Nie wypada cytować samego siebie, więc przynajmniej będe robił odnośniki do tego co pisałem wcześniej dołączając do nich zrzuty ekranu.
Zaplanowałem w Łomży trasę: Początek – Łomża, Szosa Zambrowska,
Punkt - Piątnica Poduchowna, ul. Forteczna, Punkt – Łomża, Al. Legionów, Punkt – Łomża, ul. Senatorska, Koniec – Łomża, ul Broniewskiego.
Po zoptymalizowaniu wygladała ona tak:
a na ekranie mapy tak:
Potem, jako znający miasto i ruch po nim (a przynajmniej tak mi się wydaje) zacząłem się zastanawiać, czy nie lepsza byłaby trasa prowadząca widoczną na tym zrzucie:
zaznaczoną na czerwono drogą w prawo, przez Narew, za mostem w lewo i na skrzyżowaniu w prawo. Może ciut dłuższa, ale na pewno szybsza, bo unikająca przejazdu przez centrum miasta.
A jak się na spokojnie nad tym teraz zastanowiłem to doszedłem do wniosku, że nawet nie jadąc przez ten drugi most, trasa optymalna powinna dla tego zbioru punktów wyglądać jednak inaczej czyli tak:
czyli na mapie tak:
chyba, że jest coś czego nie wiem, czyli np. badanie ruchu na terenie Łomży, które pozwala na wytyczenie trasy. W moim przekonaniu utwierdziły mnie wyliczenia. Trasa zoptymalizowana przez program ma 11,4 km i jej pokonanie zajmie 10,03 min podczas gdy moja trasa to 10,7 km i czas 9,25 min. Niby niewiele, ale na tak krótkim dystansie?? Swoją drogą znów tu wychodzi jakieś dziwne wyliczenie, które zakłada poruszanie się po mieście z przeciętną ++60km/h. Ja rozumiem, że w życiu tak jest, ale nie jest to do końca zgodne z przepisami
a o ile się nie mylę to w AutoPilocie nie ma możliwości zakładania przez użytkownika prędkości na różnych rodzajach dróg??
Jest więc nad czym myśleć?? Czy tylko mi się tak wydaje??
A jak już się tymi obrazkami pobawiłem to po raz kolejny zabrakło mi (chyba, że jej nie odkryłem) opcji usuń całą trasę za jednym zamachem. Bo w AutoPilocie to na etapie planowania trzeba usuwać niestety punkt po punkcie. W wypadku mojej trasy było to do zniesienia, ale jak ktoś naprawdę planuje długa i skomplikowaną trasę to można kasując ją się zezłościć.
Gdy już usunąłem "punkty trasy" to okazało się, że w "planie podróży" i na ekranie mapy one nadal istnieją zamiast automatycznie zniknąć!! Więc pewnie trzeba wytyczyć nową trasę, żeby stara znikła. A jak chcę tylko pooglądać ekran z mapą?? Coś mi tu nie pasuje.
I przy tej okazji narodziło mi się jeszcze jedno pytanie - czy jest możliwość zapamiętania gdzieś wytyczonej trasy i późniejszego jej odtworzenia?? Bo własnie może mi po jej skomplikowanym zaplanowaniu coś wypaść i muszę ją odłożyć na później, a nie będzie mi się chciało ponownie ją wytyczać. Opcja ta mogłaby się też przydać w wypadku pewnych tras, które musimy robic co jakiś czas z niewielką ich modyfikacja, a w międzyczasie jeździmy po innych trasach. To chyba byłby już "KomiwojażerPlus" ??