie, wrzucę dodatkowo na serwer home.pl

Skutecznej zabawy!!!
« Ostatnia zmiana: Lipiec 17, 2007, 19:58:09 wysłana przez Calineczka »

*

Offline Umpal

  • **
  • 204
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: hx47°° / Wizard / P526 / JAQ3 / UX380N
Odp: X3: Zmiana ROM GER=>ENG sukces w 100%!
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 17, 2007, 20:52:34 »
Wiem na pewno, że nie trzeba żadnych ingerencji pod HEX edytorem. Za to trzeba wykonać prostą sztuczkę (wszystko to, jeśli dobrze pamiętam ;) ):
1. Zgrywamy swój NIEMIECKI ROM programem znajdującym się w archiwum na dysk peceta,
2. Robimy operację odwrotną, czyli przystępujemy do wgrania go z powrotem do PDA i...
3. W odpowiednim momencie (nie pamiętam fazy, ale na pewno po tym, jak program rozpozna, że to ROM z właściwą wersją językową - tutaj niemiecką) podmieniamy niemiecki plik ROM-u na angielski (nazwa MUSI być taka jak ta od niemieckiego).
4. I upgrade...

Działa na łan handred persent :)

Odp: X3: Zmiana ROM GER=>ENG sukces w 100%!
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 28, 2007, 23:48:01 »
witam wszystkich

widzę ze niektórym z was udało sie zmienić ger na eng w axim x3i z powodzeniem, u mnie niestety jest taki problem ze mam rom od x3 A02-04080402EN.RIS i nawet kiedy zrobię kopie zapasowa swojego romu to nie moge go za nic wrzucić z powrotem poprzez kompa i programik do updatu axima moge jedynie flashowac z karty sd w trybie boot loadera ale jak probuję wrzucić rom od umpala w taki sposób to po zakończeniu instalacji palmtop sie nie resetuje i stoi na białym ekrnie.

może ktoś wie jak wrzucić ten rom od umpala mając angielska wersje w x3i z romem bez bt i wireless

*

Offline Umpal

  • **
  • 204
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: hx47°° / Wizard / P526 / JAQ3 / UX380N
Odp: X3: Zmiana ROM GER=>ENG sukces w 100%!
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 29, 2007, 10:49:16 »
(...)
może ktoś wie jak wrzucić ten rom od umpala mając angielska wersje w x3i z romem bez bt i wireless

Szaty można rwać. Emilu, czy czytałeś tę jakże ZNACZĄCĄ dla Ciebie uwagę?

UWAGA!
Uprzedzam od razu, że jest to obraz przeznaczony do wersji Axima X3 z BT i WLan WBUDOWANYM (do tych bez WLan (albo bez BT, już zapomniałem) od dawna dostępny jest na stronie DELL-a).


Odp: X3: Zmiana ROM GER=>ENG sukces w 100%!
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 29, 2007, 15:41:41 »
wyszedłem z założenia że jak napisze ze posiadam axima X3i to będzie dla wszystkich jasne ze to wersja z BT i Wireless. Pierwotnie był w nim niemiecki windows mobile 2003 który BT i Wireless'a obsługiwał ale ktoś podgrał mu roma z angielszczyzną która nie obsługuje wi-fi i bt i moje pytanie jest takie w jaki sposób kolega umpal wrzucił tego roma nie używając bootloadera?


W załączniku zdjęcie mojego axima.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2007, 15:59:50 wysłana przez emil_m »

Odp: X3: Zmiana ROM GER=>ENG sukces w 100%!
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 30, 2007, 01:29:57 »
Chciałbym oznajmić wszem i wobec ze posiadany przeze mnie Dell Axim x3i podniósł się właśnie z angielskim, wi-fi i BT na pokładzie czyli jak w temacie 100% sukces a wszystko to było możliwe dzięki oczywiście koledze umpal'owi który udostępnił plik z poprawnym romem dla naszych aximów, jednak w moim przypadku był problem z wgraniem tego pliku nie działała żadna z metod ani bootloader ani tez nie dało sie tego zrobić przez komputer i kabelek do synchronizacji, jedyne romy które dawało sie wrzucać do mojego della to były te oryginalne od della z rozszerzeniem img które zajmowały 28,5 mb i też tylko przyjmował je poprzez trick z karta sd (bootloader), na szczęście udało mi się wykombinować taki właśnie plik z rozszerzeniem img. Z pomocą przyszedł hexeditor dzieki któremu udało mi sie wychwycić różnice miedzy oryginalnym plikiem img a zgranym na kompa ris i dzieki temu w tym samym hexeditorze tak zmodyfikowałem plik ris dostarczony przez kolegę umpala że udało mi się uzyskać pełnosprawny plik img który przechodzi checksum 100% pomyślnie i na którym mój axim smiga aż miło.


W załączniku rom i instrukcja obsługi.

http://rapidshare.com/files/59176273/A00C-01280400EN.rar


pozdrawiam


Odp: X3: Zmiana ROM GER=>ENG sukces w 100%!
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 02, 2008, 23:51:57 »
Witam wszystkich. Pozwolę sobie odświeżyć wątek w moim pierwszym poście na forum. Od paru dni bezskutecznie próbuje znaleźć w sieci rom (img) do x3 z bt i wifi. Czy zna ktoś lokalizacje takiego pliku? Niestety ten na rapidshare z ostatniego postu juz nie działa:(  Mój axim miał francuski rom, wgrałem do niego angielski ze strony della, niestety bez obsługi bt:( Próbowałem powrócicić do francuskiego (podmieniając 7 pierwszych lini przez hex editora) przy pomocy dell'owskiego programu do upload/restore ale niestety za każdym razem wyskakuje komunikat, że oprogramowanie jest niewłaściwe do mojego urządzenia. Nawet jak zrobię save aktualnego romu i próbuje zrobic restore to wyskakuje ten komunikat. Jestem w posiadaniu romu do x3 z obsługą bt i wifi ale jako *.ris. Może ktos podpowie metodę w jaki sposób przerobić go na *.img? Będę bardzo wdzięczny za pomoc.



Tak jak napisał Umpal- 100% sukces. Działa :ok: Umpal Jeszcze raz wielkie DZIĘKI za poświecony czas i cierpliwość!!!
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 25, 2008, 02:11:38 wysłana przez abec »

Odp: X3: Zmiana ROM GER=>ENG sukces w 100%!
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 15, 2008, 12:15:40 »
Pomocy. Zmiana języka podana przez umpala u mnie nie działa chyba że robię coś źle ale nie sądzę. Proszę podpowiedzcie jak ten niemiecki zmienić na angielski lub polski lub gdzie można znaleźć WM 2003 PL.

*

Offline RybA™

  • Ekspert Dell
  • ****
  • 920
  • Płeć: Mężczyzna
  • The Chosen One
    • Moje Portfolio
  • Sprzęt: Samsung S4, Dell Axim x50v & x51v, Nexus 7" 2012
Odp: X3: Zmiana ROM GER=>ENG sukces w 100%!
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 15, 2008, 12:48:42 »
Nie ma czegoś takiego jak Polski PPC 2003. Jedyne, co można zrobić by 'spolszczyć' pocketa (no, z wyjątkiem Polskich kuchni ROM-ów dla niektórych urządzeń marki HTC) to wgranie nakładki spolszczającej. Jest ich na rynku kilka- Marchevka, Language Extender lub Sunnysoft. Wszystkie trzy płatne, i wszystkie trzy znacznie spowalniające pocketa. Co więcej, działają jedynie z angielskimi ROM-ami. Obsługa anglojęzycznego PPC wymaga znajomości jęz. Angielskiego w stopniu niemalże podstawowym, więc większość userów pracuje bez nakładek (a nieliczne wyjątki potwierdzają regułę).
Ten kto walczy z potworami winien uważać by nie stać się jednym z nich
Fryderyk Nietzsche.

Odp: X3: Zmiana ROM GER=>ENG sukces w 100%!
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 15, 2008, 14:36:07 »
Ok. Jeśli nie ma polskiego to niech chociaż będzie angielski z nim sobie poradzę napewno lepiej niż z niemieckim tylko gdzie znaleźć i jak zainstalować?