Gubienie sygnału - support zdziwiony

  • 52 Odpowiedzi
  • 24229 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline ochkarol

  • ******
  • 4813
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy A8
Gubienie sygnału - support zdziwiony
« dnia: Wrzesień 04, 2013, 21:40:59 »
Support bardzo zdziwiony, że androidowa AutoMapa gubi sygnał - przecież też wspiera się lokalizacją po BTS, tak jak inne programy.

Czyżbym tylko ja miał taki problem (co zmusiło mnie do kupienia zewnętrznego odbiornika)?

Edyta:
Dodam, że NE, Sygic i Nawigacja Googla nie gubią.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2013, 22:05:53 wysłana przez ochkarol »
Pozdrawiam
Karol
. : Kobietę łatwiej rozebrać wbrew jej woli, niż ubrać po jej myśli. : .

*

Offline maryszek

  • ***
  • 326
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: S. GALAXY S5 Neo+aAMPL
Odp: Gubienie sygnału - support zdziwiony
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 04, 2013, 21:58:34 »
Moja AM na LG P880 też gubi sygnał pod gołym niebem. Już o tym pisałem na forum.
Pozdrawiam
Leszek

*

Offline izaw

  • *****
  • 1165
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Gubienie sygnału - support zdziwiony
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 04, 2013, 22:03:28 »
Co prawda nie ma aAM, ale trochę jeździłem z kimś kto miał aAM na SGS+. Faktycznie gubiło sygnał GPS. Yanosik pod tym względem był stabilniejszy.

Ale nie mam dużego doświadczenia, zatem nie mogę generalizować.

*

Offline ochkarol

  • ******
  • 4813
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy A8
Odp: Gubienie sygnału - support zdziwiony
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 04, 2013, 22:04:29 »
Moja AM na LG P880 też gubi sygnał pod gołym niebem. Już o tym pisałem na forum.
Pisałeś do supportu?
Pozdrawiam
Karol
. : Kobietę łatwiej rozebrać wbrew jej woli, niż ubrać po jej myśli. : .

*

Offline maryszek

  • ***
  • 326
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: S. GALAXY S5 Neo+aAMPL
Odp: Gubienie sygnału - support zdziwiony
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 04, 2013, 22:19:10 »
Nie pisałem do supportu, gdyż rzadko używam aAM ze względu na funkcjonalność. Jednak, moim zdaniem, wAM jest dużo lepsza. aAM dostałem w "prezencie" z nowym LG i tak zostało. Nie będę odnawiał licencji jak aAM będzie w takiej "kondycji", chyba, że dorówna wAM.
Pozdrawiam
Leszek

*

Offline wsz

  • ***
  • 294
  • Sprzęt: Eten X800-->Sony Xperia SP-->Xperia XZ1 Compact
Odp: Gubienie sygnału - support zdziwiony
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 05, 2013, 11:27:23 »
Jak używałem wersji wAM, to sygnał potrafił się zgubić na parę sekund kilka razy na 100 km (układ SiRF Star III), pominąwszy tunele oczywiście. Dlatego kupując sprzęt z Androidem wybrałem model ze wsparciem GPS i Glonassa - użycie równolegle tego drugiego systemu ma być transparentne dla programisty, tzn. to Android dba o to, by używać obu systemów i zwracać wyniki programiście używającemu standardowego API dla GPS. Skutek jest taki, że telefon widzi u mnie 22-24 satelity obu systemów i po pewnym czasie używa ok. 15 z nich do lokalizacji położenia. Czasami zaobserwowałem wyłączanie użytkowania Glonassa po osiągnięciu dokładności ok. 3m i przejście na sam GPS przy zasilaniu z baterii (dla ładowarki nie sprawdzałem) - wtedy widzi wtedy maksymalnie 12 satelitów i używa chyba maksymalnie ośmiu.

Skutek jest taki, że po przejechaniu ok. 3 tys. km z aAM zauważyłem tylko jednokrotne zgubienie sygnału GPS sygnalizowane przez aAM (poza tunelami oczywiście).

Obawiam się, że jest to wina sprzętu i Aqurat może nie móc nic poprawić jeśli w sposób prawidłowy używają androidowego API dla GPSa.

Polecam apkę darmową "GPS test" do sprawdzania GPSa - potrafi pokazać użycie satelitów obu systemów.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 05, 2013, 11:34:55 wysłana przez wsz »

*

Offline ochkarol

  • ******
  • 4813
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy A8
Odp: Gubienie sygnału - support zdziwiony
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 05, 2013, 11:50:16 »
Problem polega na tym, że support twierdzi, że aAM nie korzysta bezpośrednio z danych odbiornika GPS lecz z lokalizacji podawanej przez system.

Skoro system jest w stanie wspierać się dodatkowo (np. w czasie krótkotrwałego braku danych GPS) danymi z BTSów (zgrubna lokalizacja A-GPS) i inne aplikacje (o których wspomniałem w pierwszym poście) nie sygnalizują żadnych problemów ze śledzeniem pozycji to dlaczego aAM rzuca komunikatami "bark sygnału GPS" i zaczyna mieć kłopoty ze śledzeniem pozycji?

Oczywiście nie twierdzę, że sprzęt jest niewinny - bo sam swój sprawdziłem programem Moje Trasy i widać tam jak kiepsko działa wbudowany odbiornik GPS.
Tu ślad GPS.

Jest tylko jedno - ale za to duże ale. Dlaczego inne programy - na dokładnie tym samym sprzęcie w tym samym czasie - potrafią śledzić pozycję bez żadnych przeszkód a aAM tego nie potrafi.

Jak dla mnie wytłumaczenie jest tylko jedno.
aAM nie korzysta z danych o zgrubnej lokalizacji z BTSów a tylko z danych GPS.
Albo?
Albo Ci co odpisują w supporcie nie wiedzą o czym piszą.

Po ostatniej mojej korespondencji z supportem dochodzę do wniosku, że nie potrafią tego ogarnąć i udają, że problemu nie ma.
A problem - jak wynika z lektury innego forum - jest, bo do aAM przylgnęła już kolejna "łatka".
Chcesz mieć dobrze działającą aAM - kup zewnętrzny odbiornik GPS.
Ale Aqurat forów nie czyta z uwagą, bo to nie jest dla nich dobre źródło informacji.
Pozdrawiam
Karol
. : Kobietę łatwiej rozebrać wbrew jej woli, niż ubrać po jej myśli. : .

*

Offline revanmj

  • *****
  • 3203
  • Płeć: Mężczyzna
  • PW to nie support.
    • revanmj's home place
  • Sprzęt: Galaxy Nexus, Desire Z, iPad, iPod touch
Odp: Gubienie sygnału - support zdziwiony
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 05, 2013, 12:25:53 »
Problem polega na tym, że support twierdzi, że aAM nie korzysta bezpośrednio z danych odbiornika GPS lecz z lokalizacji podawanej przez system.
Ale programiści w Androidzie mogą zastrzec, że chcą dane tylko z GPSa (korzystanie z lokalizacji po BTSach w nawigacji jest w końcu bez sensu (zbyt mała dokładność i częstotliwość zmiany położenia).

Ja obstawiałbym, że problemem jest to, że twórcy innych nawigacji dali systemowi trochę więcej czasu na ponowne złapanie sygnału bez wyświetlania komunikatu o jego zgubieniu. A AutoMapa ma krótszy albo w ogóle czegoś takiego nie ma i wywala błąd od razu po utracie sygnału.
Galaxy Nexus: Shiny ROM 4.4.4
iPad Air: iOS 7.1 | iPod touch 4: iOS 6.1 JB
Lumia 520: Windows Phone 8.1 Update 1
Google+

*

Offline ffreeze

  • **
  • 132
  • Sprzęt: 6 z iAM EU
Odp: Gubienie sygnału - support zdziwiony
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 05, 2013, 12:40:17 »
(korzystanie z lokalizacji po BTSach w nawigacji jest w końcu bez sensu (zbyt mała dokładność i częstotliwość zmiany położenia).
Nie mogę się z tym zgodzić. Korzystanie z wszystkich funkcji A-GPS ma jak najbardziej sens chociażby dlatego, że dramatycznie przyspiesza złapanie fixa.
pozdrawiam
2f

*

Offline revanmj

  • *****
  • 3203
  • Płeć: Mężczyzna
  • PW to nie support.
    • revanmj's home place
  • Sprzęt: Galaxy Nexus, Desire Z, iPad, iPod touch
Odp: Gubienie sygnału - support zdziwiony
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 05, 2013, 14:15:15 »
Ale AGPS i ustalanie lokalizacji po BTSach to dwie zupełnie inne rzeczy. Pierwsze po prostu pobiera z internetu dane o płożeniu satelit systemu GPS, co przyśpiesza łapanie fixa. Drugie ustala lokalizację na podstawie BTSów (masztów sieci komórkowych) znajdujących się w okolicy.

Programista może kontrolować czy dane o lokalizacji mają pochodzić tylko z GPSa czy brane pod uwagę mają być również BTSy i hotspoty Wi-Fi. Na AGPS nie ma większego wpływu.
Galaxy Nexus: Shiny ROM 4.4.4
iPad Air: iOS 7.1 | iPod touch 4: iOS 6.1 JB
Lumia 520: Windows Phone 8.1 Update 1
Google+

*

Offline ochkarol

  • ******
  • 4813
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy A8
Odp: Gubienie sygnału - support zdziwiony
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 05, 2013, 16:56:11 »
Ale AGPS i ustalanie lokalizacji po BTSach to dwie zupełnie inne rzeczy.
No właśnie te dwie funkcjonalności składają się na A-GPS.
http://pl.wikipedia.org/wiki/AGPS

Tak czy inaczej.
Inne programy, na tych samych odbiornikach dają radę a aAM nie.
Chciałem tylko poznać skalę problemu (bo rok temu sporo osób o tym tutaj pisało). U mnie, dopóki miałem 2.3.6 nie poprawiło się nic a na innym forum co jakiś czas ktoś melduje, że ma to samo (aAM gubi sygnał a inny soft nie).
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 05, 2013, 17:00:24 wysłana przez ochkarol »
Pozdrawiam
Karol
. : Kobietę łatwiej rozebrać wbrew jej woli, niż ubrać po jej myśli. : .

*

Offline revanmj

  • *****
  • 3203
  • Płeć: Mężczyzna
  • PW to nie support.
    • revanmj's home place
  • Sprzęt: Galaxy Nexus, Desire Z, iPad, iPod touch
Odp: Gubienie sygnału - support zdziwiony
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 05, 2013, 17:07:16 »
W Androidzie to są odrębne rzeczy - jeśli programista wymusi korzystanie z sygnału GPS (jak większość nawigacji) to lokalizacja z BTSów nic nie da.

BTSy są wykorzystywane głównie przy namierzaniu w miarę stałej lokalizacji, np. w mapach Google, gdy chcemy sprawdzić gdzie jesteśmy albo w zameldować się w Facebooku czy Foursqare. Tutaj system najpierw przekazuje mało dokładną lokalizację z BTSów (bo do większości wspomnianych zastosowań i tak już wystarcza) i po złapaniu fixa po prostu pokazuje dokładniejsze dane. Dzięki temu szybciej otrzymujemy dane.

Nawigacja z danymi o lokalizacji BTSa nic nie zrobi, bo są do tych celu za mało dokładne - zbyt duży jest potencjalny obszar, w którym się możemy znajdować i za rzadko się zmienia. Dlatego po wymuszeniu korzystania tylko z sygnału GPS przez programistę, dane o lokalizacji z BTSów nie są brane pod uwagę. Skorzystanie z tych danych nic by nie przyśpieszyło, bo w tym momencie nie chcemy orientacyjnie dowiedzieć się gdzie jesteśmy, a uruchomić nawigację. A do tego tak czy siak musimy mieć sygnał GPS, bo inaczej nasz ruch po drodze nie zostanie wykryty.
Galaxy Nexus: Shiny ROM 4.4.4
iPad Air: iOS 7.1 | iPod touch 4: iOS 6.1 JB
Lumia 520: Windows Phone 8.1 Update 1
Google+

*

Offline ochkarol

  • ******
  • 4813
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy A8
Odp: Gubienie sygnału - support zdziwiony
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 05, 2013, 17:15:46 »
W Androidzie to są odrębne rzeczy
Bo z tych obu funkcjonalności można korzystać osobno, razem - jak kto woli.
Co nie znaczy, że nie tworzą jednego systemu nazywającego się A-GPS.

 
Nawigacja z danymi o lokalizacji BTSa nic nie zrobi ... do tego tak czy siak musimy mieć sygnał GPS, bo inaczej nasz ruch po drodze nie zostanie wykryty.
Tego nie wiesz Ty ani nie wiem ja (no - chyba, że piszesz programy nawigacyjne).
Ja wiem, że odbiornik w moim telefonie potrafił gubić sygnał GPS bardzo często (i wcale nie na tak krótko-popatrz na mój ślad kilka postów wyżej)a inne nawigacje jakoś dawały radę pokazywać w miarę sensowną pozycję.
Czyli można.

Jeśli uważasz, że wspomagały się czyms innym to czym?
Jak były w stanie odzwierciedlać w miarę dokładnie bieżącą pozycję?
I to tak dokładnie, że nie widać, że coś jest nie tak ze śledzeniem pozycji.

P.S. Tzn większość nie widzi ale ja przyjrzałem się dokładnie i zauważałem czasem, że Nawigacja Googla ma lekki rozjazd. I skala tego błędu wskazywała na pomiar z BTSów właśnie.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 05, 2013, 17:18:05 wysłana przez ochkarol »
Pozdrawiam
Karol
. : Kobietę łatwiej rozebrać wbrew jej woli, niż ubrać po jej myśli. : .

*

Offline kocureq

  • *****
  • 1216
  • Płeć: Mężczyzna
    • Yet Another Tech Blog
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note, Galaxy S4
Odp: Gubienie sygnału - support zdziwiony
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 05, 2013, 18:48:34 »
Galaxy Note nie gubi mi sygnału na aAM.
Palm m505 -> Treo 650 -> Eten M700 -> HTC Touch Pro -> HTC HD2 -> Samsung Galaxy Note -> Samsung Galaxy S4

*

Offline lola

  • *****
  • 1240
  • Sprzęt: S7, Axim x51v
Odp: Gubienie sygnału - support zdziwiony
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 05, 2013, 20:49:19 »
Galaxy Note nie gubi mi sygnału na aAM.
Nie każdy ma tyle szczęścia.


Pozdrawiam,
Ł.O.

*

Offline ochkarol

  • ******
  • 4813
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy A8
Odp: Gubienie sygnału - support zdziwiony
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 05, 2013, 20:51:18 »
Możesz rozwinąć swoją myśl?  :ohreally:
Pozdrawiam
Karol
. : Kobietę łatwiej rozebrać wbrew jej woli, niż ubrać po jej myśli. : .

*

Offline izaw

  • *****
  • 1165
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Gubienie sygnału - support zdziwiony
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 05, 2013, 21:03:16 »
Android nie tylko posiłkuje się BTS-ami. Zauważyłem, że wyłączeniu GPS system dość dokładnie lokalizował w Mapach Google pozycję poprzez sieci WiFi. Ponieważ mój router był wyłączony, musiał korzystać z sieci sąsiada. Jego sieć jest zabezpieczona, zatem nie łączył się dostawcą. Po prostu musi mieć bazę sieci prywatnych sieci WiFi wraz z lokalizacją. Może nie wszystkie, ale czasami daje efekty.

Co do stabilności innych aplikacji, może być też przewidywanie. Po prostu program zakłada po stracie sygnału GPS, że pojazd jedzie podobną prędkości wzdłuż drogi. Po uzyskaniu lokalizacji koryguje pozycję. AM po prostu wypina d..ę i płacze.

*

Offline ffreeze

  • **
  • 132
  • Sprzęt: 6 z iAM EU
Odp: Gubienie sygnału - support zdziwiony
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 05, 2013, 21:11:00 »
Po prostu musi mieć bazę sieci prywatnych sieci WiFi wraz z lokalizacją. Może nie wszystkie, ale czasami daje efekty.
Ma mapę sieci (oprócz ad-hoc) rozgłaszających SSID wraz z adresem MAC punktu dostępowego. To, czy dana sieć  jest zabezpieczona i w jaki sposób, nie ma żadnego znaczenia. Dane te były zbierane przez samochody StreetView, ale obecnie już tak nie jest. Obecnie te dane kolekcjonuje i wysyła do gugla....... każdy androidowy smartfon.[link]
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 05, 2013, 21:13:08 wysłana przez ffreeze »
2f

*

Offline ochkarol

  • ******
  • 4813
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy A8
Odp: Gubienie sygnału - support zdziwiony
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 05, 2013, 21:12:50 »
Co do stabilności innych aplikacji, może być też przewidywanie. Po prostu program zakłada po stracie sygnału GPS, że pojazd jedzie podobną prędkości wzdłuż drogi. Po uzyskaniu lokalizacji koryguje pozycję. AM po prostu wypina d..ę i płacze.
To też jedna z metod ale zauważyłem, że dość dokładnie to działa (tzn nawigacja inna niż aAM).
Wiesz. W aglomeracji miejskiej dokładość A-GPS może wynoić 20m nawet. Jak na awaryjną lokalizację to całkiem, całkiem.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 05, 2013, 21:17:31 wysłana przez ochkarol »
Pozdrawiam
Karol
. : Kobietę łatwiej rozebrać wbrew jej woli, niż ubrać po jej myśli. : .

*

Offline izaw

  • *****
  • 1165
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Gubienie sygnału - support zdziwiony
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 05, 2013, 23:02:40 »
Po prostu musi mieć bazę sieci prywatnych sieci WiFi wraz z lokalizacją. Może nie wszystkie, ale czasami daje efekty.
Ma mapę sieci (oprócz ad-hoc) rozgłaszających SSID wraz z adresem MAC punktu dostępowego. To, czy dana sieć  jest zabezpieczona i w jaki sposób, nie ma żadnego znaczenia. Dane te były zbierane przez samochody StreetView, ale obecnie już tak nie jest. Obecnie te dane kolekcjonuje i wysyła do gugla....... każdy androidowy smartfon.[link]
Mieszkam na takim zadupiu, że auta StreetView były na kilometry ode mnie. Sądzę, że na podstawie logowań lub dostępności sieci robią bazę. Zresztą sieć sąsiada nawet nie dociera do ulicy.

Zresztą sposób nie jest istotny. Pomijając fakt zbierania danych, ważne są efekty. Oraz oczywiście niezdolność AQ do wykorzystania tych informacji.

Podobnie w tunelach AQ jakoś sobie radzi. Ale chwilowy zanik sygnału GPS poza tunelem powala już AM na kolana. Dlaczego? Chcą udowodnić swoją niekompetencję?

*

Offline kocureq

  • *****
  • 1216
  • Płeć: Mężczyzna
    • Yet Another Tech Blog
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note, Galaxy S4
Odp: Gubienie sygnału - support zdziwiony
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 06, 2013, 07:42:28 »
No, to racja. Mają akcelerometry, żyroskopy, kompasy, stacje GSM, sieci WiFi do określania lokalizacji / wektora poruszania się samochodu, a nie korzystają. Nadal, stojąc przy drodze, włączasz nawigację i nie wiesz czy jechać w prawo czy w lewo, chyba że poznasz z siatki ulic.

Co w sumie nie ma nic do gubienia sygnału :)
Palm m505 -> Treo 650 -> Eten M700 -> HTC Touch Pro -> HTC HD2 -> Samsung Galaxy Note -> Samsung Galaxy S4

*

Offline revanmj

  • *****
  • 3203
  • Płeć: Mężczyzna
  • PW to nie support.
    • revanmj's home place
  • Sprzęt: Galaxy Nexus, Desire Z, iPad, iPod touch
Odp: Gubienie sygnału - support zdziwiony
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 06, 2013, 08:34:15 »
Co do stabilności innych aplikacji, może być też przewidywanie. Po prostu program zakłada po stracie sygnału GPS, że pojazd jedzie podobną prędkości wzdłuż drogi. Po uzyskaniu lokalizacji koryguje pozycję. AM po prostu wypina d..ę i płacze.
To też jedna z metod ale zauważyłem, że dość dokładnie to działa (tzn nawigacja inna niż aAM).
Wiesz. W aglomeracji miejskiej dokładość A-GPS może wynoić 20m nawet. Jak na awaryjną lokalizację to całkiem, całkiem.

Z sygnałem GPS tak, ale na samych BTSach jeszcze w żadnym mieście (w którym byłem, z większych do np. Warszawa czy Kraków) dokładność nie zeszła u mnie poniżej kilkuset metrów. I wątpię, że zejdzie, bo z tego co widzę Google nie robi triangulacji na bazie mocy sygnału z kilku BTSów tylko po prostu pokazuje mi zasięg BTSa, do którego jestem aktualnie podłączony. Łatwo to sprawdzić -  tutaj jest mapa z BTSami i przy wyłączonym GPSie oraz Wi-Fi kropka jest u mnie prawie zawsze w tym samym miejscu, co nadajnik Orange.

Nawigacja Google widocznie posiłkuje się danymi o Wi-Fi czy BTSach (zwłaszcza po dodaniu przez Google wsparcia dla Fused Location, które właśnie miało pomóc śledzić zmiany położenia nawet w budynkach poprzez wspomaganie się akcelerometrem, żyroskopem, Wi-Fi, itd.). Przy nawigacji dokładne to może być też dlatego, że wiadomo iż samochód porusza się po drodze, więc można po prostu "przykleić" do niej sygnał na jakiś określony czas. AutoMapa widocznie postanowiła nie robić czegoś takiego samodzielnie i jak sygnał się gubi, to koniec. Że nie chcą korzystać z Fused Location akurat mogę zrozumieć, bo to część pakietu Google Play, a tego nie mają urządzenia niezatwierdzone przez Google.
Galaxy Nexus: Shiny ROM 4.4.4
iPad Air: iOS 7.1 | iPod touch 4: iOS 6.1 JB
Lumia 520: Windows Phone 8.1 Update 1
Google+

*

Offline ochkarol

  • ******
  • 4813
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy A8
Odp: Gubienie sygnału - support zdziwiony
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 06, 2013, 09:35:30 »
... ale na samych BTSach jeszcze w żadnym mieście (w którym byłem, z większych do np. Warszawa czy Kraków) dokładność nie zeszła u mnie poniżej kilkuset metrów.
Mapy Googla podawały zawsze moją lokalizację (w mieszkaniu, GPS wyłączony) z dokładnością 20m - faktycznie tak było (Lublin)
W pracy dokładność to 2 km.  :mrgreen:
Ale tam teren już mniej zurbanizowany i co za tym idzie rzadsza sieć nadajników, co oczywiście skutkuje taką a nie inną możliwością dokładnego wyliczenia pozycji.

przy wyłączonym GPSie oraz Wi-Fi kropka jest u mnie prawie zawsze w tym samym miejscu, co nadajnik Orange.
To u mnie nie. Kropka była bardzo blisko (czasem dokładnie) tam gdzie mieszkam czy np. w innym miejscu zamieszkania (np. moich rodziców).
Nie mam BTSa na dachu budynku ani moi rodzice. BTSy są przynajmniej o kilkaset metrów oddalone.
Pozdrawiam
Karol
. : Kobietę łatwiej rozebrać wbrew jej woli, niż ubrać po jej myśli. : .

*

Offline revanmj

  • *****
  • 3203
  • Płeć: Mężczyzna
  • PW to nie support.
    • revanmj's home place
  • Sprzęt: Galaxy Nexus, Desire Z, iPad, iPod touch
Odp: Gubienie sygnału - support zdziwiony
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 06, 2013, 10:24:32 »
A Wi-Fi też miałeś wyłączone? Bo u mnie z aktywnym Wi-Fi pokazuje dokładnie mój dom. Bez niego kropka ląduje już na BTSie Orange oddalonym o jakiś kilometr.
Galaxy Nexus: Shiny ROM 4.4.4
iPad Air: iOS 7.1 | iPod touch 4: iOS 6.1 JB
Lumia 520: Windows Phone 8.1 Update 1
Google+

*

Offline wsz

  • ***
  • 294
  • Sprzęt: Eten X800-->Sony Xperia SP-->Xperia XZ1 Compact
Odp: Gubienie sygnału - support zdziwiony
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 06, 2013, 11:22:13 »
Niestety polska strona wikipedii dotycząca AGPS potwierdza moje doświadczenie, że w sprawach technicznych należy używać angielskiej (kilka razy więcej informacji i mające nieco inny sens).
W skrócie: AGPS służy tylko i wyłącznie do przyspieszania złapania fixa przez GPS, a nie do późniejszej nawigacji. Jest parę trybów pracy AGPS - np. łącznie z przesyłaniem "widoku" rejestrowanych aktualnie sygnałów satelitÓW (mała lekcja poprawnej polszczyzny) na serwer sieciowy, który szybko wyliczy pozycję odbiornika i odeśle mu ją zwrotnie siecią - tego chyba nie używa żadna współczesna komórka.

Najpopularniejszy jest chyba tryb aktualizacji danych satelitów w horyzoncie 60 dni, przy czym po 6 dniach dane są z reguły aktualizowane przez urządzenie jeśli ma ono łączność z serwerem. Dla mojej starej komórki z Windows Mobile było to ściąganie plików z serwerów FTP (z datą ważności danych 7 dni), dla aparatu Sony z GPS ładuje się dane poprzez program PC i USB (pewnie też plik) o ważności jednego miesiąca. Dla Androida nie rozgryzałem, ale zachowuje się podobnie(w roamingu aAM napisała mi kilka razy, że dane AGPS nie są najnowsze i pytała czy może je zaktualizować  (może ktoś zna szczegóły dla samego Androida?). Mi program "GPS status" pokazał przed chwilą dane AGPS "wiek" 18 dni (jakoś sam nie zaktualizował - może za dużo mu zablokowałem :), a po aktualizacji ręcznej z jego menu jest 0 dni i aAM fix łapie szybciej.

Po złapaniu fixa odbiornik GPS już samodzielnie liczy. Być może po jego zgubieniu może znowu korzystać z AGPS, by go ponownie złapać, ale pewnie tak nie jest - przecież ma on aktualny czas, ostatnie dane większości widocznych aktualnie satelitów i ostatnie położenie.

W pierwszych opisach AGPS sprzed paru lat miał on korzystać z dokładnego czasu i współrzędnych  geograficznych najbliższych BTSów podawanych do odbiornika. Dziś chyba tak nie jest.

Na koniec ciekawostki: Prędkość transmisji danych z jednego satelity GPS wynosi 50 BITÓW/s, więc podobno dobry odbiornik GPS może zacząć podawać dane bez użycia AGPS po ok. 40 sekund, a złapanie fixa w złych warunkach może zająć 12.5 minuty.

Google Mapy używają dodatkowych informacji - nazwy sieci WiFi sami skanowali samochodami, dodatkowo podejrzewam, że operatorzy Internetu wspierają Google np. podając obszar, gdzie jest odbiorca z aktualnie przydzielonym adresem IP - mój tablet nie może używać sieci komórkowej, bo nie ma 3G, a błąd pozycji wynosi ok. 20 metrów.

aAM raczej używa raczej tylko GPS będąc świadoma danych AGPS, z których korzysta moduł GPS, a nie ona sama. Być może zbyt często odpytuje ona GPS o pozycję, albo nie maskuje zgubienia fixa, co mogą robić z reguły z sukcesem inne aplikacje estymując położenie zgodnie przewidywaną trasą i ostatnią prędkością - tak jak w tunelu (ale to moja hipoteza). Wersja wAM raczej na pewno nie korzysta z BTSów, bo używam jej obecnie w komórce z wyłączonym GSM/3G i bez karty SIM i działa dokładnie tak samo jak wtedy, gdy używałem jej jako komórki.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 06, 2013, 11:35:50 wysłana przez wsz »

*

Offline ochkarol

  • ******
  • 4813
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy A8
Odp: Gubienie sygnału - support zdziwiony
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 06, 2013, 14:50:28 »
... satelitÓW (mała lekcja poprawnej polszczyzny)
Cytuję za prof. Miodkiem
Cytuj
"Bieszczad" czy "Bieszczadów"? Nie ma znaczenia - obie formy są poprawne.
;)

aAM raczej używa raczej tylko GPS
Z moich obserwacji wynika dokładnie to samo, lecz support twierdzi, że aAM korzysta z gotowej lokalizacji podawanej przez system - czyli może się wesprzeć zgrubną lokalizacją z BTS (cytat z odpowiedzi z supportu).
Czego niestety nie obserwuję, bo porównywałem zapisane ślady i "przerwy" w śladzie pokrywały się dokładnie z miejscami, gdzie aAM sygnalizowała brak sygnału.

Wersja wAM raczej na pewno nie korzysta z BTSów...
Ale na wersii wAM nie ma gubienia sygnału.

I abstrahując od wszelkich definicji i niuansów językowych wkurzające jest to, że inne programy nawigacyjne na Androida potrafią dobrze prowadzić a aAM nie (na tym samym sprzęcie).
A support z uporem maniaka usiłuje wmówić, że aAM nie jest niczemu winna.
Oczywiście, że współwinnym jest sprzęt (bo sporo egzemplarzy ma kiepskie odbiorniki GPS) ale skoro inne programy potrafią na tych samych platformach sprzętowo-programowych działać dobrze, to aAM też powinna.
Pozdrawiam
Karol
. : Kobietę łatwiej rozebrać wbrew jej woli, niż ubrać po jej myśli. : .

*

Offline revanmj

  • *****
  • 3203
  • Płeć: Mężczyzna
  • PW to nie support.
    • revanmj's home place
  • Sprzęt: Galaxy Nexus, Desire Z, iPad, iPod touch
Odp: Gubienie sygnału - support zdziwiony
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 06, 2013, 15:19:05 »
Widocznie panowie z AM nie mają tyle doświadczenia z GPSem na Andku co twórcy innych nawigacji i nie potrafią sobie poradzić z problemem chwilowych zaników sygnału. W supportcie programiści raczej nie pracują, więc pewnie dostali po prostu instrukcję nakazującą mówić, że ich program nie jest niczemu winien. A sami już nie weryfikowali czy to prawda.
Galaxy Nexus: Shiny ROM 4.4.4
iPad Air: iOS 7.1 | iPod touch 4: iOS 6.1 JB
Lumia 520: Windows Phone 8.1 Update 1
Google+

*

Offline wsz

  • ***
  • 294
  • Sprzęt: Eten X800-->Sony Xperia SP-->Xperia XZ1 Compact
Odp: Gubienie sygnału - support zdziwiony
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 06, 2013, 16:31:36 »
Uzupełnienie po pobieżnym zgłębieniu tematu: AGPS Androida może używać serwera SUPL jeśli ma dostępny Internet. Także może używać serwera NTP do szybkiego ustawienia czasu i XTRA serwerów do ściągania danych o satelitach. Konfiguracja  w pliku /system/etc/gps.conf. W 2009 roku zgłaszano fakt, że łączność z Internetem musi być przez sieć mobilną (może teraz będzie OK po WiFi dla nowszych telefonów?), bo do serwera SUPL transmitowana jest ostatnio używana Cell ID, a zwrotnie serwer zwraca pozycję na podstawie danych o położeniu tej Cell ID (musi mieć je w bazie). W połączeniu z dokładnym czasem z serwera NTP i danymi XTRA pozwala to na szybkie ustalenie początkowej pozycji. Więc support AM ma rację o tyle, że używają standardowego API Androida (pytanie czy najlepiej jak można?). Ale dotyczy to łapania fixa.

W roamingu łapałem fixa i nawigowałem z wyłączoną transmisją danych, więc GPS komórki musiał się obyć bez SUPL i NTP. Dane AGPS miałem ściągnięte wcześniej przed wyjazdem. Pomimo tego miałem tylko jedno zgubienie fixa na parę sekund przy ok. 2000 km zagranicą. Więc jest to kwestia urządzenia.

Co do wAM to na mojej stara komórce wAM sygnalizowała gubienie fixa i łapanie go po paru sekundach kilka razy na 100 km, więc ochkarol nie bądź taki autorytatywny. Tak samo z językiem: Bieszczady są rodzaju żeńskiego w liczbie mnogiej, a satelita jest rodzaju męskiego (pomimo pozornie żeńskiej końcówki) w liczbie pojedynczej, więc cytat z prof. Miodka nie ma tu sensu. Jest wymowa zwyczajowa, która nie pasuje do wszystkich słów: zgodnie z Twoim przykładem Bieszczady/Bieszczad/Bieszczadów poprawne byłoby Tatry/Tatr/Tatrów.

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 06, 2013, 16:33:51 wysłana przez wsz »

*

Offline ochkarol

  • ******
  • 4813
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy A8
Odp: Gubienie sygnału - support zdziwiony
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 06, 2013, 21:08:43 »
Co do wAM to na mojej stara komórce wAM sygnalizowała gubienie fixa i łapanie go po paru sekundach kilka razy na 100 km, więc ochkarol nie bądź taki autorytatywny.
Sory.
Ale pozwoliłem sobie, bo naprawdę nie było słychać o takich usterkach.
O skakaniu kursora czy kręceniu mapą na postoju to tak ale nie o gubieniu sygnału.

Połączone: Wrzesień 07, 2013, 09:34:32
A Wi-Fi też miałeś wyłączone? Bo u mnie z aktywnym Wi-Fi pokazuje dokładnie mój dom. Bez niego kropka ląduje już na BTSie Orange oddalonym o jakiś kilometr.
Faktycznie!  :worried:
Nie zwróciłem na to uwagi. Po wyłączeniu WiFi zgrubną lokalizację można sobie wsadzić - kursor skacze po kilkaset metrów od lokalizacji faktycznej.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 07, 2013, 09:34:32 wysłana przez ochkarol »
Pozdrawiam
Karol
. : Kobietę łatwiej rozebrać wbrew jej woli, niż ubrać po jej myśli. : .

*

Offline wsz

  • ***
  • 294
  • Sprzęt: Eten X800-->Sony Xperia SP-->Xperia XZ1 Compact
Odp: Gubienie sygnału - support zdziwiony
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 07, 2013, 12:53:51 »
Ja miałem unikalne doświadczenie z problemami GPS pod Windows Mobile - może wykluczymy ten wariant dla sytuacji ochkarola. Mianowicie, po ponad 4 latach Eten producent smartfona przestał dostarczać cotygodniowe aktualizacje AGPS. Po jakichś dwóch miesiącach telefon długo łapał fixa (efekt oczekiwany) oraz wAM potrafiła po dłuższej nawigacji wyświetlić okienko z ilością używanych satelitów (było powyżej czterech) i przez parę minut wyświetlać komunikat o słabym sygnale GPS przy czystym niebie! Reset telefonu jakoś poprawiał sytuację. Na całe szczęście jakiś programista napisał własny program "gpsupdate", w którym można wybrać źródło pliku z aktualizacjami. Po jego użyciu GPS natychmiast wrócił do dawnego zachowania i wAM jest w pełni używalna (aktualizacje AGPS ciągnę od firmy Mio, a produkty Acera (kupił Etena) będę ignorował jak oni mnie.

Teraz Android w moim Xperia SP:
1. GPS u mnie łapie fixa w parę sekund dla włączonej transmisji danych i "świeżych" danych AGPS.
2. Łapie fixa wolniej dla braku transmisji danych i "starych" danych AGPS (zajmuje mu to nawet do minuty) - stare dane miały u mnie raz 53 dni.
3. Po wyczyszczeniu danych AGPS robi się praktycznie "ślepy" - nie czekałem aż zacznie pokazywać jakiekolwiek satelity, tylko załadowałem dane AGPS.
4. U mnie nie zauważyłem automatycznego odświeżania danych AGPS (może coś"przeoptymalizowałem" w ustawieniach), ale problem ten jest sygnalizowany na forach, więc "ręcznie" aktualizuję dane.

Twoja sytuacja: transmisję danych masz włączoną, więc czas powinien być dobry i identyfikacja Cell ID przesyłana do serwera. Proponuję sprawdź "wiek" danych AGPS. Ja to robię darmowym "GPS Status":
1. Wyłącz GPS z poziomu Androida, by nie ścigać się z aplikacją (potem wyświetla tam inne dane):
2. Wystartuj "GPS status" i sprawdź "AGPS age" (w połowie ekranu po lewej stronie - raportuje w godzinach lub dniach)
3. Wyjdź z programu.
4. Wystartuj GPS i wejdź ponownie do GPS status i poczekaj na fixa.
5. Z menu Ustawienia (trzy kropki) wybierz Narzędzia-->Zarządzanie A-GPS i tam masz do wyboru "Reset" i "Pobierz" dla danych danych A-GPS XTRA.
6. Spróbuj obu, potem wyłącz i włącz GPS i sprawdź działanie aAM (może warto srestartować Androida, a nie tylko GPS?).

Opis moich doświadczeń dotyczy wbudowanego GPSa. Nie wiem jak jest z zewnętrznym - ciekawe co programy w rodzaju GPS Status czy GPS Test podają jak mają zewnętrzny? Wiek danych AGPS wyświetla także, gdy GPS jest wyłączony.