HP iPaq seria 200

  • 1118 Odpowiedzi
  • 175215 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline overconscious

  • ***
  • 276
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Stary telefon na korbkę
Odp: HP iPaq seria 200
« Odpowiedź #1110 dnia: Lipiec 01, 2009, 02:21:40 »
Tak po krótce, podsumowując moje osobiste doświadczenia i subiektywne opinie po półrocznym używaniu iPAQ’a 214.

Zalety:

- duży wyświetlacz 4-cale z ładnym obrazem oraz wysoką rozdzielczością (480x640) w standardowych proporcjach VGA (dzięki czemu 99% programów i gier działa „od ręki”, nie ma problemów wyświetlania jak przy rozdzielczościach niestandardowych typu WVGA)
Muszę przyznać, że po przesiadce się np. z LOOX (ekran 3.5 cala, QVGA 240x320) naprawdę daje się odczuć różnice w trakcie jazdy na AutoMapie. Widzę zbliżający się zakręt już w oddali (czasem widzę zakręt następny i jeszcze następny w jedne chwili) oraz sam obraz jest wyraźniejszy i widać więcej szczegółów.
- szybki procesor 624MHz Marvell XScale (dawniej Intel XScale) – na tyle szybki, że działają filmy bez konwersji (na najnowszym CorePlayer ze sterownikami Intel XScale, natomiast na TCPMP trochę szarpią przy dynamicznych akcjach)
Wydajność Marvell’a jest znacznie lepsza, nawet 2-3x od np. Qualcomm czy Samsung.
Na forum nawet z resztą gdzieś były testy.
- 128 MB RAMu wobec 64 MB większości PocketPC na rynku o podobnych gabarytach
- dobrej jakości WiFi (dobrze łapie sygnał) z obsługą najnowszych standardów szyfrowania WPA2/AES.
- gniazdo CompactFlash (można podłączyć przez nie zarówno pamięć jak i urządzenia zewnętrzne) – sam testowałem m.in. GPS i kartę sieciową LAN
- gniazdo SD/MMC z obsługa urządzeń SDIO oraz kart SDHC
- czujnik światła / możliwość auto-regulacji podświetlenia
- ładowanie z USB (standardowy port USBmini) z możliwością wyłączenia
- wbudowany host USB (działają m.in. pendrive’y, dyski twarde USB (a także IDE i SATA, przez przejściówki USB), czytniki kart pamięci, hub'y USB, klawiatury, myszy)
Osobiście sprawdzałęm PenDrive, dysk twardy USB oraz myszkę.
Na Youtube natomiast są filmiki (USB Host on iPAQ 214, USB-Host on iPAQ 214), które pokazują podłączone poprzez Hub'a USB: klawiaturę, mysz i dysk twardy (z przejściówką IDE->USB), jednocześnie.
Używanie hosta, wymaga jednak dodatkowego kabla, który można kupić lub przerobić samemu z oryginalnego.
- sterowniki Bluetooth firmy Widcomm (obecnie Broadcomm), które są najlepsze na rynku
Wbrew pozorom to nie bez znaczenia. Czytałem na zachodnich forach np. testy słuchawek bluetooth i o ile na sterownikach Microsoftu (używanych w większości PDA) niektóre z nich działały z dobrym dźwiękiem, a niektóre słabym. Tak na sterownikach Widcomm’a wszystkie działały bardzo dobrze. Sterowniki Widcomm’a mają też więcej możliwych ustawień co do np. jakości dźwięku poprzez rejestr, niż Microsoft’owe.

Wady:

- brak wbudowanego modułu GPS, choć można podłączyć moduł do gniazda CompachFlash, SDIO lub zastosować dowolny odbiornik GPS Bluetooth
Sprawdzałem osobiście CompactFlash oraz 2 różne odbiorniki Bluetooth (Nokia i Navibe) i działało bez zarzutów.
- cichy głośnik jak na urządzenie tej wielkości. nadaje się co prawda do nawigacji czy gierek, ale filmy i muzyka już tylko na słuchawkach (Bluetooth lub miniJack).
- oprogramowanie HP w Windows Mobile to czysty szajs, na szczęście można je powyłączać.
Polecam od razu wyłączyć z ekranu Today: TodayPanel oraz iPAQWireless (Start->Settings->Personal->Today->Items), a także wywalić z katalogu \Windows\StartUp wszystko oprócz BTTTrayCE
Dlaczego ? TodayPanel powodował u mnie, że gdy iPAQa w trakcie jazdy, doładował się do końca, ekran zmieniał podświetlenie raz na jaśniejsze, raz na ciemniejsze.
Wyłączenie TodayPanel rozwiązało problem na zawsze (na zachodnich forach też ludzie o tym pisali).
iPAQWireless u mnie po jakimś czasie zwieszał się i nie chciał załączać bluetootha. Pomagał hardreset, ale tylko na jakiś czas. Po wyłączeniu tego dodatku i załączeniu w jego miejsce dodatku Wireless (oryginalnego z Windowsa Mobile) nie miałem już nigdy żadnych problemów.
BTW: polecam też wyłączyć z ekranu Today, wszystkie dodatki, których nieużywany. Moim zdaniem ma to niewielki wpływ na wydajność Pocket’a.
- podświetlenie na baterii i podświetlenie na zasilaniu musi być ustawione na tym samym poziomie, w przeciwnym razie możemy mieć niemiły efekt migotania, gdy iPAQ doładuje się do końca w trakcie jazdy samochodem (jest to jednak mały problem, bo mało kto ustawia podświetlenia dla zasilania i baterii na różnych poziomach)
- brak polskiego menu (wada dla niektórych), choć możliwe jest dokupienie polonizacji http://www.marchevka.pl/index.php?page=mwriter_2_6
Polonizacje jednak zawsze trochę spowalniają.
- niektórzy narzekają, że ekran jest zbyt mało czuły, choć osobiście jestem zadowolony z dokładnie takiej czułości jaka jest i nie chciał bym by była większa. ale gusta są różne
- irytująco jasna dioda bluetooth, która wkurzała mnie w trakcie oglądania filmów na bezprzewodowych słuchawkach. na szczęście można ją wyłączyć programowo http://pdaclub.pl/forum/index.php?topic=132363.0
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 23, 2009, 04:17:57 wysłana przez overconscious »

*

Offline Ziem

  • **
  • 108
  • Sprzęt: HP iPAQ 214
Odp: HP iPaq seria 200
« Odpowiedź #1111 dnia: Grudzień 25, 2009, 14:26:05 »
Witam!

Czy mógłby ktoś napisać jak iPAQ 214 dalej się sprawuje? Czy wystąpiły jakieś problemy, obudowa się ściera, itp.?
Pytania kieruję głównie do osób mających go przynajmniej od pół roku.

Z góry dzięki za odpowiedź.
Pozdrawiam!

*

Offline Kapitan Pazur

  • *****
  • 11296
  • Sprzęt: iPhone 5, Xperia Z3 Compact
Odp: HP iPaq seria 200
« Odpowiedź #1112 dnia: Grudzień 25, 2009, 14:36:16 »
tu nie ma się co ścierać, ipaq nie jest malowany - z tyłu guma, z przodu plastik

*

Offline Ziem

  • **
  • 108
  • Sprzęt: HP iPAQ 214
Odp: HP iPaq seria 200
« Odpowiedź #1113 dnia: Grudzień 26, 2009, 11:03:41 »
tu nie ma się co ścierać, ipaq nie jest malowany - z tyłu guma, z przodu plastik

Dzięki za odpowiedź.

Widzę, że masz iPAQ, mógłbyś napisać jak długo go masz i jak się sprawuje?

Pozdrawiam!

*

Offline Kapitan Pazur

  • *****
  • 11296
  • Sprzęt: iPhone 5, Xperia Z3 Compact
Odp: HP iPaq seria 200
« Odpowiedź #1114 dnia: Grudzień 26, 2009, 13:19:43 »
mam 214 odkąd tylko pojawiła się w Polsce - od lutego 2008, przez cały ten czas sprawuje się świetnie. Poza jednym małym szczegółem - pewnego razu przy podłączaniu ładowarki na ekranie pojawiła się tajemnicza kreska, ale równie samoistnie znikła więc nie ma o czym mówić, zresztą i wtedy ipaq działał normalnie tylko ekran był oszpecony. Bateria ciągle dobrze trzyma, nie odczuwam żadnego zmęczenia ipaqa prawie dwuletnią pracą.

*

Offline Ziem

  • **
  • 108
  • Sprzęt: HP iPAQ 214
Odp: HP iPaq seria 200
« Odpowiedź #1115 dnia: Grudzień 26, 2009, 13:41:08 »
mam 214 odkąd tylko pojawiła się w Polsce - od lutego 2008, przez cały ten czas sprawuje się świetnie. Poza jednym małym szczegółem - pewnego razu przy podłączaniu ładowarki na ekranie pojawiła się tajemnicza kreska, ale równie samoistnie znikła więc nie ma o czym mówić, zresztą i wtedy ipaq działał normalnie tylko ekran był oszpecony. Bateria ciągle dobrze trzyma, nie odczuwam żadnego zmęczenia ipaqa prawie dwuletnią pracą.

Dzięki wielkie. Właśnie o to mi chodziło :ok:.

*

Offline spook73

  • 4
  • Sprzęt: Ipaq 214
Odp: HP iPaq seria 200
« Odpowiedź #1116 dnia: Luty 08, 2010, 22:40:00 »
Witam i prosze o pomoc.
Potrzebuje kupić kartę CF 4 GB. Wczesniej mialem stycznośc z dwoma kartami CF: no name 1 GB i PQI 2 2GB (taka niebiesko-fioletowa).
O ile przy karcie no name nie zauważałem wzrostu poboru energi z 214 to na PQI w ciagu doby schodziło mi nawet do 15% baterii.
Opcję wyłączającą zasilanie dla CF mam dobrze ustawioną.

Prosze podajcie typy kart 4GB (no powiedzmy że 8 GB też) jakie stosujecie, które nie powodują dużego poboru energii z 214.

pozdrawiam

Odp: HP iPaq seria 200
« Odpowiedź #1117 dnia: Styczeń 21, 2011, 21:29:21 »
witam, mam taki temat - potrzebuję połączyć 214 z urządzeniem zewnętrznym (tachimetr elektroniczny) po kablu usb, tzn, urządzenie ma wyjście rs232 ale ma też kabel rs/usb, tylko, że w PC ten kabel wymaga instalacji, więc jak go zainstalować w 214? pytam czy to wogóle realne, bo musiałbym jeszcze dokupić do 214 odpowiedni kabelek z gniazdem usb a jak nikt czegoś takiego nie próbował, to może łatwiej będzie kupić byle jakiego pocketa z kablem rs i będzie pewna sprawa.
ma ktoś pomysł?

*

Offline RUKAT

  • *****
  • 2388
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: POCO X3 NFC
Odp: HP iPaq seria 200
« Odpowiedź #1118 dnia: Styczeń 30, 2011, 00:05:35 »
Tak samo jak w PC muszą być sterowniki  B)   Masz sterowniki do PPC to zadziała jak nie to nie zadziała :sleepy:
W PC z usb  jest łatwiej bo w standardzie ma całe mnóstwo sterowników  wpisane . W PPC kicha , działa pare rzeczy : HD , pen-drive moooooże mysz a do reszty trzeba szukać driver'ów
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2011, 00:16:01 wysłana przez RUKAT »
Nic tak nie cieszy jak seria z pepeszy ;o)