Do tej pory było wiele uwag dotyczących błędów lub braków w programie AutoMapa. Chciałbym poruszyć temat dokładności map. Chodzi mi głównie o GŁÓWNE DROGI.
Jako laik – pierwszy w życiu GPS, AutoMapa od 1,5 tygodnia i przejechałem z nią ok. 1000km mam kilka uwag. Czy Wy też macie podobne problemy? Zaznaczam – chodzi mi WYŁĄCZNIE O GŁÓWNE DROGI oraz miejscowości.
Dla porządku parametry mojego sprzętu: GPS HAICOM HI-203E, AutoMapa Polska 50K i Poznań 5K. Antena na dachu, widzi 7-8 satelitów, sygnał taki że pasek sygnału dochodzi do pola z szybkością (AutoMapa II), raptem kilka razy zauważyłem przejście w tryb 2D.
1/ Na trasie Piła - Poznań (droga krajowa nr 11) kilkakrotnie wg. programu jestem poza wyznaczoną trasą, z tego 2-krotnie program wyznacza nową trasę. (przejechałem tę trasę 6-krotnie i zawsze błędy są w tym samym miejscu).
2/ Na trasie Poznań - Września (trasa szybkiego nr 2 [E30] 2-pasmowa) wg. programu ok. 5% trasy jestem poza wyznaczoną trasą, cały czas na południe od drogi. Trasę przejeżdżałem wczoraj 4-krotnie, i niezależnie od kierunku jazdy problem występuje (a kierunek ma dość duży wpływ, ponieważ między skrajnymi pasami obu kierunków jezdni jest jakieś 20-25 metrów). Najgorzej jest w sytuacji, gdy równolegle z droga, którą jadę jest jakąś inna droga lub ulica, wtedy program pokazuje, że jadę tą ulica i oczywiście wyznacza nową trasę.
3/ Częsta zmiana „orientacji mapy”, lub pokazywanie przez sekundę lub dwie, że jadę w innym kierunku niż biegnie droga w sytuacji jazdy po długim prostym odcinku.
Ogólnie mam wrażenie, że wiele dróg lokalnych + miasta są dość dokładnie, natomiast problemy występują częściej na drogach głównych. W mojej okolicy objechałem prawie wszystkie lokalne drogi i błędów związanych z pozycja praktycznie nie było.
Czy wy też macie podobne problemy? Czy szybkość jazdy może mieć wpływ na zachowanie programu? Wiadomo że na dobrej drodze jadę znacznie szybciej niż na lokalnej lub w mieście i może GSP "sie nie wyrabia". Czy problemy mogą wynikać z błędnego działania mojego GPS.