Beta 3.9.1.6 - opóźnienie kursora pozycji.

  • 23 Odpowiedzi
  • 7656 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline KrzysiekM

  • ***
  • 371
  • Płeć: Mężczyzna
  • Warszawa
  • Sprzęt: iPAQ hx4700, Nokia N95 8GB
Beta 3.9.1.6 - opóźnienie kursora pozycji.
« dnia: Grudzień 08, 2005, 17:39:20 »
Czy mój przypadek jest odosobniony, czy też coś takiego zaobserwowaliście u siebie? Nigdy nie zauważyłem tego na poprzednich wersjach AM, a przynajmniej nie w takim stopniu. Otóż, w trakcie jazdy, kursor pozycji opóźnia się średnio o ok. 100m. Było to u mnie normalne, w przypadku znacznych prędkości (140-180km/h), ale teraz występuje na testowanej becie 3.9.1.6, już przy prędkości 40km/h. [???] Wczoraj w nocy zadałem sobie "torturę" jazdy po obrzeżach Warszawy (ulice bez wysokiej zabudowy) z prędkością żółwia i cały czas pozycja wskazywana przez AM, była ok. 100 m w tyle. Wyłączyłem przyciąganie i przewidywanie pozycji i dokładność mojej pozycji w linii drogi była idealna, tylko niestety opóźniona. Po zatrzymaniu, kursor "dociągał" do faktycznej pozycji i to z dużą dokładnością. Nie przypuszczam, że jest to kwestia pamięci w moim hx 4700 czy miejsca zainstalowania programu, bo poza tym nieszczęsnym opóźnieniem, wszystko pracuje bezproblemowo i bardzo dynamicznie. Nie ma żadnego problemu z planowaniem trasy, rekalkulacją czy też z "Jadźką". Ostatnia wersja 3.8.3.3 była identycznie zainstalowana i tego opóźnienia nie było...
Co o tym sądzicie?

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Beta 3.9.1.6 - opóźnienie kursora pozycji.
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 08, 2005, 21:17:45 »
Krzyśku, myślę że coś jest na rzeczy, ale nie potrafię tego precyzyjnie określić. Stąd też nie wysyłałem w tej sprawie zastrzeżeń do Supportu.
W 4700 dodatkowo komplikuje sprawę fakt zmiany sposobu wyświetlania (ilość szczegółów), co powoduje trudność w porównaniu.
Niemniej, miałem wysłać maila w stylu: albo mi się coś "porobiło" z odbiornikiem GPS, albo coś jest nie tak. Tylko co by z tego zrozumieli?

Ja nie zauważam opóźnień, o których piszesz, ale podejrzanie zbyt często, na trasie pokonywanej kilkadziesiąt razy, mam "zjechałeś z trasy" - wcześniej tego nie było. Również na Grochowskiej, jadąc w stronę Targowej, kursor pokazuje mi czasem podczas zatrzymywania na światłach, pozycję na na jezdni równoległej, za torami tramwajowymi.

Chwilowo testuję tylko na 4700 i nie mam porównania z innymi PDA, tym bardziej trudno mi cokolwiek precyzyjnego sformułować.

*

Offline KrzysiekM

  • ***
  • 371
  • Płeć: Mężczyzna
  • Warszawa
  • Sprzęt: iPAQ hx4700, Nokia N95 8GB
Beta 3.9.1.6 - opóźnienie kursora pozycji.
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 09, 2005, 01:00:48 »
Adamie, to, że testujesz AM na 4700, jest dla mnie bardzo istotną informacją, bo przecież chodzi właśnie o tego Pocketa. Też wstrzymałem się z wysyłaniem infa o problemie do supportu AM, bo tak do końca nie jestem pewien, czy nie jest "pies pogrzebany" w moim iPAQ-u, tym bardziej, że teraz przeczytałem Twoje stwierdzenie:
Cytuj
Ja nie zauważam opóźnień, o których piszesz...
.
Cholera! To coś jest jednak u mnie nie tak, ale co?
Niezaprzeczalnym faktem jest to, co piszesz, że wyświetlana jest duża liczba szczegółów, ale w moim przypadku AM w wersji beta, poza tym nieszczęsnym opóźnieniem kursora, pracuje bardzo stabilnie i dynamicznie. Zupełnie nie odnoszę wrażenia, że procesor się nie wyrabia, a nawet skłonny jestem stwierdzić, że mapy odświeżają się jeszcze szybciej, trasy są wyznaczane w kilka-kilkanaście sekund i tak samo szybko są rekalkulowane.
I teraz ciekawostka z dnia dzisiejszego, - czy jechałem 35-40km/h czy 130km/h (w dzisiejszych warunkach szybciej nie mogłem ;), aby się lub kogoś nie poturbować), i opóźnienie było w przybliżeniu jednakowe... :surprised:
Właśnie pisząc teraz, przyszło mi do głowy, że może coś z moim GPS (Fortuna Clip-On) się spie....:worried:. Wyjąłem teraz z niego baterię i rano przetestuję...
Ja z kolei, nie zauważyłem błędnych komunikatów - "zjechałeś z trasy", a tych tras po Warszawie i okolicach zaplanowałem testowo kilkanaście. W sobotę będę w Sulejówku, to sprawdzę ul. Grochowską w stronę Targowej.
Pozdrawiam.

Beta 3.9.1.6 - opóźnienie kursora pozycji.
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 09, 2005, 01:32:04 »
Cytat: KrzysiekM
Właśnie pisząc teraz, przyszło mi do głowy, że może coś z moim GPS (Fortuna Clip-On) się spie....
No, ale wcześniej pisałeś że Jadźka jest OK.
Gdyby GPS się ..... to Jadźka też meldowałaby z opóźnieniem.
Tak przynajmniej to wychodzi na "zdrowy rozsądek" (dzięki TV i reklamom to teraz modne określenie) :))

*

Offline Cat^

  • *****
  • 1017
    • http://www.catsoft.com.pl
  • Sprzęt: iPhone 4S/32, iPad 2 64/3G, TomTom GO 1005 LIVE
Beta 3.9.1.6 - opóźnienie kursora pozycji.
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 09, 2005, 09:37:27 »
Ja także nie zauważyłem na swoim hx4700 opóźnień tego typu. Ale dzisiaj, wracając z pracy, specjalnie włączę swój zestaw i zwrócę na to szczególną uwagę.
BTW: Ja już męczę betę 3.9.1.8 - szczególnie optymalizowaną pod kątem zarządzania pamięcią. W porównaniu z 3.9.1.6. jest znaaaaaacznie lepiej.

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Beta 3.9.1.6 - opóźnienie kursora pozycji.
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 09, 2005, 10:02:36 »
A czy wersję beta ktoś testuje na PPC 2002?

*

Offline KrzysiekM

  • ***
  • 371
  • Płeć: Mężczyzna
  • Warszawa
  • Sprzęt: iPAQ hx4700, Nokia N95 8GB
Beta 3.9.1.6 - opóźnienie kursora pozycji.
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 09, 2005, 10:19:32 »
Cytat: GPS maniak
No, ale wcześniej pisałeś że Jadźka jest OK.
Gdyby GPS się ..... to Jadźka też meldowałaby z opóźnieniem.
Tak przynajmniej to wychodzi na "zdrowy rozsądek" (dzięki TV i reklamom to teraz modne określenie)

Jasne Lechu! Na zdrowy rozsądek! ;) Ale ja pisząc o Jadźce, miałem na myśli jej ogólną "aktywność", bo jak wiadomo, kiedy coś jest nie klawo z PDA, to bardzo często w pierwszym rzędzie Jadźka daje d... ;) :D, - jąka się, gada głupoty niezgodne z aktualną drogą lub milknie. W moim przypadku gada bardzo płynnie i na temat ;), tylko właśnie jej komunikat, np. "za 50m zakręt w lewo", jest odległościowo zgodny z położeniem kursora, a nie faktycznym położeniem samochodu na drodze. No faktycznie, pisząc "OK", mogłem to sprecyzować...
Co do GPS-a, to w myśl zasady - "tonący chwyta się brzytwy", tak ja zaczynam już podejrzewać wszystko, bo przyznasz, że zjawisko jest dość dziwne i po raz pierwszy się z nim spotkałem, użytkując AM już prawie 2 lata.
Nie znam dokładnie modułów GPS-a, ale przypuszczam, że musi mieć jakieś bufory danych, bo trudno mi jest sobie wyobrazić, aby dane były pobierane bezpośrednio z procesora GPS i przesyłane do nadajnika BT. To są jednak moje czysto teoretyczne rozmyślania.... Faktem jest jednak, że kiedyś jadąc w szczerych polach, zdala od lasów i innych drzew, GPS, średnio co kilometr gubił fixa przez 200-300m i znowu go łapał, a widział stale 8-10 satelitów. Myślałem, że cholera mnie trafi, a wystarczyło pozbawić go zasilania na kilka minut i wszystko wróciło do normy. Może tym razem też będzie podobnie, co bym sobie życzył ;) ;), ale o tym przekonam się za jakąś godzinkę.....

Cytat: Cat^
Ja także nie zauważyłem na swoim hx4700 opóźnień tego typu. Ale dzisiaj, wracając z pracy, specjalnie włączę swój zestaw i zwrócę na to szczególną uwagę.

Dzięki, będę wdzięczny za informacje, bo jednak jakoś pesymistycznie podchodzę do tego restartu GPS-a, ale może......

Pozdrawiam wszystkich.





Beta 3.9.1.6 - opóźnienie kursora pozycji.
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 09, 2005, 10:33:10 »
Rano przeczytałem ten wątek i na moim Loox-ie 720 z GPS z SiRF III na BT takie opóźnienie w wersji 3.9.1.6 (nie 8) nie występuje. Jeździłem tylko po mieście (kilka kilometrów) i jeżeli występowało opóźnienie (nie wiem nawet czy mogę tak to nazwać) to rzędu 10 metrów.

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Beta 3.9.1.6 - opóźnienie kursora pozycji.
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 09, 2005, 10:50:55 »
Problemy jakie ja mam (3.9.1.6 na 4700) określiłbym jako coś w rodzaju niedokładnie skalibrowanej mapy. Są różnice pomiędzy mapą a faktycznym położeniem o kilkanaście metrów. W większości przypadków niweluje je przyciąganie do drogi, ale przy manewrze (zmiana kierunku jazdy lub ostry zakręt) zanim przyciąganie zadziała jest komunikat "poza trasą". Trwa to bardzo krótko, bo nowa trasa jest błyskawicznie wyznaczana, ale jest zauważalne.
Po południu sprawdzę samo śledzenie, bez wyznaczania trasy i z wyłączonym przyciąganiem oraz zapiszę ślad. Zobaczę co wyszło.

GPSa (BT-338) sprawdziłem na innych aplikacjach - działa bez zarzutu.

*

Offline plusfoto

  • ***
  • 329
  • Płeć: Mężczyzna
    • http://www.plusfoto.pl
  • Sprzęt: MIO MOOV 500
Beta 3.9.1.6 - opóźnienie kursora pozycji.
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 09, 2005, 11:02:23 »
u mnie opoznienia brak jednak czesto jezdze miedzy ulicami zwlaszcza w ciasnej zbudowie mimosygnalu dobrego isatelitow conajmniej 6 tak samo jest gdy mm nad soba pajeczyne tramwajowa sygnal i satelity sa a ja miedzy dwoma rownoleglymi ulicami
oczywiscie mowimy o becie 1.6

*

Offline makii

  • 44
    • www.makii.pl
  • Sprzęt: htc TyTN
Beta 3.9.1.6 - opóźnienie kursora pozycji.
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 09, 2005, 11:17:39 »
U mnie w czasie testów (rowniez na zestawie 4700 i fortuca Clip-On) znacznie czescie pojawi sie komunikat o "zjechaniu z trasy". Czasami nawet gdy stoje w naszych "ulubionych" korkach :( Raz przytrafilo mi sie, ze Jadzia nawilala w najlepsze... a kursor byl ciagle w tym samym miejscu.
Wyslalem tez do supprotu uwage a raczej sugestie... Nie wiem co o tym myslicie...
Uwaga ta dotyczy obrazu w trybie VGA. Owszem jakosc jest bardzo dobra.. ale ilosc informacji rowniez zwiekszyla sie. Efektem jest to, ze ulice sa "ciensze" a zeby przeczytac nazwe ulicy czasami musze przesunac glowe blizej pda :(

Pozdrawiam,
Makii

*

Offline baton

  • **
  • 190
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC TyTN , Nokia N73 , Palmax
Beta 3.9.1.6 - opóźnienie kursora pozycji.
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 09, 2005, 11:23:37 »
Ciekawe ale ja mam podobne problemy:
- niby gubienie trasy
- opoznienie wskaznika

przy korzystaniu z wersji 3.8.3.3

Przyklad: stoje na jednej z glownych ulic Krakowe (Al. 3 wieszczy), na lewym pasie... a AM: zjechales z trasy...

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Beta 3.9.1.6 - opóźnienie kursora pozycji.
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 09, 2005, 11:28:45 »
Makii:
Korzystaj z dolnej części touchpada (dawniej: klawisz w dół). Zrobisz przybliżenie. Też miałem ten problem, ale dzięki zoomowaniu można decydować o ilości i wyrazistości szczegółów.

*

Offline plusfoto

  • ***
  • 329
  • Płeć: Mężczyzna
    • http://www.plusfoto.pl
  • Sprzęt: MIO MOOV 500
Beta 3.9.1.6 - opóźnienie kursora pozycji.
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 09, 2005, 12:37:31 »
ni wiemco jest ale jadzia ma w nosie POI wbudowane zadnej reakcji(beta3.9.1.6)

Beta 3.9.1.6 - opóźnienie kursora pozycji.
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 09, 2005, 12:50:55 »
Pojeździłem dzisiaj trochę więcej z 3.9.1.6 i rzeczywiście u mnie również częściej niż kiedyś pojawia się komunikat o zjechaniu z trasy. Może konwersja do VGA naruszyła trochę siatkę dróg ???

*

Offline KrzysiekM

  • ***
  • 371
  • Płeć: Mężczyzna
  • Warszawa
  • Sprzęt: iPAQ hx4700, Nokia N95 8GB
Beta 3.9.1.6 - opóźnienie kursora pozycji.
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 10, 2005, 21:53:54 »
Witajcie,
No niestety! Zresetowanie GPS-a nic nie pomogło, natomiast pomogło ponowne zainstalowanie AM po.... hard resecie. :S Po programowym usunięciu AM, dopatrzyłem się, że jednak jakieś śmieci pozostają w rejestrze i poświęciłem się...;)
Teraz nie mam opóźnienia kursora, ale za to, jeżdżę po chodnikach,  trawnikach, torowiskach tramwajowych i budynkach.... :wkurzony:
Sprawdziłem GPS-a na Ozi-m z bardzo dokładnie skalibrowaną mapą (taką, powiedzmy - testową) i wszystko jest z nim OK!
Oczywiście, to co zaobserwowaliście - to teraz bardzo często występuje również u mnie - komunikat o zjechaniu z trasy.
Ponad to, zauważyłem, że w skalach poniżej 1:10.000 występują błędy w kalibracji map. Po wpisaniu tracka z wersji 3.8.1.1, który idealnie pokrywał się z trasą, teraz na mapach VGA nie jest już tak dobrze....:(
Coś mi się wydaje, że te pięknie wyglądające mapy w VGA, straciły na dokładności.... Ech!

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Beta 3.9.1.6 - opóźnienie kursora pozycji.
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 11, 2005, 04:20:42 »
Chyba już wiem co jest nie tak.

Fatalna obsługa static navigation. Przy zatrzymaniu np. na światłach mapa obraca się w dziwnym kierunku, a pozycja skacze. Potem skutkuje to często nieprawidłowym torem jazdy:

[pic=http://www.kubicki.pl/Stop1.jpg][pic=http://www.kubicki.pl/Stop2.jpg][pic=http://www.kubicki.pl/Stop4.jpg]

Poza tym, jest chyba jakiś pieprzony nowy bufor wewnętrzny GPS zastosowany, bo niemal na każdym ostrym zakręcie się wylatuje "za bandę". Nie jest to błąd mapy, bo pierwsze dwa screeny pokazują ten sam skręt, ale piewszy brany w lewo, drugi w prawo.
Na trzecim screeenie chcę pokazać, że nawet bardzo łagodny zakręt powoduje to samo, jeśli prędkość jest duża (w tym przypadku jakieś 140 km/h - tego policjanta z ikonki na szczęście nie było).

[pic=http://www.kubicki.pl/Turn1.jpg][pic=http://www.kubicki.pl/Turn2.jpg][pic=http://www.kubicki.pl/Turn4.jpg]

Jeszcze jednym dowodem na zasadność takiego podejrzenia są ślady z szybkiej jazdy ze zmianą pasów ruchu (wyprzedzanie samochodów na dwupasmówce, raz z lewej, raz z prawej):

[pic=http://www.kubicki.pl/Lanes1.jpg][pic=http://www.kubicki.pl/Lanes3.jpg][pic=http://www.kubicki.pl/Lanes4.jpg]

Dodam, że jak się  jedzie na wprost lub po lekkich łukach, z jednostajną, niezbyt dużą prędkością, to track zwykle mieści się w obrysie drogi na mapie.

Wszystkie ślady zapisane z wyłączoną opcją przyciągania do drogi, bufor 0kB, odświeżanie co 1s, bez wyznaczonej trasy.

*

Offline Cat^

  • *****
  • 1017
    • http://www.catsoft.com.pl
  • Sprzęt: iPhone 4S/32, iPad 2 64/3G, TomTom GO 1005 LIVE
Beta 3.9.1.6 - opóźnienie kursora pozycji.
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 12, 2005, 03:52:51 »
Cytat: KrzysiekM
Cytat: Cat^
Ja także nie zauważyłem na swoim hx4700 opóźnień tego typu. Ale dzisiaj, wracając z pracy, specjalnie włączę swój zestaw i zwrócę na to szczególną uwagę.
Dzięki, będę wdzięczny za informacje, bo jednak jakoś pesymistycznie podchodzę do tego restartu GPS-a, ale może...... (...)
Potwierdzam. Brak opóźnień.

Cytat: Moi
Chyba już wiem co jest nie tak.(...)
Dzięki za bogaty materiał. Mam nadzieję, że przekazałeś komu trzeba ;)
Co do "static navigation" - potwierdzam. U mnie mapa na postoju też świruje i wiruje. Nie wychodzi wprawdzie nawigacja poza trasę, ale co fakt, to fakt.

*

Offline aro_d

  • 44
Beta 3.9.1.6 - opóźnienie kursora pozycji.
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 12, 2005, 09:09:18 »
U mnie podczas testów też nie zauważyłem takiego problemu. Generalnie na Acer N50 Premium nowa wersja jak na razie chodzi bez zarzutu.

*

Offline lechupe

  • ****
  • 781
  • Sprzęt: MDA C3, MDA III, Mio p550, jakies gpsy...
Beta 3.9.1.6 - opóźnienie kursora pozycji.
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 12, 2005, 09:43:43 »
Przepraszam , ale chyba "swirowanie" mapy na postoju to nie jest przypadlosc nowej wersji beta.
Ostatnia wydana wersja (3.8.3...) swiruje tak samo.

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Beta 3.9.1.6 - opóźnienie kursora pozycji.
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 12, 2005, 11:13:21 »
U mnie, po włączeniu Static Navigation (programem APLSirf z działu Download - polecam!), we wcześniejszych wersjach AM ekran był zupełnie spokojny po dojechaniu do świateł. Wskaźnik trzymał dotychczasowy azymut, dzięki czemu nie byłem zdezorientowany w którą stronę (na mapie) mam jechać po zapaleniu się zielonego światła. Nie zapisywałem, co prawda, śladu GPS tak dokładnie w poprzednich wersjach, bo nie widziałem potrzeby.
W beta 3.9.1.6 manipulowanie SN (włączanie/wyłączanie) nie działa - nic nie daje. Tak jakby AutoMapa sama przejmowała kontrolę nad tym trybem w SiRFie. Wydaje mi się to aż absurdalne, bo przecież program obsługuje odbiorniki GPS nie tylko chipsetami i firmwarem tego producenta. Ale być może da się to czynić programowo, post factum, nie ingerując w oprogramowanie odbiornika. Jakaż to sprawa "zamrozić" azymut (ignorować wybrane dane NMEA z odbiornika) po zmniejszeniu prędkości poniżej zadanej wartości?

Beta 3.9.1.6 - opóźnienie kursora pozycji.
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 12, 2005, 12:44:57 »
ponawiam pytanie rzucone wcześniej przez Adama: czy ktośto testuje na ppc2002?

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Beta 3.9.1.6 - opóźnienie kursora pozycji.
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 12, 2005, 13:24:33 »
Oprócz mnie, oczywiście?

*

Offline KrzysiekM

  • ***
  • 371
  • Płeć: Mężczyzna
  • Warszawa
  • Sprzęt: iPAQ hx4700, Nokia N95 8GB
Beta 3.9.1.6 - opóźnienie kursora pozycji.
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 12, 2005, 18:36:47 »
Zgadzam się całkowicie Adamie z Twoimi spostrzeżeniami, które wymieniłeś w tym wątku, w poście z 11.12.2005 04:20. Dokładnie to samo obserwuję u siebie :( Może AM nie lubi hx 4700, a... może za szybko jeździmy ;) Mimo wszystko, "skrobnę" coś do supportu AM.
Dzięki Cat^ za info w temacie opóźnień. Już je zwalczyłem :proud: reinstalując AM.