PDAclub.pl

Windows Mobile (Classic, Professional, Standard), Windows Phone 6.x => HTC => Pocket PC z telefonem - ogólnie (WM Professional/WP6.x) => Blackstone => Wątek zaczęty przez: Scan w Czerwiec 22, 2009, 21:53:55

Tytuł: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: Scan w Czerwiec 22, 2009, 21:53:55
[size=12pt]
[size=12pt]
1. Słownik pojęć
2. Dane techniczne
3. Funkcjonalność
4. Wygląd
5. Łączenie z PC/ Transfer plików
6. Instalowanie programów
7. Instrukcja obsługi
8. Obszerny test urządzenia
9. Wgrywanie nowego HardSPL, ROMu, RadioROMu,
10. SIMLOCK
11. Rekonstrukcja fabrycznego ROMU HTC PL, ERA PL, ORANGE PL, PLAY PL
12. Działające kuchnie
13. Optymalizacja wydajności
14. Romy Bysia
[/size]

1. Słownik pojęć

1. ROM
Ma dwa znaczenia:
a) Pamięć główna naszego urządzenia w której przechowywane są pliki systemowe.
b) System operacyjny lub zbiór plików które są instalowane do Pamięci ROM czyt. pod. a)

2. CID
CarrierID - Blokada zakładana przez operatora komórkowego i nie pozwala wgrać ROM-u poza tymi które są wypuszczane przez danego operatora komórkowego.

3. Radio ROM
Odpowiada za moduł GSM/GPRS oraz możliwe że za WiFi. Naszą wersje Radio ROM możemy zobaczyć podczas uruchamiania się urządzenia lub w Settings/System/Device Information

4. HTC Logo (Splashscreen 2)
Jest animowane (najczęściej jest to logo korporacji HTC, lub operatora)

5. SR lub Soft Reset
Jak sama nazwa wskazuje, jest to miękki reset i robi się go przez wciśnięcie rysikiem małego czerwonego przycisku, który znajduje się w pod tylną klapką. SR nie powoduje utraty żadnych danych i jest analogiczny z przyciskiem reset w komputerze. Można również wykonać SR programem np. HD Tweak,

6. HR lub Hard Reset
Tzw. twardy reset, powoduje utratę wszystkich danych zapisanych w pamięci urządzenia i przywrócenie ustawień systemowych.
Aby wykonać HR należy (na wyłączonym urządzeniu) wcisnąć klawisze zwiększenia i zmniejszenia głośności razem i klawisz POWER, na krótko

7. Tryb BL inaczej BootLoader
Jest to tryb który widzimy gdy np. zmieniamy rom jako 4 kolorowe paski na ekranie urządzenia. Na nim możemy zobaczyć m.in. informację o wersji SPL w Blackstone. Aby wejść do bootloadera należy wyłączyć HD. Nacisnąć i trzymać VOL - i na krótko naciskamy POWER.

8. BT inaczej Bluetooth
Tym skrótem określa się BlueTooth.

9. AS inaczej ActiveSync
Program do połączenia urządzenia z komputerem, oraz synchronizacji danych (kontaktów, maili, plików itp.)

10. WMDC inaczej Windows Mobile Device Center
Odpowiednik programu ActiveSync na windowsa Viste i nie tylko, działa również bez zastrzeżeń na win 7

11. RUU
czyli Rom Update Utility - oprogramowanie pozwalajace wgrac ROM do naszych urzadzen.

12. AKU
czyli Adaptation Kit Update, tlumacząc to na bardziej zrozumiały język, coś a'la service pack w "dużych" Windowsach...

13. HardSPL
Czyli specjalnie przygotowany program, HSPL "łamie" na stale blokade CID, natomiast USPL ja omija pozwala i wgrać inne ROMy.2. Dane techniczne


Dane podstawowe

Producent    HTC
Model    Touch HD
Częstotliwość działania    GSM 850, GSM 900, GSM 1800, GSM 1900, UMTS
UMTS 2100    TAK
Data wprowadzenia na rynek    2008
Cena na allegro    od 1.539,00 do 2.699,00 zł
Wymiary i obudowa Obudowa    PDA
Wymiary (szer x wys x grubość) [mm.]    63 x 115 x 12
Waga [g]    146
Klawiatura QWERTY    -
Klawiatura zwykła    -
Kubatura (objętość w mm sześciennych)    86940
Powierzchnia (szer x wys w mm kwadratowych)    7245
Multimedia, Foto i Video Ilość wyświetlaczy    1
Ekran dotykowy    TAK
Wyświetlacz    -- brak danych --
Wyświetlacz dodatkowy    -- brak danych --
Ilość aparatów/kamer    2
lampa błyskowa    -
Aparat fotograficzny    2592 x 1944
kamera I - zoom cyfrowy    -
kamera I - zoom optyczny    -
Aparat fotograficzny dodatkowy    640 x 480
kamera II - zoom cyfrowy    -
kamera II - zoom optyczny    -
Możliwość nagrywania filmów    TAK
Pamięć wewnętrzna (wbudowana) [MB]    800
Karty pamięci    TAK
Rodzaj kart pamięci    T-Flash
Pojemność standardowej karty [MB]    8000
Pojemność dysku twardego [MB]    -- brak danych --
Twardy dysk    -
Dyktafon    TAK
Gry    TAK
Radio    TAK
Dzwonki polifoniczne, MP3    TAK
Odtwarzacz Mp3/AAC    TAK
Komunikacja, Transmisja Danych, Internet Bluetooth    TAK, 2.0 z A2DP
EDGE    Tak, prędkość: 237
GPRS    Tak, prędkość: 48
GPS    TAK, z A-GPS
kabel    TAK
klient e-mail    TAK
podczerwień    -
przeglądarka HTML, xHTML    TAK
przeglądarka WAP    TAK
Push e-mail (Blackberry)    -
Push To Talk    -
video streaming    TAK
WAP - wersja    2.0
Wideorozmowa    TAK
WIFI    TAK
Bateria i zasilanie Bateria    Ogniwo Li-Ion o pojemności: 1350 [mAh]
maks. czas czuwania [h]    450
maks. czas rozmów [min.]    390
System i Oprogramowanie Java    TAK
System (OS, platforma)    Windows
Organizer    TAK
czytnik plików typu Word, Excel, Power Point, PDF    TAK
edytor plików typu Word, Excel, Power Point, PDF    TAK


3. Funkcjonalność


Rozmowy Telefoniczne

Na wstępie napiszę jak ogromną zaletą jest prowadzenie rozmów telefonicznych za pomocą Touch HD. Urządzenie posiada niesamowitą zdolność wychwytywania sygnału GSM, w miejscach gdzie inne telefony komórkowe nie dają sobie z tym rady. Touch HD pozwolił mi na przeżycie zupełnie nowych doznań - z tym telefonem mogłem spokojnie prowadzić konwersacje telefoniczną bez żadnych zakłóceń w miejscach dotąd nie znanych mi z tej strony. Wysoka jakość rozmów wynika z bardzo silnej wewnętrznej anteny.

Od chwili przejścia na wielofunkcyjnego HTC Touch HD, skończyły się moje problemy z brakiem zasięgu, przerwanych rozmów z powodu zaniku sygnału. Można śmiało powiedzieć, iż najlepsza cechą tego telefonu jest faktyczna realizacja podstawowego założenia aparatów komórkowych, czyli doskonała jakość połączeń.


Wprowadzanie danych

Użytkownicy HTC Touch HD nie mogą narzekać na sposób wprowadzania danych (pisanie sms itp.), ponieważ producent oprócz zwykłej klawiatury oferowanej przez Windows Mobile, udostępnił między innymi klawiaturę w układzie telefonicznym, Compact QWERTY, Full QWERTY oraz klawiaturę wyglądającą dokładnie jak wersja Pecetowa. Gdyby tego było mało dostępne są także cztery tryby rozpoznawania pisma odręcznego (w tym jeden odczytuje całe wyrazy), jednak używanie ich przeznaczone jest zdecydowanie dla ludzi z wyraźnym charakterem pisma. Wszystkie wyżej wymienione funkcje można wykonywać przy użyciu palca i nie sprawia to większego problemu ze względu na dużą precyzję TouchFLO.


Funkcja Radia

Rafio FM dostępne jest jedynie po podłączeniu zestawu słuchawkowego, który oprócz funkcji odsłuchowej spełnia rolę anteny. Przy pierwszym uruchomieniu program dokonuje automatycznego skanowania na paśmie FM i zapisuje wszystkie wychwycone stacje radiowe. Robi to według częstotliwości (od najniższej do najwyższej), niestety w głównym menu mamy dostępne tylko 6 przycisków zapewniających aktywowanie danej stacji radiowej. Reszta dostępna jest z osobnego menu. Porządkowanie wszystkich stacji radiowych jest bardzo uciążliwe. Nie można po prostu zmienić kolejności danych stacji. Odbywa się to poprzez kasowanie, a następnie zapisanie obecnie słuchanej stacji radiowej. Jakość odsłuchu jest stosunkowo dobra, jednakże często dochodzi do zakłóceń, spowodowanych słabą jakością anteny, co nie powinno jednak stanowić zaskoczenia.


Aparat i kamera

HTC Touch HD został wyposażony w aparat 5-megapikselowy posiadający autofocus. Niestety nie uświadczymy tu lampy błyskowej, a nawet zwykłego oświetlenia LED. W przypadku wykonywania zdjęć możemy ustawić rozdzielczość od 320x240 do 2592x1552. Prócz tego istnieje możliwość wyboru zoptymalizowanych ustawień balansu bieli. Do wyboru mamy funkcje automatycznego dostosowywania, dzień, noc, sztuczne oświetlenie oraz lampy jarzeniowe. W ustawienia znajduje się również standardowa już jak na te czasy regulacja jasności. W opcjach zaawansowanych mamy do dyspozycji pięć stron, które pozwolą nam dostosować funkcje aparatu do naszych potrzeb. Dotyczy ona głównie takich funkcji jak dźwięk migawki, siatka, tryb pomiaru, jakość obrazu, częstotliwość migotania itp.

Co ciekawe kiedy wykonujemy zdjęcie cały nasz wyświetlacz jest podglądem pozwala to na dokładne wybór miejsca wyostrzania obrazu, wystarczy tylko wskazać palcem na ekranie pożądany obiekt. Telefon nie posiada przycisku odpowiedzialnego za robienie zdjęć, dlatego też aby uwiecznić obraz na zapisie cyfrowym wystarczy uderzyć w graficzny obraz migawki. Nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie głównie ze względu na położenie przycisku względem obiektywu.

Bardzo wygodnie zostało rozwiązane przejście z funkcji aparatu do nagrywania filmów. Wystarczy wcisnąć na ekranie symbol kamery. Opcja ta działa w obie strony.

Urządzenie pozwala na nagrywanie filmów o długości ograniczonej jedynie pojemnością naszej karty. Co do opcji to są one zbliżone do tych jakie mamy przy wykonywaniu zdjęć. Główną różnicą jest oczywiście rozdzielczość nagrań, gdzie najwyższa jest jakość CIF. Touch HD pozwala na nagrywanie filmów w dwóch formatach MPEG4 lub H.263.

Podczas testu nie mogłem się oprzeć próbie wykonania video rozmowy. Rozpoczęcie jej jest mało skomplikowane, wystarczy jednym uderzeniem w ekran przełączyć tryb ze zwykłej połączenia telefonicznego na rozmowę wideo. Jeżeli tylko oba aparaty znajdują się w zasięgu UMTS, to nawiązania "obrazowej konwersacji" nie stanowi żadnego problemu. W trakcie rozmowy możemy dowolnie zmieniać kamery z frontowej na tylną i odwrotnie. Podobnie jest z oknami poglądu rejestrowanych obrazów z dwóch aparatów telefonicznych. Główną wadą jest korzystanie z głośnika z tyłu aparatu. W miejscach o nieco większym natężeniu hałasu niełatwo czasem usłyszeć drugiego rozmówcę. Jedynym wyjściem z sytuacji okazuje się wówczas korzystanie z dołączonego zestawu słuchawkowego.

Co do sposobu wykonywania samych połączeń to wszystkie jego funkcje są bardzo czytelne i intuicyjne. Nawet najbardziej oporni nie będą mieli problemu z wykonaniem rozmowy telefonicznej. Naciśnięcie słuchawki odpowiadającej za odbieranie rozmów natychmiast uaktywnia funkcje klawiatury telefonu oraz prezentuje ostatnie połączenia. Można także korzystać z książki kontaktowej lub też zakładki TouchFLO, wybierając zapisane już numery.

Odbieranie rozmów telefonicznych można dokonywać dwojako, przeciągając animowany pasek na ekranie przy pomocy palca lub tradycyjnie naciskając przycisk słuchawki. Podczas rozmowy mamy dostęp do wszystkich funkcji telefonu. Z głównego menu możemy rejestrować rozmowę, wyłączyć mikrofon czy też uruchomić system głośno mówiący. Bardzo ciekawą opcją jest pojawiające się okno po zakończeniu rozmowy telefonicznej, pozwalająca automatyczne dodanie nowego numeru telefonicznego, który dotychczas nie był wpisany do książki telefonicznej. Niestety funkcja ta bardzo szybko znika i należy się w porę zorientować. Jakość filmów pozostawia wiele do życzenia i z całą pewnością nie zachwyca. W przypadku zdjęć nie jest już tak źle. Co prawda aparat radzi sobie w miarę dobrze jedynie przy dobrej pogodzie tj. oświetleniu. Kiedy jest ono nieco słabsze wykonanie zdjęcia wyraźnego, nieporuszonego jest bardzo trudne do osiągnięcia. Brak optycznego zooma został zastąpiony niewielkim cyfrowym, który spisuje się całkiem dobrze.

Funkcja wyostrzania zaskoczyła mnie pozytywnie, spodziewałem się raczej, iż każde zdjęcie będzie takie same. Tymczasem program jest w stanie bardzo dobrze wybierać ostrość wskazanego przez nas obiektu, nawet w mniej oświetlonych miejscach.

Touch HD podczas nagrywania radzi sobie całkiem dobrze, jeżeli mamy bardzo słoneczny dzień, a nasza ręka jest w miarę nieruchoma i nagrywamy w miarę statyczny obraz. Problem pojawia się w chwili kiedy poruszające obiekty są stosunkowo blisko, około 1,5 - 3 metrów od aparatu. Obraz staje się mało płynny. Nagrywanie filmów w ciemniejszych pomieszczeniach raczej mija się z celem, jedyne co osiągniemy to niewyraźne obiekty. Dźwięk w nagrywanych filmach jest słabej jakości. Ogólnie jakość filmów była gorsza niż w moim starym telefonie, który wówczas wydawał mi się koszmarny. Nagrane filmy wyglądają tak jak gdyby były pozbawione części klatek. Płynność obrazu pogarsza się drastycznie w zależności od światła i poruszających się obiektów.

Podsumowując - aparat w jaki został wyposażony Touch HD sprawdza się jedynie przy dobrym oświetleniu. Wówczas możemy mówić, iż jakość zdjęć i filmów jest względnie dobra.


Bateria

HTC Touch HD został wyposażony w baterię polimerową Litowo-jonowo o pojemności 1350 mAh. Według producenta, przy pełnym poziomie akumulatora, telefon może wykonać do około ośmiu godzin rozmów telefonicznych w trybie GSM. Przyznam, iż nie dowierzałem w taki wynik. Osiem godzin to dość sporo jak na tak rozbudowany telefon. Postanowiłem poddać go próbie i przetestować łopatologicznie. Aby wyniki były miarodajne, należało wyłączyć wszelkie pozostałe funkcje telefonu które znacząco wpływają na jego "prądożerność" (sieć bezprzewodowa, Bluetooth itp). Test polegał na naładowaniu baterii życiodajnym prądem, a następnie rozpoczęcie rozmowy telefonicznej, aż do momentu jego całkowitego rozładowania. Podczas testowania, wyświetlacz był w trybie zgaszony, zaś poziom zasięgu był w granicach dobry i maksymalny.

Początkowo telefon trzymał cały czas poziom pełnego naładowania, przez półgodziny nic się nie działo. Pierwsze oznaki zmęczenia telefon pokazał dopiero po 42 minutach ciągłej rozmowy. Od tej chwili Touch HD, tracił systematycznie 10% mocy w przedziale czasowym co 15-25 minut. Kiedy poziom naładowania baterii wynosił 60%, po zaledwie nieco ponad dwóch godzinach, wiedziałem, że marketingowe osiem godzin rozmów nie podoła mojej próbie. Od samego początku dawałem mu maksymalnie trzy godziny. Jednakże, mimo upływy wyznaczonego przeze mnie terminu, Touch HD, nadal wykazywał 60%. Dopiero przekroczenie połowy mocy baterii (ponad trzy i pół godziny), rozpoczął się lawinowy spadek jej wydajności. Kolejne 50% mocy zostało pochłonięte w nieco ponad godzinę czasu. W ostateczności rozmowa trwała 288 minut co daje niecałe pięć godzin. Może nie jest to tyle co zakłada producent, ale i tak byłem pod wrażeniem osiągniętego wyniku.


 Oczywiście żaden test nie pokaże tego co przynosi ponura rzeczywistość. Podczas użytkowania HTC Touch HD nie byłem wstanie żyć bez ładowarki dłużej niż 24 godziny. Telefon w zależności od tego co używamy jest w stanie bardzo szybko się rozładować. Mój osobisty, niezbyt chlubny rekord to zaledwie nieco ponad pół godziny pracy! Telefon rozładowuje baterie w zastraszającym tempie w przypadku kiedy mamy uruchomioną funkcję dostępy do sieci bezprzewodowej i przemieszczamy się na przykład po mieście. Szukanie kolejnych dostępnych sygnałów WiFi potrafi znacząco nadwerężyć baterię naszego przyjaciela. Podobnie jest podczas użytkowania GPS wraz z oprogramowaniem, wówczas maksymalny czas pracy wynosi od 1,5 do 2 godzin.

Jednak podczas normalnego użytkowania, przy wykonywaniu kilkanastu dłuższych rozmów, sprawdzaniu pocztę itd. telefon jest w stanie wytrzymać cały dzień, a nawet i dwa bez konieczności ładowania. Wszystko zależy od tego jak bardzo obciążamy Touch HD. Sam proces uzupełniania niezbędnej energii odbywa się stosunkowo wolno. Średni czas pełnego ładowania od zera wynosi około dwóch godzin.

Odtwarzanie Filmów

Ogromny wyświetlacz o przekątnej niemal 10 centymetrów oraz rozdzielczość 800x480, a także świetna głębia kolorów i czerni w połączeniu z procesorem Qualcomm MSM7201A (528 MHz) budzą ogromne oczekiwania co do odtwarzania filmów. Jeśli ktoś myśli, że HTC Touch HD będzie jego kieszonkowym LCD z funkcją wyświetlania filmów to, niestety, myli się.

Podczas próby odtwarzania formatu WMV o rozdzielczości 640 na 480 i jakości 1300kbps nie było żadnego problemu z dźwiękiem, natomiast obraz był bardzo spowolniony, a w dodatku zacinał się i/lub gubił klatki. Wyglądało to raczej na pokaz slajdów. Kolejne próby przy jakości 999kbps, a nawet 768kbps przynosiły podobne rezultaty. Jednak nie poddawałem się, pomyślałem o uruchomieniu filmu WMV o niższej rozdzielczości. Niestety przy 480x360 i jakości 693kbps, a nawet 443kbps nie przyczyniły się znacząco do poprawy jakości odtwarzanego filmu. Ale było już znacznie lepiej. Dopiero rozdzielczość 320x240 nie stanowiła problemu, a odgrywanie w miarę płynnie materiału video było w zasięgu możliwości urządzenia. Znacznie lepiej radził sobie z plikami w formacie DIVX - jednakże rozdzielczość 640x480 przy bitrate 631kbps okazała się nie do końca płynna. Dla mniej wymagających, upartych dająca się jednak obejrzeć.

Przegrywanie plików

Przemieszczanie plików z komputera na HTC Touch HD dzięki aplikacji ActiveSync lub Windows Mobile Device Center (zależy od systemu jaki używamy, XP lub Vista) jest wręcz banalnie proste. Po uruchomieniu programu mamy dostęp do całego zasobu katalogów jakie znajdują się na urządzeniu. Większość katalogów posiada nazwy adekwatne do pełnionych funkcji. Dlatego bez problemu odnajdziemy odpowiednie miejsce na umieszczenie naszych dzwonków telefonicznych, tapet itp. Jedyny problem możemy mieć z odnalezieniem katalogu odpowiedzialnego za wszystkie pozostałe dźwięki jak np. sygnał przychodzącego SMS. Odpowiedzialny za to katalog znajduje się w Application Data\Sounds.

Nawigacja Satelitarna

HTC Touch HD dzięki procesorowi Qualcomm MSM7201A posiada wbudowany odbiornik GPS. Niestety telefon dociera do nas bez żadnego programu pozwalającego na jego używanie. Po zainstalowaniu Automapy w wersji 5.0.5 oraz użyciu programu QuickGPS, który pobiera aktualizowane raz w tygodniu informacje dotyczące położenia satelity, mogłem cieszyć się nawigacją satelitarną w moim telefonie. Wielokrotnie słyszałem, iż starszy HTC Diamond posiadający ten sam procesor, podczas używania nawigacji, podawał bardzo niedokładne położenie nawet w precyzji do stu metrów. Działo się tak szczególnie podczas jazdy samochodem. Po tych doniesieniach wsiadłem do samochodu i rozpocząłem testowanie. Okazało się, że moje położenie było bardzo dokładnie prezentowane na mapie. Uchybienia kilku metrów jest absolutnie do zaakceptowania.

Niestety odbiornik GPS ma spory apetyt na energię zawartą w baterii HTC Touch HD. Maksymalny czas pracy jaki udało mi się osiągnąć podczas użytkowania nawigacji wynosił zaledwie półtorej godziny. Jeżeli myślimy poważnie o korzystaniu z telefonu jako naszego 'drogowskazu' , należy koniecznie pomyśleć o ładowarce samochodowej.

Czas na podsumowanie

Osobiście pokochałem HTC Touch HD. Głównie za ogrom możliwości, jakie daje nam system Windows Mobile 6.1, a których nie sposób opisać ze względu na bogactwo dostępnego oprogramowania. Dodajmy do tego rewelacyjne pełnienie funkcji samego telefonu - jakość rozmów oraz zdolność wyłapywania sygnału GSM deklasuje wszystkie dotychczasowe znane mi urządzenia.
Należy jednak zwrócić uwagę, że nie jest to telefon dla każdego. Poruszanie się po menu telefonu nie jest tak intuicyjne jak na przykład w iPhonie. Dodatkowo, aby wykorzystać w pełni możliwości telefonu, potrzebne jest obycie ze sprzętem tego typu. Ponadto kupowanie takiego telefonu, by korzystać jedynie z funkcji GSM, mija się z celem.
Jeżeli chodzi o nawigowanie Touch HD przy pomocy palca, to można bić pokłony dla HTC, za wypracowanie bardzo czułego i dokładnego system. Działa to w większości przypadków znakomicie. Pisanie, wybieranie numerów, przełączanie kolejnych zakładek czy też pisanie SMSów nie stanowi najmniejszego problemu. Dodatkowa możliwość wyboru odpowiedniej wielkości klawiatury do naszych potrzeb całkowicie rozwiązuje problem. Jedynie używanie przeglądarki (która działa znakomicie dzięki szybkiemu generowaniu stron) może stanowić problem. Ja osobiście korzystam w tym przypadku z rysika, który jest znacznie lepszy do nawigowania i uruchamiania odnośników. Jednak poruszanie się palcem nie jest niemożliwe, wystarczy odrobina zacięcia by przyzwyczaić się do charakterystyki aplikacji.
Ogromnym atutem Touch HD jest jakość ekranu, która bije wszystkich dostępnych na dzień dzisiejszy rywali. I choć gorzej radzi sobie z wyświetlaniem obrazu w słoneczne dni, to ostatecznie w dalszym ciągu oceniam efekty pracy wyswietalacza bardzo pozytywnie.
Co do wizualizacji menu telefonu - jest piękna. Przygotowane animacje cieszą oko. Jednak kluczowe pytanie brzmi - na jak długo? Możliwe, że po jakimś czasie zwyczajnie się znudzą, a przez to staną się uciążliwe ze względu na opóźnianie pracy urządzenia. Oczywiście istnieje możliwość odinstalowania nakładki TouchFlo, ale czym był by HTC Touch HD bez niego? Jedynie kolejnym PDA z funkcją GSM, do tego z nie do końca działającą obsługą funkcji za pośrednictwem palca, co stanowi przecież jedną z głównych zalet urządzenia.
Konfiguracja urządzenia jest stosunkowo prosta. Połączenia sieci bezprzewodowej HDSPA nie budzą żadnych zastrzeżeń.
Można się pokusić o stwierdzenie, iż jakość aparatu jest dobra, ale należy tutaj dodać, że sprawdza się głównie przy solidnym oświetleniu.
Dodatkowymi atutami jest Radio, odtwarzanie MP3 oraz nawigacja GPS, które powinny spełnić oczekiwania większości użytkowników
Jeżeli chodzi o żywotność baterii to uważam, że jak na takie możliwości to spisuje się ona świetnie. Na rynku jest mnóstwo telefonów komórkowych z bateriami mającymi znacznie mniejsze możliwości, przy dodatkowo mniejszej funkcjonalności samego urządzenia.
Telefon posiada kilka wad, które irytują. Pierwszą z nich jest jest czułość przycisku odpowiedzialnego za wyłączanie funkcji ekranu dotykowego. Nie zliczę, ile razy połączenia wykonała moja kieszeń....
W telefonie zabrakło mi kilku praktycznych rzeczy jak np. możliwości bezpośredniego odpisywania lub oddzwaniania na otrzymane SMS. Również otwieranie sms, kontaktów, e-maili nie zostało do końca dopracowane. Bezpośrednie przejście z ciemnego tła w całkowicie białe w ciemnych pomieszczeniach powoduje automatycznie oślepienie.
Niedopracowane również zostało obracanie ekranu, mimo zamontowania czujników ruchu i możliwości ich kalibracji - system nie zawsze odczytuje nasze intencje w sposób właściwy, co bywa uciążliwe.
Telefonowi zdarza się też nie odpowiadać na nasze poczynienia, kiedy lawirujemy po mnogich opcjach Touch HD. W rezultacie przypomina to trochę grę turową - najpierw pokazujemy ruchy, a po chwili widzimy nasze zagrania. Oczywiście tego typu zjawisko nie występuje nagminnie, ale niezależnie od tego należy o nim wspomnieć, bo dla najbardziej wymagających użytkowników może się to okazać dość irytujące.
Jednak ostatecznie HTC Touch HD robi ogromne pierwsze wrażenie. Satysfakcja z jego posiadania i użytkowania jest zdecydowanie nieprzeciętna. Telefon zwraca uwagę wszystkich w promieniu pięciu metrów dzięki niebanalnemu wyglądowi, co jednych może cieszyć, a drugich przerażać. Należy również powiedzieć, iż cena około 2,5 tysiąca jest dość wysoka, ale zważywszy na to otrzymujemy i jakie zyskujemy możliwości, jest ona możliwa do zaakceptowania. Musimy zrozumieć, że HTC Touch HD nie jest urządzeniem dla każdego i świadczy o tym także jego cena.

Autor artykułu : Maciej Guguł (Misiury)


4. Wygląd

(http://smartmobile.pl/wp-content/uploads/2008/09/htc_touch_hd_0.jpg)

eXperience V 6.0 MANILA 2.5

(http://images49.fotosik.pl/192/f2984bc2d444872cmed.jpg)


5. Łączenie z PC/ Transfer plików

Pkt 5 6 zaczerpnięty  z działu Diamonda

Do wymiany informacji między urządzeniem a komputerem PC, potrzebny jest program Active Sync (XP) lub Windows Mobile Device Center (Vista). Oba powinny znajdować się na dołączonej płycie CD, lub można pobrać je bezpłatnie ze strony http://www.microsoft.com/poland/windowsmobile/downloads/default.mspx (http://www.microsoft.com/poland/windowsmobile/downloads/default.mspx)


6. Instalowanie programów

Programy instalujemy na dwa sposoby w zależności od posiadanego pliku instalacji:

- plik CAB: np.: nazwa_programu.cab; kopiujemy do urządzenia i uruchamiamy go na nim.

- plik exe: np.: nazwa_programu.exe; instalator uruchamiamy na komputerze PC, urządzenie musi być poprawnie podłączony za pomocą aplikacji Microsoft Active Sync (XP), lub WMDC (Vista)

7. Instrukcja obsługi

dodał Borg

Pełna instrukcja PL : http://rapidshare.com/files/174328724/081119_Blackstone_HTC_Polish_Manual.pdf (http://rapidshare.com/files/174328724/081119_Blackstone_HTC_Polish_Manual.pdf)
Skrócony przewodnik PL 42 strony : http://rapidshare.com/files/174324628/081119_Blackstone_HTC_Polish_QSG.pdf
 (http://rapidshare.com/files/174324628/081119_Blackstone_HTC_Polish_QSG.pdf)


9. Wgrywanie nowego HardSPL, ROMu, RadioROMu

poradnik stworzony przez Grgur

ZASTRZEŻENIE
Poniższy opis ma charakter informacyjny. Autorzy poradnika nie biorą odpowiedzialności za straty wywołane wykonaniem procedur opisanych w tekście.

Poniższy opis dotyczy wgrywania nieoficjalnych (gotowanych) ROM-ów. Oficjalne ROM-y (ze strony HTC) wgrywa się podobnie, z jednym zastrzeżeniem. Jeżeli oficjalny ROM jest zgodny z wersją CID w urządzeniu (inaczej, możesz go pobrać ze strony HTC wpisując numer seryjny swojego urządzenia), nie jest potrzebna zmiana HardSPL. Jeżeli jest to jednak oficjalny ROM z innego regionu (niezgodny CID, nie można tego ROM-u pobrać oficjalnie ze strony HTC), wgranie HardSPL jest konieczne.
UWAGA: wgranie HardSPL i/lub gotowanego ROM-u powoduje utratę gwarancji! Jeżeli zajdzie potrzeba oddania sprzętu do naprawy gwarancyjnej, należy wgrać oficjalny (stock) ROM i HardSPL (opis w innej części poradnika).


HARDSPL

Urządzenia zakupione u operatora i w sklepie (nie dotyczy większości tanich urządzeń z Allegro) mają założona blokadę CID, która uniemożliwia wgranie nie oficjalnego (gotowanego) ROM-u. Aby zainstalowanie takiego ROM-u było możliwe, należy najpierw wgrać HardSPL by Olinex, który omija blokadę CID.

Istnieją dwie wersje HardSPL:
1.56 – do większości nowszych ROM-ów,
1.14 – tylko do starszych ROM-ów.
Upewnij się jakiej wersji HardSPL wymaga ROM, który chcesz wgrać (jest to zwykle podane w opisie ROM-u). Następnie sprawdź jaka wersja jest zainstalowana na urządzeniu i, w razie potrzeby, wgraj odpowiednią wersję.

Jak sprawdzić jaką wersję HardSPL mam zainstalowaną?
Wyłącz urządzenie przyciskiem. Wciśnij przycisk VOL- (ściszanie) i cały czas trzymając go, włącz urządzenie ponownie. Na czerwonym tle zostanie wyświetlona wersja SPL, np. SPL-1.14.OliNex lub SPL-1.56.OliNex.

Skąd pobrać HardSPL?
Z forum XDA: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=431217 (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=431217)
Należy się zarejestrować i zalogować. Następnie należy pobrać z pierwszego postu potrzebny plik (tylko jeden z nich):
HSPLWrapper_Blackstone_156OliNex.zip – wersja 1.56, lub
Unsigned_HardSPL_for_Blackstone_OliNex.zip – wersja 1.14

Jak wgrać HardSPL?
Wgranie HardSPL nie powoduje utraty danych.
1. Rozpakuj pobrany plik. Powinieneś uzyskać plik wykonywalny exe (dla wersji 1.56 jest to HSPLWrapper_Blackstone_156OliNex.exe).
2. Postępuj według opisu dla wybranej metody – instalacja z komputera PC lub z karty SD – w dalszej części instrukcji.
3. Po zrestartowaniu urządzenia powinieneś mieć wgrany HardSPL. Możesz to sprawdzić wykonując procedurę opisaną wcześniej.


ROM

Jak sprawdzić posiadaną wersję ROM?
Wejdź do Panelu sterowania (w TouchFlo3D: zakładka Ustawienia, przycisk Więcej).
W zakładce System wybierz Informacje o urządzeniu.

Zanim zaczniesz wgrywać ROM:
Zrób backup wszystkich ważnych danych z pamięci głównej. Po wgraniu ROM-u należy wykonać hard reset, który przywróci pamięć główną do stanu zapisanego w ROM-ie (karta pamięci pozostanie bez zmian).
Upewnij się że masz wgraną właściwą wersję HardSPL (zobacz wyżej). Wgrywanie ROM-u na niewłaściwą wersję HardSPL powoduje problemy (ekran w trybie 16 kolorów, zawieszanie się urządzenia, itp.).

Jak wgrać ROM:
Po wgraniu ROM-u trzeba będzie wykonać hard reset, który spowoduje utratę danych z pamięci głównej. Wykonaj backup!
1. Pobierz wybrany ROM i rozpakuj go. Zwykle będziesz miał dwa pliki: exe i nbh (np.  BlackstoneRUUWrapper.exe i ruu_signed.nbh).
2. Postępuj według opisu dla wybranej metody – instalacja z komputera PC lub z karty SD – w dalszej części instrukcji.
3. Wykonaj hard reset: przy wyłączonym Touch HD wciśnij oba przyciski głośności (VOL+ i VOL-) i trzymając je, włącz urządzenie. Potwierdź chęć wykonania operacji przyciskiem VOL+. Niektórzy twórcy ROM-ów zalecają dwukrotny hard reset.
4. Urządzenie powinno być już gotowe do pracy. Włącz Touch HD, zweryfikuj poprawne działanie, przywróć dane z backupu i zainstaluj ponownie programy. Uwaga: nie przywracaj całego rejestru (np. programem SPB Backup) – to może spowodować niewłaściwą pracę urządzenia (stary rejestr niekompatybilny z nowym ROM-em).


RADIO ROM

Jak sprawdzić posiadaną wersję Radio ROM?
Wejdź do Panelu sterowania (w TouchFlo3D: zakładka Ustawienia, przycisk Więcej).
W zakładce System wybierz Informacje o urządzeniu.

Skąd pobrać Radio ROM?
Ze strony XDA: http://wiki.xda-developers.com/index.php?pagename=HTC_Blackstone_Radio (http://wiki.xda-developers.com/index.php?pagename=HTC_Blackstone_Radio)
Może być potrzebna rejestracja i logowanie na forum.
Należy pobrać:
plik Radio ROM (np. Download 1.14.25.24 Radio only)
odpowiadający mu Rilphone CAB.
Radio ROM jest niezależny od właściwego ROM-u i odpowiada za komunikację urządzenia ze światem (GSM, 3G, Wi-Fi, GPS, itp.). Rilphone to sterownik pośredniczący pomiędzy ROM-em a Radio ROM-em.

Jak wgrać Radio ROM i Rilphone?
Wgranie Radio ROM-u nie powoduje utraty danych (hard reset nie jest potrzebny).
1. Rozpakuj pobrany plik Radio ROM. Zwykle będziesz miał dwa pliki: exe i nbh (np.  CustomRUU.exe i RUU_signed.nbh)
2. Postępuj według opisu dla wybranej metody – instalacja z komputera PC lub z karty SD – w dalszej części instrukcji. Uwaga: niektórzy odradzają instalację radio ROM-u z karty SD.
3. Odłącz Touch HD i włącz go. Sprawdź w Panelu sterowania czy wersja jest właściwa.
4. Instalacja Rilphone przebiega tak jak instalacja każdego programu. Powinieneś mieć plik .cab – skopiuj go na urządzenie i uruchom na nim – zainstaluj w pamięci głównej (nie na karcie). Po zakończeniu instalacji zrestartuj urządzenie. Rilphone można w razie potrzeby odinstalować z Panelu sterowania.
UWAGA: w przypadku ROM-ów wymagających HardSPL 1.14 (starszy) nie należy wgrywać Rilphone z wersji 1.14.x.x i nowszych (użytkownicy zgłaszali problemy).


WGRYWANIE ROM-U/HARDSPL/RADIA Z KOMPUTERA PC

Najpierw przeczytaj procedurę dla oprogramowania, które wgrywasz, i wykonaj opisane tam czynności, aż zostaniesz przekierowany w to miejsce. Tutaj jest opisana tylko część wspólna.
1. Upewnij się że bateria jest naładowana w co najmniej 50%. Jeżeli nie jest, najpierw naładuj baterię.
2. Włącz Touch HD i podłącz go do komputera kablem USB w trybie ActiveSync.
3. Uruchom plik .exe na komputerze PC.
4. Postępuj zgodnie z komunikatami wyświetlanymi na ekranie, wciśnij przycisk Update. Jeżeli na ekranie Touch HD zostanie wyświetlony monit, zatwierdź.
5. Poczekaj aż Touch HD się zrestartuje, a na ekranie PC zostanie wyświetlone okienko Congratulations…. Procedura wgrywania została zakończona.
6. Wyłącz Touch HD i odłącz go od komputera PC.
7. Postępuj zgodnie z dalszymi wskazówkami dla oprogramowania, które wgrywasz (wcześniejsza część opisu).


WGRYWANIE ROM-U/HARDSPL/RADIA Z KARTY SD

Najpierw przeczytaj procedurę dla oprogramowania, które wgrywasz, i wykonaj opisane tam czynności, aż zostaniesz przekierowany w to miejsce. Tutaj jest opisana tylko część wspólna.
1. Upewnij się że bateria jest naładowana w co najmniej 50%. Jeżeli nie jest, najpierw naładuj baterię.
2. Jeżeli masz tylko plik .exe a nie masz pliku RUU_Signed.nbh, wykonaj następujące czynności. Na komputerze PC uruchom pobrany i rozpakowany plik .exe. W katalogu zawierającym ten plik powinny pojawić się nowe pliki. Skopiuj plik RUU_Signed.nbh do innego katalogu. Zamknij okno uruchomionego wcześniej programu.
3. Skopiuj plik RUU_Signed.nbh na kartę SD, do jej głównego katalogu. Zmień nazwę pliku na BLACIMG.nbh. Upewnij się że w głownym katalogu karty nie ma innych plików .nbh.
4. Wyłącz Touch HD jeżeli jest włączony. Wciśnij przycisk VOL- (ściszanie) i cały czas trzymając go, włącz urządzenie ponownie. Powinien pojawić się szary ekran z komunikatem. Wciśnij klawisz Power aby zainstalować oprogramowanie albo VOL- aby zrezygnować. Poczekaj na zakończenie instalacji.
5. Postępuj zgodnie z dalszymi wskazówkami dla oprogramowania, które wgrywasz (wcześniejsza część opisu). Po zakończeniu procedury usuń plik BLACIMG.nbh z karty.


NAJCZĘSTSZE PROBLEMY

Błąd przy próbie wgrania ROM-u: ERROR [294] : Invalid Vendor ID
Urządzenie ma blokadę CID. Należy wgrać odpowiednią wersję HardSPL.

Po zainstalowaniu ROM-u ekran ma 16 kolorów, urządzenie się zawiesza, itp.
Wersja HardSPL zainstalowania w urzadzeniu jest niekompatybilna z wgranym ROM-em. Np. ROM wymaga HardSPL 1.56, a w urządzeniu jest wersja 1.14, lub na odwrót: ROM wymaga 1.14, a jest 1.56. Sprawdź czy taka sytuacja występuje u Ciebie, jeśli tak, wgraj odpowiednią wersję HardSPL, po tym ewentualnie powtórz wgranie ROM-u.

Błąd przy próbie wgrywania: 202 (Connection Error)
Jeżeli używasz Windows Vista, spróbuj uruchomić program wgrywający z prawami administratora: kliknij prawym klawiszem myszy na plik exe i wybierz "Uruchom jako administrator".

Przy instalacji z komputera PC wgrywanie urywa się przed końcem.
Jeżeli powtórna próba wgrania kończy się tak samo, wgraj oprogramowanie z karty SD.

Coś się popsuło przy wgrywaniu ROM-u, teraz Touch HD się nie włącza.
Wyjmij kartę, włóż do czytnika w PC, wgraj plik nbh, włóż kartę z powrotem do TouchHD, wykonaj wgrywanie z karty według procedury.

Zrobiłem wszystko według opisu, ale coś mi nie wychodzi. Co robić?
Poproś o pomoc na forum pdaclub.pl (w odpowiednim dziale!).
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: vonski w Czerwiec 22, 2009, 22:04:11
Cel szczytny ale....

Cytuj
Aby wykonać HR należy (na włączonym urządzeniu) wcisnąć klawisz zmniejszenia głośności oraz centralny przycisk joysticka


Joy...czego? ;) Nie wszystko z Diamonda /TP można skopiować ;)
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: Scan w Czerwiec 22, 2009, 22:05:23
ok oczekujemy pomocy , nie krytyki
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: Bysio w Czerwiec 22, 2009, 22:07:08
Bardzo ładnie ... brawo . teraz tylko nalezy rozwijac watek.

Prosba do adminow o przyklejenie ..

PS SR tez inaczej ...
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: Scan w Czerwiec 22, 2009, 22:09:30
HR poprawiony, SR też
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: Bysio w Czerwiec 22, 2009, 22:15:25
HR poprawiony, SR też


Mozna dopisac ze przez progrmy tez sie da ...1,2,3,4

Start / ustawienia /system / wyczysci pamiec magazynowa :)
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: apollo007 w Czerwiec 22, 2009, 22:23:49
 :ok:
no i o yo chodzi
 
Wkońcu coś o hd`kach
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: cesare w Czerwiec 22, 2009, 22:33:17
[...]

Opisu punktu nr. 13 uzylbym raczej do USPL'a
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: Scan w Czerwiec 22, 2009, 22:42:45
nie koniecznie
Napisane: Czerwiec 22, 2009, 22:34:36
Bysio  hypnotiQ 1.3

(http://images40.fotosik.pl/105/37433b57edb8d267med.jpg)Dane podstawowe
Producent    HTC
Model    Touch HD
Częstotliwość działania    GSM 850, GSM 900, GSM 1800, GSM 1900, UMTS
UMTS 2100    TAK
Data wprowadzenia na rynek    2008
Cena na allegro    od 1.539,00 do 2.699,00 zł
Wymiary i obudowa Obudowa    PDA
Wymiary (szer x wys x grubość) [mm.]    63 x 115 x 12
Waga [g]    146
Klawiatura QWERTY    -
Klawiatura zwykła    -
Kubatura (objętość w mm sześciennych)    86940
Powierzchnia (szer x wys w mm kwadratowych)    7245
Multimedia, Foto i Video Ilość wyświetlaczy    1
Ekran dotykowy    TAK
Wyświetlacz    -- brak danych --
Wyświetlacz dodatkowy    -- brak danych --
Ilość aparatów/kamer    2
lampa błyskowa    -
Aparat fotograficzny    2592 x 1944
kamera I - zoom cyfrowy    -
kamera I - zoom optyczny    -
Aparat fotograficzny dodatkowy    640 x 480
kamera II - zoom cyfrowy    -
kamera II - zoom optyczny    -
Możliwość nagrywania filmów    TAK
Pamięć wewnętrzna (wbudowana) [MB]    800
Karty pamięci    TAK
Rodzaj kart pamięci    T-Flash
Pojemność standardowej karty [MB]    8000
Pojemność dysku twardego [MB]    -- brak danych --
Twardy dysk    -
Dyktafon    TAK
Gry    TAK
Radio    TAK
Dzwonki polifoniczne, MP3    TAK
Odtwarzacz Mp3/AAC    TAK
Komunikacja, Transmisja Danych, Internet Bluetooth    TAK, 2.0 z A2DP
EDGE    Tak, prędkość: 237
GPRS    Tak, prędkość: 48
GPS    TAK, z A-GPS
kabel    TAK
klient e-mail    TAK
podczerwień    -
przeglądarka HTML, xHTML    TAK
przeglądarka WAP    TAK
Push e-mail (Blackberry)    -
Push To Talk    -
video streaming    TAK
WAP - wersja    2.0
Wideorozmowa    TAK
WIFI    TAK
Bateria i zasilanie Bateria    Ogniwo Li-Ion o pojemności: 1350 [mAh]
maks. czas czuwania [h]    450
maks. czas rozmów [min.]    390
System i Oprogramowanie Java    TAK
System (OS, platforma)    Windows
Organizer    TAK
czytnik plików typu Word, Excel, Power Point, PDF    TAK
edytor plików typu Word, Excel, Power Point, PDF    TAK
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: vonski w Czerwiec 22, 2009, 22:56:55
Punkty 5 i 6 można skopiować choćby z działu Diamonda: http://pdaclub.pl/forum/index.php?topic=105474.0
Dobrze by tez było wrzucić wszystko do 1-2 postów. Jakby co, to wyedytuję swój post na potrzeby FAQ.
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: Scan w Czerwiec 22, 2009, 22:59:48
bardzo bardzo, ja tylko założyłem temat. potrzebny jest mod, żeby zrobić wszystko jak trzeba temat i linki do nich
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: FoxHound w Czerwiec 22, 2009, 23:13:07
Cytuj
13. HardSPL
Czyli specjalnie przygotowany program, który pozwala ominąć blokadę CID i wgrać inne ROMy.[...]

Opisu punktu nr. 13 uzylbym raczej do USPL'aDokladnie. HSPL "łamie" na stale blokade CID, natomiast USPL ja omija... Wiec zmien pkt 13...
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: Scan w Czerwiec 22, 2009, 23:16:38
teraz ok ? Punkt 13 mówi HSPL , zmieniony
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: FoxHound w Czerwiec 22, 2009, 23:31:13
Niby czepanie sie szczegolow ale wazne :P

Jeszcze tu: 11. Rekonstrukcja fabrycznego ROMU HTC PL, ERA PL, ORANGE PL

dodaj rom PLAY PL bo duzo osob ma tez tel z Playa

a pomysl ogolnie swietny - tylko chyba bedziesz musial sie Ty zajmowac moderacja watku bo watpie zeby jakiemus Modowi chcialo sie cokolwiek robic poza przyczepieniem watku...
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: Scan w Czerwiec 22, 2009, 23:42:44
ok,   proszę pamiętać i nie pytać więcej [size=12pt] ROM Hypnotiq WYMAGA WGRANIA 1.56 OLINEX[/size]     http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=179550&d=1240516932 (http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=179550&d=1240516932)
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: panblacha w Czerwiec 23, 2009, 00:47:14
chosbym nie wiem jak probowal nie udaje mi sie zrobic hr na wlaczanym urzadzeniu wciskajac przyciski glosnosci i power... na krotko na dlugo i nic... za kazdym razem albo sie wygasza albo chce sie tylko wylaczyc i nic poza tym... powoli zastanawiam sie czy ja mam htc hd....
ps myslalem ze hr robi sie czyszczac pamiec magazynowa gdzie traci sie wszystkie dane....
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: FoxHound w Czerwiec 23, 2009, 01:08:45
A kto Ci powiedzial ze HR robi sie na wlaczonym telefonie ? :O
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: panblacha w Czerwiec 23, 2009, 08:28:32
wydawalo mi sie ze w pierwszym poscie tak bylo napisane jeszcze wczoraj...

nie mniej na wylaczonym tez nie idzie tego zrobic w moim przypadku
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: Scan w Czerwiec 23, 2009, 08:35:40
Wyłącz HD-ka , naciśnij VOL + i - razem i trzymasz cały czas . Teraz klik w POWER
, trzymając VOL + - naciśnięte, jak ruszy to puszczasz.
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: panblacha w Czerwiec 23, 2009, 08:51:19
hmmmm.... wstyd i hanba! to dziala- i nie wiedziec czemu mi nie wychodzilo.... :shock:

dzieki
Napisane: Czerwiec 23, 2009, 08:46:18
[size=12pt]
[size=12pt]


5. SR lub Soft Reset
 Start / ustawienia /system / wyczyść pamięć magazynową


to jest hyba hr?
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: vonski w Czerwiec 23, 2009, 10:40:41
No to jest wierutna bzdura i niech to ktoś szybko zmieni, zanim będzie płacz jakiegoś usera, co sobie HR zrobił zamiast SR.
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: Scan w Lipiec 02, 2009, 22:07:21
Szkoda ze temat umarł. Nie jestem programistą (tylko użytkownikiem) ale myślę ze sam temat powinien zostać. Potrzeba tylko ludzi którzy to pociągną  

Jak wgrać ROM do HTC Touch HD?

http://smartmobile.pl/jak-wgrac-polski-rom-do-htc-touch-hd (http://smartmobile.pl/jak-wgrac-polski-rom-do-htc-touch-hd)
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: Grgur w Lipiec 22, 2009, 20:44:03
Temat umarł, spróbuję go ożywić. Wielu początkujących użytkowników ma problemy z wgrywaniem ROM-ów, przygotowałem więc poradnik. Mam nadzieję że się przyda. Będę wdzięczny za wszelkie poprawki i uzupełnienia. Gdy wszystko będzie OK, proponuję przenieść opis na górę wątku.

9. Wgrywanie nowego HardSPL, ROMu, RadioROMu

ZASTRZEŻENIE
Poniższy opis ma charakter informacyjny. Autorzy poradnika nie biorą odpowiedzialności za straty wywołane wykonaniem procedur opisanych w tekście.

Poniższy opis dotyczy wgrywania nieoficjalnych (gotowanych) ROM-ów. Oficjalne ROM-y (ze strony HTC) wgrywa się podobnie, z jednym zastrzeżeniem. Jeżeli oficjalny ROM jest zgodny z wersją CID w urządzeniu (inaczej, możesz go pobrać ze strony HTC wpisując numer seryjny swojego urządzenia), nie jest potrzebna zmiana HardSPL. Jeżeli jest to jednak oficjalny ROM z innego regionu (niezgodny CID, nie można tego ROM-u pobrać oficjalnie ze strony HTC), wgranie HardSPL jest konieczne.
UWAGA: wgranie HardSPL i/lub gotowanego ROM-u powoduje utratę gwarancji! Jeżeli zajdzie potrzeba oddania sprzętu do naprawy gwarancyjnej, należy wgrać oficjalny (stock) ROM i HardSPL (opis w innej części poradnika).


HARDSPL

Urządzenia zakupione u operatora i w sklepie (nie dotyczy większości tanich urządzeń z Allegro) mają założona blokadę CID, która uniemożliwia wgranie nie oficjalnego (gotowanego) ROM-u. Aby zainstalowanie takiego ROM-u było możliwe, należy najpierw wgrać HardSPL by Olinex, który omija blokadę CID.

Istnieją dwie wersje HardSPL:
Upewnij się jakiej wersji HardSPL wymaga ROM, który chcesz wgrać (jest to zwykle podane w opisie ROM-u). Następnie sprawdź jaka wersja jest zainstalowana na urządzeniu i, w razie potrzeby, wgraj odpowiednią wersję.

Jak sprawdzić jaką wersję HardSPL mam zainstalowaną?
Wyłącz urządzenie przyciskiem. Wciśnij przycisk VOL- (ściszanie) i cały czas trzymając go, włącz urządzenie ponownie. Na czerwonym tle zostanie wyświetlona wersja SPL, np. SPL-1.14.OliNex lub SPL-1.56.OliNex.

Skąd pobrać HardSPL?
Z forum XDA: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=431217 (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=431217)
Należy się zarejestrować i zalogować. Następnie należy pobrać z pierwszego postu potrzebny plik (tylko jeden z nich):

Jak wgrać HardSPL?
Wgranie HardSPL nie powoduje utraty danych.
1. Rozpakuj pobrany plik. Powinieneś uzyskać plik wykonywalny exe (dla wersji 1.56 jest to HSPLWrapper_Blackstone_156OliNex.exe).
2. Postępuj według opisu dla wybranej metody – instalacja z komputera PC lub z karty SD – w dalszej części instrukcji.
3. Po zrestartowaniu urządzenia powinieneś mieć wgrany HardSPL. Możesz to sprawdzić wykonując procedurę opisaną wcześniej.


ROM

Jak sprawdzić posiadaną wersję ROM?
Wejdź do Panelu sterowania (w TouchFlo3D: zakładka Ustawienia, przycisk Więcej).
W zakładce System wybierz Informacje o urządzeniu.

Zanim zaczniesz wgrywać ROM:

Jak wgrać ROM:
Po wgraniu ROM-u trzeba będzie wykonać hard reset, który spowoduje utratę danych z pamięci głównej. Wykonaj backup!
1. Pobierz wybrany ROM i rozpakuj go. Zwykle będziesz miał dwa pliki: exe i nbh (np.  BlackstoneRUUWrapper.exe i ruu_signed.nbh).
2. Postępuj według opisu dla wybranej metody – instalacja z komputera PC lub z karty SD – w dalszej części instrukcji.
3. Wykonaj hard reset: przy wyłączonym Touch HD wciśnij oba przyciski głośności (VOL+ i VOL-) i trzymając je, włącz urządzenie. Potwierdź chęć wykonania operacji przyciskiem VOL+. Niektórzy twórcy ROM-ów zalecają dwukrotny hard reset.
4. Urządzenie powinno być już gotowe do pracy. Włącz Touch HD, zweryfikuj poprawne działanie, przywróć dane z backupu i zainstaluj ponownie programy. Uwaga: nie przywracaj całego rejestru (np. programem SPB Backup) – to może spowodować niewłaściwą pracę urządzenia (stary rejestr niekompatybilny z nowym ROM-em).


RADIO ROM

Jak sprawdzić posiadaną wersję Radio ROM?
Wejdź do Panelu sterowania (w TouchFlo3D: zakładka Ustawienia, przycisk Więcej).
W zakładce System wybierz Informacje o urządzeniu.

Skąd pobrać Radio ROM?
Ze strony XDA: http://wiki.xda-developers.com/index.php?pagename=HTC_Blackstone_Radio (http://wiki.xda-developers.com/index.php?pagename=HTC_Blackstone_Radio)
Może być potrzebna rejestracja i logowanie na forum.
Należy pobrać:
Radio ROM jest niezależny od właściwego ROM-u i odpowiada za komunikację urządzenia ze światem (GSM, 3G, Wi-Fi, GPS, itp.). Rilphone to sterownik pośredniczący pomiędzy ROM-em a Radio ROM-em.

Jak wgrać Radio ROM i Rilphone?
Wgranie Radio ROM-u nie powoduje utraty danych (hard reset nie jest potrzebny).
1. Rozpakuj pobrany plik Radio ROM. Zwykle będziesz miał dwa pliki: exe i nbh (np.  CustomRUU.exe i RUU_signed.nbh)
2. Postępuj według opisu dla wybranej metody – instalacja z komputera PC lub z karty SD – w dalszej części instrukcji. Uwaga: niektórzy odradzają instalację radio ROM-u z karty SD.
3. Odłącz Touch HD i włącz go. Sprawdź w Panelu sterowania czy wersja jest właściwa.
4. Instalacja Rilphone przebiega tak jak instalacja każdego programu. Powinieneś mieć plik .cab – skopiuj go na urządzenie i uruchom na nim – zainstaluj w pamięci głównej (nie na karcie). Po zakończeniu instalacji zrestartuj urządzenie. Rilphone można w razie potrzeby odinstalować z Panelu sterowania.
UWAGA: w przypadku ROM-ów wymagających HardSPL 1.14 (starszy) nie należy wgrywać Rilphone z wersji 1.14.x.x i nowszych (użytkownicy zgłaszali problemy).


WGRYWANIE ROM-U/HARDSPL/RADIA Z KOMPUTERA PC

Najpierw przeczytaj procedurę dla oprogramowania, które wgrywasz, i wykonaj opisane tam czynności, aż zostaniesz przekierowany w to miejsce. Tutaj jest opisana tylko część wspólna.
1. Upewnij się że bateria jest naładowana w co najmniej 50%. Jeżeli nie jest, najpierw naładuj baterię.
2. Włącz Touch HD i podłącz go do komputera kablem USB w trybie ActiveSync.
3. Uruchom plik .exe na komputerze PC.
4. Postępuj zgodnie z komunikatami wyświetlanymi na ekranie, wciśnij przycisk Update. Jeżeli na ekranie Touch HD zostanie wyświetlony monit, zatwierdź.
5. Poczekaj aż Touch HD się zrestartuje, a na ekranie PC zostanie wyświetlone okienko Congratulations…. Procedura wgrywania została zakończona.
6. Wyłącz Touch HD i odłącz go od komputera PC.
7. Postępuj zgodnie z dalszymi wskazówkami dla oprogramowania, które wgrywasz (wcześniejsza część opisu).


WGRYWANIE ROM-U/HARDSPL/RADIA Z KARTY SD

Najpierw przeczytaj procedurę dla oprogramowania, które wgrywasz, i wykonaj opisane tam czynności, aż zostaniesz przekierowany w to miejsce. Tutaj jest opisana tylko część wspólna.
1. Upewnij się że bateria jest naładowana w co najmniej 50%. Jeżeli nie jest, najpierw naładuj baterię.
2. Jeżeli masz tylko plik .exe a nie masz pliku RUU_Signed.nbh, wykonaj następujące czynności. Na komputerze PC uruchom pobrany i rozpakowany plik .exe. W katalogu zawierającym ten plik powinny pojawić się nowe pliki. Skopiuj plik RUU_Signed.nbh do innego katalogu. Zamknij okno uruchomionego wcześniej programu.
3. Skopiuj plik RUU_Signed.nbh na kartę SD, do jej głównego katalogu. Zmień nazwę pliku na BLACIMG.nbh. Upewnij się że w głownym katalogu karty nie ma innych plików .nbh.
4. Wyłącz Touch HD jeżeli jest włączony. Wciśnij przycisk VOL- (ściszanie) i cały czas trzymając go, włącz urządzenie ponownie. Powinien pojawić się szary ekran z komunikatem. Wciśnij klawisz Power aby zainstalować oprogramowanie albo VOL- aby zrezygnować. Poczekaj na zakończenie instalacji.
5. Postępuj zgodnie z dalszymi wskazówkami dla oprogramowania, które wgrywasz (wcześniejsza część opisu). Po zakończeniu procedury usuń plik BLACIMG.nbh z karty.


NAJCZĘSTSZE PROBLEMY

Błąd przy próbie wgrania ROM-u: ERROR [294] : Invalid Vendor ID
Urządzenie ma blokadę CID. Należy wgrać odpowiednią wersję HardSPL.

Po zainstalowaniu ROM-u ekran ma 16 kolorów, urządzenie się zawiesza, itp.
Wersja HardSPL zainstalowania w urzadzeniu jest niekompatybilna z wgranym ROM-em. Np. ROM wymaga HardSPL 1.56, a w urządzeniu jest wersja 1.14, lub na odwrót: ROM wymaga 1.14, a jest 1.56. Sprawdź czy taka sytuacja występuje u Ciebie, jeśli tak, wgraj odpowiednią wersję HardSPL, po tym ewentualnie powtórz wgranie ROM-u.

Błąd przy próbie wgrywania: 202 (Connection Error)
Jeżeli używasz Windows Vista, spróbuj uruchomić program wgrywający z prawami administratora: kliknij prawym klawiszem myszy na plik exe i wybierz "Uruchom jako administrator".

Przy instalacji z komputera PC wgrywanie urywa się przed końcem.
Jeżeli powtórna próba wgrania kończy się tak samo, wgraj oprogramowanie z karty SD.

Coś się popsuło przy wgrywaniu ROM-u, teraz Touch HD się nie włącza.
Wyjmij kartę, włóż do czytnika w PC, wgraj plik nbh, włóż kartę z powrotem do TouchHD, wykonaj wgrywanie z karty według procedury.

Zrobiłem wszystko według opisu, ale coś mi nie wychodzi. Co robić?
Poproś o pomoc na forum pdaclub.pl (w odpowiednim dziale!).


ŹRÓDŁA
XDA Blackstone Wiki: http://wiki.xda-developers.com/index.php?pagename=HTC_Blackstone (http://wiki.xda-developers.com/index.php?pagename=HTC_Blackstone)
smartmobile.pl: http://smartmobile.pl (http://smartmobile.pl)

Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: studentk w Lipiec 22, 2009, 21:12:50
----------------------------
Po zainstalowaniu ROM-u ekran ma 16 kolorów, urządzenie się zawiesza, itp.
ROM wymaga HardSPL 1.56, a w urządzeniu jest wersja 1.14. Sprawdź czy tak jest, jeśli tak, wgraj HardSPL 1.56, po tym ewentualnie powtórz wgranie ROM-u
---------------------------

Wydaje mi się iż ekran ma też 16 kolorów jeżeli wgrany jest 1.56, a mamy stary rom. Przynajmniej u mnie tak było.
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: Bysio w Lipiec 24, 2009, 21:10:21
Oficjalne ROM-y (ze strony HTC) wgrywa się podobnie, nie wymagają one zmiany HardSPL.

______________________________________________________________________________

Jeśli jest to aktualizacja naszego romu zgodna z wersja CID ( czyli wpisujemy na stronce htc nasz sn urzadzenia i mamy mozliwosc sciagniecia romu) to nie wymaga HARD SPL. Natomiat jesli wgrywamy ROM oryginalny HTC z innego regionu tzn jesli nie mamy mozliwosci odicjanego pobrania go ze strony htc to musimy wgrac HARD SPL bo inaczej nie da rady go wgrac..

to tyle i kolega powyzej ma raceje .. Jesli mamy olinex 1.56 i wgramy sary rom to mamy 16 kolorow :)

I ciesze sie bardzio ze to tak ladnie zebrales i opisales ... gratuluje     

scan nie spij jak kolega poprawi to podepnij u samej gory
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: marcinl w Wrzesień 11, 2009, 07:47:34
temat przypięty, dokleiłem do 1 wypowiedzi instrukcję wgrywania nowego HardSPL, ROMu, RadioROMu opisaną przez Grgur
Scan jak coś ważnego pojawi sie w wątku zawsze możesz to skopiować i wkleić do swojej pierwszej wypowiedzi  :wink:
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: Borg w Wrzesień 11, 2009, 22:55:00
Widzę że na pkt 7 nikt nie wrzucił instrukcji - kiedyś już podawałem w innym wątku linki do instrukcji :

Pełna instrukcja PL : http://rapidshare.com/files/174328724/081119_Blackstone_HTC_Polish_Manual.pdf (http://rapidshare.com/files/174328724/081119_Blackstone_HTC_Polish_Manual.pdf)
Skrócony przewodnik PL 42 strony : http://rapidshare.com/files/174324628/081119_Blackstone_HTC_Polish_QSG.pdf (http://rapidshare.com/files/174324628/081119_Blackstone_HTC_Polish_QSG.pdf)
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: Jacol84 w Wrzesień 28, 2009, 14:36:02
Witam coś mi nie idzie zmiana HardSPL :( Mam wersję 1.14 a chce wgrać room bysia więc potrzebuje 1.56. Wszystko robię według opisów i nie idzie mi niestety.
Jak robiłem z opisem przez USB to wszystko było oki i przy wgrywaniu wywalało mi błąd 202 tylko ze ja mam XP więc nie wiem co mogę jeszcze zrobić. Próbowałem już też kombinować z uprawnieniami administratora ale nic nie dało.
Przy wgrywaniu z SD tez wszystko starałem się robić jak w opisie nawet zmieniłem nazwę pliku na duże litery tak jak jest w opisie(nie wiem czy to istotne) i niestety resetuje i pojawia się napis na białym ekranie Loading... raczej wisi bo jest już tak 2 godzinę.

Po resecie uruchomił mi się normalnie system.
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: mareknot w Wrzesień 28, 2009, 14:46:03
Witam!
Ja wczorej robiłem to trzy razy, dopiero za czwartym się 1.56 OliNex wgrał, a potem hipolit Bysia. Musisz go trochę pomęczyć.
Pozdrawiam
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: Jacol84 w Wrzesień 28, 2009, 15:27:35
A którym sposobem ci się w końcu udało zrobić?
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: mareknot w Wrzesień 28, 2009, 16:00:57
Przez USB i chyba z włączonym w ustawieniach HD szybką synchronizację danych ACSync (robione na Viście) a wgranie ROmu z karty, czyściutkiej i sformatowanej w FAT 32 z jednym tylko plikiem Romu.
Tylko dodam, że ja miałem w foniku oryginalny SPL 1.54.

Pozdrawiam i walcz.
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: smokku w Wrzesień 29, 2009, 16:32:11
Cytuj
7. Tryb BL inaczej BootLoader
[...] informację o wersji SPL w Diamondzie.


Blackstone, prawda?
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: bliss w Październik 22, 2009, 12:39:49
a gdzie ten punkt  " 11. Rekonstrukcja fabrycznego ROMU HTC PL, ERA PL, ORANGE PL, PLAY PL" ?
Mam telefon z Orange i zanim zacznę zabawę z ROMami chciałbym zrzucić oryginalny, żeby w razie potrzeby móc go wgrać i oddać telefon na gwarancję.
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: royal w Październik 22, 2009, 12:58:53
Na ten temat są oddzielne wątki na forum szukaj a znajdziesz
http://pdaclub.pl/forum/index.php?topic=132476.0 (http://pdaclub.pl/forum/index.php?topic=132476.0)
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: bliss w Październik 22, 2009, 14:17:23
natrafilem na ten temat niestety nie jest on kompletny, dostajemy pliki RAW i co ? Ktoś musiałby opisać jak to wszystko ugotować. FAQ powinno być dla ludzi którzy są totalnie ciemni i nie rozeznani w temacie, prowadząc ich za rączkę.
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: molek25pll w Listopad 02, 2009, 23:40:59
Witam,

pewnie sie powtorze dlatego tez nie zakladam nowego watku myslac ze FAQ jest do tego odpowiedni, mianowicie denerwuje mnie brak mozliwosci ustawienia tapety na caly ekran czy istnieje jakas mozliwosc ukrycia badz zrobienia w ostatecznosci ty 2och paskow na dole. prosze o pomoc,

dzieki
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: karaskiew w Grudzień 30, 2009, 16:59:34
Witam,

pewnie sie powtorze dlatego tez nie zakladam nowego watku myslac ze FAQ jest do tego odpowiedni, mianowicie denerwuje mnie brak mozliwosci ustawienia tapety na caly ekran czy istnieje jakas mozliwosc ukrycia badz zrobienia w ostatecznosci ty 2och paskow na dole. prosze o pomoc,

dzieki


Kup sobie nokie albo inny badziew to sobie ustawisz.
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: pisofshit w Grudzień 31, 2009, 10:13:14
Kufa, zwykle na starszych htc no problem, a tutaj jakies cyrki sie dzieją....  HD na wgrany HSPL Oli i rom 6.5 WWE, i chciałem simlocka przez imei-check zdjąć jak to zykle czynię. A tu dupa, Unloker do generowaniu pliku nie łaczy się z HD..... Na 2 kompach ,AS startuj, wszyskie firewale i antywiry odąłczone a on nadal wywala bład połączenia, czy to wina HSPL ??? Jakieś propozycje ?
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: leofeo w Styczeń 03, 2010, 17:19:33
Witam

Czytam :

Rozmowy Telefoniczne

Na wstępie napiszę jak ogromną zaletą jest prowadzenie rozmów telefonicznych za pomocą Touch HD. Urządzenie posiada niesamowitą zdolność wychwytywania sygnału GSM, w miejscach gdzie inne telefony komórkowe nie dają sobie z tym rady. Touch HD pozwolił mi na przeżycie zupełnie nowych doznań - z tym telefonem mogłem spokojnie prowadzić konwersacje telefoniczną bez żadnych zakłóceń w miejscach dotąd nie znanych mi z tej strony. Wysoka jakość rozmów wynika z bardzo silnej wewnętrznej anteny.

Od chwili przejścia na wielofunkcyjnego HTC Touch HD, skończyły się moje problemy z brakiem zasięgu, przerwanych rozmów z powodu zaniku sygnału. Można śmiało powiedzieć, iż najlepsza cechą tego telefonu jest faktyczna realizacja podstawowego założenia aparatów komórkowych, czyli doskonała jakość połączeń.


zastanawiam sie czy to wybujala fantazja czy tez moj hd-ek jest lewy.
Co do zasiegu to u mnie w biurze jest prawie zerowy dla hd a inne telefony jak 6230,6310,n85 odbieraja dobrze.
Wiec sie nie zgodze z toba jesli chodzi o zasieg.

Po za tym moj hd byl juz dwa razy w serwisie na problem z karta sd.

pozdrawiam
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: Araskam w Styczeń 24, 2010, 19:17:29
Witam.

Na początku pozdrawiam wszystkich ambasadorów marki HTC, gdyż od niedawna również zawitałem.

Mam stockowy rom 1.56.479.0 (43972) WWE, radio 1.13.25.24, wer protokołu 52.62.25.34U, ExtPkg 1.56.479.1, SPL 1.54

Chciałbym zmienić ROM np na WM6Five.v1.9.23518.M21 lub eXperience V 10 RC 2 FINAL - HTC SENSE 2.5 (najlepszy wg rankingu http://pdaclub.pl/forum/index.php?topic=154594.0;viewResults (http://pdaclub.pl/forum/index.php?topic=154594.0;viewResults)).

Poczytałem w forum i wiem że muszę zmienić HSPL na 1.56
Ze strony sunnysoft zaciągnąłem ROM oryginalny (jakby kiedyś miał się przydać), ze strony HTC SN nie pasuje. Zaciągnąłem również SPL 1.54 (z forum - taki mam w oryginale) i jest on w zip, co ozn. że w środku jest plik wynikowy RUU_Signed.nbh.
1. Jak wgrać ten plik z powrotem jeżeli zajdzie potrzeba? Gotowy HSPL 1.56 sam sobie wypakowuje swój. Czy mogę w trakcie instalacji po wypakowaniu go zamienić? Wtedy wgra się stary SPL 1.54?
2. Czy do obecnego ROMu moge wgrać radio 1.17 i będzie to działać? Wiadomo, że również muszę mieć możliwość powrotu do 1.13.
3. A jak się ma sprawa z "blac_uspl" czy to muszę odpalić przed wgrywaniem romu, co spowoduje ominięcie SPL 1.54? Wtedy nie muszę wgrywać HSPL 1.56?

Sorki że tak zagmatwałem, ale chciałem napisać dokładnie o co mi chodzi.

Dziękuje z góry za odpowiedź.
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: Jablojan w Styczeń 24, 2010, 19:22:35
2. Używam radia 1.17 od miesiąca i spoko działa.
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: karaskiew w Styczeń 24, 2010, 22:03:26
Witam.

Na początku pozdrawiam wszystkich ambasadorów marki HTC, gdyż od niedawna również zawitałem.

Mam stockowy rom 1.56.479.0 (43972) WWE, radio 1.13.25.24, wer protokołu 52.62.25.34U, ExtPkg 1.56.479.1, SPL 1.54

Chciałbym zmienić ROM np na WM6Five.v1.9.23518.M21 lub eXperience V 10 RC 2 FINAL - HTC SENSE 2.5 (najlepszy wg rankingu [url]http://pdaclub.pl/forum/index.php?topic=154594.0;viewResults[/url] ([url]http://pdaclub.pl/forum/index.php?topic=154594.0;viewResults[/url])).

Poczytałem w forum i wiem że muszę zmienić HSPL na 1.56
Ze strony sunnysoft zaciągnąłem ROM oryginalny (jakby kiedyś miał się przydać), ze strony HTC SN nie pasuje. Zaciągnąłem również SPL 1.54 (z forum - taki mam w oryginale) i jest on w zip, co ozn. że w środku jest plik wynikowy RUU_Signed.nbh.
1. Jak wgrać ten plik z powrotem jeżeli zajdzie potrzeba? Gotowy HSPL 1.56 sam sobie wypakowuje swój. Czy mogę w trakcie instalacji po wypakowaniu go zamienić? Wtedy wgra się stary SPL 1.54?
2. Czy do obecnego ROMu moge wgrać radio 1.17 i będzie to działać? Wiadomo, że również muszę mieć możliwość powrotu do 1.13.
3. A jak się ma sprawa z "blac_uspl" czy to muszę odpalić przed wgrywaniem romu, co spowoduje ominięcie SPL 1.54? Wtedy nie muszę wgrywać HSPL 1.56?

Sorki że tak zagmatwałem, ale chciałem napisać dokładnie o co mi chodzi.

Dziękuje z góry za odpowiedź.Lepiej daj sobie spokój z tymi romami więcej bugów niż to warte lepiej przejżyj forum xda i bierz coś bez manili 2.5 ona nadaje sie do leo nie do HD
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: bartolinio w Styczeń 25, 2010, 10:05:21
no właśnie... nie bierz nic z manilą 2.5 bo już nie będzie odwrotu  :grin: jak się przyzwyczaisz to jej zalet to nie będziesz chciał wrócić do jej starszych wersji ;) mimo niezliczonej ilości wad które ma wersja 2.5  :ohreally:
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: karaskiew w Luty 05, 2010, 15:34:51
no właśnie... nie bierz nic z manilą 2.5 bo już nie będzie odwrotu  :grin: jak się przyzwyczaisz to jej zalet to nie będziesz chciał wrócić do jej starszych wersji ;) mimo niezliczonej ilości wad które ma wersja 2.5  :ohreally:


To chyba w twoim przypadku bo wielu zlało juz sense 2.5 bo jest lipny i tak samo jest z wm 6.5 wracają do 6.1 więc mów za siebie nie za innych.
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: bartolinio w Luty 08, 2010, 08:33:30
zgadza się, w moim przypadku tak :P i w "wielu innych przypadkach zapewne również" ;)
może i wielu, jak twierdzisz, "zlało juz sense 2.5 bo jest lipny", ale wielu nie znaczy "większość" (w to szczerze wątpię), a już na pewno nie znaczy "Wszyscy" ;)
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: sinksink w Luty 23, 2010, 10:20:24
szybkośc a nie wodotryski.... jak to znajomi mawiaja... co stock to stock ;P
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: RaadiYoo w Luty 23, 2010, 16:27:52
szybkośc a nie wodotryski.... jak to znajomi mawiaja... co stock to stock ;P


i - jak mawiają miłośnicy białego szaleństwa - do zobaczenia na STOCKU!
  B)
a poza tym - dlatego tak wielu Kucharzy, coby każdy sobie dobrał ROMana wg swojego uznania ...
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: arczibald85 w Luty 23, 2010, 19:20:59
czy da się w HD'ku ustawić tak aby na liście kontaktów były pokazywane tylko kontakty z SIM lub tylko z pamięci telefonu?
gdzie to ustawić?
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: akada w Luty 24, 2010, 18:51:48
pomyliłam tematy... :ETytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: kroolas w Marzec 10, 2010, 17:00:36
pomyliłam tematy... :E


tez pomylilem...
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: daras38 w Maj 23, 2010, 17:05:16
Witam.Mam wgrany HardSPL 1.07.OliNex.Zmieniam na HardSPL 1.56 OliNex i pokazuje "ERROR [260]:CONNECTION.Co robię źle :?:
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: cesare w Maj 23, 2010, 19:49:08
Witam.Mam wgrany HardSPL 1.07.OliNex.Zmieniam na HardSPL 1.56 OliNex i pokazuje "ERROR [260]:CONNECTION.Co robię źle :?:http://pdaclub.pl/forum/artemis/error-260/ (http://pdaclub.pl/forum/artemis/error-260/)
zwroc szczegolna uwage na post oznaczony "Odpowiedź #3 : 25-04-2010, 00:09:59"
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: daras38 w Maj 23, 2010, 20:03:01
Witam.Mam wgrany HardSPL 1.07.OliNex.Zmieniam na HardSPL 1.56 OliNex i pokazuje "ERROR [260]:CONNECTION.Co robię źle :?:[url]http://pdaclub.pl/forum/artemis/error-260/[/url] ([url]http://pdaclub.pl/forum/artemis/error-260/[/url])
zwroc szczegolna uwage na post oznaczony "Odpowiedź #3 : 25-04-2010, 00:09:59"


Dzięki.Super. ???
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: Szymekk w Lipiec 15, 2010, 15:23:03
coś forum ma problemy ...
to jest odpowiedz do innego wątku
utworzona funkcją "cytuj" wiec w jaki sposób wkleiło ją tutaj ?
czary  :E

A czy wymyslono coś na  klawisze głośności ?
problem jaki zaobserwowałem ma miejsce gdy volume
ustawiam z poziomu aplikacji  "setup - dzwięki i ekran"
jezeli potem nacisnę klawisz głośności ustawia mi sygnał na 80%
wie ktoś jak to poprawić lub chociaż jak wyłączyć te klawisze ?


do not use SetVolume... If you have SetVolume installed in your device by the Chef, using TotalCommander go to this folder: \windows\StartUp and delete the file Setvolume.lnk, soft reset the device and everything should be fine...
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: woj3250 w Wrzesień 27, 2010, 18:37:12
ok sory za doublowanie. ale jeszcze raz napisze i każdy musi mnie teraz zrozumiec wiedz tak: wersja systemu operacyjnego- 5.2.23518 Wersja ROM- WM6.5 KATwawa v3 PLK Wersja Radia- 1.17.25.09 Wersja protokołu 52.69.25.37U No i to wszystko co pisze mi w danych o oprogramowaniu. Czy cos źle wgrałem że mi nie działa zasięg ps. Pokazują mi sie kontakty. Prosze o pomoc co zrobic z tym zasięgiem, aha i jeszcze zapomniałem o to że mi gps nie działa, To jest sprawka oprogramowania ? Jeżeli tak to prosze o jakiś pliczek który to naprawi
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: andrus75 w Wrzesień 27, 2010, 18:52:16
kolego woj3250, nie sądzę aby otrzymanie przez Ciebie odpowiedzi uzależnione było od tego ile razy napiszesz to samo w różnych wątkach. Jeżeli ktoś będzie mógł Ci pomóc to pewnie to zrobi chyba że prędzej go wkurzysz. Dlaczego nie spróbujesz wgrać coś innego i nie zobaczysz czy wtedy będzie dobrze? Wykluczyłbyś usterkę techniczną. Życzę powodzenia
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: barniPDA w Listopad 26, 2010, 19:32:22
Witam wszystkich po raz pierwszy!
Czy istnieje coś takiego jak instrukcja użytkowania HTC Touch HD PL (ok.300stron) ?
Co prawda jest tu kilka linków do różnych stron - niestety albo nieaktualne, albo zasysa instrukcję bardzo ubogą w opis :(
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: andrus75 w Listopad 26, 2010, 20:16:47
Podejrzewam że o to Ci chodzi
http://forum.mobione.pl/pobieralnia-download/htc-touch-hd-pelna-instrukcja-obslugi/ (http://forum.mobione.pl/pobieralnia-download/htc-touch-hd-pelna-instrukcja-obslugi/)
Pozdrawiam :ok:

Połączone: Listopad 26, 2010, 20:28:37
314 stron
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: barniPDA w Listopad 27, 2010, 18:43:46
Dokładnie o to! Super! Podziekował!  :ok:
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: tntos w Maj 17, 2012, 09:14:33
Witajcie wgrywałem następujący ROM do mojego toucha:
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1191941 (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1191941)

Oczywiście najpierw gralem Hrdspl1.56Olinex

Nastepnie postępowałem wg. instrukcji zawartej w romie:
Cytuj
Hi,
Enjoy flashing the EDGE ROMs.
If you flash your phone it implies that you understand the concepts of flashing (HSPL, RRU, flashing, hard reset, etc). I'm not responsible of any damage to your device.

To flash proceed as follows:

- Charge your battery fully before flashing. Discharged batteries could make the phone not start after flashing.
- Decompress the 7z file in your PC.
- Run the BlackstoneAdvancedRUU.exe
- Connect you phone in bootloader (vol down + short power)
- select task 29 -> next -> follow the instructions
- After performing task 29 (less than 1 minute), the phone will reboot on black screen.
- turn off the phone by removing the battery.
- Connect you phone again in bootloader (vol down + short power)
- Select Task28 -> next follow the instructions.
- Flashing will take about 10 minutes.
- Hard reset just after the first boot is recommended (vol up + vol down + short power + follow the instructions)
- Enjoy!


doszedłem do punktu
Cytuj
- turn off the phone by removing the battery.


zrobiłem tak jak w instrukcji - wyjąłem baterię
i teraz telefon w ogóle nie reaguje, nie daje się ani włączyć, ani zrobić HR, ani wejść w bootloader.

Co w takiej sytuacji mam zrobić?
Tytuł: Odp: FAQ HTC Touch HD
Wiadomość wysłana przez: tntos w Maj 19, 2012, 16:19:04
Poradziłem sobie. Wgrałem nowy Rom. Jednak aparat jak nie działał, tak dalej nie działa.