AutoMapa Android 1.7.3 Beta/RC

  • 46 Odpowiedzi
  • 26413 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline adrianos287

  • **
  • 153
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Mini 2 S6500D
AutoMapa Android 1.7.3 Beta/RC
« dnia: Sierpień 25, 2014, 19:39:09 »
AutoMapa dla Android 1.7.3 Beta:

Lista zmian w wersji AutoMapa Android 1.7.3 Beta:

    obsługa 7-dniowego abonamentu Orange
    poprawki stabilności działania programu
    możliwość zablokowania obrotów w ustawieniach
    rozwiązanie problemów z niektórymi zestawami głośnomówiącymi/słuchawkowymi bluetooth

*

Offline ochkarol

  • ******
  • 4813
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy A8
Odp: AutoMapa Android 1.7.3 Beta
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 25, 2014, 20:26:41 »
Zmiany, że hej
« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2014, 20:33:26 wysłana przez ochkarol »
Pozdrawiam
Karol
. : Kobietę łatwiej rozebrać wbrew jej woli, niż ubrać po jej myśli. : .

*

Offline izaw

  • *****
  • 1165
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: AutoMapa Android 1.7.3 Beta
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 26, 2014, 00:18:46 »
W takim tempie nie doczekam chwili gdy aAM zrówna się funkcjonalnością z wAM. Gdyby chociaż wprowadzali jakieś sensowne rzeczy...

*

Offline MonsterLolek

  • **
  • 241
  • Sprzęt: Iphone 6s 64GB
Odp: AutoMapa Android 1.7.3 Beta
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 26, 2014, 09:09:16 »
Panowie, oni w ogóle nie musza rozwijać tego programu. Z takim stanem softu nikt im nie podskoczy, a powód banalny - mapy off line najlepsze w kraju. Dziękujemy, płaćcie regularny haracz i pocałujcie nas w .... , albo spadajcie do "konkurencji" :E

*

Offline RUKAT

  • *****
  • 2388
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: POCO X3 NFC
Odp: AutoMapa Android 1.7.3 Beta
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 26, 2014, 09:45:42 »
... albo wracamy do windows :o)
Nic tak nie cieszy jak seria z pepeszy ;o)

*

Offline kwojtow

  • *****
  • 1035
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Navroad VIVO ST, Sony Xperia Z, Asus A696
Odp: AutoMapa Android 1.7.3 Beta
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 26, 2014, 10:55:03 »
Czy Wy tez macie na gorze komunikat " Jestes poza trasą" ? Bez wyznaczania trasy mam tak non stop podczas jazdy.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 26, 2014, 11:09:06 wysłana przez kwojtow »

*

Offline MonsterLolek

  • **
  • 241
  • Sprzęt: Iphone 6s 64GB
Odp: AutoMapa Android 1.7.3 Beta
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 26, 2014, 10:56:42 »
@RUKAT, albo tak jak napisałeś  :) , aczkolwiek chyba jak ktoś już przesiadł się z telefonem na androida i nie chce wozić dodatkowych urządzeń nawigacyjnych, to raczej będzie przeklinał i płacił coroczny haracz za same aktualizacje map, bo w przypadku aAM płacimy od dwóch lat praktycznie za same mapy.

*

Offline altroch

  • ****
  • 667
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Modecom WinCE 6.0/AM 6.xx, SGS3, SG Note3
Odp: AutoMapa Android 1.7.3 Beta
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 26, 2014, 13:28:20 »
Zainstalowałem 1.7.3 i po uruchomieniu przechodzi do aktualizacji i chce pobierać mapę EU (mam mapę PL). Wyjście z aktualizacji powoduje wyjście z programu? Po wgraniu na kartę mapy EU uruchamia się, ale nie mam licencji. Brak możliwości zminay mapy na PL (nie widzi mapy)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 26, 2014, 13:32:57 wysłana przez altroch »

*

Offline adrianos287

  • **
  • 153
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Mini 2 S6500D
Odp: AutoMapa Android 1.7.3 Beta
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 26, 2014, 15:45:51 »
Zainstalowałem 1.7.3 i po uruchomieniu przechodzi do aktualizacji i chce pobierać mapę EU (mam mapę PL). Wyjście z aktualizacji powoduje wyjście z programu? Po wgraniu na kartę mapy EU uruchamia się, ale nie mam licencji. Brak możliwości zminay mapy na PL (nie widzi mapy)
usuń wszystko z folderu maps i ściągnij polskę na nowo

*

Offline spinnek

  • ***
  • 396
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Tab (GT-P1000)
Odp: AutoMapa Android 1.7.3 Beta
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 26, 2014, 16:51:26 »
@MonsterLolek

A wystarczy tylko porzucić tylko wymaganie offline'owatości mapy, a skupić się na używaniu nawigacji jako takiej i punktowaniu jej błędów. Wyobraź sobie, że wnosisz nanosisz w nawigacji online jakąś poprawkę, zostaje ona zaaprobowana (24h?),  a natychmiast WSZYSCY jej użytkownicy (ile ich tam nie ma w danej chwili, 50 czy 500 tysięcy), ją widzą. Robi to wrażenie, nieprawdaż? ;)

Ja się przesiadłem ok. 1,5 roku temu na mapę online Naviexperta i generalnie jestem zadowolony. Spróbuj, tak po prostu, dla zdrowia psychicznego ;), żeby się nie czuć związany tylko jedną ofertą. Oczywiście, zakładam, że na jakimś w miarę nowoczesnym telefonie (model 2011+). Rozważ wszystkie za i przeciw, co Ci lepiej pasuje. Ale po realnych, samodzielnych testach, a nie po opiniach z prasy albo znajomych [którzy dlatego są Twoimi znajomymi, bo też uważają nawigacje off-line'owe za jedyne dostępne]... ;)

Podglądam forum Automapy, bo może wpadnie kiedyś jakaś funkcjonalność hybrydowa (mapa on-line w obecności zasięgu, mapa off-line w razie jego braku) albo coś innego, co mnie zainteresuje. Niestety, odnoszę wrażenie, że czas się w tej kwestii zatrzymał, i od półtorej roku zmiany aAM są tylko kosmetyczne.

*

Offline altroch

  • ****
  • 667
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Modecom WinCE 6.0/AM 6.xx, SGS3, SG Note3
Odp: AutoMapa Android 1.7.3 Beta
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 26, 2014, 17:10:28 »
" rozwiązanie problemów z niektórymi zestawami głośnomówiącymi/słuchawkowymi bluetooth"
A u mnie problem jak był tak jest (zestaw głośnomówiący bluetooth montowany fabrycznie) nie współpracuje.
Szkoda, że nie jest to ten "niektóry"

*

Offline ochkarol

  • ******
  • 4813
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy A8
Odp: AutoMapa Android 1.7.3 Beta
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 26, 2014, 17:57:27 »
Ja się przesiadłem ok. 1,5 roku temu na mapę online Naviexperta i generalnie jestem zadowolony.
To rozwiązanie ma jedną wadę (oprócz tego, że dużo osób nie słyszy lektora).
Jeśli dużo rozmawiasz i zjedziesz z trasy podczas rozmowy to jest duża szansa, że nie będziesz miał połączenia z internetem.
Nawet w dużych miastach.

Sprawdzone empirycznie.

Z obydwu powyższych powodów u mnie NE odpada.
Pozdrawiam
Karol
. : Kobietę łatwiej rozebrać wbrew jej woli, niż ubrać po jej myśli. : .

*

Offline emisiu

  • Ekspert AutoMapa
  • *****
  • 2362
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: AutoMapa Android 1.7.3 Beta
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 26, 2014, 21:56:50 »
Jeśli dużo rozmawiasz i zjedziesz z trasy podczas rozmowy to jest duża szansa, że nie będziesz miał połączenia z internetem.
Nawet w dużych miastach.

Sprawdzone empirycznie.

Jeszcze mi się nic takiego nie przytrafiło mimo że sporo gadam (operator Plus).

*

Offline ochkarol

  • ******
  • 4813
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy A8
Odp: AutoMapa Android 1.7.3 Beta
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 26, 2014, 23:19:35 »
Tzn co Ci się nie przytrafiło?
Zjechać z trasy podczas rozmowy?

Gdzieś tutaj już biliśmy pianę o tym, podczas jakiej klasy połączenia z siecią GSM jest dostęp do internetu podczas rozmowy telefonicznej a podczas jakiego rodzaju połączenia nie ma.
Do tego dochodzi różna prezentacja tej klasy połączenia w różnych Androidach.

Generalnie u mnie jest tak:
Jeśli ikonka połączenia z siecią (na pasku) to literka "H" to spoko podczas rozmowy telefonicznej dostęp do internetu jest.
Jeśli ikonka połączenia z siecią to literka "3G" (lub gorzej) to podczas rozmowy telefonicznej o dostępie do internetu przez sieć GSM można zapomnieć.

Też mam telefony w PLusie a Lublin taką ostatnią dziurą nie jest. ;)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 27, 2014, 00:52:41 wysłana przez ochkarol »
Pozdrawiam
Karol
. : Kobietę łatwiej rozebrać wbrew jej woli, niż ubrać po jej myśli. : .

*

Offline lola

  • *****
  • 1240
  • Sprzęt: S7, Axim x51v
Odp: AutoMapa Android 1.7.3 Beta
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 27, 2014, 07:03:16 »
Gdzieś tutaj już biliśmy pianę o tym, podczas jakiej klasy połączenia z siecią GSM jest dostęp do internetu podczas rozmowy telefonicznej a podczas jakiego rodzaju połączenia nie ma.
Do tego dochodzi różna prezentacja tej klasy połączenia w różnych Androidach.
To też był wątek o aAM, a dyskusja o Yanosiku i ktoś te posty powywalał.

Generalnie u mnie jest tak:
Jeśli ikonka połączenia z siecią (na pasku) to literka "H" to spoko podczas rozmowy telefonicznej dostęp do internetu jest.
Jeśli ikonka połączenia z siecią to literka "3G" (lub gorzej) to podczas rozmowy telefonicznej o dostępie do internetu przez sieć GSM można zapomnieć.
A u mnie, jak jest H/3G to działa internet w czasie rozmowy, a jak E/G, to nie działa.
I choć samo zjawisko niewątpliwie występuje, to wciąż uważam, że przeceniasz jego znaczenie.


Pozdrawiam,
Ł.O.

*

Offline emisiu

  • Ekspert AutoMapa
  • *****
  • 2362
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: AutoMapa Android 1.7.3 Beta
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 27, 2014, 08:46:10 »
Ujmę to tak:
- podczas korzystania z Yanosika (całościowo rzecz ujmując) odczuwam znacznie większy komfort i satysfakcję z używania nawigacji niż z androidowej wersji AM;
- nie zanotowałem problemów związanych z utrata połączeń transmisji danych, nawet jeśli podczas rozmowy transmisji nie było to po jej zakończeniu natychmiast jest przywracana i Yanosik dalej działa prawidłowo (trwa to dosłownie chwilę);
- jakbym musiał wracać do korzystania z AM to do wersji z WCE a nie do androidowej.

*

Offline ochkarol

  • ******
  • 4813
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy A8
Odp: AutoMapa Android 1.7.3 Beta
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 27, 2014, 14:24:23 »
Przeceniam - nie przeceniam. Nic złego się nie dzieje, dopóki jedziemy po wyznaczonej trasie (można nawet braku netu nie zauwazyc).
Gorzej, gdy z niej zjedziemy.
Pozdrawiam
Karol
. : Kobietę łatwiej rozebrać wbrew jej woli, niż ubrać po jej myśli. : .

*

Offline spinnek

  • ***
  • 396
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Tab (GT-P1000)
Odp: AutoMapa Android 1.7.3 Beta
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 27, 2014, 15:15:49 »
@ochkarol

Czy możesz potwierdzić, że ten problem występuje na kilku modelach telefonów?

@all

Czy kilka osób może potwierdzić występowanie takiego problemu, o którym pisze ochkarol? W szczególności, czy występuje on na stosunkowo nowych telefonach (2013+) również?

Bo, tak z czysto technicznego punktu widzenia, to trzeba bardzo dużo gadać przez telefon, by akurat wtedy, gdy się zjedzie z trasy (mi się to zdarza rzadko), właśnie prowadzić rozmowę.

Chyba łatwiej mi będzie to zasymulować - po wyznaczeniu trasy trasy zadzwonię do kogoś, a potem celowo pojadę inaczej, zobaczymy, czy nastąpi update trasy. Zrobię to na NE, ale akurat na aAM też to ma wpływ, w końcu na bieżąco pobiera dane w określonym obszarze od punktu, gdzie jesteśmy.

Jednakże, jeśli dobrze widzę, że problem dotyczy tylko zasięgu E/G, to będzie kłopot; gadać przez telefon, mieć zasięg E/G i jeszcze zjechać z trasy - gdzie ja znajdę takie warunki? Jak mi się kilka takich miejsc z tylko E/G przytrafi, gdzie będę mógł zmienić trasę (bo przecież nie zrobię tego na autostradzie :) dam znać, jak wyszły testy.

*

Offline emisiu

  • Ekspert AutoMapa
  • *****
  • 2362
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: AutoMapa Android 1.7.3 Beta
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 27, 2014, 15:27:35 »
Nic złego się nie dzieje, dopóki jedziemy po wyznaczonej trasie (można nawet braku netu nie zauwazyc).
Gorzej, gdy z niej zjedziemy.

Przy zjechaniu z trasy nic złego się nie dzieje, bo po chwili następuje wyznaczenie nowej trasy. Sprawdzone empirycznie co najmniej z 10 razy.  :wink:

*

Offline lola

  • *****
  • 1240
  • Sprzęt: S7, Axim x51v
Odp: AutoMapa Android 1.7.3 Beta
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 27, 2014, 15:28:02 »
Jednakże, jeśli dobrze widzę, że problem dotyczy tylko zasięgu E/G, to będzie kłopot; gadać przez telefon, mieć zasięg E/G i jeszcze zjechać z trasy - gdzie ja znajdę takie warunki?
Wymuś 2G w telefonie :).


Pozdrawiam,
Ł.O.

*

Offline izaw

  • *****
  • 1165
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: AutoMapa Android 1.7.3 Beta
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 27, 2014, 20:21:26 »
2G czyli E/G na trasach poza miastami występuje nie tak rzadko. W tym standardzie nie ma możliwości jednoczesnej rozmowy i internetu. Nic tu nie pomogą nowe telefony.

Zauważenie jest trudniejsze, bo programy pobierają informacje wyprzedzająco i krótki zanik może nie zakłócić ich pracy. Jechałem ostatnio z aero2 i janosik czasami monitował o braku połączenia z serwerem zanim wpisałem captcha.

*

Offline ochkarol

  • ******
  • 4813
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy A8
Odp: AutoMapa Android 1.7.3 Beta
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 27, 2014, 23:50:06 »
Przy zjechaniu z trasy nic złego się nie dzieje, bo po chwili następuje wyznaczenie nowej trasy. Sprawdzone empirycznie co najmniej z 10 razy.  :wink:
Bo za każdym razem z tych 10-ciu razy miałeś dostęp do internetu.
Gdy miałbyś klasę połączenia z siecią GSM uniemożliwiającą jednoczesną rozmowę telefoniczną i dostęp do internetu to zapomnij o wytyczeniu nowej trasy.
Raz, że może zajść konieczność pobrania nowego fragmentu mapy a dwa ponoć NE wytycza trasy na serwerze a nie w aplikacji.


Połączone: [time]Sierpień 27, 2014, 23:52:33[/time]
Czy możesz potwierdzić, że ten problem występuje na kilku modelach telefonów?
To samo na:
SGS+
Sony Xperia M
HTC Desire 500

Jednoczesną rozmowę telefoniczną i dostęp do internetu przez sieć komórkową zauważałem jedynie, gdy na pasku powiadomień Androida obok kresek zasięgu widniała literka "H".
Każda inna literka skutkowała brakiem dostępu do internetu podczas rozmowy telefonicznej.
Widać to w aAM od razu po czerwonej ikonce traffiku. Zresztą w Yanosiku też widać momentalnie.



Oprócz tego, że poza miastami z połączeniem z siecią GSM odpowiednio wysokiej klasy (HSPA) jest problem to w takim Lublinie też podczas przemieszczania się nie jest różowo.
Przedwczoraj - wracając z pracy po północy - dwa razy, po kilka minut nie było dostępu do internetu.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 28, 2014, 00:02:30 wysłana przez ochkarol »
Pozdrawiam
Karol
. : Kobietę łatwiej rozebrać wbrew jej woli, niż ubrać po jej myśli. : .

*

Offline spinnek

  • ***
  • 396
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Tab (GT-P1000)
Odp: AutoMapa Android 1.7.3 Beta
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 28, 2014, 10:10:28 »
@ochkarol

Niestety, przy takich wymaganiach (przeliczenie trasy podczas rozmowy w warunkach zasiegu E/G) rzeczywiscie nawigacja off-line jest dla Ciebie najbardziej optymalna.

Mozna co prawda pomyslec o rozdzieleniu funkcjonalnosci nawigacji i telefonu, ale sam tego nie robię, więc trudno mi do tego zachęcać innych. Pomyslalem tez przez chwilę o telefonie z dwoma SIMami, ale coś mi zanadto to pachnie przekombinowaniem.

*

Offline emisiu

  • Ekspert AutoMapa
  • *****
  • 2362
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: AutoMapa Android 1.7.3 Beta
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 28, 2014, 11:53:45 »
Bo za każdym razem z tych 10-ciu razy miałeś dostęp do internetu.
Gdy miałbyś klasę połączenia z siecią GSM uniemożliwiającą jednoczesną rozmowę telefoniczną i dostęp do internetu to zapomnij o wytyczeniu nowej trasy.
Raz, że może zajść konieczność pobrania nowego fragmentu mapy a dwa ponoć NE wytycza trasy na serwerze a nie w aplikacji.

1. Nie, transmisja była przerywana na czas rozmowy po czym wznawiała się automatycznie a Yanosik dokonywał ponownego przeliczania trasy. Pisze tylko o przypadkach pozamiejskich gdzie nie było zasięgu 3G. W zasięgu 3G to w ogóle problem nie występuje.
2. Nie wiem co robi NE ale wydaje mi się że od pewnego czasu Yanosik bardzo krótkie zjechania z trasy 'załatwia' we własnym zakresie w ramach pobranego już obszaru mapy na zasadzie szybkiego powrotu do trasy pierwotnej. Ale to może być tylko moje wrażenie i być może to dzieje się na serwerze ale dzieje się to błyskawicznie i dlatego trudno ocenić.

Tak czy inaczej korzystając z Yanosika i bazując na Plusie nie mam problemów które sygnalizujesz. Komfort korzystania jest nie gorszy niż z aAM, a do tego dochodzi jeszcze aktywne ostrzeganie więc suma sumarum wolę jeździć na Yanosiku.
Do tego dochodzi jeszcze szybkie wprowadzanie zmian w mapach, nieporównywalne z żadna aplikacja 'offlajnową'.

*

Offline ochkarol

  • ******
  • 4813
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy A8
Odp: AutoMapa Android 1.7.3 Beta
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 29, 2014, 00:27:52 »
Na Yanosiku to można sobie pojeździć, jak się trasę zna.

Głupawy ma algorytm wytyczania trasy (fajne cuda po Lublinie wymyśla) i kategoryzację skopaną.
Często lektor (którego też ledwo słychać) mówi co innego a na mapie manewr w inną stronę.

Ale my tu nie o tym. ;)
Pozdrawiam
Karol
. : Kobietę łatwiej rozebrać wbrew jej woli, niż ubrać po jej myśli. : .

*

Offline emisiu

  • Ekspert AutoMapa
  • *****
  • 2362
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: AutoMapa Android 1.7.3 Beta
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 29, 2014, 13:48:08 »
Często lektor (którego też ledwo słychać) mówi co innego a na mapie manewr w inną stronę.

Nigdy jeszcze nie spotkałem się z takim przypadkiem.

*

Offline DarekWa

  • **
  • 149
  • Sprzęt: iPhone 6S, Galaxy S8
Odp: AutoMapa Android 1.7.3 Beta
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 03, 2014, 15:52:54 »
ile zazwyczaj trwają te testy?
Czy można wyłączyć tworzenie tego dodatkowego folderu przy używaniu wersji beta modyfikując jakoś np pliki konfiguracyjne?

*

Offline izaw

  • *****
  • 1165
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: AutoMapa Android 1.7.3 Beta
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 03, 2014, 21:38:28 »
emisiu

Chcesz - masz.
Start: Łódź, Wólczańska 263a
Cel: Łódź, Bednarska 42

*

Offline ochkarol

  • ******
  • 4813
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy A8
Odp: AutoMapa Android 1.7.3 Beta
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 03, 2014, 22:38:53 »
ile zazwyczaj trwają te testy?
Różnie.
Czy można wyłączyć tworzenie tego dodatkowego folderu przy używaniu wersji beta modyfikując jakoś np pliki konfiguracyjne?
Nie.
Pozdrawiam
Karol
. : Kobietę łatwiej rozebrać wbrew jej woli, niż ubrać po jej myśli. : .

*

Offline wsz

  • ***
  • 294
  • Sprzęt: Eten X800-->Sony Xperia SP-->Xperia XZ1 Compact
Odp: AutoMapa Android 1.7.3 Beta
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 04, 2014, 15:38:02 »
Wracam (na chwilę) do równoległości rozmów i transmisji danych w GSM GPRS, bo temat już był. Dla zainteresowanych mój post z 2010 roku:
http://pdaclub.pl/forum/automapa-wince-wm-wp6-x/am-6-2-i-niemozliwosc-wykonania-polaczenia/msg1267989/#msg1267989

Wygląda n to, że i dziś nie opłaca się robić telefonów terminali typu A dla 2G (co to jest, to w linku powyżej). Tym bardziej, że 3G rozwiązuje problem - na tyle, że w Finlandii są miejsca gdzie nie ma już dostępnego 2G, a tylko 3G - u nas jeszcze jest odwrotnie. I to nawet przy głównych trasach. Jeśli dodać do tego nawigację zagranicą, to dla mnie mapy on-line odpadają.