PDAclub.pl - Forum użytkowników technologii mobilnych
Nawigacja GPS => AutoMapa => AutoMapa WinCE, WM, WP6.x => Wątek zaczęty przez: Dolek w Lipiec 14, 2013, 10:35:25
-
Czy dane wysokości nad poziomem morza podawane w AM są zaszyte w mapach czy są to dane podawane z satelity ??
Bo właśnie miałem okazję pojeździć trochę z kolegą, tylko że on na nieco starszej wersji AM i różnice w m.n.p.m wynosiły nawet 50 metrów. Było to kilka/kilkanaście % różnicy.
-
W mapach z wysokością masz jedynie POI 'szczyt'. Wysokość jest odczytywana tylko z GPS,
czego najlepszym dowodem jest brak wysokości po uruchomieniu dema.
-
I niestety wysokość w GPS jest obarczona sporymi błędami i różnicami, w zależności od konkretnego odbiornika. A nawet ciekawostka, na tablecie z andkiem jeden program do podgladu Gps pokazje inną wysokość, a drugi inną o ponad 20m. pozdr
-
Dokładność wysokości zależy też od ilości używanych w danym momencie satelitów. Ja z reguły dostawałem dokładność ok. 2 m w stosunku do mapy po odczekaniu czasem nawet paru minut. Złapanie fixa w AM nie oznacza, że już wie gdzie jest, a nie maksymalną możliwą lokalizację w danym punkcie.
-
GPS podaje odległość od elipsoidy WGS-84 więc nie porównujcie wysokości modelowej do rzeczywistej, bo w różnych miejscach odstęp geoidy od elipsoidy ma inną wartość.
-
Czy dane wysokości nad poziomem morza podawane w AM są zaszyte w mapach czy są to dane podawane z satelity ??
Bo właśnie miałem okazję pojeździć trochę z kolegą, tylko że on na nieco starszej wersji AM i różnice w m.n.p.m wynosiły nawet 50 metrów. Było to kilka/kilkanaście & różnicy.
AM nie ma wysokości w mapach.
Ale np. Mapamap ma. Ale nie wiem czy korzysta.
-
Tak czy inaczej, trochę jeździłem ostatnio z drugim kolegą po górach i porównywaliśmy wysokości. Byliśmy kilkadziesiąt metrów od siebie, ale inne nawigacje i on miał AM6.12 a ja 6.13.
Bez względu czy na wysokości 1000-1200 metrów czy sporo niżej różnice wynosiły ok. 40-50 metrów.
Niedokładność któregoś z urządzeń ??
-
Tak czy inaczej, trochę jeździłem ostatnio z drugim kolegą po górach i porównywaliśmy wysokości. Byliśmy kilkadziesiąt metrów od siebie, ale inne nawigacje i on miał AM6.12 a ja 6.13.
Bez względu czy na wysokości 1000-1200 metrów czy sporo niżej różnice wynosiły ok. 40-50 metrów.
Niedokładność któregoś z urządzeń ??
Albo obu. Załaduj jakieś topo i sprawdź.
Jeździłem kiedyś z 2 AM. Różnica między urządzeniami to 20-30m.