PDAclub.pl - Forum użytkowników technologii mobilnych
Nawigacja GPS => AutoMapa => AutoMapa Android => Wątek zaczęty przez: kwojtow w Lipiec 16, 2019, 21:48:42
-
Koledzy czy Wy też zauważyliście różnicę w ilości podawanych kilometrów pomiędzy AM a Google Maps ? Oczywiście mowa o tej samej trasie. Google 408 km Automapa 413 km. Trasa identyczna co do centymetra.
-
Jednak faktycznie to forum umiera śmiercią naturalną.
-
Bo nikomu nie chciało się sprawdzać 4 km różnicy między mapami? AM liczy po osi a Google po krawężnikach więc na zakrętach wychodzi krócej :D
-
Brawo Ty. No comments.
-
A może jakiś przykład żebym mógł zobaczyć? Ciężko to zauważyć (jeśli jest) bo zawsze trasy różnią się zwłaszcza jak mają po 400 km.
Ps. Z tym liczeniem po krawędziach to może być blisko prawdy. Jak łuk uprościmy do np, pięciu odcinków to będzie bliżej prawdy niż gdy uprościmy do trzech a jednocześnie suma pięciu będzie trochę większa niż suma trzech a więc ,,, jeśli w tym leży problem to by wynikało że mapy AM są dokładniejsze niż googla a raczej składają się z większej ilości odcinków/km .
-
Np 08-110 Siedlce ul. Poniatowskiego 3 i koniec trasy to Sopot ul. Aleja Niepodległości 791.
-
I jesteś pewny że trasy są takie same??? Jeszce całej nie przejrzałem ale już w Węgrowie jest inaczej . AM jedzie obwodnicą (dalej) a google jedzie przez środek . Można dyskutować jak lepiej ale na pewno nie jest tak samo.
Dalej AM w Pułtusku na Ciechanów Google na Pszasnysz ....i tyle w temacie takie same trasy.
-
Tak trasy były sprawdzone i celowo ustawiłem taką samą trasę w Google Maps żeby była identyczna jak w AM. Z Pułtuska na np na Ciechanów i Mławę. Dalej S7. Ale to tylko przykład. Na innych trasach też jest różnica w KM i to dość "duża". Zastanawiam się z czego to wynika i komu wierzyć.
-
Ja ustawiłem Twoją trasę i wyszły mi różnice . Trasa od AM była o kilka KM dłuższa tak jak u Ciebie ale znalazłem też Różnice w przebiegu trasy. w oddaleniu wyglądała podobnie ale jak patrzyłem kilometr po kilometrze to były różnice i to jest wg. mnie powód . Ty twierdzisz że Twoje trasy są identyczne i różnią się tylko długością. Nie chce mi się w to wierzyć a jeszcze bardziej nie chce mi się tego sprawdzać bo to by było kupę roboty żeby wymusić u mnie dwie identyczne trasy więc przyjmijmy że masz rację. Wtedy zostaje to moje wcześniejsze wytłumaczenie o większej precyzji map AM bo przecież punkty start i cel są na obu mapach przesunięte najwyżej o parę metrów a nie KM
-
O boszzz. Rece opadają. Przecież to jest chwila roboty jak już. A tym bardziej na komputerze np. Szkoda ze Ci się nie chce wierzyć :-)
Ps. Słowo klucz "identyczne".
-
Jaka chwila??? trzeba przepatrzeć każdy z 400 km . Np. pierwsze co u mnie było inaczej w Twojej trasie to przejazd przez Węgrów. na oddaleniu nie widać a z bliska 0.5-1 km różnicy i tak trzeba każdy km sprawdzić 2x bo i na AM i na google. A jeszcze jak znajdę różnicę to trzeba postawić via i jeszcze raz sprawdzić A ja jestem leń i mi się nie chce dlatego napisałem że są dwie możliwości . Albo nie zauważyłeś jakiejś różnicy albo AM ma mapę z większej ilości odcinków więc dokładniejszą.
no dobra zmobilizowałeś mnie dziś sprawdzę całą
Ps. Jednak nie, wymiękłem po 25 minutach Nie wiem jak to zrobiłeś że po "chwili" miałeś dwie identyczne trasy . Wg mnie jest to bardzo trudne. po wstawieniu kolejnego via trasa była przeliczana i oprócz dopasowania jednego kawałka powstawały nowe różnice.
-
No RUKAT Ty teraz serio :) ?
Przecież ta trasa tak naprawdę przebiega tylko przez kilka miast. Większość odcinków to prosta trasa. Jedynie w zasadzie do Mławy występują jakieś tam różnice a później na obwodnicy Gdańska. Ale spoko nikogo przecież nie zmuszam. Mi to zajęło może max 10min.
Ps. Dzisiaj zauważyłem też ciekawe zjawisko w aAM. Jadąc autem ze stałą prędkością - np 100 km/h w aAM prędkość na pilocie potrafi skakać od wartości 89 do 95 km/h i tak non stop się waha.
-
Ale robisz zbliżenia?? Mi co kawałek Google jedzie przez miasto a AM je omija . dopóki nie przybliżę to jest ok. Np. obie idą przez Przasnysz , dopiero jak przybliżę obraz to widać że Google dokładnie przez centrum a AM skrajem miasta,. i tak co chwilę. Naprawdę co poprawiłem jedno to zaraz następna różnica lub całkiem się trasa zmieniała po poprawce. Jeszce raz : widok całej trasy to rzeczywiście jest prosty ale szczegóły inne.
-
Tak, oczywiście ze robię. Bez robienia przybliżeń byłbym gołosłowny w tym co piszę.
-
Żeby nie było wiele roboty najlepiej wyznaczyć punkty trasy na tej samej autostradzie, szansa na różne trasy będzie niewielka ...
-
Ok zrobiłem po autostradzie i rzeczywiście Świecko-Konotopa 3km na "korzyść" AM :E Więc albo AM ma dokładniejsze odwzorowanie łuków albo właśnie mniej dokładne poprowadzenie dróg (bardziej zygzakują) :mysli: To drugie by wyjaśniało skłonność AM do przeliczania trasy.
Ps Ciekawe że miałem taki problem z ustawieniem takiej samej trasy jak Google a kwojtow nie :shock:
-
Jeśli mam być precyzyjny to zdecydowanie szybciej i łatwiej jest ustawiać trasę w Google Maps względem tej z AM.
-
W sumie to można by nie gdybać tylko zapytać u źródła skąd ta różnica . Jak się będę nudził to zapytam AM
Ps. skłaniam się coraz bardziej do tego że mapa AM jest dokładna ale mało precyzyjna czyli z grubsza mówiąc zygzakuje . Raz ulica jest trochę na lewo raz na prawo . Widzę to na przykład tu: https://mapa.targeo.pl/Mapa_Polski,17,21.0899421,52.0780082?l=0525448dc9745082 . Długa na skrzyżowaniu ze Słowiczą ma uskok . W realu jest idealnie prosta . W kierunku zachodnim wije się jak wąż a cały czas jest prosta . Jeśli jest tak wszędzie to mamy wytłumaczenie różnic w długości trasy
-
Być może znalazłeś rozwiązanie tej zagadki RUKAT.
-
W sumie to można by nie gdybać tylko zapytać u źródła skąd ta różnica .
Zapewne stąd
https://pl.wikipedia.org/wiki/Generalizacja_mapy
-
O proszę. Ciekawe.
-
To co mówi Wiki to jest to co "gdybałem" o uproszczeniu łuku drogi do kilku odcinków :proud: ale Ja myślałem raczej o spytaniu Aqrat B)
-
Wy naprawdę myślicie, że ktokolwiek przejechał wszystkie odcinki dróg wraz z podziałem na skrzyżowania, adresy, punkty POI, itd.
Dane pobierane są z kilometrażu, a gdzie go brak wylicza się z mapy. Gdzie miałyby być zaszyte dane odnośnie odległości między każdymi dwoma adresami?
-
Dlaczego przejechał? Od tego są zdjęcia lotnicze/satelitarne . A w ogóle to taki sam zarzut można by dać mapom papierowym Ktoś to przejechał ? a mapa jest i kilometry ma podane
-
Ale, czy te różnice w kilometrażu w poszczególnych aplikacjach są takie ważne i warto nimi zaprzątać sobie głowę? :D
Ja od nawigacji oczekuję aby doprowadziła mnie do celu w jak najkrótszym czasie, omijając korki i prowadząc po drogach, które nie wymagają podróżowania... pojazdami pancernymi ;)
-
Ależ oczywiście! Ani AM Ani google to nie są aplikacje geodezyjne i robią to co do nich należy a ten 1% różnicy nic w tym działaniu istotnego dla zwykłego użytkownika nie zmienia Amen. Tyle że na tym forum to są raczej maniacy (Przynajmniej Ci co się zwykle odzywają) i szukanie dziury w całym to jest to co lubią najbardziej :D
-
To nie chodzi w zasadzie o różnice stricte między aplikacjami. Ja np chciałbym wiedzieć czasami (może i raz na rok) czy trasa którą jadę będzie miała np 470 km czy 510 km powiedzmy, już nie wnikając w szczegóły dlaczego.
-
Ale obserwujesz różnicę 10% ? 470 vs 510 to już muszą być różne trasy. Ja widziałem na poziomie1% co jest pomijalne jeśli chodzi o skutki
-
Wczoraj dojechałem do Karpacza. AM wyliczyła trasę 361 km i czas przejazdu 6h10m. Licznik w samochodzie pokazał 363km, a rzeczywisty czas przejazdu 5h40m (z przerwą na tankowanie). Dlatego wydaje mi się, że błąd pomiaru odległości jest pomijalny :)
-
Bo żeś się nie zatrzymał na półgodzinny odpoczynek 5h40' +30' = 6h10' :E
-
Rukat :ok: :grin: Ale faktycznie nie wziąłem pod uwagę tego, że używając LiveDrive trasa jest zmieniana w czasie jazdy i odległość może się zmieniać :)
Dzisiaj wracałem z Karpacza i przejechany dystans był o 8km krótszy od wyznaczonego, natomiast czas dojazdu różnił się o 5 minut z zakładanym przez AM.
Żeby sprawdzić rozbieżność dystansu pomiędzy licznikiem kilometrów a wyliczonym z AM, trzeba by było wyłączyć LD :)
Odbiegając od tematu dlaczego AM pokazuje alternatywne trasy, które są 5, 12, 15 minut czasowo dłuższe ???
-
Alternatywne są po to żebyś mógł wybrać a parametr "czas" nie zawsze jest najistotniejszy. Często też ludzie nie planują dokładnie trasy np. nie wstawią jakiegoś VIA bo wiedzą gdzie to jest a przecież Navi przeliczy jak zjadą i tu już widzą że alternatywna jest bliżej tego niewpisanego VIA i choć jest 10min dłuższa to jest lepsza.
-
Niby tak, ale te alternatywne odcinki zmieniają przebieg tylko na bardzo małym fragmencie całej trasy. Nie znając terenu ciężko stwierdzić, czy nowy wariant będzie lepszy, a tym bardziej zdecydować się na niego jeżeli wydłuży całą trasę.
Wolałbym, żeby tak jak w mapach Google, od razu wyświetlały się trzy warianty trasy z podanymi czasami i odległościami.
-
To jest inaczej niż w googlu . Tam są "trasy alternatywne" ,tu w AM są "Alternatywne trasy lokalne" . To jednak nie to samo, W googlu wybierasz 1z3 na początku a potem już nie masz podpowiedzi ze można inaczej, dokładnie odwrotnie niż w AM . Obydwa rozwiązanie mają "zady i walety" :E i tak naprawdę robią co innego.
-
A google pomimo wybranie tej jednej z trzech tras i tak ją zmieni w trakcie nawigowania kierując na drogi trzeciej kategorii i każe jechać po zadupiach bo sobie wyliczyło, że tak będzie o minutę szybciej.Opcja w AM jest zdecydowanie lepsza bo tylko sugeruje, że mogę coś sam zmienić a jeśli nie jestem pewny to jedziemy tak jak wybrałem w domu.
-
Aż dziwne że tak Ci się pokryło wskazanie licznika vs AM. A tym bardziej na tak długiej trasie. Takie różnice potrafiłem mieć kiedyś mając Opla na odcinku 30 km !
-
Nie uwarzcie że porównywanie wskazań GPS z licznikiem samochodowym to jest trochę bez sensu ? Dokładność liczników samochodowych nie powala na kolana.
-
Oczywiście że bez sensu. Zawsze będzie różnica minimum 3-4 km/h.
-
Liczniki w samochodzie z definicji zaniżają prędkość a więc można domniemywać, że odległość również.
-
W środę jadę w trasę i skonfrontuję wskazania AM z wyłączonym LD (żeby nie zmieniała trasy w czasie jazdy) ze wskazaniem licznika i odległością z zapisu śladu, z turystycznego odbiornika GPS :grin:
-
Ze względu na ograniczoną dokładność lokalizacji zapis śladu zawsze da nieco wyższy wynik od rzeczywistego.
Można to zauważyć zwłaszcza przy zmianach kierunku. A jak się trafi na jakiś tunel który skręca to różnice mogą być całkiem spore (powrót śladu z przewidywanej pozycji na rzeczywistą).
-
Porównałem jeszcze raz odległość wyliczoną z mapy, licznika samochodowego i zapisanego śladu trasy (odbiornik turystyczny garmin). Trasa wyliczona przez AM 389km, licznik pokazał 380km, ślad z Garmina 381.5km.