trasa szybka - wtf?

  • 6 Odpowiedzi
  • 5033 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline lola

  • *****
  • 1240
  • Sprzęt: S7, Axim x51v
trasa szybka - wtf?
« dnia: Luty 03, 2013, 23:10:13 »
Ostatnio, jeśli jeżdżę z AM, to na trasie szybkiej. Wczoraj pokonywałem trasę Wrocław-Łódź, prowadzony przez wAM-6.11 z mapą 1212 i wyłączonym LD. W pewnym momencie planowany czas dojazdu to było 13.52 i AM kazała skręcać w jakąś boczną dróżkę. Ponieważ jeżdżę tamtędy dość regularnie, wiedziałem, że akurat tam nigdzie się nie skręca, a i sama droga zniechęcała do wjazdu w nią. Po tym jak zignorowałem manewr, AM przeliczyła od nowa trasę i ustawiła czas dojazdu na 13.45. W głowie, jak w tytule wątku, zapaliło mi się: WTF, przecież miało być szybko od samego początku. Jakieś pomysły co do przyczyn takiego zachowania AM?


Pozdrawiam,
Ł.O.

*

Offline izaw

  • *****
  • 1165
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: trasa szybka - wtf?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 03, 2013, 23:24:03 »
Jestem laikiem w LD, ale może miała na trasie faktyczny lub urojony korek i jak pojechałeś prosto pobrała dane i zweryfikowała trasę.

*

Offline lola

  • *****
  • 1240
  • Sprzęt: S7, Axim x51v
Odp: trasa szybka - wtf?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 03, 2013, 23:47:52 »
Jestem laikiem w LD, ale może miała na trasie faktyczny lub urojony korek i jak pojechałeś prosto pobrała dane i zweryfikowała trasę.
Tak jak napisalem, jechalem bez LD.


Pozdrawiam,
Ł.O.

*

Offline izaw

  • *****
  • 1165
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: trasa szybka - wtf?
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 04, 2013, 02:29:12 »
Fakt, źle doczytałem.

To może kwiatek z SR. Zmieniła się godzina i przy przeliczeniu trasy uwzględnił inne dane. Nie zmienia to jednak faktu, że taka wycieczka w bok nie powinna tam być.

*

Offline nocnyMarek

  • *****
  • 9913
  • Sprzęt: Palmax, viliv X70
Odp: trasa szybka - wtf?
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 04, 2013, 09:59:35 »
Jakieś pomysły co do przyczyn takiego zachowania AM?
Powód zawsze jest ten sam, wyliczona trasa nie jest najszybsza bezwzględnie, tylko na miarę jakości algorytmu.
Algorytm nie przelicza po kolei wszystkich istniejących możliwości poprowadzenia trasy, tylko stosuje reguły
(wzory) które powinny w znacznie krótszym czasie dać ten sam wynik co przeliczenie wszystkich możliwości.
Jeśli taki wynik będzie uzyskiwany w 99% tras będzie to znaczyć, że algorytm jest znakomity.
Im słabszy algorytm tym częściej wyniki (trasy) będą gorsze.

AM3/4/5/6, DPN/D6, AP, N2/9, OM-free

*

Offline lola

  • *****
  • 1240
  • Sprzęt: S7, Axim x51v
Odp: trasa szybka - wtf?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 04, 2013, 19:36:16 »
Powód zawsze jest ten sam, wyliczona trasa nie jest najszybsza bezwzględnie, tylko na miarę jakości algorytmu.
OK, przyjmuję wyjaśnienie, że ten typ tak ma. Na plus dla wAM muszę zaliczyć, że jeśli chodzi o czas dojazdu i tak była dokładniejsza niż Sygic.


Pozdrawiam,
Ł.O.

Odp: trasa szybka - wtf?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 21, 2014, 21:35:24 »
Może to ważne, a może nie.

Jeśli ustawi się AM na trasę szybką, to nie znaczy, że jedziemy drogami, po których można szybko jechać. Jest to taka trasa, którą najszybciej dojedziemy do celu - nawet polnymi drogami, jeśli to w opcjach jest dozwolone, a wtedy to różnie bywa  :D