[wydzielony] o płatnych i bezpłatnych autostradach w Słowenii

  • 38 Odpowiedzi
  • 17346 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline ltleszcz

  • *
  • 52
  • Sprzęt: NavRoad Enovo S6 , Asus 639
A ja mam problem z tą i wcześniejsza wersją.
Otóż robiłem ostatnio trasę Bydgoszcz-Podgora (Chorwacja) opcja optymalna droga a kilometrów do zrobienia 1498.
Automapa zawiesiła się gdzieś w Austrii i tylko reset urządzenia pomógł .
A w drodze powrotnej po wyznaczeniu jazdy do miejscowości Ptuj w Słoweni (aby ominać haracz za autostradę) i wyznaczeniu trasy optymalnej z tej miejscowości do Bydgoszczy ( a to był mój chyba błąd) automapa chyba oszalała i zaczęła mnie prowadzić urokliwymi trasami najpierw w Słowenii gdzie przekraczałem granice z Austria w jakiejś dziwnej miejscowości i tu  też  zaczęła prowadzić zamiast w Austrii na autostradę to bocznymi drogami obok tak że wyjechałem gdzieś około 130 km od Wiednia na autostrade dzieki drugiej nawigacji w której wyznaczyłem opcja Szybka . A zarówno w optymalnej jak i szybkiej były zaznaczone autostrady OK .No i tez się automapa zwiesiła ..........
Oczywiście mam wersje Automapy wykupioną czyli oryginał  :mrgreen: :ok:
« Ostatnia zmiana: Lipiec 14, 2013, 10:54:18 wysłana przez ltleszcz »

*

Offline wsz

  • ***
  • 294
  • Sprzęt: Eten X800-->Sony Xperia SP-->Xperia XZ1 Compact
Odp: [wydzielony] o płatnych i bezpłatnych autostradach w Słowenii
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 14, 2013, 18:09:10 »
Odpowiedzi do 4 postów powyżej.
To była moja pożegnalna instalacja AM na Windows Mobile, bo za 2 dni kończy mi się licencja. Następna już aAM. Co do aktualizacji, to też miałem takie zdanie, ale z racji końca licencji wziąłem laptopa na kwaterę i tam zrobiłem tą ostatnią instalację (którą na szczęście mogłem powtórzyć). Potem sprawdziłem aktualizacje przez AM i wybuchło. Wydaje mi się także, że instalator pod MS Windows kopiuje pliki dwukrotnie (przynajmniej tak raportował) podczas instalacji - przedtem chyba tak nie było. Do aktualizacji z urządzenia zachęciło mnie to, że jest to jedyny sposób dla aAM (tyle, że tam widać nazwę tego co można sobie zainstalować/zaktualizować) i u mnie to zadziałało dla 3GB map Europy.

Co do jazdy zagranicą w Austrii, Chorwacji, ... używałem opcji "szybka". Inne np. "optymalna" woziły mnie po polnych drogach np. w Austrii, bo są asfaltowe! Generalnie doświadczenie mam takie, że jeśli godzimy się na drogi płatne, to prowadzi OK. Dla omijania w Słowenii sam wyznaczałem ze 3 punkty "przez". Tam jest strasznie gęsta sieć lokalnych dróg wciągnięta do mapy.


*

Offline rgr

  • *****
  • 1044
Odp: [wydzielony] o płatnych i bezpłatnych autostradach w Słowenii
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 14, 2013, 21:18:04 »
Zapewne wystarczyłby via zjazdowy przed Słowenią i via powrotny po Słowenii, a między nimi wyłączenie tras płatnych.
Ale taka kombinacja pewnie zakończyłaby się reinstalką.
To nie tablica ogłoszeń !

*

Offline Dolek

  • *****
  • 2023
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Waze znakomicie się sprawuje
Odp: [wydzielony] o płatnych i bezpłatnych autostradach w Słowenii
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 15, 2013, 08:53:57 »
Zapewne wystarczyłby via zjazdowy przed Słowenią i via powrotny po Słowenii, a między nimi wyłączenie tras płatnych.


A można ominąć płatne pomiędzy dwoma punktami via gdy na pozostałym odcinku są płatne ??

*

Offline emisiu

  • Ekspert AutoMapa
  • *****
  • 2362
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [wydzielony] o płatnych i bezpłatnych autostradach w Słowenii
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 15, 2013, 11:40:48 »
Problem z sensownym ominięciem płatnej autostrady w Słowenii załatwia mała mapka i opis wydrukowany z odpowiedniego forum (np. Chorwacja Online). Żadna nawigacja nie robiła tego nigdy na tyle dobrze żeby można było na niej polegać.  :wink:

*

Offline nocnyMarek

  • *****
  • 9913
  • Sprzęt: Palmax, viliv X70
Odp: [wydzielony] o płatnych i bezpłatnych autostradach w Słowenii
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 15, 2013, 12:57:40 »
IMO (przynajniej na trasie o której mowa w tym wątku) wystarczy przed granicą Słowenii
wyłączyć zgodę na płatne autostrady, a po przejechaniu Słowenii ponownie ją włączyć.
Ponadto w przypadku tak długiej trasy, zwłaszcza na słabszym sprzęcie, nie zaszkodziłoby
podzielić trasy na 2 części,  np. do parkingu przy autostradzie koło Vogau
i dopiero z tego miejsca wyznaczyć trasę do celu.

Cytat: Dolek
A można ominąć płatne pomiędzy dwoma punktami via gdy na pozostałym odcinku są płatne ??
Nie nie można, można tylko zmusić punktami Via żeby AM ominęła autostrady,
w przypadku tej trasy potrzebne byłyby minimum 3 dobrze dobrane punkty.
AM3/4/5/6, DPN/D6, AP, N2/9, OM-free

*

Offline emisiu

  • Ekspert AutoMapa
  • *****
  • 2362
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [wydzielony] o płatnych i bezpłatnych autostradach w Słowenii
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 15, 2013, 13:48:33 »
IMO (przynajniej na trasie o której mowa w tym wątku) wystarczy przed granicą Słowenii
wyłączyć zgodę na płatne autostrady, a po przejechaniu Słowenii ponownie ją włączyć.

Niestety nie, objazd w Słowenii jest na tyle specyficzny że nie bardzo się to udaje, a już w samej Austrii trzeba wykonać odpowiedni manewr żeby trafić na odpowiednią drogę po stronie słoweńskiej.
Owszem taki sposób jak piszesz zadziała, ale trafiamy na drogi którymi delikatnie mówiąc nie powinien jechać lekko pod-męczony kierowca jadący z Polski i w tym tkwi problem.

*

Offline Wojteksw49

  • **
  • 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Modecom FreeWAY MX2, GMS 6501 AMEU
Odp: [wydzielony] o płatnych i bezpłatnych autostradach w Słowenii
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 15, 2013, 17:30:48 »
Ja robię następująco: mam wygenerowany objazd  z Map Targeo zapisany do AM. Na ostatnim zjeździe w Austrii, z tego co pamiętam Nr 226 przed samym zjazdem do drogi 69 jest mały parking, tam zatrzymuję się i w AM otwieram sobie ten plik, blokuję płatne, następnie po minięciu miejscowości Ptuj  jadąc w kierunku Podlehnika odblokowuję drogi płatne i dojeżdżam do granicy Słoweńskiej. W drodze do Polski gdzieś w okolicy rzeki Mura na dawnej granicy Austrii i Słowenii odblokowuję drogi płatne. Zresztą tą trasę znam praktycznie i AM tylko włączona z przyzwyczajenia.

*

Offline rgr

  • *****
  • 1044
Odp: [wydzielony] o płatnych i bezpłatnych autostradach w Słowenii
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 15, 2013, 21:39:13 »
Zawsze można jeszcze wygenerować plik blokad dla wjazdów na słoweńską autostradę.
To nie tablica ogłoszeń !

*

Offline Dolek

  • *****
  • 2023
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Waze znakomicie się sprawuje
Odp: [wydzielony] o płatnych i bezpłatnych autostradach w Słowenii
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 15, 2013, 23:58:05 »
Problem z sensownym ominięciem płatnej autostrady w Słowenii załatwia mała mapka i opis wydrukowany z odpowiedniego forum (np. Chorwacja Online).

Piszesz o cro.pl ?? Bo tam był zamieszczony plik z zapisaną trasą omijającą odcinki płatne. Gdzieś go mam nawet zapisany. Mnie to całe szczęście omija bo jeżdżę przez Słowację i Węgry.

*

Offline Wojteksw49

  • **
  • 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Modecom FreeWAY MX2, GMS 6501 AMEU
Odp: [wydzielony] o płatnych i bezpłatnych autostradach w Słowenii
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 16, 2013, 10:43:11 »
Na forum cro.pl są umieszczone filmy z objazdu przez Ptuj, a więc praktycznie można naocznie zobaczyć jak wygląda droga i newralgiczne punkty.

*

Offline rgr

  • *****
  • 1044
Odp: [wydzielony] o płatnych i bezpłatnych autostradach w Słowenii
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 17, 2013, 20:43:23 »
Lepiej objechać przez Spielefield czy przez Mureck? AM proponuje przez Spielefield.
To nie tablica ogłoszeń !

*

Offline Wojteksw49

  • **
  • 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Modecom FreeWAY MX2, GMS 6501 AMEU
Odp: [wydzielony] o płatnych i bezpłatnych autostradach w Słowenii
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 17, 2013, 21:38:09 »
Przez Spielefield nigdy nie jechałem i przyznam się, nie znam tej drogi. Zawsze jeżdżę przez Mureck, mimo poglądów niektórych że droga niezbyt dobra. Według mnie ta droga nie odbiega od naszych przeciętnych dróg, ale pozwala odetchnąć chwilę od monotonii po jeździe autostradami. Wielokrotnie widzę, że korzystają z tego objazdu nawet Niemcy z przyczepami kempingowymi.

*

Offline rgr

  • *****
  • 1044
Odp: [wydzielony] o płatnych i bezpłatnych autostradach w Słowenii
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 18, 2013, 23:47:51 »
Dzięki za info, AM proponuje przez centrum Maribora, co pewnie jest pomyłką.

PS. Czy ktoś używa MapReportera? Mam prośbę o zgłoszenie odcinka od zjazdu na Ptuj do DK9 jako bezpłatnego. Widzę, że Navteq od kilku lat oznacza te 200m autostrady jako płatną.
To nie tablica ogłoszeń !

*

Offline Wojteksw49

  • **
  • 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Modecom FreeWAY MX2, GMS 6501 AMEU
Odp: [wydzielony] o płatnych i bezpłatnych autostradach w Słowenii
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 19, 2013, 08:27:39 »
AM proponuje objazd autostrady przez Maribor, ale ta opcja jest niebezpieczna, bo łatwo trafić na płatne odcinki i zapłacić mandat. W tym roku zrobili jeszcze kawałek autostrady od zjazdu w Ptuju  w kierunku DK9 i wiele osób nie wiedziało gdzie faktycznie kończy się płatny odcinek. Były sprzeczne informacje, płatny czy nie. Na cro.pl piszą, że ten odcinek jest nadal bezpłatny. Dla pewności można pojechać równolegle te kilka kilometrów w kierunku Podlehnika i dopiero wskoczyć na DK9.

*

Offline rgr

  • *****
  • 1044
Odp: [wydzielony] o płatnych i bezpłatnych autostradach w Słowenii
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 19, 2013, 10:16:14 »
I potwierdzam, że łatwo trafić.

Rondo przed Mariborem (początek drogi ekspresowej H2) w mapach Navteqa jest błędnie oznaczone jako bezpłatne. Tymczasem jest ono częścią drogi ekspresowej H2 i winieta jest potrzebna.

AM po wyłączeniu tras płatnych prowadzi błędnie przez to rondo.
To nie tablica ogłoszeń !

*

Offline nocnyMarek

  • *****
  • 9913
  • Sprzęt: Palmax, viliv X70
Odp: [wydzielony] o płatnych i bezpłatnych autostradach w Słowenii
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 19, 2013, 11:26:37 »
Twierdzisz, że żeby zjechać z drogi 437 na drogę nr 3 trzeba mieć winietę do przejechania ronda Pesnica?
AM3/4/5/6, DPN/D6, AP, N2/9, OM-free

*

Offline rgr

  • *****
  • 1044
Odp: [wydzielony] o płatnych i bezpłatnych autostradach w Słowenii
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 19, 2013, 16:40:36 »
Tak.
I rondo to jest ulubionym miejscem polowania policjantów na 150 euro.

Przy okazji prostuję, że rondo należy do ekspresówki H2. Nie należy, ale winietę trzeba mieć (też do zgłoszenia do Navteqa, ponieważ rondo to jest oznaczone jako bezpłatne).
« Ostatnia zmiana: Lipiec 19, 2013, 16:43:00 wysłana przez rgr »
To nie tablica ogłoszeń !

*

Offline nocnyMarek

  • *****
  • 9913
  • Sprzęt: Palmax, viliv X70
Odp: [wydzielony] o płatnych i bezpłatnych autostradach w Słowenii
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 19, 2013, 18:02:41 »
rondo to jest ulubionym miejscem polowania policjantów na 150 euro.
Przy okazji prostuję, że rondo należy do ekspresówki H2. Nie należy, ale winietę trzeba mieć (też do zgłoszenia do Navteqa, ponieważ rondo to jest oznaczone jako bezpłatne).

Znalazłem stary (bardzo stary - z 2008r.) wątek dotyczący tego ronda, wynika z niego że w 2008r. słoweński zarzadca rościł sobie prawo do wymagania winiety na przejazd tym rondem. Przydługi wątek można streścić odpowiedzią z ambasady Słowenii zawartą w jednym z postów:
Cytuj
Z wyjaśnień jakie otrzymaliśmy ze strony agencji DARS, która odpowiedzialna jest za płatne odcinki dróg w Słowenii, w chwili obecnej na rondzie Pesnica koło Mariboru wymagane jest posiadanie winiety. Z uwagi na spór trwający pomiędzy agencją DARS a słoweńskim inspektoratem drogowym, w przyszłości może nastąpić zmiana w zakresie obowiązku posiadani winiety na tym odcinku drogi.
Niestety wątek urywa się w 2009r bez informacji jak ów spór prawny się zakończył.
Masz jakieś wiarygodne i aktualne wieści na ten temat?

A z drugiej strony jeśli DARS wymaga opłat w tak wątpliwym prawnie miejscu,
(opłata jest za drogi ekspresowe i autostrady, a te nie moga mieć rond)to czemu miałby
nie wymagać winiet za te 300m autostrady pod Ptujem, które autostradą są ewidentnie?


Ktoś może potwierdzić, że od wersji 6.14 Smarty są pobierane bez użycia AM'Center?
A są już nowsze dane SR niż te zawarte w instalce AM6.14 (datowane 29 czerwca)?
Póki ich nie ma nie da się tego stwierdzić.
AM3/4/5/6, DPN/D6, AP, N2/9, OM-free

*

Offline rgr

  • *****
  • 1044
Odp: [wydzielony] o płatnych i bezpłatnych autostradach w Słowenii
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 19, 2013, 22:14:28 »
Nic nie znalazłem nowszego, oprócz opensourcowych map, na których jest to rondo płatne. A Street View co pokazuje?
Co do Ptuja to nie wiem dlaczego jest bezpłatne, ale jest.

Połączone: Lipiec 20, 2013, 00:36:01
Ps. http://forum.gazeta.pl/forum/w,201,97110138,,zjazd_na_rondzie.html?v=2
« Ostatnia zmiana: Lipiec 20, 2013, 00:36:01 wysłana przez rgr »
To nie tablica ogłoszeń !

*

Offline Wojteksw49

  • **
  • 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Modecom FreeWAY MX2, GMS 6501 AMEU
Odp: [wydzielony] o płatnych i bezpłatnych autostradach w Słowenii
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 20, 2013, 11:30:27 »
Jeżeli chodzi o wyjazd z miejscowości Ptuj , to też mam wątpliwości bo na mapie oznaczona jest autostrada od miasta do ślimaka zjazdu. W tamtym roku ten odcinek nie był oznaczony jako autostrada, czyżby Słoweńcy szykują nową pułapkę. Dlatego wybieram opcję całkowicie bezpieczną jak zaznaczyłem na mapce.



« Ostatnia zmiana: Lipiec 20, 2013, 13:10:36 wysłana przez Wojteksw49 »

*

Offline rgr

  • *****
  • 1044
Odp: [wydzielony] o płatnych i bezpłatnych autostradach w Słowenii
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 20, 2013, 22:24:55 »
Co to za mapa? Wygląda na lewą.
Na wjeździe na autostradę pod Ptujem masz znaki - winieta obowiązuje w prawo na Maribor, w lewo nie.
Gdyby obowiązywała miśki na 200% by tam stały, jak na rondzie mariborskim.
To nie tablica ogłoszeń !

*

Offline Wojteksw49

  • **
  • 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Modecom FreeWAY MX2, GMS 6501 AMEU
Odp: [wydzielony] o płatnych i bezpłatnych autostradach w Słowenii
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 21, 2013, 09:40:56 »
Zobacz na tej stronie http://www.promet.si/portal/map/portal.aspx  ten odcinek jest zaznaczony jako A4 a powinien być Nr. 2

*

Offline rgr

  • *****
  • 1044
Odp: [wydzielony] o płatnych i bezpłatnych autostradach w Słowenii
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 21, 2013, 21:19:31 »
No powinien.
Jeżeli to byłaby autostrada, to byłaby to jedyna autostrada na świecie z normalną krzyżówką :).

ps. wątek do wydzielenia.
To nie tablica ogłoszeń !

*

Offline szymon189

  • **
  • 128
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Sony Xperia M4 Aqua
Odp: [wydzielony] o płatnych i bezpłatnych autostradach w Słowenii
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 21, 2013, 21:29:54 »
Twierdzisz, że żeby zjechać z drogi 437 na drogę nr 3 trzeba mieć winietę do przejechania ronda Pesnica?
Wątek http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=105413344#post105413344

*

Offline szymon189

  • **
  • 128
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Sony Xperia M4 Aqua
Odp: [wydzielony] o płatnych i bezpłatnych autostradach w Słowenii
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 25, 2013, 14:51:48 »
Dostałem nawet odpowiedź z DARSa.
Cytuj
For local and public roads you don't need a vignette.

 

Nonetheless, in the framework of the Pesnica roundabout, use of toll road in continuation and toll road prior to the Pesnica roundabout entry, respectively, is subject to surveillance by DARS d.d. toll supervisors. Therefore, DARS d.d. toll supervisors do not perform toll control at the Pesnica roundabout itself – from the point of view of providing traffic safety. Toll supervisors penalise perpetrators of the offence who come to the roundabout on the toll road and leave it on the non-toll road or who drive through the roundabout from the non-toll road to the toll road. Officialy you do need a vignette for rounddabout Pesnica, but our supervisors don't punish drivers who come from non-toll road 437 to the non-toll road 449.

 

So, in your case our supervisors won't stop you.  But we must inform you once again, that apart from toll roads supervisors, additional control is carried out also by the police, the Transport Inspectorate of the Republic of Slovenia and the Customs Administration of the Republic of Slovenia.

With best regards!

*

Offline Wojteksw49

  • **
  • 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Modecom FreeWAY MX2, GMS 6501 AMEU
Odp: [wydzielony] o płatnych i bezpłatnych autostradach w Słowenii
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 25, 2013, 16:43:01 »
Gdybyś jeszcze to przetłumaczył, to będzie dobrze.

*

Offline rgr

  • *****
  • 1044
Odp: [wydzielony] o płatnych i bezpłatnych autostradach w Słowenii
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 25, 2013, 17:33:36 »
Po polsku: DARS  nie ukaże Ciebie za jazdę po rondzie bez winiety, ale nie wie co zrobi policja i ITD w takiej sytuacji.
To nie tablica ogłoszeń !

*

Offline Wojteksw49

  • **
  • 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Modecom FreeWAY MX2, GMS 6501 AMEU
Odp: [wydzielony] o płatnych i bezpłatnych autostradach w Słowenii
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 25, 2013, 20:29:40 »
A to dobre, każda służba może po swojemu interpretować przepisy. Chociaż u nas jest podobnie, znalazło by się wiele przykładów.

*

Offline rgr

  • *****
  • 1044
Odp: [wydzielony] o płatnych i bezpłatnych autostradach w Słowenii
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 25, 2013, 23:03:57 »
Najważniejsze zdanie: "oficjalnie do przejazdu przez rondo Pesnica niezbędna jest winieta".
To nie tablica ogłoszeń !