aAM - mapa off-line wymusza podczas aktual. potężne transfery danych (300MB+)

  • 24 Odpowiedzi
  • 8266 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline spinnek

  • ***
  • 396
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Tab (GT-P1000)
Tak sobie ostatnio zdałem sprawę, że stękanie, jakoby Naviexpert, będąc nawigacją on-line, ściągał niby niebotyczne ilości MB danych, a tu taka stateczna nawigacja jak aAM, będąc nawigacją off-line'ową, cyka sobie tam powiedzmy 1MB dziennie, jest dalece nietrafione.

Właśnie ostatnio, włączając aAM przed dłuższą podróżą, pojawiła się informacja o aktualizacji map w aAM do 2012.12, i było jedyne 300MB+ do zaciągnięcia. To próg, sądzę, kilka-kilkanaście razy większy od tego, co zaciąga NE, będąc nawigacją off-line.

Ja się zgodziłem na taki transfer via GSM, bo mam wykupiony odpowiedni abonament, ale komuś może ręka zadrżeć przy takiej okazji. Ale jeśli zadrży, to ta osoba pojedzie na starej mapie, pewnie też na starych danych SR.

Nie sądzę, by dało się przygotować do takich sytuacji zawczasu, bo jak dotąd nie znamy dnia ani godziny, kiedy mapa zostanie udostępniona. Pewnie pozostaje wtedy większości niekomfortowa sytuacja jazdy na nieaktualnej nawigacji, do czasu złapania jakiegoś szybkiego wireless'a na trasie - pytanie, czy na trasie ściągnięcie 300MB będzie takie szybkie i bezproblemowe, być może możliwe to bedzie dopiero w domu.

Drugi problem, to zaciąganie danych z 25km koła wokół nas przy LD. To całkiem sporo danych, i pewnie 95% z nich jest całkowicie bezużytecznych. Już pisał mi support AM, że mój pomysł, by ustawić zasięg "Duży" jako domyślny, wiąże się ze sporym zwiększeniem ilości przesyłanych danych w stosunku do domyślnego średniego, ale jak nie ustawiać dużego zasięgu, kiedy się jedzie np. na autostradzie, i zasięg średni (ok. 10km) może nast ostrzec o korku, jak już w nim będziemy, bo tyle jest do najbliższego zjazdu? Może zręczna optymalizacja to by poprawiła... Ponadto, ciągnięmy sobie te dane z kółek 25km w miare naszej podrózy, ale dalej niż 25 km nie sięga już wiedza o spowolnieniach na odcinkach (bodajże aAM1.4.2 wie też tylko o blokadach i antyblokadach z tego promienia 25km, bo nie zaciąga jeszcze danych z całego kraju przy starcie, jak wAM), więc ściagamy sporo danych, a i tak możemy się nie ustrzec niespodzianki pod koniec trasy.

Tak czy owak,  tryb on-line działania nawigacji de facto zmniejsza nam ilość transferów w/w przypadkach, bo nie ciągniemy całych przy aktualizacja map, a jedynie informację o trasie, ponadto nie zaciagamy co chwila informacji LD, bo po co - jak serwer stwierdzi, że drogę nam warto przeliczyć, ze względu na jakieś przesłanki, to sam to zrobi, przesyłając nam jedynie kolejną informację o nowej trasie.

Echhhhh, tu się rozmarzę, marzy mi się, że aAM będzie docelowo hybrydowa - off-line w przypadku braku internetu, on-line [z zasięgiem  na cały kraj] w zasięgu internetu. To byłaby moja wymarzona nawigacja. Niemniej, wydaje mi się, że właśnie idziemy w tym kierunku, sadząc po takich przesłankach, jak coraz tańszy przesył danych w przeliczeniu na MB oraz nieuchronną rozbudowę LD w czasie - przecież producent nie będzie siedział z założonymi rękami... :))))

*

Offline ycbo

  • ****
  • 810
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: iPhone 11 Pro
Odp: aAM - mapa off-line wymusza podczas aktual. potężne transfery danych (300MB+)
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 22, 2012, 20:51:15 »
300 MB to zasysanie nowych map, zrobiłeś to przez GSM a ja przez WiFi w domu - jest wybór.
Wymiana map z całym programem w wAM to podobna waga i dla wszystkich to normalne choć w wielu urządzeniach nie można tego zrobić przez GSM

*

Offline annkor

  • **
  • 234
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: MDACIV; AM z licencją;
Odp: aAM - mapa off-line wymusza podczas aktual. potężne transfery danych (300MB+)
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 23, 2012, 01:37:41 »
Mam nadzieję, że kiedyś doczekamy opcji update'u map, a nie ściągania całych od zera.
Trzymam za to kciuki :)  :ok:
"Nie mów co wiesz, lecz wiedz co mówisz"

*

Offline nocnyMarek

  • *****
  • 9913
  • Sprzęt: Palmax, viliv X70
Odp: aAM - mapa off-line wymusza podczas aktual. potężne transfery danych (300MB+)
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 23, 2012, 01:44:35 »
A istnieje jakiś program nawigacyjny w którym aktualizacja map odbywa sie w ten sposób?
AM3/4/5/6, DPN/D6, AP, N2/9, OM-free

*

Offline annkor

  • **
  • 234
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: MDACIV; AM z licencją;
Odp: aAM - mapa off-line wymusza podczas aktual. potężne transfery danych (300MB+)
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 23, 2012, 01:47:23 »
Nie wiem czy istnieje, ale też nie stawiam nikomu żadnych ograniczeń w rozwoju... :ohreally:
i za rozwój trzymam kciuki.  :O~
"Nie mów co wiesz, lecz wiedz co mówisz"

*

Offline ycbo

  • ****
  • 810
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: iPhone 11 Pro
Odp: aAM - mapa off-line wymusza podczas aktual. potężne transfery danych (300MB+)
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 23, 2012, 02:29:22 »
Jakieś dwa lata temu napisałem do Aquratu czy nie mogli by napisać cab-a abym mógł zasysać dane SR na HD2 z WM przez WiFi będąc w innym mieście np. w hotelu.
Odpisali że nie planują bo mogło by to narazić klientów na dodatkowe koszty, teraz zasysam przez aAM o wiele więcej i jest to normalne, po prostu możliwości się zmieniają - kiedyś wystarczała nam dyskietka 1,44MB, czy ktoś to pamięta?

*

Androider

Odp: aAM - mapa off-line wymusza podczas aktual. potężne transfery danych (300MB+)
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 23, 2012, 08:39:02 »
ja pamiętam doskonale i to była rewolucja technologiczna, no wcześniej wkładaliśmy dyskietki 5,25 cala 360 KB, 720 KB :) Fajne to były czasy, a żeby sobie zassać nowszego mks_vira to łączyłem sie modemem telefonicznym z tzw BBS-em, bo internet "robił jeszcze wtedy w pieluchy" :)

*

Offline lola

  • *****
  • 1240
  • Sprzęt: S7, Axim x51v
Odp: aAM - mapa off-line wymusza podczas aktual. potężne transfery danych (300MB+)
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 23, 2012, 09:23:21 »
kiedyś wystarczała nam dyskietka 1,44MB, czy ktoś to pamięta?
AM na dyskietkach 1,44MB - nie słyszałem :).


Pozdrawiam,
Ł.O.

*

Offline spinnek

  • ***
  • 396
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Tab (GT-P1000)
Odp: aAM - mapa off-line wymusza podczas aktual. potężne transfery danych (300MB+)
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 26, 2012, 22:25:24 »
Życie dopisało dalszy ciąg - właśnie próbuję zaciągnąć mapę 2012.12 z serwera via WiFi, ale tempo ładowania jest takie, że mi pisze, że będzie to ok. 100 minut. Mimo, że moje łącze internetowe to 10Mbps i speedtest tyleż wykazuje.

Brawo.

*

Offline lola

  • *****
  • 1240
  • Sprzęt: S7, Axim x51v
Odp: aAM - mapa off-line wymusza podczas aktual. potężne transfery danych (300MB+)
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 26, 2012, 23:01:53 »
Życie dopisało dalszy ciąg - właśnie próbuję zaciągnąć mapę 2012.12 z serwera via WiFi, ale tempo ładowania jest takie, że mi pisze, że będzie to ok. 100 minut.
Jak rozumiem, największym problemem jest to, że to musi odbyć się bezpośrednio na urządzeniu/telefonie? Z jednej strony wAM wymusza ściągnięcie aktualizacji poza programem, ale dzięki temu sama instalacja jest szybka. Z drugiej strony, zostawienie telefonu wieczorem pod ładowarką i WiFi pewnie w większości przypadków nie jest problematyczne i w sumie pewnie prostsze niż w przypadku wAM. Choć pewnie są sytuacje, w których czy to podejście wAM, czy aAM będzie kłopotliwe.


Pozdrawiam,
Ł.O.

*

Offline spinnek

  • ***
  • 396
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Tab (GT-P1000)
Odp: aAM - mapa off-line wymusza podczas aktual. potężne transfery danych (300MB+)
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 26, 2012, 23:07:40 »
@lola

Przepraszam, wyraziłem się nieprecyzyjnie - to NIE jest aktualizacja. To jest pierwsza instalacja. Zmieniłem telefon, zainstalowałem aAM i właśnie zaciągam mapę. Masakra.

Jeśli tak samo w tej chwili działa aktualizacja, jak pierwsza instalacja, no to nie jest dobrze dla tych, którzy wybierają się właśnie w podróż, a chcą jechać na najnowszej mapie (mieli 2012.10, chcą mieć 2012.12). Czekanie 5-10 minut to jedno, czekanie 100+ minut to zupełnie inna śpiewka.

*

Offline ochkarol

  • ******
  • 4813
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy A8
Odp: aAM - mapa off-line wymusza podczas aktual. potężne transfery danych (300MB+)
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 27, 2012, 00:29:09 »
Życie dopisało dalszy ciąg - właśnie próbuję zaciągnąć mapę 2012.12 z serwera via WiFi, ale tempo ładowania jest takie, że mi pisze, że będzie to ok. 100 minut. Mimo, że moje łącze internetowe to 10Mbps i speedtest tyleż wykazuje.
Speedtest na telefonie?
Z tego co wiem, to łącza Wi-Fi telefonów są dość wąskim gardłem.
Poza tym im dalej od routera, tym wolniej (obserwacje własne).

I nie ma co dramatyzować po jednym przypadku. Nie słychać ani tutaj ani na innych forach, żeby pobierania map w aAM się ślimaczyło.
U mnie (w domu) trwało to zawsze ok 25 minut (łącze 10Mb i smartfon jakieś 4 metry od routera przez strop)
Pozdrawiam
Karol
. : Kobietę łatwiej rozebrać wbrew jej woli, niż ubrać po jej myśli. : .

*

Offline spinnek

  • ***
  • 396
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Tab (GT-P1000)
Odp: aAM - mapa off-line wymusza podczas aktual. potężne transfery danych (300MB
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 27, 2012, 00:48:44 »
@ochkarol

hmm, ja juz pol godziny czekam, a jeszcze z 60 minut jak nic sie szykuje. W tzw.  miedzyczasie zainstalowalem z nudow kilka gierek (angry birds, po kilkadziesiat MB kazda) - tam transfer jest sluszny, ok. 1MB na sekunde, czyli ok. 5 minut na na 300MB powinno wystarczyc. Mam pomysl - sprobuj cwiczebnie zaciagnac np. kawalek mapy Europy 2012 (o ile jej nie masz) moze to da nam wiecej danych?

*

Offline lola

  • *****
  • 1240
  • Sprzęt: S7, Axim x51v
Odp: aAM - mapa off-line wymusza podczas aktual. potężne transfery danych (300MB+)
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 27, 2012, 08:34:10 »
@lola
Przepraszam, wyraziłem się nieprecyzyjnie - to NIE jest aktualizacja. To jest pierwsza instalacja. Zmieniłem telefon, zainstalowałem aAM i właśnie zaciągam mapę. Masakra.
To ma znaczenie, w sytuacji, w której pobierane są zawsze całe mapy?

Jeśli tak samo w tej chwili działa aktualizacja, jak pierwsza instalacja, no to nie jest dobrze dla tych, którzy wybierają się właśnie w podróż, a chcą jechać na najnowszej mapie (mieli 2012.10, chcą mieć 2012.12). Czekanie 5-10 minut to jedno, czekanie 100+ minut to zupełnie inna śpiewka.
Podobne głosy pojawiają się w wątku dotyczącym przedłużania licencji - jutro jadę na wakacje, chciałem przedłużyć licencję i muszę czekać. Nie bez słuszności pojawiają się odpowiedzi, że nie jest dobrym pomysłem zostawianie takiej rzeczy na ostatni moment przed wyjazdem, bo zawsze może się coś nie udać. Choć oczywiście, tak jak pisałem wcześniej, może się pechowo złożyć, że na godzinę przed wyjazdem pojawi się nowa wersja. Czy warto wtedy na siłę ją instalować? Ja miałbym wątpliwości.

Ale co do zasady masz rację, że przy szybkim łączu ściągnięcie map powinno trwać 10minut, a nie 100.
Jeszcze pytanie - napisałeś w tytule, że aAM wymusza transfer danych - nie da się tego odłożyć i jechać na starej mapie?


Pozdrawiam,
Ł.O.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 27, 2012, 08:36:14 wysłana przez lola »

*

Offline spinnek

  • ***
  • 396
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Tab (GT-P1000)
Odp: aAM - mapa off-line wymusza podczas aktual. potężne transfery danych (300MB+)
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 27, 2012, 11:16:57 »
@all

Śpieszę donieść, że kiedy dziś z ranka powtórzyłem manewr ze ściąganiem mapy, to tym razem transfer szedł jak burza - maks. mojego pasma (ok. 1,2MB/s). Czyli wczoraj był to tylko chwilowy problem w systemie, uffffffff.

@lola

Sorry, ale moim zdaniem całym sensem nowoczesnej nawigacji jest jeżdżenie wg możliwie aktualnych map i wg możliwie aktualnych informacji drogowych (np. zablokowane lub odblokowane odcinki, zmiana kierunkowości). Jeśli wiedziałbym, że są nowsze mapy, ale z powodów technicznych nie mógłbym ich pobierać w drodze lub przed podróżą, to ja dziękuję za taką nawigację. Równie dobrze, z tym samym efektem, mogę sobie jeździć z nawigacją off-line'ową, czekając na powiadomienia producenta na mailu o dostępności kolejnej mapy :)

Połączone: Grudzień 27, 2012, 22:06:32
Pochwaliłem serwer mapowy za wcześnie, znowu wrócił do poprzedniego performance'u, czyli dwóch godzin, które mogą nie starczyć na pierwszą instalację bądź też aktualizację. Ba, jeśli ja przy 300MB+ nie mieszczę się dwóch godzinach, to co mają powiedzieć Ci, którzy chcą sobie zainstalować mapę na Europę? 10-12 godzin jak nic. Zostaje zaciąganie transmisji na całą noc?

Wysłałem w tej sprawie zgłoszenie do supportu.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 27, 2012, 22:06:32 wysłana przez spinnek »

*

Offline masad

  • 43
  • Sprzęt: P990i; HTC HD; HTC HD2
Odp: aAM - mapa off-line wymusza podczas aktual. potężne transfery danych (300MB+)
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 02, 2013, 13:04:25 »
Witam
Od dwóch dni z przerwami ściągałem plik startowy z Sklepu Play . Dzisiaj osiągnął 100%. Ucieszyłem się mocno bo w końcu 3Gb to sporo. Następnie nastąpiła weryfikacja plików 100%, ale zamiast odpalić AutoMapę program powrócił do ekranu pobierania pliku. Po wystartowaniu pobierania program stwierdza, że jest 100% pobranych plików następuje weryfikacja - też 100% i ...program pokazuje ekran pobierania plików. Po wciśnięciu anuluj program pyta czy przerwać pobieranie i skasować pobrane pliki. Nie wiem co dalej robić z tym fantem.
Pozdrawiam
Marek

*

Offline spinnek

  • ***
  • 396
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Tab (GT-P1000)
Odp: aAM - mapa off-line wymusza podczas aktual. potężne transfery danych (300MB+)
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 02, 2013, 13:17:45 »
@masad

Info z supportu:
"Prosze na ekranie
pobierania po prostu wcisnac Anuluj a nastepnie Start.
Pomiedzy tymi czynosciami bedzie pytanie czy wznowic
pobieranie czy usunac pliki i zaczac od nowa."

Czyli miłego ponownego ściągania. Tak, wiem, że to porażka. Jednak nawigacje on-line też mają swoje nieodparte zalety :)))

Błędu niby nie ma być już w nowej wersji softu.

Co do ściągania: brawo, już po dwóch dniach ściągnąłeś plik 3GB, który się powinien ściągnąć po kilku godzinach najpóźniej (a jakie łącze masz?). Ale kiedy mi na 300MB nie starczało nawet dwóch godzin ostanio, to trudno się dziwić, że 3GB wymaga dni...
Nie ma jak niekontrolowany outsourcing - hostingiem plików mapowych zajmuje się firma trzecia, ale producent Automapy MUSI kontrolować okresowo prędkości ściągania tychże plików, by weryfikować jakość jej usług. Wysłałem maila do supportu, ma być ta prędkość zweryfikowana.

*

Offline masad

  • 43
  • Sprzęt: P990i; HTC HD; HTC HD2
Odp: aAM - mapa off-line wymusza podczas aktual. potężne transfery danych (300MB+)
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 02, 2013, 14:13:25 »
Dziękuję za tak szybką odpowiedź. Spodziewałem się, że może tak brzmieć. Już zasysam od nowa. Pozostało mi jeszcze 233 minuty  :-|. Dwa dni ściągałem poprzednio bo nie mam jak zostawić na pełne 6 godzin telefonu pod dostępem do wi-fi.
Czy jest jakiś powód dlaczego tak się dzieje po ściągnięciu 100% danych? Jak zabezpieczyć się, żeby tym razem nie było tej samej sytuacji i jutro żebym nie musiał ściągać po raz trzeci?
Pozdrawiam
Marek

*

Offline spinnek

  • ***
  • 396
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Tab (GT-P1000)
Odp: aAM - mapa off-line wymusza podczas aktual. potężne transfery danych (300MB+)
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 02, 2013, 17:15:21 »
@masad

Odpowiedź z supportu była taka odnośnie pętli weryfikacja/pobieranie, której doświadczyłem (poza wcześniejszą instrukcją, jak się do tego zabrać):

"Dziekujemy za sygnal. W przyszlych wersjach AutoMapy ten problem nie
powinien juz wystepowac."

Niestety, jak widać nie piszą, dlaczego ten problem występuje.

Odp: aAM - mapa off-line wymusza podczas aktual. potężne transfery danych (300MB+)
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 02, 2013, 18:03:50 »
Następnie nastąpiła weryfikacja plików 100%, ale zamiast odpalić AutoMapę program powrócił do ekranu pobierania pliku. Po wystartowaniu pobierania program stwierdza, że jest 100% pobranych plików następuje weryfikacja - też 100% i ...program pokazuje ekran pobierania plików.
Szkoda żebyś się męczył, wystarczy: "Trzeba wyłączyć wszystkie dodatkowo uruchomione programy w tle, typu: program do profili, antywirus, szybki panel, itp. Po wyłączeniu, instaluje się poprawnie" - cytat z innego forum.

*

Offline spinnek

  • ***
  • 396
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Tab (GT-P1000)
Odp: aAM - mapa off-line wymusza podczas aktual. potężne transfery danych (300MB+)
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 02, 2013, 18:46:55 »
@TES-Bajer

Chyba z forum "Wróżka.pl" ta rada - nie miałem programu do profili, nie miałem antywirusa, nie miałem szybkiego panelu na swoim Samsung Galaxy Tab (GT-P1000), a i tak wpadłem w pętlę weryfikacja/pobieranie.

Odp: aAM - mapa off-line wymusza podczas aktual. potężne transfery danych (300MB+)
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 02, 2013, 18:58:44 »
Typowa ostatnio odpowiedź na tym forum - nic nie wnosząca. Cytat jest z forum prof dla Androida ( linku nie podaję, bo i tak zostanie wycięty ). U mnie zadziałało od razu. Pętla, o której piszesz już nie wystąpiła. Wróżę ci dużą przyszłość w ilości postów  :E

*

Offline spinnek

  • ***
  • 396
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Tab (GT-P1000)
Odp: aAM - mapa off-line wymusza podczas aktual. potężne transfery danych (300MB+)
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 02, 2013, 20:41:59 »
@TES-Bajer

Mój wpis był merytoryczny. Odniosłem się do warunków, które przedstawiłeś, stwierdzając, że mi nie pomogły. Tym samym ostrzegłem potencjalnych naśladowców Twojej metody, że nie gwarantuje ona 100% powodzenia. Dlaczego sądzisz, że taka uwaga nic nie wnosi?

W moim przypadku robiłem coś koło 10-12 instalacji, pomogły mi dwa rozwiązania:
- wynalezione przeze mnie: zmiana miejsca ładowania na "zewnętrzny" SD Card (16GB), zamiast na wewnętrzny flash (12GB)
- później zadałem sobie trud i zweryfikowałem procedurę v2.0 (v1.0 dotyczyła kasowania katalogów z Automapą i NIE działała) zalecaną przez support - bez kasowania czegokolwiek ręcznie, po POBIERANIU, następnie WERYFIKACJI, a następnie po pojawieniu się propozycji kolejnego POBIERANIA (na tym polega pętla), wcisnąłem Anuluj, zgodziłem się na skasowanie plików, wybrałem z powrotem wewnętrzny flash i tym razem poszło.

***

Pisałem o wróżka.pl, ponieważ pisanie porad w stylu coś "wyłącz to, tamto itp.", a szczególnie używanie sformułowania "itp." jest w najlepszym przypadku nieprecyzyjne (jeśli mimo wszystko zadziała) , a w najgorszym graniczy po prostu z podawaniem niesprawdzonych i niezweryfikowanych danych (jeśli ktoś zmarnuje czas na te w/w "magiczne" czynności).

*

Offline jerzu

  • *****
  • 1323
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mój profil na FB
  • Sprzęt: iPhone 7
Odp: aAM - mapa off-line wymusza podczas aktual. potężne transfery danych (300MB+)
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 03, 2013, 12:21:46 »
Ale jeśli zadrży, to ta osoba pojedzie na starej mapie, pewnie też na starych danych SR.

I pewnie się zgubi w gąszczu polskich dróg, bo od ostatniej aktualizacji dobudowali kilka tysięcy nowych. Czy Ty aby nie tworzysz jakiegoś sztucznego problemu?
Dariusz "jerzu" Niemczyński
Telefon - iPhone 7 & Moto G5
Tablet - Huawei Media Pad T5

*

Offline spinnek

  • ***
  • 396
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Tab (GT-P1000)
Odp: aAM - mapa off-line wymusza podczas aktual. potężne transfery danych (300MB+)
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 03, 2013, 17:59:28 »
@jerzu

Zakładam, trzymając się tytułu wątku, że użytkownicy nawigacji raczej ;) skłaniają się do jej aktualizacji, jeśli jest to możliwe, i piszę o tych problemach (z życia wziętych - na swoim przykładzie), w których taki a nie inny sposób transferu map, w postaci całej mapy, a nie tylko niewielkiego pliku "update", powoduje, że mimo, iż nowsza mapa będzie dostępna dla użytkownika, z powodów technicznych może jej nie przeprowadzić.

Jeśli natomiast chcesz rozważać, czy warto jeździć na aktualnych mapach, co moim zdaniem jest dyskusją akademicką :), sądzę, że powinieneś założyć nowy wątek w tej kwestii - niemalże mam pewność, że będzie się cieszył sporym powodzeniem, jak każda debata o gustach :)

@all

Przypomniałem sobie kolejną "skuchę" związaną ze sporym transferem danych podczas aktualizacji - poprawcie mnie, jeśli się mylę, ale na czas ściągania mapy aAM nie będzie prowadzić do wybranego celu, czyli nie ma czegoś takiego jak ściąganie w tle. Jeśli mamy wsiadać i jechać w trasę, to wątpię, czy ktoś dzielnie odpuści sobie pierwsze 20 minut (?) jazdy na ściąganie mapy (Polski - a co dopiero Europy), a dopiero potem będzie korzystał z nawigacji.
Czyli sporo ograniczeń ma ta aktualizacja mapy w aAM... Raczej większość użytkowników chyba będzie ją domu przez wifi robić, o ile się akurat uruchomi Automapę (to musze jeszcze zweryfikować, ale wydaje mi się, że Google Play tylko przypomni o aktualizacji aplikacji, ale już nie mapy) i o ile się o nie zapomni o komunikacie, że jest nowa mapa. Szkoda, bo aqrat ;) najbardziej nowa mapa by się przydała tym, którzy wsiadają do samochodu i chcą gdzieś jechać. No cóż, z czasem przepustowość mobilnego internetu rozwiąże tę kwestię, chyba, że ktoś się przeprosi z mapą on-line'ową.